Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πολλούς (σχετικούς), ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο ουίσκυ σε φυσιολογική τιμή, καθώς μετά ξεφεύγουμε πολύ σε τιμή.

 

 

Νομίζω πως το πλαστικό δεν ενδείκνυται για αλκοόλ. Εδώ που τα λέμε, αν με ρωτάς, δεν ενδείκνυται ούτε για νερό.

 

Έχεις βάλει αναψυκτικό σε πλαστικό ποτήρι; Δεν αλλοιώνεται η γεύση του πολύ γρήγορα;

Δεν το έχω προσέξει να σου πω την αλήθεια...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ απ' την άλλη, μία φορά προσπάθησα να πιω Jameson και δεν τα κατάφερα.

 

Teacher's απ' την άλλη, μόνο φέτος (τους τελευταίους 1-2 μήνες δηλαδή) πρέπει να έχω πιει περί τα 5-6 μπουκάλια (μόνος μου).

 

Τέρας ποιότητας δεν το λες, απλά αυτό που έχω πει εγώ και κάποιοι άλλοι, είναι ότι για την κατηγορία του πρέπει να είναι το πιο τίμιο.

 

Γενικά, αν το επέτρεπαν τα οικονομικά μου, θα έπαιζα σχεδόν αποκλειστικά σε Single Malt και θα ξεστράτιζα για κανά Bourbon, αλλά τι να κάνεις...

 

 

Το Jim Beam θεωρείται VFM bourbon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα jack daniels 43% κ καποιος μου ειπε οτι δυσκολα το βρισκεις μιας κ ολα ειναι 40% ξερετε αν ισχυει ;;

 

http://www.insomnia.gr/topic/591827-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-jack/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειχα δει φιλε αν κ προσφατο θεμα,ευχαριστω παντως!!εγω σφραγισμενο το εχω κ δεν περιμενα να πουλιεται σε αυτη την τιμη!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειχα δει φιλε αν κ προσφατο θεμα,ευχαριστω παντως!!εγω σφραγισμενο το εχω κ δεν περιμενα να πουλιεται σε αυτη την τιμη!!

Σκότωσέ το και πάρε 7-8 κανονικά! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι φιλος κ γιαυτο δεν εχει ανοιχτει.Σκεψου οτι υπαρχει στο σπιτι johnny black/ lagavulin 16αρι / red johnny το jack daniel κ νομιζω κ ενα dible...Αν μπορουσα να το πουλησω θα το εδινα αλλα ποιος θα το παρει ;;Καμια μπυριτσα αν θα πιω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειχα δει φιλε αν κ προσφατο θεμα,ευχαριστω παντως!!εγω σφραγισμενο το εχω κ δεν περιμενα να πουλιεται σε αυτη την τιμη!!

 

Να πω το εξής μόνο.

Όταν βρήκα ότι το 43% είναι παλιό μπουκάλι που έχει αποσυρθεί, είπα να κάνω ενα search.

Το πρώτο αποτέλεσμα που βρήκα το πόσταρα στον Sarandis ως ενδεικτικό της αξίας του μπουκαλιού (σφραγισμένου).

Δε σημαίνει ότι το μπουκάλι κάνει ντε και καλά 150€.

Όπως όλα τα συλλεκτικά πράγματα, πολλοί παράγοντες καθορίζουν την αξία του.

 

Εγώ για παράδειγμα μπορεί να έχω ένα Nokia 3310 σφραγισμένο στο κουτί του και να το πουλάω 300€.

Δε σημαίνει ότι θα τα πάρω.

Αν είμαι τυχερός και πετύχω κανένα φανατικό συλλέκτη Nokia που το θέλει, μπορεί και να τα πάρω.

Αν όχι, μπορεί να μην το δώσω ποτέ.

 

Άλλωστε αν το συγκεκριμένο μπουκάλι πουλιόταν στα 150€, θα είχε πουληθεί και θα ήταν out of stock.

 

Ότι σίγουρα κάνει παραπάνω από ένα απλό Jack, κάνει.

Το πόσο, θέλει έρευνα

 

Όπως και να'χει, αστο σφραγισμένο. Κρίμα να το ανοίξεις. Αν θες να πιεις, πήγαινε πάρε ένα καινούριο

 

EDIT:

 

Δεν ειμαι φιλος κ γιαυτο δεν εχει ανοιχτει.Σκεψου οτι υπαρχει στο σπιτι johnny black/ lagavulin 16αρι / red johnny το jack daniel κ νομιζω κ ενα dible...Αν μπορουσα να το πουλησω θα το εδινα αλλα ποιος θα το παρει ;;Καμια μπυριτσα αν θα πιω .

 

 

Που να'σουν και φίλος... Δώρο στα φέρνουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δωρα στον γερο μου,το μονο που εχω ανοιξει για να πιω ( με παρεα παντα ) ηταν ενα gardhu το οποιο ειναι το μονο ουσκυ που μου αρεσει κ οταν λεω μου αρεσει αντε να πιω 2 ποτηρια.Αν ισχυει αυτο π λες οτι το jack το συγκεκριμενο εχει αποσυρθει τοτε ναι ισως να βρεις καποιον που να σου το παρει με καλα λεφτα..Οχι δεν το ανοιγω κ εχω πει στους δικους μ να μην το ανοιξουν ποτε γιατι οπως ειπα καποιος μ ειχε πει οτι παιζει να ειναι συλλεκτικο κ ειπα να το κρατησω,για πωληση δεν το ειχα σκεφτει αλλα ισως το ψαξω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μείνει κλειστό το ουίσκυ για χρόνια, τι παίζει; Μένει η γεύση ίδια (αφού η ωρίμανση σταματάει όταν βγει από το βαρέλι) και απλά ανεβαίνει η ποσότητα του αλκοόλ ή τίποτα;

Υπάρχουν στο μπαρ εδώ και καμια 15αρια χρόνια κλειστά ένα Cardu 12άρι και ένα Dimple 15άρι. Σίγουρα δεν είναι απ' τα ακριβά ουίσκυ και δεν κοιτάω για το αν έχουν αξία (άλλωστε πως μπορείς να αποδείξεις πόσο καιρό τα έχεις; )  απλά έχω την περιέργεια πως θα είναι όταν ανοιχτούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...