Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω ιδέα από ποτά πέρα από λίγη βοτκα. Στο τραπέζι των χριστουγέννων είχα δοκιμάσει αυτό

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Akvavit

 

Από οτι μου είπαν το φτιάχνουν από τις πατάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίταξε να δεις, γι' αρχή να ξεκαθαρίσουμε κάποια βασικά πράγματα, που για τους περισσότερους δεν είναι γνωστά.

 

Τα περισσότερα ουίσκυ στον κόσμο, είναι προϊόντα μίξης πολλών διαφορετικών ουίσκυ, τόσο σε σύνθεση, όσο και σε ηλικία.

 

Όταν βλέπεις π.χ. στο Chivas (Blended Whisky) να αναγράφεται το 12 years old, σημαίνει ότι το νεότερο/φρεσκότερο σε ηλικία ουίσκυ από το οποίο απαρτίζεται το τελικό αποτέλεσμα που βρίσκεται στο μπουκάλι, είναι 12 ετών.

Αυτό σημαίνει ότι το πιθανότερο είναι να έχει χρησιμοποιηθεί ουίσκυ μεγαλύτερης ηλικίας.

 

Από εκεί και πέρα, υπάρχει νομοθεσία που ορίζει ότι ένα ουίσκυ απαγορεύεται να είναι από μιας ηλικίας και κάτω.

 

Π.χ. για τα scotch whisky, η νομοθεσία ορίζει ότι απαγορεύεται να είναι κάτω των 3 ετών.

 

Για το Haig τώρα, δε γνωρίζω, αλλά για να μην αναφέρεται, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είναι πάνω από 3 ετών (το μικρότερο σε ηλικία που χρησιμοποιείται), διαφορετικά θα το έλεγαν αν ήταν ας πούμε γύρω στα 10 ετών.

Και για ποιο λογο απαγορευονται τα πιο παλια ουισκυ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίαμασα χθες σε ενα μπαρ Jim Beam - Black , με πάγο .

 

Εμπειρία δεν έχω απο ουίσκια , δεδομένου οτι μέχρι πρότινως το έπινα με κοκακόλα - κλασσικά .

 

Μου φάνηκε απλά σαν ενα ουίσκυ , για εμένα διαφορετικό απο το Τζακ Ντάνιελς που είναι σούπα , και τα άλλα παρεμφερή που έχει το μέσο σπίτι .

 

Δεν ξέρω αν μου άρεσε , δεν είμαι τόσο οικείος με το θέμα .

 

Εχω μέλλον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ποιο λογο απαγορευονται τα πιο παλια ουισκυ;

 

Επειδή δεν είναι «έτοιμα»;

 

Είναι και θέμα ποιότητας.

 

Δοκίαμασα χθες σε ενα μπαρ Jim Beam - Black , με πάγο .

 

Εμπειρία δεν έχω απο ουίσκια , δεδομένου οτι μέχρι πρότινως το έπινα με κοκακόλα - κλασσικά .

 

Μου φάνηκε απλά σαν ενα ουίσκυ , για εμένα διαφορετικό απο το Τζακ Ντάνιελς που είναι σούπα , και τα άλλα παρεμφερή που έχει το μέσο σπίτι .

 

Δεν ξέρω αν μου άρεσε , δεν είμαι τόσο οικείος με το θέμα .

 

Εχω μέλλον .

 

Όταν λες με πάγο, εννοείς όπως τον σερβίρουν σχεδόν όλα τα μπαρ, δηλαδή τίγκα στον πάγο, με αποτέλεσμα να νερωθεί εντελώς, μην καταλαβαίνοντας τι πίνεις;

 

Όταν λες ότι το Jack είναι σούπα τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα γραψε λαθος

 

Εννοουσα το "κλασσικό" Johnny Walker μωρε και λέγοντας σούπα εννοώ οτι λιγο πολυ εχω την εντυπωση οτι αποτελει ενα απο τα ευρείας κυκλοφορίας και καταναλωσης ουίσκια , θα το δεις σε σπιτια , σε ψιλικατζιδικα κλπ

 

Το Τζιμ Μπημ που ειπα το παρηγγειλα με παγο αλλα δε μπορω να πω οτι ηταν τιγκαρισμενο.

Βεβαια προς το τελος κ οταν αρχισε να αδειαζει , ειχε νερωσει αλλα ηταν στη τελευταια προτελευταια γουλια του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1178.jpg
Έτσι σερβιρισμένο στην σκωτσέζικη παμπ που πηγαίνω, χωρίς πάγο. Δεν ξέρω από ουίσκι, αλλά είχα δοκιμάσει ένα dram του συγκεκριμένου και ένιωθα τόσο ωραία την γεύση και τα αρώματά του. (Ένα τέτοιο ποτηράκι βέβαια και μου ήταν αρκετό ν'αρχίσω να κάνω κεφάλι :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμέ, πηγαίνω και James Joyce, αλλά εκεί δεν έχω πιεί ουίσκι και δεν έχω προσέξει πώς το σερβίρουν. Μόνο μπύρες έχω πιεί και πάντα παίρνω και fish 'n' chips (μεγάααλη μερίδα τέλεια ^_^). Και φέρνει συχνά και μουσικούς για live. Γενικά καλή φάση, ειδικά αν έχει και αγγλικό ποδόσφαιρο στην tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες για το James Joyce ναι, το γνωρίζω γιατί πηγαίνω κι εγώ ενίοτε, και τρώω και fish 'n' chips :Ρ

 

Για το  The Wee Dram ρωτάω σε τι φάση είναι, για να ξέρω αν αξίζει να το επισκεφθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιάζουν λίγο (και στο wee έχει κατά καιρούς live κλπ.). Απλά στο wee dram νομίζω είναι πιο οικείο το κλίμα . Επίσης, έχει και βραδιές Trivial game (Πέμπτες). Και μεγάλη ποικιλία σε ουίσκι. Το κακό τώρα πια είναι ότι άλλαξε το μενού των φαγητών και δεν έχει τόσα πολλά όπως παλιά (κυρίως πίτσα παίζει τώρα :/).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...