Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιέμαι: σας έχει τύχει να πιείτε "μπόμπα" ουίσκυ? Είχατε κάποια συμπτώματα μετά; Κάποια ενόχληση, αδιαθεσία; Προσπαθώ να καταλάβω αν μια αδιαθεσία που είχα προχθές, μπορεί να οφείλετai σε κακής ποιότητας ποτό (υποτίθεται οτι ήταν Jameson).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω πως μου έχει τύχει.

 

Τη μία φορά είχα πιει πολύ από πριν σε μπαρ, αλλά ήμουν πολύ κομπλέ, και με το που έφυγα και πήγα σε πάρτυ του ΤΕΙ και ήπια λίγο, ξέφυγα αμέσως. Κενά μνήμης και τέτοια. Βέβαια στο πάρτυ είχα πιει από πλαστικό ποτήρι.

Παίζει να μην ήταν μπόμπα, και να με χάλασε το πλαστικό ποτήρι, ή παρόλο που ήμουν κομπλέ όταν ξεκίνησα τη second phase, μπορεί να χαλάστηκα από την πρώτη τελικά.

 

Άλλες φορές μου έχει τύχει να έχει εντελώς διαφορετική γεύση το ουίσκυ, και θεωρώ πως μπορώ να το καταλάβω από τη στιγμή που το πίνω πάντα σκέτο (ούτε πάγο/νερό).

Τώρα να παίζει τόσο ρόλο τι έχεις φάει πιο πριν, άρα και σε τι φάση βρίσκονται οι γευστικοί κάλυκες και ο ουρανίσκος σου, δεν το γνωρίζω.

Αλλά πίνω σκέτο ουίσκυ χρόνια τώρα και δε με καίει καθόλου. Και τις φορές που αναφέρω, δεν κατέβαινε με τίποτα. 

 

Στο θέμα μας, ο ΑΒ είχε το Teacher's με -2€ για κάθε φιάλη, τουλάχιστον μέχρι τη Δευτέρα που πήγα και πήρα 4 φιάλες.

Τώρα διαφημίζει ότι δίνει 6ευρη για αγορά δύο οποιωνδήποτε φιαλών 700ml+, οπότε αν ισχύει ακόμα το -2€ και συνδυάζεται με την προσφορά με τις 6ευρες, η φιάλη βγαίνει στα 10.90€.

 

Άπαιχτη τιμή για το ίσως πιο τίμιο ουσίκυ όλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι: σας έχει τύχει να πιείτε "μπόμπα" ουίσκυ? Είχατε κάποια συμπτώματα μετά; Κάποια ενόχληση, αδιαθεσία; Προσπαθώ να καταλάβω αν μια αδιαθεσία που είχα προχθές, μπορεί να οφείλετai σε κακής ποιότητας ποτό (υποτίθεται οτι ήταν Jameson).

 

Πιστεύω ότι όλοι όσοι πίνουν τακτικά το έχουν πάθει κάποια στιγμή. Τα συμπτώματα ποικίλουν. Μπορεί να γίνεις σταφίδα γρηγορότερα, να σού βγει σε δυνατό πονοκέφαλο, σε ενόχληση στο στομάχι, μέχρι και σε δηλητηρίαση που απαιτεί πλύση στομάχου, αν καταναλώσεις μεγάλη ποσότητα «μπόμπας».

 

Τη «μπόμπα» πάντως - εννοώντας το νοθευμένο με μη πόσιμο οινόπνευμα, ποτό - μπορείς να την καταλάβεις ακόμα και πριν πιεις την πρώτη γουλιά, ιδανικά εφόσον πίνεις straight ποτό και όχι μίξεις: Μυρίζει - ή μάλλον βρωμάει - «οινοπνευματίλα»! Το καθαρό ουίσκι π.χ., μυρίζει ουίσκι, ενώ το νοθευμένο μυρίζει οινόπνευμα φαρμακείου με ...μια νότα ουίσκι να ...αχνοφαίνεται, κάπου στο βάθος... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο επικίνδυνα ποτά, σερβίρονται κυρίως σε "πάρτι" που διοργανώνονται σε παραλίες κτλ. Αν ένα μπαρ βγάλει κακό όνομα για τα ποτά του, θα χάσει πελατεία και θα κλείσει. Οι διάφοροι όμως που κάνουν το καλοκαίρι full moon, blue moon, του mounιού το πανηγύρι, πάρτι, κοιτάνε να κάνουν την αρπαχτή τους, και άντε γεια. Χωρίς να σκέφτονται ότι μπορεί να πάθουν σοβαρή ζημιά αυτοί που θα πιουν παραπάνω. Οι μπόμπες πάντως, μυρίζουν από χιλιόμετρα και απορώ πως τις πίνουν. 

 

Στο θέμα μας, έτυχε σε ένα ταξίδι μου, το 2011, να βρω ένα Johhnie Walker blue label King George σε αρκετά καλύτερη τιμή από ότι πωλείται στην αγορά (σε duty free), και το τσίμπησα. Μάλιστα μου έδωσαν δώρο μια βαλίτσα JW για να το κουβαλάω (lol). Το έχω από τότε και περιμένω κάποια ειδική περίσταση για να το ανοίξω. Έχω αρχίσει όμως να σκέφτομαι πως η ζωή είναι μικρή για "περιστάσεις", και ψήνομαι τώρα τις γιορτές να κάνω κίνηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γνωμη εχετε για το lagavulin?εβαλα μολις ενα ποτηρι

 

Το ήπια την προηγούμενη βδομάδα, δε μου άρεσε. Με χάλαγε η πικρίλα που άφηνε στο τέλος, μιας και δεν είμαι φαν του καπνιστού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ήπια την προηγούμενη βδομάδα, δε μου άρεσε. Με χάλαγε η πικρίλα που άφηνε στο τέλος, μιας και δεν είμαι φαν του καπνιστού.

και εγω οφειλω να ομολογησω οτι δεν με ξετρελανε παρολο που εχει τρομερη μυρωδια και περιμενα να ηταν στο ζενιθ της απολαυσης μου το εφεραν σημερα δωρο ενας φιλος και εβαλα τωρα ενα ποτακι να χαλαρωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δε μου άρεσε. Με χάλαγε η πικρίλα που άφηνε στο τέλος...

...δεν με ξετρελανε...

 

Άμα είσαστε άσχετοι, ποιος σας φταίει;

 

 

Τα Single Malt πίνονται μόνο με Coca Cola ρεεε!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως μου έχει τύχει.

 

Τη μία φορά είχα πιει πολύ από πριν σε μπαρ, αλλά ήμουν πολύ κομπλέ, και με το που έφυγα και πήγα σε πάρτυ του ΤΕΙ και ήπια λίγο, ξέφυγα αμέσως. Κενά μνήμης και τέτοια. Βέβαια στο πάρτυ είχα πιει από πλαστικό ποτήρι.

Παίζει να μην ήταν μπόμπα, και να με χάλασε το πλαστικό ποτήρι, ή παρόλο που ήμουν κομπλέ όταν ξεκίνησα τη second phase, μπορεί να χαλάστηκα από την πρώτη τελικά.

 

Άλλες φορές μου έχει τύχει να έχει εντελώς διαφορετική γεύση το ουίσκυ, και θεωρώ πως μπορώ να το καταλάβω από τη στιγμή που το πίνω πάντα σκέτο (ούτε πάγο/νερό).

Τώρα να παίζει τόσο ρόλο τι έχεις φάει πιο πριν, άρα και σε τι φάση βρίσκονται οι γευστικοί κάλυκες και ο ουρανίσκος σου, δεν το γνωρίζω.

Αλλά πίνω σκέτο ουίσκυ χρόνια τώρα και δε με καίει καθόλου. Και τις φορές που αναφέρω, δεν κατέβαινε με τίποτα. 

 

Στο θέμα μας, ο ΑΒ είχε το Teacher's με -2€ για κάθε φιάλη, τουλάχιστον μέχρι τη Δευτέρα που πήγα και πήρα 4 φιάλες.

Τώρα διαφημίζει ότι δίνει 6ευρη για αγορά δύο οποιωνδήποτε φιαλών 700ml+, οπότε αν ισχύει ακόμα το -2€ και συνδυάζεται με την προσφορά με τις 6ευρες, η φιάλη βγαίνει στα 10.90€.

 

Άπαιχτη τιμή για το ίσως πιο τίμιο ουσίκυ όλων.

Τι διαφορά κάνει το πλαστικό ποτήρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο επικίνδυνα ποτά, σερβίρονται κυρίως σε "πάρτι" που διοργανώνονται σε παραλίες κτλ. Αν ένα μπαρ βγάλει κακό όνομα για τα ποτά του, θα χάσει πελατεία και θα κλείσει. Οι διάφοροι όμως που κάνουν το καλοκαίρι full moon, blue moon, του mounιού το πανηγύρι, πάρτι, κοιτάνε να κάνουν την αρπαχτή τους, και άντε γεια. Χωρίς να σκέφτονται ότι μπορεί να πάθουν σοβαρή ζημιά αυτοί που θα πιουν παραπάνω. Οι μπόμπες πάντως, μυρίζουν από χιλιόμετρα και απορώ πως τις πίνουν. 

 

Στο θέμα μας, έτυχε σε ένα ταξίδι μου, το 2011, να βρω ένα Johhnie Walker blue label King George σε αρκετά καλύτερη τιμή από ότι πωλείται στην αγορά (σε duty free), και το τσίμπησα. Μάλιστα μου έδωσαν δώρο μια βαλίτσα JW για να το κουβαλάω (lol). Το έχω από τότε και περιμένω κάποια ειδική περίσταση για να το ανοίξω. Έχω αρχίσει όμως να σκέφτομαι πως η ζωή είναι μικρή για "περιστάσεις", και ψήνομαι τώρα τις γιορτές να κάνω κίνηση. 

Σωστός!

 

Ανοιξε το μπλέ, είναι πολύ ωραίο, βαρύ χωρίς να ζαλίζει, καταλαβαίνεις την γεύση του, μεστή, "βαριά".

 

Πίνεται και με λίγο νερό, ίσα ίσα να ανοίξει η γεύση ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να γράφω σελίδες για το ουίσκι γιατί ήταν η δουλειά μου για 20 χρόνια.

Απλά θα πω τι πίνω (αραιά και πού και άμα υπάρχει χρήμα) αν και φανατικός του κρασιού.

Glenrothes για όποιον ψάχνεται και του αρέσουν τα single malt τύπου Glenfiddich

1975-700ml-hr-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως διαβαζω μερικα πραματα εδω μεσα εχω την αισθηση οτι μερικοι νομιζουν οτι με το να πινεις π.χ κανενα χρονο το ιδιο ποτο σκετο ξαφνικα εγινες και δοκιμαστης..  και καταλαβαινεις με την οσμη αν το ποτο ειναι μπομπα..

 

κουνια που σας κουναγε..

 

διαβαζουν και μερικοι αλλοι απιθανοι και πανε μετα στα μαγαζια και μυριζουν τα ποτηρια ή παραγγελνουν το ποτο σκετο και βαζουν μετα 20 παγακια και 20 λιτρα νερο γιατι δεν μπορουν να το πιουν.. που μετα το δευτερο ποτο κατεβαζουν μεχρι και μπουγαδονερο...

 

δεν μιλαμε φυσικα για μπουκαλια που κανουν 30+ στο εμποριο..  τωρα αυτα τα απλα και ντεμεκ σπεσιαλ στα μπαρακια απλα για γελια..

 

Το ήπια την προηγούμενη βδομάδα, δε μου άρεσε. Με χάλαγε η πικρίλα που άφηνε στο τέλος, μιας και δεν είμαι φαν του καπνιστού.

 

δοκιμασε το jura ή το highland park για λιγοτερο "καπνιστο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως διαβαζω μερικα πραματα εδω μεσα εχω την αισθηση οτι μερικοι νομιζουν οτι με το να πινεις π.χ κανενα χρονο το ιδιο ποτο σκετο ξαφνικα εγινες και δοκιμαστης..  και καταλαβαινεις με την οσμη αν το ποτο ειναι μπομπα..

 

 Μα η οσμή είναι πιο αντικειμενικός κριτής από την γεύση. Και θέλει και λιγότερη εκπαίδευση.Γνώμη μου.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μα η οσμή είναι πιο αντικειμενικός κριτής από την γεύση. Και θέλει και λιγότερη εκπαίδευση.Γνώμη μου.... 

 

αν στο μυαλο σου βαζεις εσενα που καθεσαι στον καναπε του σπιτιου σου..  και βαζεις ενα ποτο στο καθαρο ποτηρι σου, οπως το ποτο που εβαλες παραπανω τοτε συμφωνουμε

 

αλλα αν τωρα εισαι σε ενα club στα ορθια και σε ενα ποτηρι που πλυθηκε 10 φορες με καπνα αρωματα απλυσια και δεν ξερω τι αλλο και βαλεις ενα ουισκι των 16,90 ευρο το μπουκαλι και καθεσαι να κανεις τον γευσηγνωστη...  εεεε οχι..

πιο λογικο να μυρισεις το τσιγαρο απο τα δακτυλα του μπαρμαν παρα την μεθανολη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...