Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλάξαμε και μείς εταιρία μετά απο χρόνια,γιατί δεν συμφέρουν οι χρεώσεις που έχει η ΔΕΗ και με την ευκαιρία αλλάξαμε και όνομα αφού ήταν ο παλιός λογαριασμός ακόμα στο όνομα του συνχωρεμένου του πατέρα μου..

Μας είπε πως θα τα κάνει ολα η εταιρία για την αλλαγή ονόματος,όμως δεν μας είπε πως τελικά θα χρειαστεί να φέρουμε ηλεκτρολόγο για να πάρουμε πιστοποιητικό που θα πρέπει να καταθέσουμε στήν ΔΕΔΔΗΕ εως τον επόμενο μήνα,όπως λέει ενα γράμμα που μας ήρθε σήμερα,αλλιώς λέει θα μας κόψουν την παροχή ! δεν είχε γίνει ποτέ κάτι ανάλογο,γιαυτό και δεν ήξερα οτι κάνουν τέτοια πράγματα,η μητέρα μου ως ηλικιωμένη δεν μπορεί να τρέχει εκεί όταν ζήτησα αν μπορούμε να το στείλουμε με FAX η ηλεκτρονικά στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών δεν είχαν και οι ίδιοι ιδέα και παρέπεμπαν να ρωτήσουμε αλλού..Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν γίνεται και αν οχι μπορώ να τους πάω την βεβαίωση όταν την βγάλουμε η θα πρέπει να πηγαίνουμε στα ΚΕΠ η στο τμήμα για υπογραφές για εξουσιοδότηση ?

Και κάτι ακόμη εδω και κάποιους μήνες δεν μας έχει ακόμα έρθει λογαριασμός απο την καινούργια εταιρία γιατί είμαστε στο κοινωνικό τιμολόγιο και μας λένε δεν τους έχει έρθει ακόμα η τιμολόγηση και έτσι δεν μπορούν να υπολογίσουν το ρεύμα ... φοβάμαι οτι θα έρθει υπέρογκο ποσό μετά απο πολλούς μήνες και άντε να κάνουμε τότε διακανονισμούς αν και μου είπαν απο το τηλέφωνο οτι θα υπάρξουν ευκολίες στήν πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Αλλάξαμε και μείς εταιρία μετά απο χρόνια,γιατί δεν συμφέρουν οι χρεώσεις που έχει η ΔΕΗ και με την ευκαιρία αλλάξαμε και όνομα αφού ήταν ο παλιός λογαριασμός ακόμα στο όνομα του συνχωρεμένου του πατέρα μου..

Μας είπε πως θα τα κάνει ολα η εταιρία για την αλλαγή ονόματος,όμως δεν μας είπε πως τελικά θα χρειαστεί να φέρουμε ηλεκτρολόγο για να πάρουμε πιστοποιητικό που θα πρέπει να καταθέσουμε στήν ΔΕΔΔΗΕ εως τον επόμενο μήνα,όπως λέει ενα γράμμα που μας ήρθε σήμερα,αλλιώς λέει θα μας κόψουν την παροχή ! δεν είχε γίνει ποτέ κάτι ανάλογο,γιαυτό και δεν ήξερα οτι κάνουν τέτοια πράγματα,η μητέρα μου ως ηλικιωμένη δεν μπορεί να τρέχει εκεί όταν ζήτησα αν μπορούμε να το στείλουμε με FAX η ηλεκτρονικά στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών δεν είχαν και οι ίδιοι ιδέα και παρέπεμπαν να ρωτήσουμε αλλού..Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν γίνεται και αν οχι μπορώ να τους πάω την βεβαίωση όταν την βγάλουμε η θα πρέπει να πηγαίνουμε στα ΚΕΠ η στο τμήμα για υπογραφές για εξουσιοδότηση ?

Και κάτι ακόμη εδω και κάποιους μήνες δεν μας έχει ακόμα έρθει λογαριασμός απο την καινούργια εταιρία γιατί είμαστε στο κοινωνικό τιμολόγιο και μας λένε δεν τους έχει έρθει ακόμα η τιμολόγηση και έτσι δεν μπορούν να υπολογίσουν το ρεύμα ... φοβάμαι οτι θα έρθει υπέρογκο ποσό μετά απο πολλούς μήνες και άντε να κάνουμε τότε διακανονισμούς αν και μου είπαν απο το τηλέφωνο οτι θα υπάρξουν ευκολίες στήν πληρωμή.

Εχω την εντυπωση οτι το πιστοποιητικο μπορει να το καταθεσει οποιοσδηποτε σε οποιοδηποτε καταστημα ΔΕΔΔΗΕ (αυτο ειναι σιγουρο) αλλα σιγουρα θα ξερω την Δευτερα .Σε πια περιοχη ειναι η παροχη ? Με καθε αλλαγη στοιχειων αν εχουν περασει 14 χρονια για σπιτι απαιτειται ελεγχος της εγκαταστασης και υπεθυνη δηλωση αδειουχου εγκαταστατη οτι ειναι ενταξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εχω την εντυπωση οτι το πιστοποιητικο μπορει να το καταθεσει οποιοσδηποτε σε οποιοδηποτε καταστημα ΔΕΔΔΗΕ (αυτο ειναι σιγουρο) αλλα σιγουρα θα ξερω την Δευτερα .Σε πια περιοχη ειναι η παροχη ? Με καθε αλλαγη στοιχειων αν εχουν περασει 14 χρονια για σπιτι απαιτειται ελεγχος της εγκαταστασης και υπεθυνη δηλωση αδειουχου εγκαταστατη οτι ειναι ενταξει .

Μακάρι τουλάχιστον να μην κοστίσει πολύ και εφόσον το τακτοποιήσουμε,να πάω εγώ να το καταθέσω να ησυχάσουμε,αφού δεν είναι για να ταλαιπωρείται η μάνα μου.

Στο κέντρο Αθήνα είμαι,Περιοχή Μουσείο ύψος Ηπείρου/φυλής και απο όσο ξέρω δεν έχουμε αλλάξει στοιχεία απο τότε που θυμάμαι (κάποιες δεκαετίες),ούτε θυμάμαι να μας έχει ζητηθεί κάτι ανάλογο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου απαντησω την Δευετρα μηπως γινεται και με courier 

 

Εδω ανηκετε 

 

https://www.deddie.gr/el/i-etaireia/organogramma-deddie/deddie/dieuthunsi-perifereias-attikis-dpa/perioxi-athinas 

 

κοστος να υπολογιζεις γυρω στα 50 ευρω αλλα αν δεν εχει ρελε διαφυγης ο πινακας αλλα τοσα περιπου για τον ηλεκτρολογο εγκαταστασης που θα τον βαλει .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Και πως να ξερει η ΔΕΗ οτι εχει πεθανει ? Το σπιτι ποιος το χρησιμοποιει ?

Δεν υπαρχει κανονισμος της δεη που να λεει ότι πρεπει να δηλώνεται ο πεθαμενος πελατης της? Αρα το ανεχεται.

Το σπιτι μπορει να το χρησιμοποιει οποιοσδηποτε, ακομα και ενας ασχετος. Απ τη στιγμη που ο λογ/σμος εξοφλειται το ακινητο συνεχιζει να ηλεκτροδοτειται(ή αν δεν εξοφλειται σωρευεται το χρεος-στο ονομα παντα του μακαριτη). Υποθετω ότι το σωστο ερωτημα σου είναι σε ποιου ονομα είναι πλεον το σπιτι, ποιος το δηλωνει στην εφορια και ποιος πληρωνει τον ενφια του. Ασφαλως θα υπαρχει κληρονομος/μοι, κι αν είναι ας πουμε 6 τι γινεται? Μοιραζεται σε 6 ισα κομματια?

Εγω παντως βλεπω παραθυρακι  εκμεταλλευσης όταν με την ανοχη της δεη μαζευεται τρελο χρεος στο ονομα ενος μακαριτη. Το ακινητο μπορει να ειναι αντικειμενο δικαστικης διαμαχης ή και τελικα να μη διεκδικηθεί από κανεναν.

12 ώρες πριν, dpolal είπε

Η ΔΕΗ δεν συνεχίζει τίποτα, αν για 15 χρόνια κάποιοι έμεναν στο σπίτι, έκαναν χρήση και δεν φρόντισαν ποτέ να πάνε να αλλάξουν το όνομα δεν είναι δικό της πρόβλημα.
Και αν όταν έφυγε ο μακαρίτης έμειναν απλήρωτοι λογαριασμοί και οι συγγενείς δεν φρόντισαν να ενημερώσουν την ΔΕΗ και να διακόψουν την παροχή λογικό είναι να εξακολουθήσει να στέλνει τον λογαριασμό μέχρι αυτός να πληρωθεί.

Αν οι συγγενείς/κληρονόμοι δεν κάνουν αποποίηση κληρονομιάς τότε τα χρέη παραμένουν και περνάνε ακόμα και σε εγγόνια,ανήψια,ξαδέρφια κλπ.

Οι συγγενείς γιατι να καιγονται να ενημερωσουν τη δεη αν δεν είναι υποχρεωμένοι?

Εννοεις, εφόσον τα εγγονια ανιψια, ξαδέλφια κανουν αποποιηση. Και μεχρι τοτε θα σωρευεται το χρεος στην υγεια των κοροϊδων(των φορολογουμενων δηλαδη)...

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον πρόκειται για εταιρία του δημοσίου θα μπορούσε με μηχανογραφηση να ενημερώνεται η ΔΕΗ για τον θανόντα κ να απαιτούσε να ακολουθηθούν οι νόμιμες διαδικασίες από τους κληρονόμους. Αλλά αυτά είναι δύσκολα πράγματα για το ελληνικό δημόσιο...

Στον φίλο που έφυγε από τους σφραγιδοπατητες της ΔΕΗ να προσέξει τυχων υπέρογκο ποσό λόγω καθυστερησεων του κοινονικου γιατί οι Ιδιώτες πάροχοι δεν αφήνουν περιθώρια καθυστερησεων στις πληρωμές(και ορθώς πραττουν αλλά εδώ μιλάμε για ειδική περίπτωση). 

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎3‎/‎8‎/‎2018 στις 10:18 ΜΜ, ELMastas είπε

Μακάρι τουλάχιστον να μην κοστίσει πολύ και εφόσον το τακτοποιήσουμε,να πάω εγώ να το καταθέσω να ησυχάσουμε,αφού δεν είναι για να ταλαιπωρείται η μάνα μου.

Στο κέντρο Αθήνα είμαι,Περιοχή Μουσείο ύψος Ηπείρου/φυλής και απο όσο ξέρω δεν έχουμε αλλάξει στοιχεία απο τότε που θυμάμαι (κάποιες δεκαετίες),ούτε θυμάμαι να μας έχει ζητηθεί κάτι ανάλογο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.

Καλημέρα .Το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου προς ΔΕΔΔΗΕ μπορει να το καταθεσει οποιοσδηποτε ή να το στειλεις ακομα και με courier .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2018 στις 7:46 ΠΜ, rus είπε

Οι συγγενείς γιατι να καιγονται να ενημερωσουν τη δεη αν δεν είναι υποχρεωμένοι?

Εννοεις, εφόσον τα εγγονια ανιψια, ξαδέλφια κανουν αποποιηση. Και μεχρι τοτε θα σωρευεται το χρεος στην υγεια των κοροϊδων(των φορολογουμενων δηλαδη)...

Γιατί οι συγγενείς, που είναι και κληρονόμοι, μαζί με την περιουσία του μακαρίτη πέρνουν και τα χρέη του.
Αυτό συνέβαινε πάντα, δεν άλλαξε κάτι τώρα και κανένα χρέος δεν παραγράφεται αυτόματα με τον θάνατο.
Εκτός μόνο αν κάνουν αποποίηση όλοι τους μέσα σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα.

Τα χρέη των ΔΕΚΟ περνάνε στον ισολογισμό τους και μειώνουν την κερδοφορία τους, δεν τα πληρώνουν οι φορολογούμενοι καθώς εδώ και χρόνια το κράτος απαγορεύεται να τις χρηματοδοτήσει.
Τα τραπεζικά δάνεια είναι όλα ασφαλισμένα και σε περίπτωση θανάτου αποπληρώνονται από τις ασφαλιστικές ή σε περίπτωση που έχουν μπεί τριτεγγυητές αναλαμβάνουν εκείνοι να τα πληρώσουν.

Τα κορόιδα, οι φορολογούμενοι, καλούνται να πληρώσουν άλλου είδους δάνεια που δεν έχουν καμμία σχέση με θανόντες. (αυτό είναι άλλη κουβέντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dpolal είπε

Γιατί οι συγγενείς, που είναι και κληρονόμοι, μαζί με την περιουσία του μακαρίτη πέρνουν και τα χρέη του.
Αυτό συνέβαινε πάντα, δεν άλλαξε κάτι τώρα και κανένα χρέος δεν παραγράφεται αυτόματα με τον θάνατο.
Εκτός μόνο αν κάνουν αποποίηση όλοι τους μέσα σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα.

Ειπε κανεις τα αντίθετα?

 

24 λεπτά πριν, dpolal είπε

Τα χρέη των ΔΕΚΟ περνάνε στον ισολογισμό τους και μειώνουν την κερδοφορία τους, δεν τα πληρώνουν οι φορολογούμενοι καθώς εδώ και χρόνια το κράτος απαγορεύεται να τις χρηματοδοτήσει.

Το κρατος δεν εχει καμια σχεση δηλαδη? Τους μισθους των υπαλληλων ποιος τους πληρωνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dpolal είπε

.
Τα τραπεζικά δάνεια είναι όλα ασφαλισμένα και σε περίπτωση θανάτου αποπληρώνονται από τις ασφαλιστικές ή σε περίπτωση που έχουν μπεί τριτεγγυητές αναλαμβάνουν εκείνοι να τα πληρώσουν.

 

Νομιζω δεν είναι όλα ασφαλισενα  όπως τα καταναλωτικα για παράδειγμα και αν δεν υπαρχουν ζωντες εγγυητες πανε στους κληρονόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Το κρατος δεν εχει καμια σχεση δηλαδη? Τους μισθους των υπαλληλων ποιος τους πληρωνει?

Το κράτος έχει σχέση με τα παρακάτω: 
https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/o-xartis-tou-dimosiou-poses-deko-npid-kai-ae-elegxei-to-dimosio/

H ΔΕΗ δεν είναι στην λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Το κράτος έχει σχέση με τα παρακάτω: 
https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/o-xartis-tou-dimosiou-poses-deko-npid-kai-ae-elegxei-to-dimosio/

H ΔΕΗ δεν είναι στην λίστα.

Οι υπαλληλοι της δεη δηλαδή δεν είναι δημοσιοι υπαλληλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, rus είπε

Οι υπαλληλοι της δεη δηλαδή δεν είναι δημοσιοι υπαλληλοι?

Μπερδεμενη ιστορια ...Ότι θελουν κάθε φορα ειμαστε . Αν είναι να κοψουν σε δημοσιους ειμαστε μεσα , αν είναι να δωσουν σε ιδιωτικούς δεν ειμαστε .

 

Η ΔΕΗ και οι θυγατρικες της ΑΔΜΗΕ και ΔΕΔΔΗΕ είναι από το 2004 αν θυμαμαι καλα ΑΕ

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...