Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα έγινε πολύ αργός ξαφνικά :S Ενώ 5 μέρες από το upgrade ήταν οκ. καμια ιδέα;

Όταν λες αργός τη εννοείς, αργός στο ξεκίνημα, αργός στο φόρτωμα των σέλιδων ή και τα δυο;

Έχεις εγκατεστημένα addons;

Δοκίμασε να δεις αν είναι αργός και σε safe mode. Ενώ ο firefox είναι κλειστός και έχοντας πατημένω το πλήκτρο shift κάνε διπλό click στο εικονίδιο του firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να αλλαξω το σημειο που εμφανιζεται το κουμπι "reload" ?

Θελω να το μεταφερω αν γινεται απο τα δεξια της adress bar Που ειναι τωρα, στα αριστερα της.. οπως δειχνω στην εικονα

 

locate.jpg

 

 

Μου την εχει σπασει που αλλαξαν σημειο σε καποια features που τα εκανα σχεδον μηχανικα και τωρα παταω οτι ναναι (πχ το open link in new tab)

 

παντως σταματησαν καποια κολληματα που ειχα με την προηγουμενη εκδοση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η θολούρα ρε παιδιά πως φτιάχνει???? Μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Δοκίμασα το clear type τίποτα, δοκίμασα να απενεργοποιήσω το hardware acceleration τρισχειρότερα τα πράγματα!

Να φταίει που το έκανα upgrade και όχι καθαρή εγκατάσταση? Αλλά και στο γραφείο που το έβαλα όλα εμφανίζονται μια χαρά, τι στο καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τώρα τελευταία κάνει άλλο κουλό. Αναβοσβήνει ο κέρσορας και όταν κάνω Minimize τον firefox σταματάει.

εχετε ανοιχτο youtube;

 

Eχω 4σάρα γραμμή και με τον firefox κατεβάζω με 150 ΚΒ/s έχει τίποτα ρυθμήσεις στα options για την ταχύτητα;

Τα torrents δουλεύουν κανονικά με όλη την ταχύτητα οπότε δεν παίζει να έχει πρόβλημα η σύνδεση.

δοκιμασε να κατεβασεις αυτο το αρχειο http://ftp.ntua.gr/pub/DesktopBSD/Releases/1.7/DesktopBSD-1.7-i386.iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι ειναι αυτο το plugin-container του FF που σε καποιες φασεις μου τρωει 50-60% cpu???

 

"...it isolates Adobe Flash, Apple Quicktime or Microsoft Silverlight plugins from the main browser, so that if one of those plug-ins crashes, your whole browser does not crash. This was done due to the large number of crashes caused by plug-ins".

 

Μπήκε πρώτη φορά με τον FF 3.6.4. Για απενεργοποίηση δες εδώ:

 

http://techdows.com/...of-firefox.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω.. Να το βγαλω?? Δεν εχω συχνα προβλημα.. Για να ειμαι ειλικρινης , ειναι η δευτερη φορα που το πετυχαινω να μου ανεβαζει το cpu usage..

 

 

Επισης πως βαζω σελιδοδεικτες στον FF4? Δεν μπορω να το βρω πουθενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το plugin-container.exe είναι απλά μια dummy διεργασία, ένα «όχημα» που χρησιμοποιούν τα plugins που αναφέρθηκαν. Αν το απενεργοποιήσεις, σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις που θα έβλεπες να σου ανεβάζει CPU usage, το ίδιο CPU usage θα βλέπεις και πάλι, από τη διεργασία firefox.exe αυτήν την φορά. Μηδέν εις το πηλίκον, δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το plugin-container.exe είναι απλά μια dummy διεργασία, ένα «όχημα» που χρησιμοποιούν τα plugins που αναφέρθηκαν. Αν το απενεργοποιήσεις, σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις που θα έβλεπες να σου ανεβάζει CPU usage, το ίδιο CPU usage θα βλέπεις και πάλι, από τη διεργασία firefox.exe αυτήν την φορά. Μηδέν εις το πηλίκον, δηλαδή.

Σ'ευχαριστω.

 

σελιδοδεικτες βαζεις με το κουμπι με το αστερακι πανω δεξια

Δεν εννοω αυτο.. Δεν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα , αλλα οχι τα bookmarks.. Εννοω να τραβηξω τις σελιδες που θελω κατω απο την address bar σαν κουμπια..

 

 

Edit: Να κατι σαν κιαυτα τα 3 default του προηγουμενου FF:

http://cybernetnews.com/wp-content/uploads/2008/04/firefox-smart-bookmarks-2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...