Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια γενική παρατήρηση για τον Firefox:

Οταν σερφάρω με τον Firefox σε υπολογιστές με AMD επεξεργαστή, ο browser "κρεμάει" μερικές φορές! Δεν ξέρω γιατί, απλώς κολλάει και πρέπει να κλείσω τον Firefox με τερματισμό προγράμματος...

Απεναντίας, σε υπολογιστές με Intel επεξεργαστή δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα. Συμβαίνει και σε εσάς αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρησιμοποιώ την έκδοση minefield x64 και δεν με αφήνει να ανοίξω δεύτερο παράθυρο. Πετάει ένα μήνυμα ότι έχετε ήδη ανοιχτό κάποιο άλλο. Ξέρει κάποιος τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Δεν ξέρω πόσοι γνωρίζετε το "Stylish" add-on του Firefox. Είχα κάνει μία αναφορά σε αυτό σε ένα παλιότερο θέμα που είχα ανοίξει: Insomnia modding με user styles και user scripts.

 

Σήμερα έψαχνα μία λύση σε ένα πρόβλημα που με ενοχλεί εδώ και αρκετό καιρό, όταν παρακολουθώ screencast tutorials στο YouTube. Επειδή δεν κατάφερα να βρω κάτι έτοιμο που να δουλεύει ικανοποιητικά, σκέφτηκα να γράψω ένα userstyle που να κάνει τη δουλειά που θέλω. Το ανέβασα και στο userstyles.org, όσοι θέλετε μπορείτε να το τσεκάρετε. Τί ακριβώς κάνει όμως; Νομίζω πως το κείμενο περιγραφής που ανέβασα στο userstyles.org είναι αρκετά διαφωτιστικό για όσους γνωρίζουν Αγγλικά:

 

This user style resizes the video player element in YouTube in order to achieve unscaled viewing for 720p videos. I wrote it because of my frustration every time I watched screencast videos, where the scaling (either downscaling in windowed mode or upscaling when in fullscreen mode) causes text and UI elements in the screencasts to appear much blurrier than they really are.

 

With this style, the recorded video frame and the displayed frame have exactly the same dimensions, much like the effect of e.g. Vimeo's "Scaling On/Off" button. So, say "goodbye" to blurriness and say "hello" to a crisp, sharp picture for those interesting tutorial screencasts! For optimal user experience, it is obvious that you should have your monitor set to a resolution big enough to accommodate the resized video player.

 

 

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε κάποιους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικα με τις καρτελες.οταν παταω την ροδελα του ποντικιου για να μου ανοιξει μια σελιδα τοτε με πηγαινει σ αυτη την σελιδα!εγω θελω να μην με πηγαινει στην σελιδα που παταω.δεν ξερω αν εγινα κατανοητος...ειναι καποια ρυθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια περίοδο λειτουργίας κάποιων λεπτών ως ώρας για κάποιο λόγο που δε μπορώ να γνωρίζω

καθώς από πρόσθετα έχω τα βασικά flashgot-downloadthemall-java-flash player όπως πιστεύω πολλοί

από εσάς,μου κολλάει. Παρατηρώ στον task manager ότι η μνήμη αφού κολλήσει ανεβαίνει συνέχεια και φτάνει μέχρι και

το 1,5 gb να χρησιμοποιείται μόνο από τον firefox.

Αυτό που κάνω είναι να σταματάω manualy το process firefox.exe και να τον ξανανοίγω και όλα μέλι γάλα.

Έκανα απεγκατάσταση ξανά εγκατάσταση,είπα ότι στον 4 σε σχέση με τον 3 μπορεί να το έλυσαν,τπτ τα ίδια.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα έντονο σαν εμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.ξερει κανεις πως θα φερω το home button απο τερμα δεξια εκει που θα επρεπε να ηταν η θεση του(τι τα αλλαζουν δεν ξερουν οτι ειναι συνηθεια μετα απο λιγο καιρο)?

edit:<<Αν δεν σε βολεύει εκεί κάνε δεξί κλικ στην γραμμή καρτελών και επέλεξε προσαρμογή και σύρε τα κουμπιά εκεί που ήταν και παλιότερα>>

2.γινετε να μεινει μονιμη status bar?

3.πως απενεργοποιω το firefox sync?web_slice_icon.png

4.οταν παταγες σε ενα λινκ δεξι κλικ για να το ανοιξεις σε καρτελα και οχι σε νεο παραθυρο στην 3.6 ηταν η 2η επιλογη?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ξερει κανεις πως θα φερω το home button απο τερμα δεξια εκει που θα επρεπε να ηταν η θεση του(τι τα αλλαζουν δεν ξερουν οτι ειναι συνηθεια μετα απο λιγο καιρο)?

edit:<<Αν δεν σε βολεύει εκεί κάνε δεξί κλικ στην γραμμή καρτελών και επέλεξε προσαρμογή και σύρε τα κουμπιά εκεί που ήταν και παλιότερα>>

2.γινετε να μεινει μονιμη status bar?

3.πως απενεργοποιω το firefox sync?

4.οταν παταγες σε ενα λινκ δεξι κλικ για να το ανοιξεις σε καρτελα και οχι σε νεο παραθυρο στην 3.6 ηταν η 2η επιλογη?

 

1. Σωστά, η λύση είναι αυτή που παραθέτεις στο edit σου

 

2. Υπάρχουν add-ons που το κάνουν, όπως το Status-4-Evar

 

3. Firefox button > Options > Sync > κλικ στο link "Deactivate This Device"

 

4. Σωστά. Άλλαξαν τη σειρά μάλλον γιατί η πλειοψηφία των χρηστών επιλέγει πιο συχνά το "Open in new tab" παρά το "Open in new window"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες ακόμα δεν έχω ανακαλύψει πώς κάνεις την παλιά κλασσική "αποθήκευση καρτελών" όταν έκλεινε ο firefox.Στον 4 το μόνο που εμφανίζεται είναι ένα παράθυρο που λέει ότι πρόκειτε να τις κλείσω ούτε αποθήκευση ούτε τίποτα.

Εργαλεια -> Επιλογες -> Γενικα και εκεί που λέει Στην εκκίνηση του Firefox: επέλεξε Προβολή των παραθύρων και καρτελών που υπήρχαν την τελευταία φορά

 

Δεν ειναι λυση αυτη που επαναφερει την (πρακτικοτερη) συμπεριφορα της προηγουμενης εκδοσης. Αυτη που ζηταει δηλαδη αυτος που απαντησες. Ειναι μια μεση λυση οχι ομως ικανοποιητικη.

Επειδη αν εγω πχ θελω να ξεκιναω παντα με το google ασχετως με τι σαιτ κλεινω τον firefox τοτε δεν δουλευει αυτο που εδωσες. Αλλά οταν εχω ανοιχτα πολλα tabs τοτε θελω να με ρωτησει αν θα ηθελα στην επομενη session να τα αποθηκευσει και να τα ανοιξει ή οχι.

Στον παλιο μπορουσα στο 4 πλεον οχι με την λυση σου.

 

Η σωστη λυση που επαναφερει την ερωτηση που μας κάνει στο τελος αν εχουμε πολλα tabs ειναι:

1) about:config

2) YES I'LL BE CAREFUL you moron!

3) browser.showQuitWarning

4) Το βαζουμε στο TRUE (διπλο κλικ or something).

 

5) Εργαλεια->Επιλογες->Γενικα (Tools->Options->General) και βαζουμε στο: Στην εκκίνηση του Firefox "Προβολη της αρχικης μου σελιδας" (When Firefox starts "Show my home page")

 

Και ετσι πλεον μας ρωταει οταν κλεινει αν θελουμε να αποθηκευσουμε τα tabs ή οχι και αν επιλεξουμε οχι εμφανιζει την αρχικη μας σελιδα και οχι αυτην με την οποια κλεισαμε την προηγουμενη session.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλο ειναι βεβαια αν θελει καποιος να εχει πληρη ελεγχο για τα restarts κλπ να εχει true και ολα τα:

 

browser.warnOnRestart

browser.tabs.warnOnClose

browser.warnOnQuit

browser.showQuitWarning

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σωστά, η λύση είναι αυτή που παραθέτεις στο edit σου

 

2. Υπάρχουν add-ons που το κάνουν, όπως το Status-4-Evar

 

3. Firefox button > Options > Sync > κλικ στο link "Deactivate This Device"

 

4. Σωστά. Άλλαξαν τη σειρά μάλλον γιατί η πλειοψηφία των χρηστών επιλέγει πιο συχνά το "Open in new tab" παρά το "Open in new window"

2.thanks

3.βασικα νομιζα οτι απο κει ισως να υπηρχε option για αφαιρεση sliceweb_slice_icon.pngαλλα ειδα σε αλλο τοπικ οτι ηταν απλο icon απο τον ινσομνια

4.μηπως υπηρχε πρωτη επιλογη απλα το open και μετα τα αλλα (ετσι ειναι τουλ.στο ie)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.βασικα νομιζα οτι απο κει ισως να υπηρχε option για αφαιρεση sliceweb_slice_icon.pngαλλα ειδα σε αλλο τοπικ οτι ηταν απλο icon απο τον ινσομνια

«Αφαίρεση slice»; Τί είναι αυτό, καινούργιο κόλπο του Sync; Πρώτη φορά το ακούω!

 

Μπας κι εννοείς τα webslices του IE; Και αν ναι, τί σχέση θα μπορούσα να έχουν με το Sync account σου;

 

 

4.μηπως υπηρχε πρωτη επιλογη απλα το open και μετα τα αλλα (ετσι ειναι τουλ.στο ie)

Όχι, είναι όπως το είπες στην αρχή, καλά θυμόσουν. Στον FF 3.6 υπήρχαν και οι δύο επιλογές, με την ανάποδη σειρά απ' ο,τι τώρα στον 4. Και μετά, separator και όλα τα άλλα. Ορίστε και screenshot από FF 3.6.16:

 

post-43041-0-16016400-1302112641_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, αλλά με το Sync δεν κολλάει αυτό. Στο 3 για το Sync δε ρωτούσες; Και κατέληξες σε slices και το πράσινο εικονίδιο του Insomnia. Μας μπέρδεψες λίγο, εμένα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...