Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω ένα καλό ουίσκι για πρωτοχρονιά και είμαι ανάμεσα σε: 1)talisker 2)glenfiddich 15

ποιο προτείνετε?

 

Και τα 2 καλά είναι. Το Talisker να ξέρεις ότι είναι ελαφρώς καπνιστό, οπότε πάρε ανάλογα τα γούστα σου...

 

Μετά από σένα πόσα χώραγαν; :D

 

χαχα 1 πήρα μόνο, γιατί είχα ήδη 2 Teacher's σπίτι. Το πιο τίμιο από τα "φτηνά" ουίσκι, αλλά δεν το προτιμάω κιόλας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ουίσκι είναι το μοναδικό ποτό που μου αρέσει (η μπύρα και το τσίπουρο είναι αναψυκτικά - το κρασί άλλη υπόθεση). Χειμώνα-καλοκαίρι αν είναι να επιλέξουμε ποτό, αυτό θα είναι κυρίως ουίσκι. Κοκτέιλς μόνο με ουίσκι -> Old fashioned ftw.

 

Το κακό είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει πολλά. Jack Daniels, Red & Black JWalker, Jameson's, Dimple Crest Gold, Haig, Chivas Rengel. Αυτά θυμάμαι για την ώρα. Το Jack αν και πολύ το έχουν θεό, σε εμένα δεν αρέσει. Μάλλον δε μου πηγαίνει το bourbon. Το Red είναι βενζίνη (και του έδωσα πολλές ευκαιρίες). Δεν πίνεται. Το Black καλυτερέυει την αθλιότητα του Red, αλλά και πάλι.. Το Dimple Crest Gold το λάτρεψα με το που το δοκίμασα. Σου ζεσταίνει γλυκά όλο τον οισοφάγο. Απλά δεν έτυχε να ξαναπιώ. Μου έλειψε. Εδώ και καιρό είχα ένα κόλλημα με Jameson's. Είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Επέλεξα Haig. Ξαφνικά μου φάνηκε πως το Jameson's ήταν πολύ φτωχό. Άλλη προσωπικότητα το Haig. Όπως και το Chivas Rengel μπορώ να πω. Σπίτ έχω κι ένα κλειστό Grants. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Μάλλον τώρα με τις γιορτές θα το δοκιμάσω κι αυτό.

 

Θα δοκιμάσω με την επόμενη ευκαρία και τα άλλα που είπε ο OP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ουίσκι είναι το μοναδικό ποτό που μου αρέσει (η μπύρα και το τσίπουρο είναι αναψυκτικά - το κρασί άλλη υπόθεση). Χειμώνα-καλοκαίρι αν είναι να επιλέξουμε ποτό, αυτό θα είναι κυρίως ουίσκι. Κοκτέιλς μόνο με ουίσκι -> Old fashioned ftw.

 

Το κακό είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει πολλά. Jack Daniels, Red & Black JWalker, Jameson's, Dimple Crest Gold, Haig, Chivas Rengel. Αυτά θυμάμαι για την ώρα. Το Jack αν και πολύ το έχουν θεό, σε εμένα δεν αρέσει. Μάλλον δε μου πηγαίνει το bourbon. Το Red είναι βενζίνη (και του έδωσα πολλές ευκαιρίες). Δεν πίνεται. Το Black καλυτερέυει την αθλιότητα του Red, αλλά και πάλι.. Το Dimple Crest Gold το λάτρεψα με το που το δοκίμασα. Σου ζεσταίνει γλυκά όλο τον οισοφάγο. Απλά δεν έτυχε να ξαναπιώ. Μου έλειψε. Εδώ και καιρό είχα ένα κόλλημα με Jameson's. Είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Επέλεξα Haig. Ξαφνικά μου φάνηκε πως το Jameson's ήταν πολύ φτωχό. Άλλη προσωπικότητα το Haig. Όπως και το Chivas Rengel μπορώ να πω. Σπίτ έχω κι ένα κλειστό Grants. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Μάλλον τώρα με τις γιορτές θα το δοκιμάσω κι αυτό.

 

Θα δοκιμάσω με την επόμενη ευκαρία και τα άλλα που είπε ο OP.

To τσίπουρο αναψυκτικό;; Μας τα χαλάς...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ουίσκι είναι το μοναδικό ποτό που μου αρέσει (η μπύρα και το τσίπουρο είναι αναψυκτικά - το κρασί άλλη υπόθεση). Χειμώνα-καλοκαίρι αν είναι να επιλέξουμε ποτό, αυτό θα είναι κυρίως ουίσκι. Κοκτέιλς μόνο με ουίσκι -> Old fashioned ftw.

 

Το κακό είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει πολλά. Jack Daniels, Red & Black JWalker, Jameson's, Dimple Crest Gold, Haig, Chivas Rengel. Αυτά θυμάμαι για την ώρα. Το Jack αν και πολύ το έχουν θεό, σε εμένα δεν αρέσει. Μάλλον δε μου πηγαίνει το bourbon. Το Red είναι βενζίνη (και του έδωσα πολλές ευκαιρίες). Δεν πίνεται. Το Black καλυτερέυει την αθλιότητα του Red, αλλά και πάλι.. Το Dimple Crest Gold το λάτρεψα με το που το δοκίμασα. Σου ζεσταίνει γλυκά όλο τον οισοφάγο. Απλά δεν έτυχε να ξαναπιώ. Μου έλειψε. Εδώ και καιρό είχα ένα κόλλημα με Jameson's. Είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Επέλεξα Haig. Ξαφνικά μου φάνηκε πως το Jameson's ήταν πολύ φτωχό. Άλλη προσωπικότητα το Haig. Όπως και το Chivas Rengel μπορώ να πω. Σπίτ έχω κι ένα κλειστό Grants. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Μάλλον τώρα με τις γιορτές θα το δοκιμάσω κι αυτό.

 

Θα δοκιμάσω με την επόμενη ευκαρία και τα άλλα που είπε ο OP.

κοκτειλ με ουισκι?για γινε πιο συγκεκριμενος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναψυκτικά η μπύρα και το τσίπουρο

Θεέ μου πόσο δυνατός και ψαγμένος πότης είναι ο φίλος μας

Για τη μπύρα πάει κι έρχεται (για τις περιπτέρου τουλάχιστον)....αλλά για το τσίπουρο είναι ιεροσυλία! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ένα καλό ουίσκι για πρωτοχρονιά και είμαι ανάμεσα σε: 1)talisker 2)glenfiddich 15

ποιο προτείνετε?

Κοιτα κ Lagavulin 16 k Cardhu 

Eιδικα για το cardhu ολοι εχουν εναν καλο λογο να πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τσίπουρο πιθανόν να έχει δοκιμάσει μόνο του εμπορίου, ή ακόμα χειρότερα, αυτά που έχουν σε κάτι καφετέριες ή σε κάτι περιοχές που σερβίρουν διπλονερωμένα στο 20-25%.

 

Αν πιει αυτό που πίνω τώρα (σπιτικό στο ~45%), δε νομίζω πως θα του φανεί για αναψυκτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τσίπουρο πιθανόν να έχει δοκιμάσει μόνο του εμπορίου, ή ακόμα χειρότερα, αυτά που έχουν σε κάτι καφετέριες ή σε κάτι περιοχές που σερβίρουν διπλονερωμένα στο 20-25%.

 

Αν πιει αυτό που πίνω τώρα (σπιτικό στο ~45%), δε νομίζω πως θα του φανεί για αναψυκτικό.

Με ή χωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χωριό μου είχε φοβερό τσίπουρο, αλλά εξαρτάται και η παρτίδα. Πολύ smooth (εννοείται χωρίς γλυκάνισο)

 

Τόσα χρόνια το thread , έχω πέσει σε κατανάλωση , δεν έχω πιει  Laphraig και αναρωτιέμαι τι κάνω στη ζωή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τσίπουρο πιθανόν να έχει δοκιμάσει μόνο του εμπορίου, ή ακόμα χειρότερα, αυτά που έχουν σε κάτι καφετέριες ή σε κάτι περιοχές που σερβίρουν διπλονερωμένα στο 20-25%.

 

Αν πιει αυτό που πίνω τώρα (σπιτικό στο ~45%), δε νομίζω πως θα του φανεί για αναψυκτικό.

αυτό είναι για εντριβή,δεν είναι ποτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τσίπουρο πιθανόν να έχει δοκιμάσει μόνο του εμπορίου, ή ακόμα χειρότερα, αυτά που έχουν σε κάτι καφετέριες ή σε κάτι περιοχές που σερβίρουν διπλονερωμένα στο 20-25%.

 

Αν πιει αυτό που πίνω τώρα (σπιτικό στο ~45%), δε νομίζω πως θα του φανεί για αναψυκτικό.

Αναψυκτικό μόνο τα χύμα των τσιπουράδικων. Το τσίπουρο που κάνει ο θείος από το χωριό (στα ~45% κυμαίνεται) είναι μεταλαβιά και μόνο σε χρυσό δισκοπότηρο το πίνω. Όλα κι όλα!

 

Δεν είμαι και τόσο πότης, απλά μπύρα και τσίπουρα είναι πολύ συνηθισμένα ποτά.

 

Κοκτέιλ ουίσκι Old fashioned παιδιά. Αν μάθαιτε να το κάνετε και μόνοι σας, ένα 40 θα δώσετε και θα βγάλετε γύρω στα 8 ποτά (τουλάχιστον αν δεν απατώμαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην ανοίξουμε τι κουβέντα για το τι μπόμπα βάζει/βγάζει ο καθένας απτο καζάνι του

Και εκμεταλλεύεται την εμπιστοσύνη των άλλων που το έχουν για καλό...θέλει προσοχή και άτομα πραγματικά εμπιστοσύνης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...