Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω δοκιμάσει αυτές τις πέτρες να δω αν αξίζουν.

Ούτως ή άλλως το χειμώνα με θερμοκρασία στο σπίτι ~20°C μια χαρά πίνεται και χωρίς πάγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2022 στις 11:58 ΠΜ, duende είπε

τι γινεται με τα Ιαπωνικα?..μιλαμε οι τιμες στο Θεο...διπλες κ τριπλες..κριμα κ ζαχαρωνα ενα Hibiki..

Και γω το κοιταω καιρο. Περυσι εκανε κανα 80αρι αλλα πλεον κοντευει 150...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dakangr είπε

Και γω το κοιταω καιρο. Περυσι εκανε κανα 80αρι αλλα πλεον κοντευει 150...

ειχα παει προ covid επαγγελματικο ταξιδι στο Kobe..μας εβγαλαν το βραδυ σε πριβε μπαρ με στοκ απο Suntory Hibiki και διαφορα αλλα ακριβα (που καποια νομιζω ηταν μονο για εξαγωγη)..κατεβαζαμε τα 200ευρα μπουκαλια οι ελληναρες αβερτα και δεν ειχαμε ουτε πονοκεφαλο την αλλη μερα...πιο ευκολοπιοτο, "καθαρο" ουισκυ δεν ειχα ξαναπιει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω την μανία με τα ιαπωνικά καθώς την μία και μοναδική φορά που δοκίμασα δεν με εντυπωσίασε καθόλου. Αντίθετα πολύ άτονο μου φάνηκε. Δεν θυμάμαι ποιο ήταν (ένα από τα γνωστά)  μόνο ότι το πλήρωσα 20€ το ένα ποτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, babisa είπε

Οι οποίοι είναι ;

3 είναι οι λόγοι...το κόστος παραγωγής μιας και οι Ιάπωνες αγοράζουν την πρώτη ύλη απ'έξω...τα μεταφορικά για να έρθει το ουίσκυ από την Ιαπωνία και το ότι η παραγωγή τους είναι μικρότερη από άλλες χώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2022 στις 3:05 ΜΜ, nickmanak είπε

Στις 19/12 στα Lidl σετ ποτηρια ουσκιού και 8 παγακια απο γρανιτη- 12 ευρώ. Για δώρο ή για μας! 

https://www.lidl-hellas.gr/p/giortina-dora/ernesto-set-gia-ouiski/p162837

 

 

spacer.png

Πάντως σε 3 λιδλ πηγα κ δεν το βρήκα πουθενά δυστχως

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα χαίρομαι που υπάρχει thread με την συγκεκριμένη θεματολογία για όλους εμάς τους enthusiasts.

Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω άδεια μπουκάλια ποτών, και ιδιαίτερα από ουίσκι, καθώς τα χρησιμοποιώ για κατασκευές. Δεν εχω προβλημα να τα παραλάβω αυτοπροσώπως, ή και να μπω σε διαδικασία συζήτησης αν κάποιος δεν τα χαρίζει και θέλει να τα πουλήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Αγαπημένο μου ουίσκι προσωπικά σε μέση τιμή το monkey shoulder.

Χρόνια πολλά!😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το Team και καλή χρονιά σε όλους με υγεία! 
      Παρότι πολλά χρόνια μέλος του Insomnia, τώρα ανακάλυψα αυτό το thread για το Whisky. Έχω μια τρέλα και εγω, στο νέο μου σπίτι έχω μπαράκι στο σαλόνι και ταυτόχρονα έχω αρχίσει εδώ και λίγο καιρό να ασχολούμαι συστηματικά με το Whisky κυρίως αλλά και κάποια άλλα ποτά.
      Να σας πω εγώ ποια Whisky έχω στην συλλογή μου και έχω δοκιμάσει τα οποία θεωρώ "ξεχωριστά" για την ώρα..

1. Glen Deveron 12. (Για μένα το πιο ευκολόπιοτο Ουίσκι που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής! ΤΡΟΜΕΡΟ!!!).

2. Bushmills Caribbean Rum Cask Finish (Επίσης γλυκόπιοτο φοβερό!).

3. Talisker Made By The Sea (Σου έρχεται το ιώδιο, "ιδιαίτερο").

4. Monkey Shoulder.

5. Tullamore Dew.

6. Tullamore Dew XO (Caribbean Rum Cask Finish).

7. Roe & Co Irish Whiskey.

8. Kamiki (Ιαπωνικό).

9. Jim Beam White Label.

10. Jim Beam Black Extra Aged.

11. Jack Daniel's Gentleman Jack.

Τα 8 - 9 - 10  & 11 Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα, μου τα έχουν φέρει δώρο, δεν είναι στα γούστα μου.. Προτιμώ τα πιο γλυκόπιοτα Whisky.  Αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο επίσης γλυκόπιοτο, είναι ευπρόσδεκτη η συμβουλή του.

ΣΗΜ. Δεν θα αναφέρω για Ρούμι, Τεκίλα, Gin, που έχω επίσης στην συλλογή μου, μια που εδώ μιλάμε μόνο για Whiskey.

IMG_0020.jpeg

Επεξ/σία από petrostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...