Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο whisky μπαινει μονο νερο, τιποτε αλλο. συνηθως μια κουταλια του γλυκου αρκει (εκτος και αν μιλαμε για >46%). ποτέ παγο, το επηρεαζει υπερβολικα.

 

καλο θα ηταν να υπαρχει και ενα ξεχωριστο μεγαλο ποτηρι νερο και να πηγαινει εναλλαξ.

 

ποτηρι glencairn, αλλιως του κρασιου.

 

απο τα blended μαρεσε αρκετα και το monkey shoulder (μπουκαλι 21ε στη Γαλλια), ισως λιγο παραπανω απο το teachers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το bar, σερβίρουν το whisky σε glencairn και μαζί δίνουν ένα ποτηράκι νερό με ένα καλαμάκι μέσα για να βάλεις όσο θέλεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πίνω Canadian Club, χαμηλης καταναλωσης, οχι και τοσο γνωστο οποτε ειναι πολυ απιθανο να το βρεις μπομπα. Ειναι πιο μαλακο στη γευση απο πολλα ουισκυ. Αρκετες φορες ομως τα μαγαζια δεν το εχουν οποτε το γυρναω αναγκαστικα σε Heig ή Famous.

 

Απο εδω περα ομως μου μπηκε το σαρακι να δοκιμασω Talisker...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το bar, σερβίρουν το whisky σε glencairn και μαζί δίνουν ένα ποτηράκι νερό με ένα καλαμάκι μέσα για να βάλεις όσο θέλεις μόνος σου.

Ρε φίλε, πριν ένα μήνα ήμουν εκεί! Μαγαζαρα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, πριν ένα μήνα ήμουν εκεί! Μαγαζαρα!

 

Είναι πράγματι πολύ ωραίο και έχει σπουδαία ποικιλία σε whisky και μπύρες. Υπέροχο περιβάλλον επίσης αλλά φαρμακείο όσο να πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, γύρισα μόλις από Makro, έχει τα περισσότερα βίσκια 5-6 ευρώ πιο κάτω απ' όσο τα βρίσκω στο καρφούρ.

Μόνο μειονέκτημα η έλλειψη ποικιλίας, αλλά λαγκαβούλια, γκλενφίντιχ, τζέημσον, τάλισκερ κτλ, έχει.

Φτηνά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψη σου όμως ότι είναι καπνιστό, και δεν έχει σχέση με αυτά που ανέφερες.

 

Nαι το ξερω, εχω δοκιμασει και lagavulin και μου αρεσε. Απλα λογω τιμης ειναι μονο για ειδικες περιστασεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 2014 αποφάσισα να πίνω τα ποτά σκέτα, όπως στον κινηματογράφο και την τηλεοραση. Μου εγινε χομπυ να προσεχω σε καθε σκηνη οινοποσίας αν βάζουν συμπληρώματα στα ποτά. Στο 99% των περιπτωσεων δεν κανουν τπτ, τα πινουν ξεροσφυρι (ουτε καν ψυγειο). Βεβαια στο σετ που κανουν γυρισματα δεν πινουν αληθινα ποτά, αλλά η νοοτροπία πέρασε παντως.

Προσωπικα το εφαρμοζω σε ουισκυ και ρουμι και μου αρεσε η γνησια ανοθευτη γευστικοτητα χωρις προσμιξεις (δοκιμασα & με βοτκα αλλά ΔΕΝ...). Φυσικά με καλοκαιριατικο καύσωνα το αποφευγω (δεν το επιχειρησα καν).

Οποτε πινω διαφορετικες μαρκες ουισκυ οποτε τυχαινει, προσπαθωντας να εντοπισω καποιο που θα μου κανει εντυπωση.

-Johny Walker Red (αισχρό), Cutty shark & Famous Grouse αδιάφορα. Το Jameson μου ειχε αφησει καλη εντυπωση αλλά περασε πολυς καιρος και το ειχα πιει με παγο (οποτε θα ξαναδοκιμασω).

Ηπια Dewars προσφατα αλλα οι τελευταιες γουλιες μου φανηκαν πετρελαιοειδεις! Μου ειχε τελειωσει και το νερο κ δεν εβρισκα σερβ. με αποτελεσμα να φαω καψιμο στις τελευταιες και 2 τσουχτερα καμμενα ρεψιματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε πινω διαφορετικες μαρκες ουισκυ οποτε τυχαινει, προσπαθωντας να εντοπισω καποιο που θα μου κανει εντυπωση.

-Johny Walker Red (αισχρό), Cutty shark & Famous Grouse αδιάφορα. Το Jameson μου ειχε αφησει καλη εντυπωση αλλά περασε πολυς καιρος και το ειχα πιει με παγο (οποτε θα ξαναδοκιμασω).

Ηπια Dewars προσφατα αλλα οι τελευταιες γουλιες μου φανηκαν πετρελαιοειδεις! Μου ειχε τελειωσει και το νερο κ δεν εβρισκα σερβ. με αποτελεσμα να φαω καψιμο στις τελευταιες και 2 τσουχτερα καμμενα ρεψιματα...

 

Οσα αναφερεις ειναι blended της σειρας , φτιαγμενα για να συνοδευουν ξηροκαρπι και κοκακολα στα μπουζουκια. Το Τζεημσον καπως καλυτερο αν και γλυκιζει λιγο. Πολυ λιγα μαγαζια εχουν καθαρα ποτα, δυστυχως.

Οποτε αν ειναι να πιεις ενα ποτο και μαλιστα να το δοκιμασεις σκετο, δοκιμασε κατι πιο αξιολογο οπως πολλα που εχουν προταθει εδω. Αν ειναι να πιεις single malt, ξεκινα με glenfiddich, ειναι πιστευω το πιο "ευκολο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα αναφερεις ειναι blended της σειρας , φτιαγμενα για να συνοδευουν ξηροκαρπι και κοκακολα στα μπουζουκια. Το Τζεημσον καπως καλυτερο αν και γλυκιζει λιγο. Πολυ λιγα μαγαζια εχουν καθαρα ποτα, δυστυχως.

Οποτε αν ειναι να πιεις ενα ποτο και μαλιστα να το δοκιμασεις σκετο, δοκιμασε κατι πιο αξιολογο οπως πολλα που εχουν προταθει εδω. Αν ειναι να πιεις single malt, ξεκινα με glenfiddich, ειναι πιστευω το πιο "ευκολο".

 

Γκλεν φι ντιχ προφερεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...