Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καιρό να διαβάσω το θέμα οπότε δεν θυμάμαι και θέλω να ρωτήσω ποια ουίσκι αξίζουν απο τα φθηνά και απο πιο ακριβά μέχρι 25€ ας πούμε.Διάβασα για το Glenfiddich και Talisker αλλά έχουν ακόμα πιο ακριβά.

 

Απο φθηνά έχω δοκιμάσει Johnnie Walker,Famous Crouse,Cutty Sark,Ballantines και Southern Comfort.Κανένα απο αυτά δεν μπορώ να τα πιώ χωρίς coca cola.

 

Απο τα πιο ακριβά Dimple,Haig,Chivas και Drambuie.Αυτά πίνονται χωρίς coca cola γιατί χαραμίζεται η γεύση τους για το Haig δεν είμαι σίγουρος,1 φορά ήπια πρίν χρόνια, θυμάμαι οτι ήταν πικρό.

 

Ίσως ξέχασα κάποια που έχω δοκιμάσει.

 

Για το Cardhu έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικες προτιμησεις. Στα ~15€ συμφωνω με λουσιφερ, μονο teachers. Στα 30€ glenfiddich. Στα 40€ Talisker.

Το Drambuie δηλαδή είναι ουίσκυ?

Οχι. Ειναι λικερ που περιεχει μεταξυ αλλων και ουισκι.New_drambuie_bottle.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ To βάζω στα λικέρ. Εμένα πάλι μου αρέσει τo Jameson σαν VFM. Σαν καλό single malt μου αρέσει Glenfidich κ Glenlivet. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω το μπαστάρδεμα με την Coca Cola πόσο μάλλον με την Pepsi (εμετός). Οι περισσότεροι δεν έχουν μάθει να πίνουν ουίσκυ επειδή το αδυνατίζουν(έτσι νομίζουν) με τις παπαριές. Αν θέλετε να αραιώσετε το ουίσκυ βάλτε νερό ή πάγο. Πίνουν όλοι τα ΤΣΟΝΥ ΓΟΥοΚΕΡ με την ζάχαρη κ την καφείνη κ μετά την άλλη μέρα... "ΠΩΠΩ ΜΠΟΜΠΑ ΗΤΑΝ" . Όχι φίλε μπομπά το έκανες, κι αν ήδη ήταν, το έκανες ατομική με την coca cola. Οι περισσότεροι που συχνάζουν σε κλάμπια δεν ξέρουν να πίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλτε να βάλουμε ένα νέο στόχο σε αυτό το θρέντ για το 2015?

Να σταματήσουμε να κράζουμε αυτούς που πίνουν Τζόνυ-κόλα, Χέηγκ-κόλα, Πέρδικα-κόλα, Μπλένταρ-κόλα(και γενικά "ουίσκι-κόλα") ΈΞΩ, θεωρώντας de facto ότι δεν ξέρουν να πίνουν?

Ξέρετε, μπορεί κάποιος να βγει έξω με παρέα σε κάποιο μπαράκι και να μη θέλει ρε παιδάκι μου να δώσει 10-11-12€ για ένα ποτό που μπορεί σπίτι του να το απολαμβάνει ΣΩΣΤΑ, με πολύ πολύ λιγότερα €!

 

Κι εγώ πίνω στις περισσότερες περιπτώσεις Gin tonik(Beefeater) ή Vodka-Λεμονάδα όταν βγαίνω με φίλους, είτε γιατί δεν με πείθει το εκάστοτε μπαρ(ή μπαρμαν) ότι ξέρει το αντικείμενό του, είτε γιατί θέλω να κάνω κέφι χωρίς να μου φύγουν 50άρες, είτε γιατί δε μου αρέσει να παίρνουν όλοι στην παρέα ξύδια και να με κοιτάνε περίεργα που παρήγγειλα το τάδε Glenfrhoidithchuscan με αποτέλεσμα η σερβιτόρα να φύγει βουρκωμένη.

 

Προσωπικά, μου προκαλεί περισσότερο γέλιο κάποιος που θα πει: "φέρε ένα Τζόνυ σκέτο(η χωριστά πάγο, για να κάνει ο ίδιος τη μίξη λολ)" ή ένα Tanqueray σκέτο(Absolut κλπ). Τα περισσότερα ποτά αυτή της κατηγορίας τιμής είναι πετρέλαια, ούτως ή άλλως.

 

Καλή χρονιά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλτε να βάλουμε ένα νέο στόχο σε αυτό το θρέντ για το 2015?

Να σταματήσουμε να κράζουμε αυτούς που πίνουν Τζόνυ-κόλα, Χέηγκ-κόλα, Πέρδικα-κόλα, Μπλένταρ-κόλα(και γενικά "ουίσκι-κόλα") ΈΞΩ, θεωρώντας de facto ότι δεν ξέρουν να πίνουν?

Ξέρετε, μπορεί κάποιος να βγει έξω με παρέα σε κάποιο μπαράκι και να μη θέλει ρε παιδάκι μου να δώσει 10-11-12€ για ένα ποτό που μπορεί σπίτι του να το απολαμβάνει ΣΩΣΤΑ, με πολύ πολύ λιγότερα €!

 

Κι εγώ πίνω στις περισσότερες περιπτώσεις Gin tonik(Beefeater) ή Vodka-Λεμονάδα όταν βγαίνω με φίλους, είτε γιατί δεν με πείθει το εκάστοτε μπαρ(ή μπαρμαν) ότι ξέρει το αντικείμενό του, είτε γιατί θέλω να κάνω κέφι χωρίς να μου φύγουν 50άρες, είτε γιατί δε μου αρέσει να παίρνουν όλοι στην παρέα ξύδια και να με κοιτάνε περίεργα που παρήγγειλα το τάδε Glenfrhoidithchuscan με αποτέλεσμα η σερβιτόρα να φύγει βουρκωμένη.

 

Προσωπικά, μου προκαλεί περισσότερο γέλιο κάποιος που θα πει: "φέρε ένα Τζόνυ σκέτο(η χωριστά πάγο, για να κάνει ο ίδιος τη μίξη λολ)" ή ένα Tanqueray σκέτο(Absolut κλπ). Τα περισσότερα ποτά αυτή της κατηγορίας τιμής είναι πετρέλαια, ούτως ή άλλως.

 

Καλή χρονιά!

 

ΛΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το Southern Comfort είναι ουίσκι :P

 

Το Southern Comfort δεν είναι ούτε ουίσκι, ούτε λικέρ, ούτε...ούτε...ούτε! Είναι βιομηχανικό απόβλητο με τόσο αηδιαστικά γλυκιά γεύση και οσμή που σε κάνει διαβητικό ακόμα κι αν κάθεσαι δυο τραπέζια μακριά...

 

...αστοδιάλο! Αναγούλιασα μόνο που το έφερα στο μυαλό μου...

παρήγγειλα το τάδε Glenfrhoidithchuscan

 

Το Glenfrhoidithchuscan το πίνεις σκέτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικες προτιμησεις. Στα ~15€ συμφωνω με λουσιφερ, μονο teachers. Στα 30€ glenfiddich. Στα 40€ Talisker.

 

Ολοκληρωτική ταύτιση όμως, ίσως με δίλημμα "να δώσω κάτι παραπάνω για oban" ενω έχεις αλλοιθωρήσει κοιτώντας το λαγκαβουλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...