Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως δε μου δουλεψε κανενας απο τους δυο τροπους,ειδικα στο 2ο τροπο δεν γινεται καν να κανω δεξι κλικ στο πεδιο και να μου εμφανισει τις επιλογες,γιατι το bet365 ειναι ολο το site σε flash μορφη...καμια ιδεα κανεις αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δοκιμασε το Lastpass addon. φροντισε το autologin του να ειναι ενεργοποιημενο.



 

Υπαρχει τροπος να επιταχυνω το scroll up/down; Νομιζω οτι ειναι πιο αργο σε σχεση με το chrome.

 

 

Το tweak με το pipelining λειτουργει; Υπαρχουν αλλα tweaks;

 

 

απενεργοποιησε το smooth scrolling στις επιλογες του FF.

μην πειραζεις το pipeling, ισως χειροτερεψει την αποδοση του browser, αντι να την βελτιωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιφος κι αυτο.Νομιζω ειναι θεμα του ιδιου του bet365 που θελει να προστατευει τους κωδικους κατα καποιον τροπο,γιατι το ιδιο μου γινεται και στο paypal και σε i-cards,i-bank site.Απο τη μια ειναι καλο απ την αλλη σιγουρα εκνευριστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε flash sites εννοείται πως δεν δουλεύει το τρικ ούτε τα addons τύπου lastpass / securelogin κτλ . :(

 

Αυτό είναι αποτέλεσμα κακού σχεδιασμού ή απλώς θέλουν να βάζει ο χρήστης τον κωδικό με το χέρι. Το λόγο πραγματικά δεν τον καταλαβαίνω κι αυτήν την ψευδαίσθηση ασφάλειας, όταν ο χρήστης θέλει να αποθηκεύσει τον κωδικό γιατί να μην μπορεί να το κάνει; Ειναι καλύτερα να κουβαλάει χαρτάκια με σημειώσεις; :shock:

 

Στο paypal δουλεύει κανονικά το bookmarklet και κρατάει password. Το ίδιο και στις τράπεζες Πειραιώς, Eurobank και Alpha που δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο paypal δουλεύει κανονικά το bookmarklet και κρατάει password. Το ίδιο και στις τράπεζες Πειραιώς, Eurobank και Alpha που δοκίμασα.

Δεν το δοκιμασα σ αυτα τα site γιατι μπαινω εκει μια στο τοσο,ενω στο αλλο που με καιει και μπαινω συνεχεια προσπαθω μαλλον ματαια να βρω τροπο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς ενδεχομένως να πετύχεις αυτό που θες με macro addon.

 

iMacros for Firefox 8.3.0

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/imacros-for-firefox/

 

ή με AHK ..παει μακριά η βαλίτσα βέβαια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερο addon  το 1ο ειδικα για απαιτητικους χρηστες,αλλα μαντεψε ... δεν βαζει αυτοματα το username kai pass στο bet365!!!

Για το 2ο και εγω πιστευω οτι παει μακρια η βαλιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, παιδια! εχω το εξης προβλημα με την τελευταια εκδοση του firefox, τουλαχιστον 1 με 2 φορες την ημερα μου κρασαρει και μου ζηταει επανακινηση. εχω την τελευταια εκδοση, 23 και το συστημα της υπογραφης μου, απο προσθετα δεν εχω τιποτα σχεδον εγκατεστημενο, εκανα και φρεσκια εγκατασταση των 7 πριν μια βδομαδα. Εχετε και εσεις παρομοια προβληματα ή μονο εγω το εχω? απο αντιικο εχω το eset, την τελευταια εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, παιδια! εχω το εξης προβλημα με την τελευταια εκδοση του firefox, τουλαχιστον 1 με 2 φορες την ημερα μου κρασαρει και μου ζηταει επανακινηση. εχω την τελευταια εκδοση, 23 και το συστημα της υπογραφης μου, απο προσθετα δεν εχω τιποτα σχεδον εγκατεστημενο, εκανα και φρεσκια εγκατασταση των 7 πριν μια βδομαδα. Εχετε και εσεις παρομοια προβληματα ή μονο εγω το εχω? απο αντιικο εχω το eset, την τελευταια εκδοση.

Eγω δεν εχω κανενα προβλημα, πιθανον και οι περισσοτεροι. Αν απενεργοποιησεις το αντιικο για μερα δες αν σου κανει τα ιδια.

Προσωπικα δεν εχω κανενα αντιικο εγκατεστημενο και δεν μπορω να εχω αποψη περι αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια πατατρακ!  :unsure:  εχασα το συστημα μου και θελω να βρω τα bookmarks του firtefox και τα plugins που ειχα

που τα κραταει ο ατιμος στο δισκο?  (ειχα svista)

 

thanks!!  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στο φακελο του προφιλ σου, δηλαδη στο C:\Users\<Windows login/user name>\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\<profile folder>. Σε αυτο το φακελο περιεχονται τα αγαπημενα σου, οι επεκτασεις που εχεις εγκαταστησει κλπ.

 

Τα plugins ειναι system wide, οποτε αναγκαστικα θα τα ξαναβαλεις απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοο ευχαριστω φιλε μου αρα εκει μεσα θα βρω bookmarks και plugins σωστα?

ναι ξερω οτι θα τα βαλω παλι απο την αρχη απλα ηθελα να ξερω ποια ειχα...

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το Adblock που εχει ο Mozilla. Λειτουργουσε τις πρωτες 2-3 ωρες και μετα μου ξαναεβγαιναν οι διαφημησεις. Παω στα προσθετα και βλεπω οτι ειναι ενεργοποιημενος. Τι φταει? Εχετε να προτεινεται καποιο καλυτερο adblock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοο ευχαριστω φιλε μου αρα εκει μεσα θα βρω bookmarks και plugins σωστα?

ναι ξερω οτι θα τα βαλω παλι απο την αρχη απλα ηθελα να ξερω ποια ειχα...

 

ευχαριστω

Αν σε πρόλαβα, κράτα ολόκληρο το προφίλ αν μπορείς. 99 στις 100 δουλεύει αυτούσιο αν αντιγράψεις τα περιεχόμενά του μέσα στο καινούργιο προφίλ. Προσεξε 2 πράγματα α) κράτα backup το καθαρό προφιλ που θα σου φτιάξει ο ff στο καινούργιο σύστημα και β) να μην έχεις ανοικτό τον ff όταν κάνεις αντιγραφές.

 

Εβαλα το Adblock που εχει ο Mozilla. Λειτουργουσε τις πρωτες 2-3 ωρες και μετα μου ξαναεβγαιναν οι διαφημησεις. Παω στα προσθετα και βλεπω οτι ειναι ενεργοποιημενος. Τι φταει? Εχετε να προτεινεται καποιο καλυτερο adblock?

 

Ctrl+Shift+F (ή από το μενού του επιλέγεις "filter preferences") ---> Εχεις βάλει λίστα; (πχ easylist). Αν οχι --> Add filter subscription. Επίσης ίσως πρέπει να κόψεις την επιλογή "Allow some non-intrusive advertising" που βρίσκεται εκεί κάτω. Κάνε αυτά και δοκίμασε ξανά. Αν εχεις ακόμα πρόβλημα, γράψε τη σελίδα που μπαίνεις να δοκιμάσουμε κι εμεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε πρόλαβα, κράτα ολόκληρο το προφίλ αν μπορείς. 99 στις 100 δουλεύει αυτούσιο αν αντιγράψεις τα περιεχόμενά του μέσα στο καινούργιο προφίλ. Προσεξε 2 πράγματα α) κράτα backup το καθαρό προφιλ που θα σου φτιάξει ο ff στο καινούργιο σύστημα και β) να μην έχεις ανοικτό τον ff όταν κάνεις αντιγραφές.

 

με προλαβες σε ευχαριστω πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...