Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ctrl+Shift+F (ή από το μενού του επιλέγεις "filter preferences") ---> Εχεις βάλει λίστα; (πχ easylist). Αν οχι --> Add filter subscription. Επίσης ίσως πρέπει να κόψεις την επιλογή "Allow some non-intrusive advertising" που βρίσκεται εκεί κάτω. Κάνε αυτά και δοκίμασε ξανά. Αν εχεις ακόμα πρόβλημα, γράψε τη σελίδα που μπαίνεις να δοκιμάσουμε κι εμεις. ;)

Παταω Ctrl+Shift+F αλλα δεν μου βγαζει τιποτα. Που να το πατησω? Το Adblock Plus εχω εγκαταστησει απο τις επεκτασεις του Firefox. Επισης αν θυμαμαι καλα, εχω ενεργοποιησει καποιες λιστες. Αλλα το προβλημα παραμενει.

 

Edit: Δεν μου βγαζει το κουμπι filter preferences οταν παω στις επιλογες. Την εκανα απενεργοποιηση την επεκταση και ξανα ενεργοποιηση και τοτε μου το εμφανισε. Εβαλα μια λιστα, την EasyList και εκοψα την επιλογη που λες. Προς το παρων εχει αποτελεσμα. Αλλα ετσι ειχε γινει και πριν. Και μετα απο λιγη ωρα ξανααρχισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίεργο, δουλεύει το shortcut. Για πήγαινε από το κόκκινο ABP κουμπι πάνω στο toolbar -=-->Filter Preferences.

(ή από το firefox menu: ALT+T (Tools) ---> Adblock Plus --> Filter Preferences).

 

Δες αν εχεις λίστα, βγάλτη κ ξαναβάλτη, κ κόψε την επιλογή για non-intrusive. Παντού σου βγάζει διαφημίσεις ή μονο σε Ελληνικά sites; Γιατί μπορεί να μην τα πιάνει κάποια Ελληνικά (πχ. στο in.gr σίγουρα δεν τις πιάνει). Επίσης, μηπως έχεις βάλει τιποτε άλλα adblockers μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα... εχω ενα μικροπροβλημα... εχω βαλει στο mozilla να αποθηκευονται τα ονοματα χρηστη και κωδικοι προσβασεις αλλα σε μια μονο σελιδα δε μου τα κραταει.. και δε μου βγαζει πανω αριστερα (στη σφαιρα ) την επιλογη να την αποθηκευσω... στο 2ο πς που εχω μου τα αποθηκευει κανονικα τα στοιχεια στην ιδια σελιδα... μπορω με καποιο τροπο να το φτιαξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η ιστοσελίδα που θες να αποθηκευτεί το όνομα και ο κωδικός χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο https; Αν ναι τότε η αποθήκευση δεν είναι δυνατή και θα πρέπει κάθε φορά να περνάς τα στοιχεία σου με "το χέρι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απάντησες όμως στην ερώτησή μου. Είναι https η σελίδα; Επίσης τα προγράμματα Firefox που χρησιμοποίησες έχουν τις ίδιες εκδόσεις μεταξύ τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https μπροστα δε γραφει και δε νομιζω γιατι στις λεπτομεριες γραφει οτι δεν εχει καποια κρυπτογραφηση... ειναι η γραμματειακη της σχολης μου... ιδιες εκδοσεις και windows-μοζιλλα και στο κινητο ειναι σαφαρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μοιάζει ελλατωματική εγγραφή στο registry. 2 λύσεις σκέφτομαι,

 

Η 1η είναι λίγο μυστήρια: Να αφαιρέσεις την εγγραφή από το registry που δείχνει στο παλιό ff installer.

 

 

* Πηγαίνεις στο HKEY_CLASSES_ROOT\Installer\Products

* ψάχνεις ένα ένα τα κλειδιά και σβήνεις το κλειδί που περιέχει το string "Mozilla Firefox 22.0 (x86 el)

* Εναλλακτικά κανεις search από την αρχή αλλα σβήνεις κλειδί από το σωστό path

* εννοείται πως ξέρεις τι κάνεις και κρατάς backup πριν πειράξεις τίποτε.

 

 

Η 2η είναι κάνε uninstall και τα 2,

 

 

* σβήσε τον κατάλογο από το program files

* ξανακάνε εγκατάσταση την τελευταία (v23).

* εννοείται, κράτα backup το προφίλ σου για την (1:10000) εκδοχή που θα το χαλάσει.

 

 

 

Εναλλακτικά -και πιο εύκολα- μπορείς να σβήσεις την παλιά εγγραφή και μέσω ccleaner

Ccleaner --> tools --> Uninstall --> δεξί click --> Delete entry

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!Εχω ενα πρόβλημα με το mozilla αλλα το ιδιο συμβαινει και με ie. Οταν παω να μπω στο gmail μου βγάζει ενα μνμ και γράφει              

Η λειτουργία του cookie στον περιηγητή σας δε λειτουργεί. Παρακαλώ ενεργοποιήστε τη. [?].

Εχω κάνει εκκαθάριση πρόσφατου ιστορικού , εχω βγάλει και εχω ξαναβάλει τον mozilla , εχω δοκιμασει και με google chrome αλλα τιποτα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...