Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρατήρησα ότι μετά από μερικές ώρες με τον FF ανοιχτό η μνήμη που τρώει είναι 2,5gb :( και 50% του cpu, ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλετε αυτό ?

 

Κάποια σελίδα έχεις ανοικτή με πολύ βαρύ flash ή (πιθανότερα) κάποιο addon έχει memory leaks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για τα memory leaks εχουν επισημανθει ηδη δυο bugs,το ενα αφορα σαιτς με πολλες φωτογραφιες οπου η αλεπου τις φορτωνει ολες μαζι στην μνημη και το αλλο αφορα καποια σαιτς για τα οποια η αλεπου δεν τα ξεφορτωνει απο την μνημη οταν κλεισουμε τα tabs τους.

επομενως λιγη υπομονη μεχρι να διορθωθουν σε καποια επομενη minefield εκδοση.

 

περισσοτερο ινφο για τα memory leaks εδω:

http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?f=23&t=2115677

 

εγω παντως ξαναπροτεινω να βαλετε το Βartab addon,ακομα και με το Firefox 3 εκανε θαυματα στην διαχειριση μνημης αφου φορτωνει αυτοματως και αποκλειστικα μονο το active tab που σερφαρετε καθε φορα.ετσι οχι μονο γλυτωνεται μνημη αλλα δεν χρειαζεται να κανετε και manual reload καθε φορα που πηγαινετε σε ενα ηδη ανοικτο tab.

 

κατεβαστε την beta του απο δω:

 

https://addons.mozilla.org/firefox/downloads/file/106966/bartab-2.1b2-fx+sm.xpi?src=addondetail

 

και info για το addon εδω:

 

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/bartab/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ξαναπροτεινω να βαλετε το Βartab addon,ακομα και με το Firefox 3 εκανε θαυματα στην διαχειριση μνημης αφου φορτωνει αυτοματως και αποκλειστικα μονο το active tab που σερφαρετε καθε φορα.ετσι οχι μονο γλυτωνεται μνημη αλλα δεν χρειαζεται να κανετε και manual reload καθε φορα που πηγαινετε σε ενα ηδη ανοικτο tab.

 

κατεβαστε την beta του απο δω:

 

https://addons.mozilla.org/firefox/downloads/file/106966/bartab-2.1b2-fx+sm.xpi?src=addondetail

 

και info για το addon εδω:

 

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/bartab/

 

Να σαι καλά KilliK δεν γνωριζα για το συγκεκριμένο addon μόλις το έβαλα και ειναι απλά σούπερ.... !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να ανοίγει τα pdf μέσα στον 4 και να μην χρειάζεται να το κατεβάζω

Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο κάποιο plugin.

Νομίζω εαν εγκαταστήσης τον Adobe Reader εγκαταστή αυτόματα και plugin για τον firefox.

http://support.mozilla.com/en-US/kb/Opening%20PDF%20files%20within%20Firefox

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου εχει το παρακατω προβλημα στον ff.

 

Οσο ο δεικτης του ποντικιου ειναι μεσα στο παραθυρο του ff, αναβοσβηνει (blink), ασχετως αν ειναι στην σελιδα, στην toolbar κλπ. Οταν βγει εκτος παραθυρου ειναι μια χαρα. Υποψιαζομαι το hardware (και καλα)acceleration αλλα δεν ξερω πως να το κλεισω.

 

Windows xp, nvidia 8200, οχι με τους τελευταιους drivers :P

Δοκιμαστικε και με καθαρο προφιλ οπου κανει τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά μια ερώτηση γιατί το ψάχνω και δεν έχω καταφέρει να το βρω.

 

Παλαιότερα ότι θέλαμε να κρατήσουμε τους σελιδοδείκτες (λόγω format) από το firefox πηγαίναμε αν θυμάμαι καλά Bookmarks -> Organize Bookmarks -> Export.

 

Τώρα στο 4 το ψάχνω και δεν το βρίσκω.... μήπως γνωρίζει κανείς που βρίσκεται η παραπάνω επιλογή;

 

Edit: Aκυρο B) θυμήθηκα ότι πρέπει να πατήσουμε CTRL+SHIFT+B και από εκεί κάνουμε Import and Backup.

 

:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...Προέκυψε πρόβλημα με τον Firefox 4 και συγκεκριμένα με το κατέβασμα ως free user από fileserve.

Επιλέγω να κατεβάσω ως free user , πατάω στο κουμπί Slower Download , ανοίγει το πεδίο για να βάλω τα γράμματα και όταν πατήσω να κατέβει δεν μετράνε τα δευτερόλεπτα αντίστροφα παρά μου βγάζει μήνυμα 404-page not found.

Στην κονσόλα σφαλμάτων μου βγάζει μια σειρά από μηνύματα του στυλ : Expected decleration but found "*",skipped to next decleration.

 

Για να προλάβω τις ερωτήσεις σας :

1. Στον ΙΕ8 το ίδιο link κατεβαίνει μια χαρά

2. Ξαναέκανα εγκατάσταση τον Firefox 4 από την αρχή αλλά δεν άλλαξε κάτι.

3. Εγκατέστησα τα Net Framework 2.0 3.0 3.5 κλπ μαζί με τα SP τους μήπως και έφταιγε αυτό, έκανα restart αλλά τίποτα.

4. Έχω WinXP Pro

5. Ιός δεν παίζει γιατί σήμερα αποφάσισα να βάλω καθαρό image ύστερα από αρκετούς μήνες μιας και είχα εγκαταστήσει πολλά προγράμματα και ήθελα μια ανανέωση.

6. Έχει γίνει windows update.

7. Πριν περάσω τα καθαρά windows ο Firefox 4 δούλευε μια χαρά στο θέμα του fileserve

8. Όσο και αν έψαξα στο νετ δεν βρήκα λύση στο συγκεκριμένο σφάλμα.

9. Δεν έχω πειράξει τίποτα από τις ρυθμίσεις του Firefox.Τον έχω με τις default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...Προέκυψε πρόβλημα με τον Firefox 4 και συγκεκριμένα με το κατέβασμα ως free user από fileserve.

Επιλέγω να κατεβάσω ως free user , πατάω στο κουμπί Slower Download , ανοίγει το πεδίο για να βάλω τα γράμματα και όταν πατήσω να κατέβει δεν μετράνε τα δευτερόλεπτα αντίστροφα παρά μου βγάζει μήνυμα 404-page not found.

Στην κονσόλα σφαλμάτων μου βγάζει μια σειρά από μηνύματα του στυλ : Expected decleration but found "*",skipped to next decleration.

 

Για να προλάβω τις ερωτήσεις σας :

1. Στον ΙΕ8 το ίδιο link κατεβαίνει μια χαρά

2. Ξαναέκανα εγκατάσταση τον Firefox 4 από την αρχή αλλά δεν άλλαξε κάτι.

3. Εγκατέστησα τα Net Framework 2.0 3.0 3.5 κλπ μαζί με τα SP τους μήπως και έφταιγε αυτό, έκανα restart αλλά τίποτα.

4. Έχω WinXP Pro

5. Ιός δεν παίζει γιατί σήμερα αποφάσισα να βάλω καθαρό image ύστερα από αρκετούς μήνες μιας και είχα εγκαταστήσει πολλά προγράμματα και ήθελα μια ανανέωση.

6. Έχει γίνει windows update.

7. Πριν περάσω τα καθαρά windows ο Firefox 4 δούλευε μια χαρά στο θέμα του fileserve

8. Όσο και αν έψαξα στο νετ δεν βρήκα λύση στο συγκεκριμένο σφάλμα.

9. Δεν έχω πειράξει τίποτα από τις ρυθμίσεις του Firefox.Τον έχω με τις default

Μήπως έχεις απενεργοποίηση τα cokies; Εαν ναι, ενεργοποίησετα και ξανα δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ενεργοποιημένα είναι και δεν μπορώ να καταλάβω τι διάλο φταίει

Δοκίμασε από safe-mode.

Πήγενε Έναρξη -> εκτέλεση, γράψε firefox.exe -safe-mode και ξανα δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε από safe-mode.

Πήγενε Έναρξη -> εκτέλεση, γράψε firefox.exe -safe-mode και ξανα δοκίμασε.

Ωραία.Το δοκίμασα σε safe mode και δουλεύουν τα link κανονικά.

Τώρα τι είναι αυτό που φταίει; Που να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.Το δοκίμασα σε safe mode και δουλεύουν τα link κανονικά.

Τώρα τι είναι αυτό που φταίει; Που να κοιτάξω;

Έχεις εγκατεστιμένα addons;

Καθάρισε την cache και τα cokkies και ξανα δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...