Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ όλα λειτουργούσαν ρολόι στον firefox 4 ξαφνικά στο insomnia δε πηγαινει ο browser μπροστα και πισω τις σελίδες. Σε άλλα site δουλευει κανονικά οπως επισης και το Insomnia άλλο browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανε disable το antivirus που τρεχει το firefox οταν κατεβαζεις κατι.

επισης κανε disable to adblock plus η καποιο αναλογο addon που εχεις βαλει για προστασια/privacy.

 

δεν εκανα καμια αλλαγη απο χθες στα παραπανω, αλλά μόλις εφτιαξε μονο του, εκτος και αν οφειλοταν στο antivirus monitor του avast που εμφανιζεται σε καθε restart στην πλευρικη μπαρα. Ευχαριστώ για τη γρήγορη απόκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις εγκατεστιμένα addons;

Καθάρισε την cache και τα cokkies και ξανα δοκίμασε.

Λύθηκε το πρόβλημα.Στα addon κοίταξα που μου είπες και είχε πρόβλημα το Net Framework Assistant.Το επανεγκατέστησα και δουλεύει μια χαρά.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα memory leaks εχουν επισημανθει ηδη δυο bugs,το ενα αφορα σαιτς με πολλες φωτογραφιες οπου η αλεπου τις φορτωνει ολες μαζι στην μνημη και το αλλο αφορα καποια σαιτς για τα οποια η αλεπου δεν τα ξεφορτωνει απο την μνημη οταν κλεισουμε τα tabs τους.

επομενως λιγη υπομονη μεχρι να διορθωθουν σε καποια επομενη minefield εκδοση.

 

περισσοτερο ινφο για τα memory leaks εδω:

http://forums.mozill...?f=23&t=2115677

 

εγω παντως ξαναπροτεινω να βαλετε το Βartab addon,ακομα και με το Firefox 3 εκανε θαυματα στην διαχειριση μνημης αφου φορτωνει αυτοματως και αποκλειστικα μονο το active tab που σερφαρετε καθε φορα.ετσι οχι μονο γλυτωνεται μνημη αλλα δεν χρειαζεται να κανετε και manual reload καθε φορα που πηγαινετε σε ενα ηδη ανοικτο tab.

 

κατεβαστε την beta του απο δω:

 

https://addons.mozil...src=addondetail

 

και info για το addon εδω:

 

https://addons.mozil...x/addon/bartab/

 

Στα σχόλια του bartab διαβάζω αφενος πολλά προβλήματα ακόμη με τη σωστή λειτουργία τυου προγράμματος, αφεταίρου είδα αυτό το λινκ στο οποίο λένε ότι ο ff4 έχει αυτήν την δυνατ'οτητα αλλά θέλει ενεργοποίηση., Προσωπιξκά το έκανα και νομίζω πως υπάρχει βελτίωση...

 

http://www.techtip.org/speedup-your-browsing-with-firefox-4-bartab/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση.

η συγκεκριμενη λειτουργια που λες αφορα αποκλειστικα στο startup του firefox και οχι οταν σερφαρεις.

παλιοτερα οταν ξεκιναγε η αλεπου φορτωνε ταυτοχρονα ολα τα tabs που ειχες ανοιχτα απο το προηγουμενο session.

oμως το bartab σου δινε την δυνατοτητα να μην κανεις καθολου load τα tabs.

πλεον ομως απο την εκδοση 4 η αλεπου εχει μια επιλογη στο about:config με την οποια ρυθμιζεις ποσα tabs θες να φορτωνεις απο το προηγουμενο session οταν ξεκινας τον browser.το default ειναι 2 tabs.

επομενως το bartab την αφαιρεσε αφου πλεον την υποστηριζε ο firefox.

 

oμως δεν ειναι αυτη η κυρια λειτουργια του bartab.

το bartab αυτο που κανει ενω σερφαρεις ειναι να κανει unload απο την μνημη τα tabs που ειναι ανενεργα.οταν επιστρεψεις σε καποιο απο τα παλιοτερα tabs το κανει αυοματως reload οποτε σερφαρεις αμεσως.στην ουσια ειναι σαν να σερφαρεις με ενα tab ανοιχτο ολη την ωρα.εμενα με ειχε σωσει κυριολεχτικα με τον firefox 3 αφου ειχα φορτωμενα μεχρι και 400tabs ταυτοχρονα σε ενα session. :mrgreen:

 

το προβλημα ομως ειναι οτι με την final 4 του firefox σταματησε πλεον να κανει αυτοματο reload τα tabs και δυστυχως μεχρι τωρα δεν εχει γινει νεο update απο τον developer που να το διορθωνει.ελπιζω καποια στιγμη να το φτιαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα την εγκατασταση του FF 4 ο free download manager δεν μπορει να λειτουργησει αυτοματα και με το που παταω την επιλογη κατεβασματος ενος αρχειου μου βγαζει του παραθυρο ληψεων του FF.Xρειαζεται να αλλαξω καποιες ρυθμισεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να έχω πρόβλημα...Άκυρο το προηγούμενο post...Όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί θα το σπάσω στο τέλος :mad:

Καθάρισες την cache και τα cookies που σου είπα πριν;

Εαν έχεις εγκατεστημένα addons απενεργοποίησετα και δοκίμασε πάλι.

 

 

Mετα την εγκατασταση του FF 4 ο free download manager δεν μπορει να λειτουργησει αυτοματα και με το που παταω την επιλογη κατεβασματος ενος αρχειου μου βγαζει του παραθυρο ληψεων του FF.Xρειαζεται να αλλαξω καποιες ρυθμισεις???

Δοκίμασε αυτό το addon https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/flashgot/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθάρισες την cache και τα cookies που σου είπα πριν;

Εαν έχεις εγκατεστημένα addons απενεργοποίησετα και δοκίμασε πάλι.

Δεν καθάρισα την cache και τα cookies αλλά απενεργοποίησα τα addon και δουλεύει μια χαρά...

Τώρα τι κάνω; Τα ενεργοποιώ ένα-ένα να δω πιο φταίει;

Το πρόβλημα είναι οτι πριν κάνω καθαρή εγκατάσταση των windows από το image , ο Firefox είχε ακριβώς τα ίδια addon και δούλευε ο fileserve μια χαρά...

Τα addon που έχω εγκατεστημένα είναι τα: Flagfox 4.1.1 , gTranslate 0.0.8 , IDM CC 7.2.8 και Microsoft.NET Framework Assistant 0.0.0

Tα δοκιμάζω ένα-ένα να δω που σκαλώνει η δουλειά και ξαναεπανέρχομαι....

---

Λοιπόν ο IDM CC φταίει...

Για πιο λόγο τώρα μου δούλευε στην προηγούμενη εγκατάσταση και τώρα μου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση.

η συγκεκριμενη λειτουργια που λες αφορα αποκλειστικα στο startup του firefox και οχι οταν σερφαρεις.

παλιοτερα οταν ξεκιναγε η αλεπου φορτωνε ταυτοχρονα ολα τα tabs που ειχες ανοιχτα απο το προηγουμενο session.

oμως το bartab σου δινε την δυνατοτητα να μην κανεις καθολου load τα tabs.

πλεον ομως απο την εκδοση 4 η αλεπου εχει μια επιλογη στο about:config με την οποια ρυθμιζεις ποσα tabs θες να φορτωνεις απο το προηγουμενο session οταν ξεκινας τον browser.το default ειναι 2 tabs.

επομενως το bartab την αφαιρεσε αφου πλεον την υποστηριζε ο firefox.

 

oμως δεν ειναι αυτη η κυρια λειτουργια του bartab.

το bartab αυτο που κανει ενω σερφαρεις ειναι να κανει unload απο την μνημη τα tabs που ειναι ανενεργα.οταν επιστρεψεις σε καποιο απο τα παλιοτερα tabs το κανει αυοματως reload οποτε σερφαρεις αμεσως.στην ουσια ειναι σαν να σερφαρεις με ενα tab ανοιχτο ολη την ωρα.εμενα με ειχε σωσει κυριολεχτικα με τον firefox 3 αφου ειχα φορτωμενα μεχρι και 400tabs ταυτοχρονα σε ενα session. :mrgreen:

 

το προβλημα ομως ειναι οτι με την final 4 του firefox σταματησε πλεον να κανει αυτοματο reload τα tabs και δυστυχως μεχρι τωρα δεν εχει γινει νεο update απο τον developer που να το διορθωνει.ελπιζω καποια στιγμη να το φτιαξει.

 

ωραία φίλε. Αρκετά ξεκάθαρος. Θα βάλω bar tab τότε κ ελπίζω να διορθώσει τα θεματα που υπάρχουν... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τότε που έβαλα τον firefox 4 έχω ένα περιεργο πρόβλημα.

Συνήθως όταν τον ανοίγω δεν εμφανίζει τα tabs από την προηγούμενη session, αλλά την προεπιλεγμένη σελίδα.

Αν τον κλείσω και τον ανοίξω ξανά, τότε τα tabs επαναφέρονται όλα κανονικά.

Αυτό γίνεται πάντα όταν ανοίγει για πρώτη φορά από την εκκίνηση του υπολογιστή.

Συμβαίνει επίσης το ίδιο μερικές φορές και ενώ ο υπολογιστής είναι ενεργός και απλά κλείσω και ξανανοίξω την εφαρμογή.

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατι συμβαίνει αυτό και πως μπορεί να λυθεί?

Δεν είχα ποτέ παρόμοιο προβλημα με προηγούμενες εκδόσεις.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...