Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Καλημέρα .Το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου προς ΔΕΔΔΗΕ μπορει να το καταθεσει οποιοσδηποτε ή να το στειλεις ακομα και με courier .

Ευχαριστώ πολύ,αυτό είναι κάτι θετικό,σίγουρα είναι έτσι αδερφέ ? γιατί κάτι μου έλεγε μια άσχετη στο τηλέφωνο για εξουσιοδοτήσεις,την πρώτη φορά που είχα ρωτήσει για το ΥΔΕ,σορρυ που ρωτάω για επιβεβαίωση,για να μην πάω εκεί και μου πούνε μετά,πρέπει να έχεις εξουσιοδότηση και γίνει μπάχαλο....:ph34r:

Επίσης πρέπει να καταθέσω την ΥΔΕ στήν "Μυλλέρου" όπως είδα λέει η διευθηνση στόν φάκελο η γίνεται και αλλού ? 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, ELMastas είπε

Ευχαριστώ πολύ,αυτό είναι κάτι θετικό,σίγουρα είναι έτσι αδερφέ ? γιατί κάτι μου έλεγε μια άσχετη στο τηλέφωνο για εξουσιοδοτήσεις,την πρώτη φορά που είχα ρωτήσει για το ΥΔΕ,σορρυ που ρωτάω για επιβεβαίωση,για να μην πάω εκεί και μου πούνε μετά,πρέπει να έχεις εξουσιοδότηση και γίνει μπάχαλο....:ph34r:

Επίσης πρέπει να καταθέσω την ΥΔΕ στήν "Μυλλέρου" όπως είδα λέει η διευθηνση στόν φάκελο η γίνεται και αλλού ? 

Οπουδηποτε σε ΔΕΔΔΗΕ μπορεις αλλα αν το στελεις με Couriier καλυτερα στην Μυλλερου.

4 ώρες πριν, rus είπε

Δηλαδη σας απολυουν οποτε θελουν? δεν εχετε μονιμοτητα?

Πρακτικα εχουμε . Ακομα και στο Δημοσιο για σπουδαιο λογο μπορει να σε απολυσουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα το αίτημα για αλλαγή παρόχου,προκειμένου να πάρει την παροχή η νοικιάστρια μου στο όνομα της.Το ποσό που φαίνεται, αντιστοιχεί ακριβώς σε αυτό που έχει επιδικάσει το δικαστήριο έτσι ώστε να είμαι απόλυτα ακριβής.Για να δούμε θα το κάνει δεκτό; Δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνει, γιατί δεν αλλάζω πάροχο στο όνομα μου που φαίνεται το χρέος αλλά στον εκμισθωτή.

Αναμονή λοιπόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vlafo είπε

Σήμερα έκανα το αίτημα για αλλαγή παρόχου,προκειμένου να πάρει την παροχή η νοικιάστρια μου στο όνομα της.Το ποσό που φαίνεται, αντιστοιχεί ακριβώς σε αυτό που έχει επιδικάσει το δικαστήριο έτσι ώστε να είμαι απόλυτα ακριβής.Για να δούμε θα το κάνει δεκτό; Δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνει, γιατί δεν αλλάζω πάροχο στο όνομα μου που φαίνεται το χρέος αλλά στον εκμισθωτή.

Αναμονή λοιπόν. 

Φοβαμαι οτι δεν θα γινει δεκτη η αλλαγη ....Αλοιως με καποιο τροπο θα νοικιαζαν εικονικα ενα σπιτι και θα αλλαζαν παροχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2018 στις 11:41 ΠΜ, rus είπε

Δηλαδη σας απολυουν οποτε θελουν? δεν εχετε μονιμοτητα?

Στο διοικητικό κομμάτι, υπάρχουν οι εργαζόμενοι της "παλαιάς" ΔΕΗ, οι κλασσικοί πράσινοσφραγιδοπατητες που μπήκαν στα μαύρα χρόνια κ δεν τους κουνάει ούτε ο θάνατος. Αχρηστοι, απόφοιτοι λυκείου στην καλύτερη, τα γνωστά παράσιτα. Και φυσικά η "πλέμπα" των εργολάβων, το νέο προσωπικό, ανώτερης και ανώτατης εκπαίδευσης που βγάζει όλη τη δουλειά κ παίρνει 3,60 κ φεύγει νύχτα. Το ίδιο κ στις μονάδες παραγωγής, πεθαίνει ο κοσμάκης που δουλεύει μεροκάματο τρόμου στους εργολάβους. 

Γενικότερα στις περισσότερες πρώην ΔΕΚΟ ισχύει αυτό. 

Φυσικά παρολους τους σφραγιδοπατητες η ΔΕΗ θα ήταν ακμάζουσα αν το ίδιο το κράτος δεν την απαξιωνε συστηματικά ασκοντας (και) "κοινωνική" πολιτική στις πλάτες του ομίλου. Το ένα χιλιάρικο χρέος για όλους έχει γίνει κανόνας....ατιμωρησία παντού. Όμοιες ευθύνες κ για την ΓΕΝΟΠ. Από που να τους πιάσουμε κ αυτούς.... 

Την ΔΕΗ την θέλουμε όλοι ισχυρή, αυτό είναι προς το συμφέρον της χώρας κ οποίος το αρνείται είναι ή χαζός ή επικίνδυνος. Αλλά να εξυγιανθει, να εκσυγχρονιστεί κ να ΜΗΝ αποτελεί εταιρεία του εκάστοτε κομματικού σωλήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Φοβαμαι οτι δεν θα γινει δεκτη η αλλαγη ....Αλοιως με καποιο τροπο θα νοικιαζαν εικονικα ενα σπιτι και θα αλλαζαν παροχο .

Μα δεν είναι εικονική η μεταβίβαση .Το σπίτι είναι νοικιασμένο,με συμβόλαιο καινή ενοικιαστήρια είναι καθαρή.

Και το ποσό που αναγράφεται φαίνεται καθαρά ότι αφορά εμένα και την παροχή μου.Γιατι να μην το επιτρέψουνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, vlafo είπε

Μα δεν είναι εικονική η μεταβίβαση .Το σπίτι είναι νοικιασμένο,με συμβόλαιο καινή ενοικιαστήρια είναι καθαρή.

Και το ποσό που αναγράφεται φαίνεται καθαρά ότι αφορά εμένα και την παροχή μου.Γιατι να μην το επιτρέψουνε;

Γιατι εσαι ο ιδιοκτητς και η παροχη το κυριοτερο ηταν στο ονομα σου και εχει χρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ενοικιάζω δύο χρόνια ενα διαμέρισμα στο οποίο ο ενοικιαστής έχει υπογραψει ηλεκτρονικό συμβόλαιο στο Taxis αλλά δεν πήρε ποτέ τη ΔΕΗ στο όνομά του και έμεινε στο όνομα παλιάς ενοικιάστριας που έχει απεβιώσει. Πρόσφατα μετακόμισε και έμεινε ενα υπόλοιπο λογαριασμού πάνω απο 1000 ευρώ, και βρήκα και το ρεύμα κλειστό. Πήγα στη ΔΕΗ και αφού με ενημέρωσαν για τα σχετικά δικαιολογιτικά μου είπαν πως μπορεί να μεταφερθεί στην εφορία του ενοικιαστή το ποσό με βάση τα υπάρχοντα δικαιολογητικά και το ηλεκτρονικό συμβόλαιο, με βάση το ΑΦΜ του ενοικιαστή. Με αυτό το τρόπο μπορεί να μπεί νέος ενοικιαστής και με βάση το συμβόλαιο να πάρει τη ΔΕΗ στο όνομα του με το προηγούμενο χρεός στην εφορία του ενοικιαστή; Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο, διότι σε διαφορετικό κατάστημα μου είπαν πως δεν γνωρίζουν τέτοια διαδικασία. Επίσης με ενημέρωσαν πως οι ίδιοι μπορούν μόνο να μεταφέρουν το ποσό που αφορά τη ΔΕΗ και όχι τα χρέη ΕΡΤ και Δήμου τα οποία πάνε στον ιδιοκτήτη (δηλαδή εμένα). Γνωρίζετε τι γίνεται με τα χρέη Δημου/ΕΡΤ και αν αυτά περνάνε στη δική μου εφορία; Η υπάλληλος στη ΔΕΗ δεν ήξερε να με ενημερώσει ούτε στο 11770.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, speakvisual είπε

Καλησπέρα,

Ενοικιάζω δύο χρόνια ενα διαμέρισμα στο οποίο ο ενοικιαστής έχει υπογραψει ηλεκτρονικό συμβόλαιο στο Taxis αλλά δεν πήρε ποτέ τη ΔΕΗ στο όνομά του και έμεινε στο όνομα παλιάς ενοικιάστριας που έχει απεβιώσει. Πρόσφατα μετακόμισε και έμεινε ενα υπόλοιπο λογαριασμού πάνω απο 1000 ευρώ, και βρήκα και το ρεύμα κλειστό. Πήγα στη ΔΕΗ και αφού με ενημέρωσαν για τα σχετικά δικαιολογιτικά μου είπαν πως μπορεί να μεταφερθεί στην εφορία του ενοικιαστή το ποσό με βάση τα υπάρχοντα δικαιολογητικά και το ηλεκτρονικό συμβόλαιο, με βάση το ΑΦΜ του ενοικιαστή. Με αυτό το τρόπο μπορεί να μπεί νέος ενοικιαστής και με βάση το συμβόλαιο να πάρει τη ΔΕΗ στο όνομα του με το προηγούμενο χρεός στην εφορία του ενοικιαστή; Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο, διότι σε διαφορετικό κατάστημα μου είπαν πως δεν γνωρίζουν τέτοια διαδικασία. Επίσης με ενημέρωσαν πως οι ίδιοι μπορούν μόνο να μεταφέρουν το ποσό που αφορά τη ΔΕΗ και όχι τα χρέη ΕΡΤ και Δήμου τα οποία πάνε στον ιδιοκτήτη (δηλαδή εμένα). Γνωρίζετε τι γίνεται με τα χρέη Δημου/ΕΡΤ και αν αυτά περνάνε στη δική μου εφορία; Η υπάλληλος στη ΔΕΗ δεν ήξερε να με ενημερώσει ούτε στο 11770.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η ΔΕΗ δεν μπορει να μεταφερει χρεος σε ΑΦΜ κανενος .Ειναι ΑΕ και οχι Δημοσιο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eυχαριστώ πολύ Γιάννη. Εφόσων η ΔΕΗ είναι στο όνομα και ΑΦΜ παλαιού ενοικιαστή η οποία και έχει απεβιώσει, τι επιλογές έχω; Θα πρέπει να χρεωθώ εγώ το ποσό ως ιδιοκτήτης ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Θέλω να νοικιάσω εκ νέου το διαμέρισμα και να πάρει ο ενοικιαστής οπωσδήποτε στο όνομα του τη ΔΕΗ αυτή τη φορά. Λάθος μου που το πήρα ως δεδομένο στην προηγούμενη περίπτωση.

Για να σου δώσω να καταλαβεις η ενημέρωση που έλαβα απο τη ΔΕΗ Αμαρουσίου ήταν πως το λογιστήριο της ΔΕΗ στέλνει το ποσό που αφορα το ηλεκτρικό ρεύμα χωρίς Δήμο/ΕΡΤ στην εφορία και αυτό λογίζεται κάποια στιγμή μετα απο μήνες απο την εφορία στον προηγούμενο ενοικιαστή. Τα χρέη του Δήμου πάνε στο δήμο ως απλήρωτα και απο ότι αφήθηκε να εννοηθεί κάποια στιγμή τα βαρύνεται ο ιδιοκτήτης. Στη ΔΕΗ Ν. Ιωνίας δεν γνωρίζανε κάτι τέτοιο. Eφόσων κάτι τέτοιο δεν ισχύει τότε το ξεχνάω.

Επεξ/σία από speakvisual
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, speakvisual είπε

 Εφόσων η ΔΕΗ είναι στο όνομα και ΑΦΜ παλαιού ενοικιαστή η οποία και έχει απεβιώσει, τι επιλογές έχω; Θα πρέπει να χρεωθώ εγώ το ποσό ως ιδιοκτήτης ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Θέλω να νοικιάσω εκ νέου το διαμέρισμα και να πάρει ο ενοικιαστής οπωσδήποτε στο όνομα του τη ΔΕΗ αυτή τη φορά.

Σε παρομοιο θεμα που συζητήσαμε τις προαλλες μου ειπαν ότι το χρεος παει στους κληρονόμους του μακαριτη. Αρα εσυ γιατι να το χρεωθεις? Παρε νεα γραμμη στο ονομα σου ή στο ονομα του ενοικιαστη.

Επεξ/σία από rus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, speakvisual είπε

Eυχαριστώ πολύ Γιάννη. Εφόσων η ΔΕΗ είναι στο όνομα και ΑΦΜ παλαιού ενοικιαστή η οποία και έχει απεβιώσει, τι επιλογές έχω; Θα πρέπει να χρεωθώ εγώ το ποσό ως ιδιοκτήτης ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Θέλω να νοικιάσω εκ νέου το διαμέρισμα και να πάρει ο ενοικιαστής οπωσδήποτε στο όνομα του τη ΔΕΗ αυτή τη φορά. Λάθος μου που το πήρα ως δεδομένο στην προηγούμενη περίπτωση.

Για να σου δώσω να καταλαβεις η ενημέρωση που έλαβα απο τη ΔΕΗ Αμαρουσίου ήταν πως το λογιστήριο της ΔΕΗ στέλνει το ποσό που αφορα το ηλεκτρικό ρεύμα χωρίς Δήμο/ΕΡΤ στην εφορία και αυτό λογίζεται κάποια στιγμή μετα απο μήνες απο την εφορία στον προηγούμενο ενοικιαστή. Τα χρέη του Δήμου πάνε στο δήμο ως απλήρωτα και απο ότι αφήθηκε να εννοηθεί κάποια στιγμή τα βαρύνεται ο ιδιοκτήτης. Στη ΔΕΗ Ν. Ιωνίας δεν γνωρίζανε κάτι τέτοιο. Eφόσων κάτι τέτοιο δεν ισχύει τότε το ξεχνάω.

Σιγουρα δεν μπορουν να σου χρεωσουν την καταναλωση αφου προνοησες να παρει ο πεθαμενος το ρευμα στο ονομα του . Αλοιως θα ειχες προβλημα ....Να παει ο νεος ενοικιαστης με μισθωτηριο απο taxis να ζητησει την παροχη απειλωντας σε εισαγωγικα για καταγγελιες και να ζητησει γραπτα τυχον αρνητικη απαντηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎10‎/‎8‎/‎2018 στις 4:43 ΜΜ, speakvisual είπε

Eυχαριστώ πολύ Γιάννη. Εφόσων η ΔΕΗ είναι στο όνομα και ΑΦΜ παλαιού ενοικιαστή η οποία και έχει απεβιώσει, τι επιλογές έχω; Θα πρέπει να χρεωθώ εγώ το ποσό ως ιδιοκτήτης ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Θέλω να νοικιάσω εκ νέου το διαμέρισμα και να πάρει ο ενοικιαστής οπωσδήποτε στο όνομα του τη ΔΕΗ αυτή τη φορά. Λάθος μου που το πήρα ως δεδομένο στην προηγούμενη περίπτωση.

Για να σου δώσω να καταλαβεις η ενημέρωση που έλαβα απο τη ΔΕΗ Αμαρουσίου ήταν πως το λογιστήριο της ΔΕΗ στέλνει το ποσό που αφορα το ηλεκτρικό ρεύμα χωρίς Δήμο/ΕΡΤ στην εφορία και αυτό λογίζεται κάποια στιγμή μετα απο μήνες απο την εφορία στον προηγούμενο ενοικιαστή. Τα χρέη του Δήμου πάνε στο δήμο ως απλήρωτα και απο ότι αφήθηκε να εννοηθεί κάποια στιγμή τα βαρύνεται ο ιδιοκτήτης. Στη ΔΕΗ Ν. Ιωνίας δεν γνωρίζανε κάτι τέτοιο. Eφόσων κάτι τέτοιο δεν ισχύει τότε το ξεχνάω.

Τα χρέη του δήμου βαρύνουν τον εκάστοτε ιδιοκτήτη και σε περίπτωση που κάνει διαχωρισμό η ΔΕΗ του λογαριασμού.Αλλά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση να σου κάνουνε και να μην δεχτείς κάτι τέτοιο αλλά απλά να απαιτήσεις από το νέο ενοικιαστή να πάει Δεή να τελειώνει.Απλά. 

Επεξ/σία από vlafo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά 

Γράφω εδώ, "τον πόνο μου" που ελπίζω από Δευτέρα να λυθεί.

Η οικογένεια μου έχει ένα διαμέρισμα στην Αθήνα στο οποίο θα μείνω εγώ.

Το ρεύμα ήταν σε όνομα ενοικιαστριας η οποία την προηγούμενη Δευτέρα (6 Αυγούστου) έκανε αίτηση διακοπής.

Το διαμέρισμα απ' την Πέμπτη 9 Αυγούστου, δεν έχει ρεύμα.

Εγώ την Δευτέρα αυτή, 13 Αυγούστου, έκανα την απαραίτητη αίτηση για σύνδεση ρεύματος στο όνομα της μητέρας μου.

Η υπάλληλος της ΔΕΗ, μου είπε ότι έβλεπε μια "εκκρεμότητα" και ότι αν δε συνδεθεί μέχρι χθες/σήμερα το ρεύμα,να καλέσω στην ΔΕΔΔΗΕ να δω τι γίνεται.

Το λάθος μου ήταν,ότι περίμενα μέχρι σήμερα για να καλέσω στην ΔΕΔΔΗΕ.

Η εκκρεμότητα, είναι ότι το συνεργείο δεν έχει περάσει ακόμα για να κάνει την τελική μέτρηση μετρητή, ώστε να ολοκληρωθεί η αίτηση διακοπής και να δρομολογηθεί η μεταφορά στο όνομα μου.

Η πρώτη υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ που μίλησα σήμερα, χωρίς πολλές λεπτομέρειες του "κολλήματος" μου είπε ότι θα δρομολογήσει για άμεση επίλυση το ζήτημά μου.

Η δεύτερη υπάλληλος που μίλησα σημερα το μεσημέρι,μου είπε τις λεπτομέρειες του προβλήματος και μου έδωσε ένα σταθερό τηλέφωνο της ΔΕΔΔΗΕ ώστε να καλέσω την Δευτέρα το πρωί και να ορίσουμε ένα σχετικό ραντεβού ώστε να έρθουν να μετρήσουν.

Μπορώ να ελπίζω σε ορισμό του ραντεβού για την Δευτέρα, (ή έστω Τρίτη) και να έχω ρεύμα έως την ερχόμενη Παρασκευή;

Υγ.Απο δευτερα-τριτη θα περιμένω και επίσκεψη από ΟΤΕ /vodafone που έκανα αίτηση μεταφοράς γραμμής και από 10 Αυγούστου στο παλιό σπίτι, δεν έχω ιντερνετ.Φανταζομαι όμως ότι χωρίς ρεύμα δε θα μπορούν να κάνουν δουλειά τους.

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...