Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανεις με palemoon? Βλεπω εδω βγηκε η εκδοση 25 και εγω ειμαι στην 24.7.2. Παταω check for updates και μου λεει πως δεν εχει κατι νεοτερο.

 

http://www.ghacks.net/2014/10/09/pale-moon-25-available-now-introduces-major-changes/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανεις με palemoon? Βλεπω εδω βγηκε η εκδοση 25 και εγω ειμαι στην 24.7.2. Παταω check for updates και μου λεει πως δεν εχει κατι νεοτερο.

 

http://www.ghacks.net/2014/10/09/pale-moon-25-available-now-introduces-major-changes/

Μήπως έχεις Xp; Γιατί λέει ότι δεν τα υποστηρίζει .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι xp εχω. Πανω που βρηκα εναν browser της προκοπης να αντικαταστησει τον chromium... ο οποιος αντικατεστησε την opera... :P

 

Παντως παραπληροφορηση ηταν το αρθρο απο το ghacks.net. Στη σελιδα του palemoon εχει ακομα την 24.7.2 σαν τελευταια stable και την 25 σαν beta.

 

http://www.palemoon.org/download-ng.shtml

http://www.palemoon.org/WIP/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φίλος μου έκανε σήμερα "επίδειξη ταχύτητας του chrome στο scrolling (πάνω/κάτω)" , με σκοπό να με πείσει να αλλάξω browser. Το εντυπωσιακό scrolling του chrome είναι ενα από τα κλασικά επιχειρήματα. :X

Εγώ απλά άνοιξα τον ff του, πήγα στο about:config και έβαλα τις παρακάτω ρυθμίσεις:

mousewheel.acceleration.start            ---> 1

mousewheel.acceleration.factor          ---> 6
mousewheel.min_line_scroll_amount  ---> 25

 

Περάστε αρχικά αυτές τις τιμές που προσομοιώνουν την ταχύτητα scrolling του chrome και κατόπιν αλλάξτε τα .factor (+-1) και το .min_line_scroll_amount (+-5), κατά τα γούστα σας. Δοκιμάστε τα και θα με θυμηθείτε. B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα δεν ειναι με το scrolling καθεαυτο, αλλα με την αποκριση του Firefox. 

 

αν επιχειρησεις να κανεις scrolling , ακομη και με τις παραπανω τιμες, σε μια  ενεργη σελιδα ενω ανοιγεις ταυτοχρονα μια αλλη σελιδα στο background και εχεις ηδη μερικα ανοιχτα tabs με βαρια videos/scripts, θα δεις οτι θα ειναι τελειως jerky. 

αν κανεις το ιδιο πραμα στον Chrome, το scrolling θα ειναι τελειως smooth.

αυτο συμβαινει διοτι ολο το processing ολων των σελιδων και του browser interface του Firefox, το junk οπως το λενε,περνανε μεσα απο ενα single process οποτε και μπουκωνει. 

 

οπως εχω πει ηδη, αυτο το προβλημα θα εξαλειφθει μονιμα με την ολοκληρωση του e10s/electrolysis project το οποια επιτελους θα προσθεσει στον firefox μια multi-process αρχιτεκτονικη.

οποτε ο Firefox θα εχει σχεδον την ιδια αποκριση με τον Chrome, χωρις ομως να ειναι resource hog οπως ειναι αυτος. επισης θα υπαρχει η επιλογη να γυρισουμε στην παλια single-process αρχιτεκτονικη, αν δεν μας αρεσει η καινουργια.

 

οποιος θελει μπορει να δοκιμασιε την νεα αρχιτεκτονικη στον Nightly, η οποια βελτιωνεται καθε μερα. ηδη φτιαξανε τα bugs για τα cookies και το html5 auto-playback. φυσικα εχουν πολυ δρομο ακομη, αλλα αν καταφερουν να κανουν την νεα αρχιτεκτονικη να δουλεψeι χωρς να σπαει

η συμβετοτητα με τα addons, τοτε ο Firefox δεν θα εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτα απο τον ανταγωνισμο.

 

υπομονη μεχρι τον μαρτιο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε λόγος, με το electrolysis μια χαρά πάει στον nightly. Θα κλείσει στόματα. :-)

Οπως τα γράφεις είναι τα πράγματα, αυτά που έδωσα παραπάνω απλά βελτιώνουν λίγο το UX -μη νομίζεις οτι όλοι προλαβαίνουν να ανοίξουν 3-4 tabs σε ρυθμό πολυβόλου όπως εμείς εδώ μέσα.

 

(Πολλοί casual χρήστες πχ. η γυναίκα μου καταλαβαίνει την "ταχύτητα" από το scrolling, την μικρή αναμονή από το κλικ ως το φόρτωμα και γενικά το γρήγορο "γέμισμα" της σελίδας. Δεν είναι λίγοι φίλοι που μου ζητούσαν να τους "πειράξω το ροδάκι" γιατί τους πονούσε το δάχτυλο :P).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στη νεα εκδοση 33.0 λιγο πριν φορτωσει καποια σελιδα μου δειχνει την παρακατω εικονα?

image.jpg

 

Απο ποια εκδοση και πανω το firefox θα υποστηριζει 1080p στο youtube html5?

 

Επισης απο ποια εκδοση θα γινει ποιο σταθερο και οχι τοσο πολυ μνημοφαγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης απο ποια εκδοση θα γινει ποιο σταθερο και οχι τοσο πολυ μνημοφαγο

 

 

ο Firefox εχει παψει να ειναι μνημοφαγος εδω και δυο χρονια..

σταθερος ηταν ανεκαθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στη νεα εκδοση 33.0 λιγο πριν φορτωσει καποια σελιδα μου δειχνει την παρακατω εικονα?

 

Χμμ... Θα ποντάρω στο hardware acceleration, τι λέτε οι υπόλοιποι;

Τι κάρτα γραφικών έχεις;

 

 
Turning off hardware acceleration
  1. Click the menu button and choose Options

  2. Select the Advanced panel.
  3. Select the General tab.
  4. Uncheck Use hardware acceleration where available.
  5. Click the menu button and then click Exit

 

Επίσης αν θες πήγαινε about:support ---> "copy text to clipboard", ανέβασέ το στο pastebin κι άσε εδώ το link, μπας και είναι κάτι που βγάζει μάτι. Αλλιώς, δοκιμάζοντας... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει amd, σιγουρα ειναι θεμα hardware acceleration. ας το κανει disable.
 

Υπαρχει addon που να μου επιτρεπει να κατεβαζω βιντεος απο το twitch?

 
oxι. η μονη λυση ειναι να κανεις capture το βιντεο με καποιο screen capture app οπως το Link.png Site: CamStudio - Free Screen Recording Software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμ... Θα ποντάρω στο hardware acceleration, τι λέτε οι υπόλοιποι;

Τι κάρτα γραφικών έχεις;

 

 

 

Επίσης αν θες πήγαινε about:support ---> "copy text to clipboard", ανέβασέ το στο pastebin κι άσε εδώ το link, μπας και είναι κάτι που βγάζει μάτι. Αλλιώς, δοκιμάζοντας... :fear:

Την onboard που εχει το λαπτοπ μου intel hd 4000.

 

Εκανα μια αναβάθμιση του adobe flash player αλλα ακομα εμφανιζωνται ακομα και αν εχω ανενεργο το hardware acceleration στο adobe flash player.

 

Μα καλα ειναι τοσο ασταθής το adobe flash player, μα τοσο πολυ ποια?

 

Καλο ειναι καθε φορα που βγαινει νεα εκδοση του adobe flash player να κανεις πληρες απεγκατασταση το παλιο και εγκατασταση το νεο?

αν εχει amd, σιγουρα ειναι θεμα hardware acceleration. ας το κανει disable.

 

oxι. η μονη λυση ειναι να κανεις capture το βιντεο με καποιο screen capture app οπως το [http://camstudio.org/ CamStudio - Free Screen Recording Software]

Εννοειτε πως δεν εχω amd δεν συμπαθω καθολου τους amd επεξεργαστες.

 

Δηλαδη το εργαλειο που προσφερει το ιδιο το twitch ειναι μονοδρομος αν θελω να κατεβασω απλα τα βιντεος του?

Δεν υπαρχει καποιο addon/plugin που να κανει ακριβως το ιδιο πραγμα?

 

 

Υπαρχει καποιο addon/plugin που να μπορω να κατεβασω βιντεος απο το facebook αλλα οχι τα youtube videos αλλα τα αλλα βιντεος και πολυ ευκολα κατι σαν αυτο που ειναι για τα youtube videos.

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να τρεχει το κανονικα ff 33.0 greek λες και ειναι tor ισως με καποιο plugin και να μπορεις να το ενεργοποιεις ή να το απενεργοποιεις οποτε θελεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...