Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ή χωρίς;

Εννοείται χωρίς.

 

αυτό είναι για εντριβή,δεν είναι ποτό

Μια χαρά είναι. Για εντριβή είναι το μούρο που ανέφερα σε προηγούμενο post μου.

Είναι σαν το τσίπουρο.

Το βρίσκεις πολύ δύσκολα, και μόνο στην Ευρυτανία απ' όσο ξέρω.

Αυτό είναι αντρίκιο, αλλά και εκλεπτυσμένο ποτό συνάμα.

Το πουλάνε γύρω στα 60€/λίτρο.

 

Το χωριό μου είχε φοβερό τσίπουρο, αλλά εξαρτάται και η παρτίδα. Πολύ smooth (εννοείται χωρίς γλυκάνισο)

 

Τόσα χρόνια το thread , έχω πέσει σε κατανάλωση , δεν έχω πιει Laphraig και αναρωτιέμαι τι κάνω στη ζωή μου

Laphroaig το πλέον καπνιστό ουίσκυ που έχω πιει ποτέ.

 

Δεν είμαι και τόσο πότης, απλά μπύρα και τσίπουρα είναι πολύ συνηθισμένα ποτά.

Η καλή μπύρα και το καλό τσίπουρο δεν είναι και τόσο συνηθισμένα.

Εκτός κι αν ο θείος σου στο χωριό πίνει Rochefort 10 την ώρα που ψήνει τσίπουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Jack αν και πολύ το έχουν θεό, σε εμένα δεν αρέσει.

 

Μάλλον δε μου πηγαίνει το bourbon.

 

Με την πρώτη φράση συμφωνώ. Υποκειμενικό καθαρά είναι βέβαια, αλλά ούτε κι εγώ το έκανα κέφι ποτέ το jack.

 

Για το δεύτερο όμως ...μην ορκίζεσαι! Το ότι δε σού αρέσει το jack, δε συνεπάγεται απαραιτήτως ότι δε σού πηγαίνει το bourbon. Όχι για άλλο λόγο, απλά το jack daniel's ...δεν είναι bourbon! Είναι sour mash.

 

Το Red είναι βενζίνη (και του έδωσα πολλές ευκαιρίες). Δεν πίνεται.

 

Τρελές πωλήσεις παγκοσμίως μεν, αλλά ποτέ δε μπόρεσα να το πιω! Ίσως να είναι το μόνο ποτό που δε θα μ' ενοχλούσε να μού το σερβίριζαν «μπόμπα». Πιθανότατα θα μ' άρεσε περισσότερο απ' το καθαρό!

 

Το Black καλυτερέυει την αθλιότητα του Red, αλλά και πάλι.. 

 

Δεν έχω πιει, άρα δεν έχω ιδέα. Είμαι όμως αρνητικά επηρεασμένος από το όνομα οπότε, αν ποτέ αρχίσω ξανά να πίνω, δεν ξέρω αν θα τού δώσω την ευκαιρία. Όχι ότι έχει την ανάγκη μου, φυσικά! 

 

Το Dimple Crest Gold...

 

«Special» blended, αλλά ακριβό κατά τη γνώμη μου. Με λίγα παραπάνω μπαίνεις στο μαγικό κόσμο των single malt.

 

Εδώ και καιρό είχα ένα κόλλημα με Jameson's. Είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Επέλεξα Haig. Ξαφνικά μου φάνηκε πως το Jameson's ήταν πολύ φτωχό. Άλλη προσωπικότητα το Haig. Όπως και το Chivas Rengel μπορώ να πω. Σπίτ έχω κι ένα κλειστό Grants.

 

Τα whisky - απλά, special, malt - όπως όλα αυτά που αναφέρεις μετά Jameson, επίσης δε μπορούν να συγκριθούν μ' αυτό. Το Jameson είναι irish whiskey, τα άλλα είναι scotch. Πρόκειται για τελείως διαφορετικά σε γεύση ποτά. Όχι διαφορετικά, όπως είναι διαφορετικά στη γεύση δύο scotch διαφορετικής μάρκας (ενώ και στα δύο καταλαβαίνεις ότι πίνεις scotch). Διαφορετικά, όπως λέμε «καμία σχέση»!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σόρρυ. Δεν έχω δοκιμάσει Haig. Dewar's εννοούσα στη θέση του. Πολύ καλό. Για το Haig δε ξέρω.

 

Τσίπουρο του θείου μόνο σε ειδικές περιστάσεις πίνω. Πολύ σπάνια δηλαδή. Και αυτό γιατί βγαίνουμε συνήθως έξω με φίλους. Αυτό αν το έπινα σα νερό, τότε επισήμως δε θα είχα συκώτι τώρα. :P Πάντως είναι εμπιστοσύνης και με πολλά χρόνια εμπειρία (έρχονται από αρκετά μέρη της Ελλάδας για να δοκιμάσουν για τα μαγαζιά τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα ml πρεπει να ειναι το ποτο ουισκιού οταν σερβιρεται σκετο;

Μηπως ειναι τα 50ml που εχουν τα μικρα μπουκαλακια ξενοδοχειων;

 

40-45ml.

Σπίτι σου βέβαια, το βολικό είναι να βάζεις 2 (όχι γεμάτα) σφηνοπότηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, πολύ χοντρικά, δύο δάχτυλα.


Με την πρώτη φράση συμφωνώ. Υποκειμενικό καθαρά είναι βέβαια, αλλά ούτε κι εγώ το έκανα κέφι ποτέ το jack.

 

Για το δεύτερο όμως ...μην ορκίζεσαι! Το ότι δε σού αρέσει το jack, δε συνεπάγεται απαραιτήτως ότι δε σού πηγαίνει το bourbon. Όχι για άλλο λόγο, απλά το jack daniel's ...δεν είναι bourbon! Είναι sour mash.

Όντως. Πως μου είχε κολλήσει ότι είναι bourbon τόσο καιρό..

 

«Special» blended, αλλά ακριβό κατά τη γνώμη μου. Με λίγα παραπάνω μπαίνεις στο μαγικό κόσμο των single malt.

Για πες, για πες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, πολύ χοντρικά, δύο δάχτυλα.

Όντως. Πως μου είχε κολλήσει ότι είναι bourbon τόσο καιρό..

 

Για πες, για πες προτάσεις.

 

Αν και πλέον απομακρυνθεί πλήρως από το ...σπορ - ομολογουμένως, μετά από δυο δεκαετίες τρελής κατανάλωσης, οπότε έχω πιει για τρεις ζωές... - επιλογές υπάρχουν αμέτρητες και, κατά τη γνώμη μου, μεταξύ των malt, ακριβώς διότι είναι εκλεκτά whisky, με σταθερότητα και αυστηρότητα σε συνταγή και συστατικά, σε τρόπο παρασκευής, σε χρόνο και συνθήκες ωρίμανσης και τα σχετικά, πολύ δύσκολα θα συναντήσεις κάποιο κακό. Η διαβάθμιση, από τη στιγμή που κάποιος είναι φίλος τού whisky, είναι: Από «πολύ καλό» (εξ ορισμού), μέχρι ...«αριστούργημα/έργο τέχνης/δακρύζω απ' τη συγκίνηση/Δία μου, τι νέκταρ είναι τούτο;»

 

Σαφώς και οι προτιμήσεις τού καθενός διαφέρουν. Μια εύκολη εισαγωγή στο χώρο, θα έλεγα ότι είναι το Glenfiddich (ακόμα και το «απλό» και φθηνότερο τής γκάμας). Κατά 99% θα καταλάβεις έντονότατη διαφορά προς το καλύτερο, συγκριτικά με οποιοδήποτε blended έχεις πιει. Χωρίς ίχνος οποιασδήποτε πρόσμιξης και όχι με μισό ...παγόβουνο μέσα στο ποτήρι, εννοείται! Από 'κει και μετά, αν έχεις διάθεση, ο δρόμος τής αναζήτησης δεν έχει τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ουίσκι είναι το μοναδικό ποτό που μου αρέσει (η μπύρα και το τσίπουρο είναι αναψυκτικά - το κρασί άλλη υπόθεση). Χειμώνα-καλοκαίρι αν είναι να επιλέξουμε ποτό, αυτό θα είναι κυρίως ουίσκι. Κοκτέιλς μόνο με ουίσκι -> Old fashioned ftw.

 

Το κακό είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει πολλά. Jack Daniels, Red & Black JWalker, Jameson's, Dimple Crest Gold, Haig, Chivas Rengel. Αυτά θυμάμαι για την ώρα. Το Jack αν και πολύ το έχουν θεό, σε εμένα δεν αρέσει. Μάλλον δε μου πηγαίνει το bourbon. Το Red είναι βενζίνη (και του έδωσα πολλές ευκαιρίες). Δεν πίνεται. Το Black καλυτερέυει την αθλιότητα του Red, αλλά και πάλι.. Το Dimple Crest Gold το λάτρεψα με το που το δοκίμασα. Σου ζεσταίνει γλυκά όλο τον οισοφάγο. Απλά δεν έτυχε να ξαναπιώ. Μου έλειψε. Εδώ και καιρό είχα ένα κόλλημα με Jameson's. Είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Επέλεξα Haig. Ξαφνικά μου φάνηκε πως το Jameson's ήταν πολύ φτωχό. Άλλη προσωπικότητα το Haig. Όπως και το Chivas Rengel μπορώ να πω. Σπίτ έχω κι ένα κλειστό Grants. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Μάλλον τώρα με τις γιορτές θα το δοκιμάσω κι αυτό.

 

Θα δοκιμάσω με την επόμενη ευκαρία και τα άλλα που είπε ο OP.

 

Τι bourbon βαζεις στο old fashioned? Νερο, ανθρακουχο νερο ή τιποτα βαζεις για να διαλυσεις την ζαχαρη; Ζαχαρη σε κυβους περνεις; και αν ναι απο που

 

Τελευταια το εχω ριξει στο φθηνο σπιτικο teachers. Ηπια καποια jameson εξω, ειναι το αγαπημενο μου φθηνο blended, και ηταν σαν νεκταρ στον λαιμο μου. Νερακι κατεβαιναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι bourbon βαζεις στο old fashioned? Νερο, ανθρακουχο νερο ή τιποτα βαζεις για να διαλυσεις την ζαχαρη; Ζαχαρη σε κυβους περνεις; και αν ναι απο που 

Jack είχα βάλει (το ξέρω βλακεία). Νερό κανονικό. Μαύρη ζάχαρη σε κύβους. Από super-market. Τη λιώνεις με νερό, bitter (angostura έχω - χωρίς άρωμα πορτοκαλιού). Το λιώνω με γουδοχέρι, ενώ στον πάτο έχω μία φλούδα πορτοκαλιού, ώστε να φύγουν τα ζουμιά.

 

Τελευταια το εχω ριξει στο φθηνο σπιτικο teachers. Ηπια καποια jameson εξω, ειναι το αγαπημενο μου φθηνο blended, και ηταν σαν νεκταρ στον λαιμο μου. Νερακι κατεβαιναν. 

Τόσο καλό το Teachers από τα φθηνά; Να δοκιμάσουμε κι από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jack είχα βάλει (το ξέρω βλακεία). Νερό κανονικό. Μαύρη ζάχαρη σε κύβους. Από super-market. Τη λιώνεις με νερό, bitter (angostura έχω - χωρίς άρωμα πορτοκαλιού). Το λιώνω με γουδοχέρι, ενώ στον πάτο έχω μία φλούδα πορτοκαλιού, ώστε να φύγουν τα ζουμιά.

 

Τόσο καλό το Teachers από τα φθηνά; Να δοκιμάσουμε κι από αυτό.

 

Bourbon αλλιως Rye χρειαζεται αλλα δεν ξερω ποιο ουισκι απο την ελληνικη αγορα σε λογικη τιμη ειναι καλο. Εχω διαβασει οτι επειδη η ποιοτητα του ουισκιου δεν ηταν τοσο καλη τελη 1800 και μετα μεχρι την ποτοαπαγορευση, βγηκε αυτο το κοκτειλ για να καλυπτει το bourbon και να μην φαινεται στην γευση τοσο φθηνο. Οποτε ακομα και jim beam να βαλουμε, σιγα τα αυγα. Αλλα οχι, Jim beam δεν βαζω.

 

Τα πρωτα ποτηρια teachers κατεβηκαν με δυσκολια. Τωρα ακομα και σκετο το πινω. Οι πονοκεφαλοι ομως ειναι ακομα εκει κατι που δεν υπαρχει με καλυτερης ποιοτητας ουισκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Glenfiddich παίδες! :D Δοκίμασα χθες. 2 ποτήρα ήπια (λογικά και εφόσον το ζήτησα απλά, το 12άρι θα έβαλαν). Πολύ καλό και διαφορετικό από τα άλλα. Το καταλαβαίνεις όσο κατεβαίνει. Όχι όταν το βάζεις στο στόμα σου. Ευκολόπιοτο. Όταν βρω ευκαιρία θα πάρω το 15άρι ή και 18άρι να το δοκιμάσουμε με τους φίλους μου. Πιστεύω θα είναι σούπερ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...