Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κι εγω το τρεχω το malwarebytes live 24*7*365, αλλα δεν εχω παρει ποτε τετοιο μνμ, μονο οταν κατεβαζω κατι τορεντ μου βγαζει οτι μου την πεφτουν :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το βγαζει με κιτρινο οτι και καλα δεν ειναι ιος ..μηπως ειναι τα cookies??

 

 

To PUP σημαίνει probable unwanted program. Προσωπικά, τα απομακρύνω από τον υπολογιστή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ συχνά πατώντας πάνω σε μια καρτέλα δεν εμφανίζεται, ούτε μπορεί να κλείσει και η μόνη λύση είναι το restart του firefox.

Επίσης συχνά κρασάρει και κλείνει μόνος του και μου βγάζει μήνυμα για αποστολή σφάλματος και restart.

 

Δεν την παλεύω άλλο με αυτή την κατάσταση. Σε μια φάση απενεργοποίησα ΟΛΑ τα addons αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

 

Τί μπορεί να φταίει?

 

απενεργοποιησε το Protected Mode του Flash

http://techdows.com/2012/06/disable-flash-players-protected-mode-for-firefox.html

 

απενεργοποιησε το plugin container-exe process του Firefox

http://techdows.com/2010/07/how-to-disable-plugin-container-exe-process-of-firefox.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PUP σημαίνει probable unwanted program. Προσωπικά, τα απομακρύνω από τον υπολογιστή μου.

Κανεις delite εσυ τους φακελους η κανει την ιδια δουλεια και το malwarebytes????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλακα ειναι πως αυτες οι γραμμες ειναι οντως θεμα καρτας γραφικων. υπαρχει εδω και πολυ καιρο, ενα σοβαρο προβλημα με το HA του Firefox και καποιες amd gpus. Παω στοιχημα πως η καρτα του Justgamer ειναι amd. 

Γιαυτο τον λογο ο Firefox εχεκ μια εσωτερικη blacklist ωστε να απενεργοποιει το HA εφοσων η gpu ανηκει σε αυτην την λιστα.

Η εκδοση 33.0.3 που βγηκε προχτες, βγηκε ακριβως γιαυτο τον λογο, να ανανεωσει την gpu blacklist. 

 

αναρμοστη η συμεπεριφορα του justgamer, παντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω τις συζητήσεις γιατι 1ον εμπίπτουν καθαρά στο παρόν νήμα και 2ον παραδέχομαι το λάθος μου δημοσίως, πολύ κακώς έκανα ιδιωτικό φροντιστήριο για κάτι που είναι σκοπός του forum για να βοηθηθούν όσοι έχουν τη διάθεση. Τελος, καλό είναι να μαθαίνουν όλοι όσοι συμμετέχουν στο παρόν νήμα με ποιούς έχουν να κάνουν.

Το παραπάνω θέμα ((#2649) έχει ξανα-ανοίξει αυτούσιο και ο χρήστης JUST_GAMER έχει πάρει απαντήσεις που δεν ακολούθησε, ούτε ζήτησε διευκρινίσεις (#2652, #2653 κτλ). Και τότε είχε πάρει την ίδια απάντηση, οτι δήλαδή το πρόβλημα πιθανότατα προέρχεται από ασυμβατότητα του firefox με τους drivers της κάρτας γραφικών. Το ίδιο απάντησα και σε παλιότερη ιδιωτική συζήτηση που παραθέτω:

 

pigeon:

Δεν ξέρω αν έκανες αυτά που σου είχα γράψει εδώ, αν θέλεις πάρε ένα backup και κάνε τα να δούμε τι μπορεί να γίνει από κει και πέρα.  Οταν κάνεις αυτά που σου γράφω, -με κλειστό τον firefox- πήγαινε στο φάκελο %userprofile%\AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles και σβήσε ΟΛΑ τα περιεχόμενα που έχει μέσα. Ειναι ο φάκελος cache και κρατάει διάφορα data που μπορει να κολλάνε κάποια flash videos -μου έχει συμβει πολλές φορές, η τελευταία μόλις προχτες!

Επίσης κοίτα ακόμα 2 πραγματάκια, 1on να αναβαθμίσεις οπωσδήποτε τους drivers της κάρτας γραφικών σου -γράψε μοντέλο να το κοιτάξω κι εγώ αν θες- και 2ον να βάλεις οπωσδήποτε το addon profilist για να μπορείς να φτιάξεις ένα 2ο καθαρό προφίλ, εύκολα και να αλλαζεις γρήγορα απ'το ένα στο άλλο.

 

 

ΚΑΙ ΙΔΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Just_Gamer:

Σε λαπτοπ ειμαι με την onboard intel hd4000 και εχω τους τελευταιους intel chipset drivers αλλα και τους intel vga drivers.
Παιζει δηλαδη πιστευεις για ολα τα θεματακια να φταινε οι drivers της καρτας γραφικων?
 
Μα οι vga drivers δεν ειναι τοσο για την επιφανεια εργασιας κ.τ.λ. αλλα κυριως για οταν παιζεις παιχνιδια εγω το λαπτοπ το εχω κυριως για κατεβαστηρι οποτε παιχνιδια δεν παιζω και πιστευω οι αρχικοι intel hd4000 drivers που ειχα περασει μια χαρα ειναι.
Αλλα θα περασω και τους ποιο νεους που ειναι οι "https://downloadcent...ng&ProdId=3711"
αλλα δεν πιστευω οτι θα αλλαξει κατι,

 

Επομένως είναι φανερό πως ο χρήστης JUST_GAMER δεν έχει την διάθεση να διορθώσει την προβληματική κατάσταση στον υπολογιστή του. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλακα ειναι πως αυτες οι γραμμες ειναι οντως θεμα καρτας γραφικων. υπαρχει εδω και πολυ καιρο, ενα σοβαρο προβλημα με το HA του Firefox και καποιες amd gpus. Παω στοιχημα πως η καρτα του Justgamer ειναι amd. 

Γιαυτο τον λογο ο Firefox εχεκ μια εσωτερικη blacklist ωστε να απενεργοποιει το HA εφοσων η gpu ανηκει σε αυτην την λιστα.

Η εκδοση 33.0.3 που βγηκε προχτες, βγηκε ακριβως γιαυτο τον λογο, να ανανεωσει την gpu blacklist. 

 

αναρμοστη η συμεπεριφορα του justgamer, παντως.

Κι ομως δεν ειναι amd αλλα intel hd4000.

 

Και ειναι αναρμοστη η δικη μου συμπεριφορα και οχι του pigeon που μου λεει οτι φταιει η καρτα γραφικων του μηχανηματος μου με αποτελεσμα να κανει εμενα και οποιονδηποτε αλλον να ψαχνετε γιατι εχει χαλασμενη καρτα γραφικων κατι που δεν υφιστατε ουτε στο παραμικρο και εξηγω  στο προσωπικο μυνημα που παραθεσε και ηταν λαθος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.απενεργοποιησε το Protected Mode του Flash

http://techdows.com/2012/06/disable-flash-players-protected-mode-for-firefox.html

 

2.απενεργοποιησε το plugin container-exe process του Firefox

http://techdows.com/2010/07/how-to-disable-plugin-container-exe-process-of-firefox.html

 

Ωραία μιας και ο απο πάνω το λήγει εδώ να επαναφέρω την συζήτηση στο θέμα με δύο ερωτήσεις:

 

  1. Δεν είναι επικίνδυνο αυτό? Γιατί απ όσο βλέπω η λειτουργία αυτή υπάρχει για λόγους ασφαλείας. Θα το κάνω σε έναν υπολογιστή με xp. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος ή να το κάνω άνετα?
  2. Απ όσο διαβάζω ο διαχωρισμός αυτός υπάρχει ώστε όταν κρασάρει το plugin container να μην κρασάρει ολόκληρο ο browser. Σε μένα βέβαια κλείνει ολόκληρος. Θα βοηθήσει σίγουρα αυτό και με ποιο τρόπο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραία μιας και ο απο πάνω το λήγει εδώ να επαναφέρω την συζήτηση στο θέμα με δύο ερωτήσεις:

 

  1. Δεν είναι επικίνδυνο αυτό? Γιατί απ όσο βλέπω η λειτουργία αυτή υπάρχει για λόγους ασφαλείας. Θα το κάνω σε έναν υπολογιστή με xp. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος ή να το κάνω άνετα?
  2. Απ όσο διαβάζω ο διαχωρισμός αυτός υπάρχει ώστε όταν κρασάρει το plugin container να μην κρασάρει ολόκληρο ο browser. Σε μένα βέβαια κλείνει ολόκληρος. Θα βοηθήσει σίγουρα αυτό και με ποιο τρόπο?

 

Εγω θα σου προτεινα να τα δοκιμασεις αφου πρωτα κανεις ενα πληρες backup του mozilla firefox.

 

Πληρες backup του firefox κανεις με το να κανεις αντιγραφο των δυο παρακατω φακελων και αν γινει κατι να τους επαναφερεις.

01. C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox

02. C:\Users\Το ονομα χρηστη που εχετε για το λειτουργικο σας\AppData\Roaming\Mozilla

 

Εγω προσωπικα κανω ενα rar των δυο αυτων φακελων και οποτε χρειαστει να επαναφερω τον mozilla firefox απλα κανω αντικατασταση αυτων των φακελων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα να τα δοκιμασεις αφου πρωτα κανεις ενα πληρες backup του mozilla firefox.

 

Πληρες backup του firefox κανεις με το να κανεις αντιγραφο των δυο παρακατω φακελων και αν γινει κατι να τους επαναφερεις.

01. C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox

02. C:\Users\Το ονομα χρηστη που εχετε για το λειτουργικο σας\AppData\Roaming\Mozilla

 

Εγω προσωπικα κανω ενα rar των δυο αυτων φακελων και οποτε χρειαστει να επαναφερω τον mozilla firefox απλα κανω αντικατασταση αυτων των φακελων.

 

Δεν κατάλαβα.

 

Η πρόταση αυτή έχει να κάνει με κάποιο κίνδυνο που εμπεριέχουν τα 1 & 2 και πρέπει να κρατήσω back του ff ή το το προτείνεις για κάποιον άλλο λόγο.

Και αν είναι να κρατήσω backup γιατί να μην κρατήσω τον φάκελο του profile?

 

Ως τα ερωτήματα 1 & 2 κάποια απάντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...