Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παίδες ακόμα δεν έχω ανακαλύψει πώς κάνεις την παλιά κλασσική "αποθήκευση καρτελών" όταν έκλεινε ο firefox.Στον 4 το μόνο που εμφανίζεται είναι ένα παράθυρο που λέει ότι πρόκειτε να τις κλείσω ούτε αποθήκευση ούτε τίποτα. :shock:

 

Εργαλεια -> Επιλογες -> Γενικα και εκεί που λέει Στην εκκίνηση του Firefox: επέλεξε Προβολή των παραθύρων και καρτελών που υπήρχαν την τελευταία φορά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κλείσεις την επιτάχυνση hardware με ένα κλικ στις επιλογές γίνεται η εμφάνιση των γραμματοσειρών όπως ήταν στον 3.6. Φυσικά το κλείσιμο της επιτάχυνσης hardware συστήνεται μόνο σε περιπτώσεις που έχει θολούρα.

Πως μπορώ να το κάνω αυτό?

 

Επίσης πως μπορώ κάθε φορά που κλείνω τον browser, την επόμενη φορά να μου ανοίγει ότι είχα πριν?

Δεν υπάρχει πλέον το Save & Quit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλο που είμαι ενθουσιασμένος, από χθες βλέπω ότι δεν μπορώ να ανοίξω ορισμένες ιστοσελίδες, όπως το in.gr, otenet στις ειδήσεις, κλπ., ενώ ανοίγουν με τον Chrome.

Απ' ό,τι φαίνεται, πρέπει να χρειάζεται κάποιο πρόσθετο.

Μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνω;

Δοκίμασε να δεις αν οι σελίδες ανοίγουν οταν εισαι σε safe mode.

Για να τον ανοίξης σε safe mode κράτα πατημένο το πλήκτρο shift και κάνε διπλό click στο εικονίδιο του firefox αφότου βέβαια τον έχεις κλίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να το κάνω αυτό?

 

Επίσης πως μπορώ κάθε φορά που κλείνω τον browser, την επόμενη φορά να μου ανοίγει ότι είχα πριν?

Δεν υπάρχει πλέον το Save & Quit.

Πήγενε Εργαλεία -> Επιλογές -> Για προχωρημένους -> Χρήση επιτάχυνσης hardware οπου είναι διαθέσιμη και απενεργοποίησε το.

 

Για την δεύτερη ερώτηση κοίταξε το post που είναι πάνω από το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Βρήκα το φως μου και την ηρεμία μου.

 

Να κάνω μία ερώτηση?

Γιατί πρέπει να είναι κάποιος Engineer για να μπορέσει να σερφάρει στο Internet? Θέλω να πω γιατί από Default κάνουν τέτοιες βλακείες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς αποθηκεύουμε καρτέλες όταν κλείνουμε τον 4;

Έκανες την ίδια ερώτηση στο θέμα "Firefox 4 - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις" όπου σου έχω είδη απαντήση.

Δες εδώ http://www.insomnia.gr/topic/402598-firefox-4-%ce%b5%cf%81%cf%89%cf%84%ce%ae%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b2%ce%bb%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%bb%cf%8d%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82/page__view__findpost__p__3943707

 

Ναι σε safe mode ανοίγει σωστά

Αφου σε safe mode ανοίγουν τότε διάγραψε το profil και φτιάξε καινούργιο αφού πρώτα κάνεις backup τα bookmarks.

Σε αυτό το link σου δείχνει πως να φτιάξεις η να διαγράψεις κάποιο profil http://support.mozilla.com/en-US/kb/Managing%20profiles?s=Profiles&as=s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Βρήκα το φως μου και την ηρεμία μου.

 

Να κάνω μία ερώτηση?

Γιατί πρέπει να είναι κάποιος Engineer για να μπορέσει να σερφάρει στο Internet? Θέλω να πω γιατί από Default κάνουν τέτοιες βλακείες?

engineer για να κάνει ένα κλικ? Δεν συμβαίνει σε όλους αυτό το πρόβλημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις το hardware acceleration που σου προκαλούσε τη θολούρα είναι ενεργοποιημένο από default μόνο σε υπολογιστές με κάρτα γραφικών και drivers που υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Απλά σε κάποιους -μιας και είναι και καινούρια έκδοση, πρώτη φορά βγήκε το χαρακτηριστικο αυτό- παρουσίασε θολούρα, φαντάζομαι θα διορθωθεί και άλλο σε επόμενη ενημέρωση

 

το refresh button πως το ξανα-βάζω το κουμπί ρε παιδιά;;άντε στο pc με windows xp πατάω f5 αλλα στο λαπτοπ με windows 7 τι να κάνω;;(εκτός απο προβολή ---> ανανέωση)

 

Βρίσκεται στα δεξιά από το αστεράκι και πριν το πεδίο αναζήτησης στο google. Αν δεν σε βολεύει εκεί κάνε δεξί κλικ στην γραμμή καρτελών και επέλεξε προσαρμογή και σύρε τα κουμπιά εκεί που ήταν και παλιότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

engineer για να κάνει ένα κλικ?

Δεν είναι ένα κλικ. Είναι ένα κλικ όταν στο πει κάποιος.

Εδώ εγώ έκανα Post, φαντάσου η θεία μου η Αγλαΐα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ένα κλικ. Είναι ένα κλικ όταν στο πει κάποιος.

Εδώ εγώ έκανα Post, φαντάσου η θεία μου η Αγλαΐα!

 

Φαντάσου δηλαδή να μην ήταν φάτσα φόρα στα options. :mrgreen:

Τελικά η Αγλαία είναι η μεταΔΝΤ-version της κουτσής Μαρίας, της γνωστής (γ)κομπιουτερούς; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα tip για να διαχειρίζεται πιο σωστά τη μνήμη ο νέος Firefox; Με 3 tab ανοιγμένα μου καταναλώνει 150-200ΜΒ.

Υπερβολικά πολλά δεν είναι;

 

παιδιά μια βοήθεια.. έβαλα το Add-on Compatibility Reporter για να μπορέσω να εγκαταστήσω τον IDM CC (addon για να κατεβάζεις με Internet Download Manager) αλλα δεν με αφήνει και μου βγάζει μήνυμα:

To πρόσθετο δεν μπορεί να το εγκαταστήσει γιατί ανήκει στα πρόσθετα υψηλού κινδύνου για την ασφάλεια και την σταθερότητα του προγράμματος ''

 

τι να κάνω παιδιά;; βοηθείστε με γιατί χωρίς IDMcc δεν μπορώ να δουλέψω στον firefox..μου είναι απαραίτητο..

Μπες στο link http://www.internetdownloadmanager.com/support/firefox_integration.html πάτα το install και αφού το εγκαταστήσει κλείσε τον Firefox και ξαναανοιξέ το.Εμένα μου δουλεύει ο IDM μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει ξαναειπωθεί σε αυτό το νήμα, ο Firefox εκ κατασκευής καταναλώνει -αρκετά;- περισσότερη μνήμη σε σχέση με τους άλλους browsers όταν έχει λίγες καρτέλες ανοιχτές. Εκεί που υπερέχει ξεκάθαρα είναι αν ανοίξουμε πολλές καρτέλες. Δεν είμαι σίγουρος για το πόσο "πολλές" είναι το πολλές, καθώς ο καθένας λέει τα δικά του (πχ. είναι συχνά τα σχόλια του στιλ "άνοιξα 60 καρτέλες και μου κόλλησε"...)

 

Τα ίδια έκανε και ο FF3 και πλέον το έχω συνηθίσει και το θεωρώ δεδομένο, άλλωστε τα περισσότερα από τα σύγχρονα μηχανάκια έχουν αρκετή μνήμη (2-4GB). Αυτό που με χαλάει είναι η συμπεριφορά του FF μετά από αρκετές ώρες δουλειάς. Ακόμα και 1 καρτέλα να έχω ανοιχτή, προφανώς θυμάται όλες τις προηγούμενες (άλλωστε επαναφέρονται με Ctrl+T), με τις απαιτήσεις της μνήμης πραγματικά να ξεφεύγουν και να ξεπερνάνε το 1GB.

 

Για παράδειγμα αυτή τη στιγμή έχω 3 καρτέλες ανοιχτές και ο FF βρίσκεται στα 450ΜΒ (από τα 200-250 που καταναλώνει μόλις ανοίξει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρατήρησα ότι μετά από μερικές ώρες με τον FF ανοιχτό η μνήμη που τρώει είναι 2,5gb :( και 50% του cpu, ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλετε αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...