Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

XronisR, δεν διεαυκρινιζεις budget ή αν θέλεις λίγες αλλα καλές επιλογές ή ποσότητα για να καλυψεις πιο ευρύ φασμα κοινού...

Οπότε, εγω θα σου πρότεινα 5 ετικέτες με κάτι λιγότερο από 100€, που θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο και σε πιο εκλεπτυσμένες παρέες, αλλα θα μπορούν να στηρίξουν κι ενα παρτακι στην ανάγκη:

 

1. Johnnie red label

2. Haig

3. Cutty sark

4. Jameson ή Tullamore dew

5. Jack Daniels

 

Bonus: άφθονη κόκα κόλα.

 

Λίστα με τα χειρότερα ουίσκι έφτιαξες ; χαχα 

 

 

 

 Εγώ θα πρότεινα μια πλήρη γκάμα διάφορων κατηγοριών που να είναι και εύκολο να βρεθούν στα super market και με λογικές τιμές...

 

1) Highland Park 12 year old (Single Malt, σκέτο με λίγες σταγόνες νερό) 

2) Chivas 12 year old ή Johny Walker Black Label  ή Ballantine's 12 year old        (καλό Blended με κανά παγάκι) 

3) Vat 69 ή Black and White ή Teachers  (φθηνό Blended για ανακάτεμα με κόκα κόλα και κοκτέiλ) 

4) Bushmills Original (Ιρλανδικό ουίσκι)

5) Western Gold (Lidl)  ή Jim Beam ή Gentleman Jack (λίγο πιο ακριβό)   (Bourbon)

 

 

Υπήρχε στα LIDL ένα Queen Margot 8άρι blended το οποίο είχε κερδίσει βραβεία και έκανε γύρω στα 14 ευρώ αλλά δε το βρίσκω πλέον... Μόνο 3άρι και 5άρι έχουν πια....

 

http://www.telegraph.co.uk/foodanddrink/foodanddrinknews/10985584/13.29-Lidl-whisky-wins-top-spirit-award.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

XronisR, δεν διεαυκρινιζεις budget ή αν θέλεις λίγες αλλα καλές επιλογές ή ποσότητα για να καλυψεις πιο ευρύ φασμα κοινού...

Οπότε, εγω θα σου πρότεινα 5 ετικέτες με κάτι λιγότερο από 100€, που θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο και σε πιο εκλεπτυσμένες παρέες, αλλα θα μπορούν να στηρίξουν κι ενα παρτακι στην ανάγκη:

 

1. Johnnie red label

2. Haig

3. Cutty sark

4. Jameson ή Tullamore dew

5. Jack Daniels

 

Bonus: άφθονη κόκα κόλα.

 

Ωραιες οι προτασεις σου,νομιζω ομως οτι το johnnie red δεν πινεται,προσωπικη αποψη.

 

Και για λίγο πιο ακριβά αν θες πήγαινε σε Glenfiddich, Chivas, Dimple, Talisker. (Στο bar μας στο πατρικό βλέπω πάντα να υπάρχουν αυτά, ο πατέρας μου ως λάτρης του whisky σίγουρα θα στα πρότεινε. Επίσης, του άρεσε και ένα Old Pulteney πού'χα φέρει απ'την Σκωτία. Σίγουρα το βρίσκεις κι εδώ αλλά δεν γνωρίζω τιμή.)

 

Σε ευχαριστω για τις προτασεις σου.

Chivas και Dimple δε θα πρότεινα, θεωρώ πως σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις εύκολα καλύτερα, όπως το Glenfiddich που σωστά ανέφερε η *nenya*.

 

Όντως, ανάφερε τιμές και ποσότητα να σου πούμε. Επίσης, τι ρόλο βαράνε οι καλεσμένοι.

 

Ποσοτητα απο 1 μπουκαλι για αρχη και budget θα ελεγα πως δεν υπαρχει καποιο οριο.

Το οριο ειναι 5-6 μπουκαλια γιατι θα βαλω και αλλα ειδη(βοτκα,ρουμι,τζιν)

Οι καλεσμενοι νομιζω βαρανε καποιο ρολο,απ'οτι εχω παρατηρησει.

Λίστα με τα χειρότερα ουίσκι έφτιαξες ; χαχα 

 

 

 

 Εγώ θα πρότεινα μια πλήρη γκάμα διάφορων κατηγοριών που να είναι και εύκολο να βρεθούν στα super market και με λογικές τιμές...

 

1) Highland Park 12 year old (Single Malt, σκέτο με λίγες σταγόνες νερό) 

2) Chivas 12 year old ή Johny Walker Black Label  ή Ballantine's 12 year old        (καλό Blended με κανά παγάκι) 

3) Vat 69 ή Black and White ή Teachers  (φθηνό Blended για ανακάτεμα με κόκα κόλα και κοκτέiλ) 

4) Bushmills Original (Ιρλανδικό ουίσκι)

5) Western Gold (Lidl)  ή Jim Beam ή Gentleman Jack (λίγο πιο ακριβό)   (Bourbon)

 

 

Υπήρχε στα LIDL ένα Queen Margot 8άρι blended το οποίο είχε κερδίσει βραβεία και έκανε γύρω στα 14 ευρώ αλλά δε το βρίσκω πλέον... Μόνο 3άρι και 5άρι έχουν πια....

 

http://www.telegraph.co.uk/foodanddrink/foodanddrinknews/10985584/13.29-Lidl-whisky-wins-top-spirit-award.html

Σε ευχαριστω για τις προτασεις.Απο LIDL δεν θα ηθελα να αγορασω κατι,χωρις καμια παρεξηγηση.

 

Ξεχασα να πω πως εχω επαφες με καβα,οποτε γραφω τι χρειαζομαι και παω στο αφεντικο..(με ποσοστο εκπτωσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξεχασα να πω πως εχω επαφες με καβα,οποτε γραφω τι χρειαζομαι και παω στο αφεντικο..(με ποσοστο εκπτωσης)

 

Αν θέλεις να το παίξεις και πιο ψαγμένος (παραμένοντας κάτω από 40 ευρώ)  χτύπα και κάνα   Caol Ila 12 Year Old ή κάνα Old Pulteney 12άρι..ή  Glenmorangie 10 Year Old....  αν μιλάμε για εκλεπτυσμένες καταστάσεις.... χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες οι προτασεις σου,νομιζω ομως οτι το johnnie red δεν πινεται,προσωπικη αποψη.

 

 

 

Από όσα σου πρότεινα, σχεδόν κανένα δεν πίνεται(οκ, κάτι κάνουν τα Tullamore και Jack, γι'αυτό στα πρότεινα και έγραψα ότι μπορεί να "καλύψεις" και λίγο πιο εκλεπτυσμένα γούστα - πχ, εγώ αν πήγαινα σε σπίτι και υπήρχε αυτή η γκάμα, Tullamore θα έπινα και δε θα χλεύαζα τον οικοδεσπότη).

Αλλά όταν έχεις να κάνεις με καλεσμένους που κινούνται στο μέσο όρο(=καμιά ελπίδα) πρέπει να μπεις στη λογική του μέσου όρου. Ε, ο μέσος όρος δε μπορεί να προφέρει το Γκλένφιντιχ και ο σκοπός του είναι να γίνει φέσι το συντομότερο. Άρα, εσύ σαν οικοδεσπότης οφείλεις να είσαι καλυμμένος χωρίς να αδειάσει η τσέπη σου. Ε, και αν είσαι μερακλής, μπορείς πάντα να έχεις 2 μαλτ και ένα Maker's Mark κρυμμένα για την πάρτη σου ή/και για πολύ ειδικές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα αφήσεις μπουκάλι για χρόνια κλειστό, ισχύει ότι ανεβαίνει ο βαθμός αλκοόλ του; Το να ωριμάσει είναι σίγουρο ότι δε γίνεται, γιατί μόλις βγει από το βαρέλι τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίστα με τα χειρότερα ουίσκι έφτιαξες ; χαχα 

 

 

 

 Εγώ θα πρότεινα μια πλήρη γκάμα διάφορων κατηγοριών που να είναι και εύκολο να βρεθούν στα super market και με λογικές τιμές...

 

1) Highland Park 12 year old (Single Malt, σκέτο με λίγες σταγόνες νερό)

 

Θα συμφωνήσω για το highland park και θα προσθέσω το tomatin (highland single malt) που δοκίμασα πρόσφατα (14άρι ήταν) και εντυπωσιάστηκα με τη γεμάτη γεύση του. Πολλά layers γεύσης, πίνεται σκέτο. Το 12άρι επίσης δυνατή επιλογή.

 

Με το Laphroaig που αναφέρθηκε 2 σελίδες πριν, δεν εντυπωσιάστηκα. Ίσως επειδή δε μου αρέσουν τα καπνιστά. Έχει μείνει μισό μπουκάλι και το τρώει το μαύρο σκοτάδι. Είναι πάντως από τα αγαπημένα των Σκωτσέζων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Laphroaig που αναφέρθηκε 2 σελίδες πριν, δεν εντυπωσιάστηκα. Ίσως επειδή δε μου αρέσουν τα καπνιστά. Έχει μείνει μισό μπουκάλι και το τρώει το μαύρο σκοτάδι. Είναι πάντως από τα αγαπημένα των Σκωτσέζων.

 

στειλτο μου :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα φθηνα πετρέλαια ποιο θεωρείτε το λιγότερο κακό;

Το White Horse αξίζει κάπως. Άλλα φτηνά είναι το Mckenzie και το Black& White τα οποία είναι τελείως παρακμή. Μακριά.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το VAT 69 δεν ξέρω αν λέει τίποτα.

 

Είχα ακούσει ότι τουλάχιστον παλιότερα, ήταν αξιόλογο.

 

Έχω πιει 1-2 μπουκάλια στο παρελθόν, αλλά δε θυμάμαι τι εντυπώσεις μου άφησε.

 

Πάντως η τιμή του είναι πολύ χαμηλή.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πινεται ανετα το Vat αν και εχει λιγο βαρια γευση.

Παντως πιο πετρελαιο απο το red johnnie δεν εχω πιει.

Αναμενω καμμια προσφορα για teachers στο 10ευρω, για να δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...