Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε δυο τρεις κάβες που έχω πάει καθώς και σε μερικά μπαράκια τώρα τα Χριστούγεννα, μου λένε ότι το Tulamore είναι σε έλλειψη και γενικά δύσκολο να έχουν στα κοντά. 
Σιγουρα θα υπάρχει σε κανένα σουπερμάρκετ η καμία ξεχασμένη συνοικιακή κάβα, οκ. Ξέρει κανεις τι παίζει ;

1 ώρα πριν, petrostr είπε

 

IMG_0020.jpeg

Το τροχήλατο από που ; Δώσε λίγες πληροφορίες αν μπορείς !

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Adon1s είπε

Σε δυο τρεις κάβες που έχω πάει καθώς και σε μερικά μπαράκια τώρα τα Χριστούγεννα, μου λένε ότι το Tulamore είναι σε έλλειψη και γενικά δύσκολο να έχουν στα κοντά. 
Σιγουρα θα υπάρχει σε κανένα σουπερμάρκετ η καμία ξεχασμένη συνοικιακή κάβα, οκ. Ξέρει κανεις τι παίζει ;

Όντως υπάρχει έλλειψη. Σε σούπερ μάρκετ πάντως στις μεγάλες αλυσίδες, τον τελευταίο μήνα και βάλε δε βρήκα ούτε εκεί.

Λογικά στην "πηγή" υπάρχει θέμα.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Adon1s είπε

Σε δυο τρεις κάβες που έχω πάει καθώς και σε μερικά μπαράκια τώρα τα Χριστούγεννα, μου λένε ότι το Tulamore είναι σε έλλειψη και γενικά δύσκολο να έχουν στα κοντά. 
Σιγουρα θα υπάρχει σε κανένα σουπερμάρκετ η καμία ξεχασμένη συνοικιακή κάβα, οκ. Ξέρει κανεις τι παίζει ;

Το τροχήλατο από που ; Δώσε λίγες πληροφορίες αν μπορείς !

To Tullamore Due υπάρχει και σε supermarket (Σκλαβενίτης), και σε ένα σωρό κάβες και μέσω skroutz. Το τροχήλατο το άλλαξα και πήρα αυτό στην φώτο από τα Jysk πριν λίγους μήνες που το είχαν (τώρα δεν..), αν ψάχνεις πιο "γκλαμουράτο" θα βρείς μέσω skroutz ή στο KARE. ;) 
Ετοιμάζομαι να προσθέσω στην συλλογή και άλλα Whiskey, όπως: α) Deveron 18years, β) Dalmore γ) Glenfiddich

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασα το Talisker το 10 τι , που νομίζω είναι το «απλό» της σειράς. 
ΜΠΟΥΜ

Τι βόμβα ήταν αυτή….! Αλάτι, ιώδιο και στο βάθος καπνός. 
Εντυπωσιαστηκα, σίγουρα ένα ουίσκι που πιστεύω μπορεί να συνοδευτεί άνετα με κρεατικό ή και με θαλασσινά. 
 

Να ρωτήσω, έχει κάποιος κατά νου κάποιο ουίσκι, σκωτσέζικο η και ιρλανδέζικο, που να έχει καραμέλα στη γεύση ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την βοήθεια των πιο έμπειρων. 

Θα μπορούσε κάποιος να αναγνωρίσει απο τις φωτογραφίες χρονολογία για το συγκεκριμένο μπουκάλι; Ηταν στην καβα των γονιών μου σίγουρα πολλά χρόνια ανέγγιχτο. 

Στον πάτο του μπουκαλιού αναγράφει ανάγλυφο 12 και 84 , δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά στην φώτο 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια!

Screenshot_20230206_115409_Gallery.jpg

Screenshot_20230206_115436_Gallery.jpg

Screenshot_20230206_115453_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, petrostr είπε

Πήγε κανείς στην  Έκθεση για το Whiskey στο Τεχνόπολης στο Γκάζι;;;

Και ελεγα καποιος θα ρωτησει... δυστυχως σημερα το εμαθα, αλλιως θα πηγαινα.

Ελπιζω να γινει και του χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Menelaos83 είπε

Και ελεγα καποιος θα ρωτησει... δυστυχως σημερα το εμαθα, αλλιως θα πηγαινα.

Ελπιζω να γινει και του χρονου.

Μην τρελαίνεσαι.... πήγα χθες! Δυστυχώς δεν ήταν κάτι το τρομερό όπως το παρουσίαζαν... 10 κιόσκια όλα κι όλα!
Είσοδος 25 ευρώ + 10 ευρώ έξτρα που πληρώσαμε για να φάμε (ένα μπέργκερ) και να πιούμε ένα κοκτέιλ. Γενικά περίμενα κάτι πολύ καλύτερο....! Και είχε αρκετά μεγάλη προσέλευση κόσμου. Στα αρνητικά και ο χώρος που ήταν όλα στριμωχτά.
Είχε και μία κάβα για επιτόπου αγορές σε κάποια προϊόντα. Απ τα Whiskey που δοκίμασα, ένα μου έκανε θετική εντύπωση και το αγόρασα αμέσως απ την κάβα της έκθεσης!

IMG_0277.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eagle Rare. 

Ϊσως το καλύτερο , πιο απαλό , πιο εύγευστο πράγμα που έχω πιει ποτέ με 45% αλκοόλ. Πραγματικά , το σερβίρω σε άσχετους με το σπορ και το μπουκάλι αδειάζει με τρομακτικούς ρυθμούς.

Να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Eagle Rare. 

Ϊσως το καλύτερο , πιο απαλό , πιο εύγευστο πράγμα που έχω πιει ποτέ με 45% αλκοόλ. Πραγματικά , το σερβίρω σε άσχετους με το σπορ και το μπουκάλι αδειάζει με τρομακτικούς ρυθμούς.

Να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε.

Fan των  bourbon, τα αλλα δεν μου αρεσουν σε γενικες γραμμες, οντως πολυ ωραιο το eagle  rare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...