Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

δοκιμασε το jura ή το highland park για λιγοτερο "καπνιστο"

 

Και για το Talisker έχω ακούσει ότι είναι πιο απαλό καπνιστό. Το 'χεις δοκιμάσει;

 

Γενικά εγώ εδώ και λίγα χρόνια πίνω μόνο μπέρμπον. Όσο για τα φθηνά ουίσκι της αγοράς, θα προτιμήσω κι εγώ το Teacher's, όπως αναφέρθηκε κι από άλλους εδώ μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμενα δεν μου αρεσει..  πολυ δυνατο..  καει οχι αστεια..

 

σε μπερμπον ειχα φερει τυχαια αυτο σε μαγαζι που ειχα https://www.skroutz.gr/s/6932025/Buffalo-Trace-Whisky.html?keyphrase=Buffalo+Trace%27

2 ατομα που επιναν μπερμπον ειχαν παθει πλακα..  κατεβασαν 2 μπουκαλια σε 2 μερες.. "9 ευρο το ποτο πριν 6 χρονια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει. Από την περιγραφή πάντως φαίνεται περιέργως εντυπωσιακό. Θα το έχω υπόψιν. Εγώ κυρίως πίνω Jim Beam Black και Wild Turkey (το οποίο είναι αρκετά βαρύ με 50,5% alc).

 

 

Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί/κάβα στην Αθήνα με μεγάλη ποικιλία από μινιατούρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έτσι; Το Black ωραίο είναι και το προτιμώ για το σπίτι λόγω vfm κυρίως.

Το Makers είναι πολύ ωραίο. Το Bulleit είχα σκοπό να το δοκιμάσω σε επόμενη παραγγελία, μιας και έχει και αυτό 45% alc...

 

Δυστυχώς με τα ουίσκι -λόγω τιμής- δεν μπορείς να πειραματιστείς και να δοκιμάσεις όσα θες. (Γι' αυτό και ζήτησα κανα μαγαζί με μινιατούρες πιο πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφερνα που και που κατι "ψαγμενα" μπουκαλια..

 

τα μονα που θυμαμαι τωρα ειναι το buffalo που γραφω πιο πανω "αν και δεν πινω μπερμπον"

ενα canadian που δεν βρισκω.. σε στρογγυλο μπουκαλι "καπως ετσι εμοιαζε" http://www.proof66.com/whiskey/canadian-83-whisky.html

και το jura 18ρη..

 

 

στο τελος μονο jim four roses εμειναν.. ουτε που τα δοκιμασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γνωμη εχετε για το lagavulin?εβαλα μολις ενα ποτηρι

 

Για πολλούς (σχετικούς), ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο ουίσκυ σε φυσιολογική τιμή, καθώς μετά ξεφεύγουμε πολύ σε τιμή.

 

Τι διαφορά κάνει το πλαστικό ποτήρι;

 

Νομίζω πως το πλαστικό δεν ενδείκνυται για αλκοόλ. Εδώ που τα λέμε, αν με ρωτάς, δεν ενδείκνυται ούτε για νερό.

 

Έχεις βάλει αναψυκτικό σε πλαστικό ποτήρι; Δεν αλλοιώνεται η γεύση του πολύ γρήγορα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το Talisker έχω ακούσει ότι είναι πιο απαλό καπνιστό. Το 'χεις δοκιμάσει;

 

Γενικά εγώ εδώ και λίγα χρόνια πίνω μόνο μπέρμπον. Όσο για τα φθηνά ουίσκι της αγοράς, θα προτιμήσω κι εγώ το Teacher's, όπως αναφέρθηκε κι από άλλους εδώ μέσα.

Το talisker είναι το αγαπημένο μου. Λίγο πιο ήπιο από το lagavulin αλλά πολύ δυνατή γεύση. Στο ίδιο περίπου μοτίβο και το Caol Isla.

 

Από τα φτηνά, συμφωνώ ακόμα μια φορά με teacher's, μ αρέσει και το Jameson, αρκετοί όμως το βρίσκουν να γλυκιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στα 30 ευρω προτιμώ Jameson select reserve. Λίγο παραπάνω nikka from the barrel ( μιλάμε για εξαιρετικό γιαπωνεζικο ) .

Πρόσφατα κονομησα με μονο 90 ευρω chivas royal salute. Περιμένω να μου έρθει με αγωνία :)

Κάτω από 30 ευρω ουισκι δεν πίνω.

Επίσης ποτέ δεν πίνω έξω ποτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στο μυαλο σου βαζεις εσενα που καθεσαι στον καναπε του σπιτιου σου..  και βαζεις ενα ποτο στο καθαρο ποτηρι σου, οπως το ποτο που εβαλες παραπανω τοτε συμφωνουμε

 

αλλα αν τωρα εισαι σε ενα club στα ορθια και σε ενα ποτηρι που πλυθηκε 10 φορες με καπνα αρωματα απλυσια και δεν ξερω τι αλλο και βαλεις ενα ουισκι των 16,90 ευρο το μπουκαλι και καθεσαι να κανεις τον γευσηγνωστη...  εεεε οχι..

πιο λογικο να μυρισεις το τσιγαρο απο τα δακτυλα του μπαρμαν παρα την μεθανολη..

Φίλε δεν διαφωνώ με αυτά που λες αλλά μερικά νυχτερινα μαγαζιά δίνουν κυριολεκτικά πετρέλαιο..Ζήτησα πριν καιρό που είχα πάει σε γνωστό νυχτερινό κέντρο, ουίσκι Cutty (το θεωρώ από τα τίμια φθηνά) και παρόλο που έβαλε από το μπουκάλι ΔΕΝ πινόταν! Φυσικά δεν μπορείς να μυρίσεις ποτό σε τέτοιους χώρους με τόση τσιγαρίλα αλλά και μόνο η γεύση έφτανε(φυσικά σκέτο με ελάχιστο πάγο)...Οινόπνευμα που θύμιζε ουίσκι δηλαδή οπου αν επινες μετα μια γουλιά johnnie red θα σου φαίνονταν ουισκαρα. Φυσικά δεν πήρα δεύτερο ποτό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πηρα ενα μπουκαλι teachers για πρωτη φορα. Δυο ποτηρια εχω πιει μεχρι τωρα αλλα τα ηπια με δυσκολια. Μου θυμιζει το Balentines και γενικα οχι καλης ποιοτητας ουισκι. Συνεχιζω να προτειμω jameson με <20 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απ' την άλλη, μία φορά προσπάθησα να πιω Jameson και δεν τα κατάφερα.

 

Teacher's απ' την άλλη, μόνο φέτος (τους τελευταίους 1-2 μήνες δηλαδή) πρέπει να έχω πιει περί τα 5-6 μπουκάλια (μόνος μου).

 

Τέρας ποιότητας δεν το λες, απλά αυτό που έχω πει εγώ και κάποιοι άλλοι, είναι ότι για την κατηγορία του πρέπει να είναι το πιο τίμιο.

 

Γενικά, αν το επέτρεπαν τα οικονομικά μου, θα έπαιζα σχεδόν αποκλειστικά σε Single Malt και θα ξεστράτιζα για κανά Bourbon, αλλά τι να κάνεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To teachers ειναι απο τα ποιο φτηνα ουισκια που υπαρχουν στις καβες(δεν λεμε τωρα για πετρελαια του λιντλ κλπ)

γυρω στα 13 ευρω το μπουκαλι δεν περιμενεις να πινεις τοπ κλας

 

μια χαρα ειναι παντως για Low cost  και εχει και μια ιδιαιτερη γευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...