Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε 48αρι firefox portable ειναι ολα ιδια με την προηγουμενη εκδοση και δουλευουν και τα παραπανω που περιγραφετε

μαλλον δεν τρεχεις 48 εσυ,

κι εγω portable τον τρεχω,

το address bar το αλλαξαν παλι λεμε, εχουν φαγωθει να το μαμησουν, ιδου:

http://www.ghacks.net/2016/08/01/firefox-48-release/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μωρε καλα που εχω την esr στην δουλεια και γλιτωσα απ τις παπαριες τους καθε φορα τα ιδια,

ψηνομαι να την βαλω και σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα μου αρεσε η καινουρια address bar σαν εμφανιση. Την κανανε οπως στον ff 2.x, που ηταν ολα σε μια σειρα και οτι πληκτρολογουσες το ταιριαζε με το url μονο. Στην 3 που την κανανε omnibar, με 2 σειρες και οτι πληκτρολογουσες το ταιριαζε με τον τιτλο του ταδε site που επισκευτηκες πριν 2 χρονια και δεν σου χρειαστηκε απο τοτε ή απο το ιστορικο ή απο τα αγαπημενα ή εκανε αναζητηση, ηταν που πηρε την κατω βολτα.

 

Απο λειτουργικοτητα ομως εγινε παλι σκατα. Ενα βημα πισω, που οπως λεει ενας στο ghacks δεν αλλαζει πλεον απο την αναλογη παραμετρο στο about:config αλλα θελει χακια στο userchrome.css.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να παιζει και με classic theme restorer, αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι παιζει με την τελευταια stable γιατι καποιοι μιλανε για την beta που βγηκε πριν λιγες μερες, αυτο με το userstyle νομιζω θελει και stylish, καλα, σιγα μην βαλω addon μονο γι αυτο, μωρε esr ειναι η μοναδικη σωτηρια, ολο αηδιες βγαζουν τελευταια, μου θελουν και electrolysis οι αχρηστοι


δεν ειναι καθολου τυχαιο που τους πηρε η κατρακυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "IDM integration" addon που είναι εκτός AMO εγκαθίσταται και δουλεύει χωρίς πρόβλημα με τον 48.

Από ότι καταλαβαίνω δεν χρειάζεται ένα addon να είναι στο AMO για να είναι signed.

Ας φροντίσουν οι devs λοιπόν να πιστοποιήσουν τα addons τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ακόμα μπράβο στην mozilla για την ..πανέμορφη και αχρείαστη καινούργια address bar.

>> Classic theme restorer---> Location Bar (3) ---> check στο Alternative Appearance , και γυρίζει όπως ήταν. ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν 2 λυσεις για το προβλημα με τα unsigned addons.

 

1.βαζετε την unbranded εκδοση που δινει η Mozilla:

https://wiki.mozilla.org/Add-ons/Extension_Signing#Unbranded_Builds

 

2.κανετε το εξης hack:

φτιαξτε τα 2 αρχεια με τον κωδικα και βαλτε τα στις τοποθεσιες, οπως φαινεται στην εικονα. μετα ξανακαντε install τα unsigned addons.

zkkixpzq.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ακόμα μπράβο στην mozilla για την ..πανέμορφη και αχρείαστη καινούργια address bar.

>> Classic theme restorer---> Location Bar (3) ---> check στο Alternative Appearance , και γυρίζει όπως ήταν. ^_^

Αν και εμενα μου αρεσει η καινουρια address bar με την μια γραμμη ανα σελιδα, ξερεις αν γινεται να φυγει το "visit blablabla" απο εκει? Το κανει απο το ctr?

post-124002-0-94903200-1470374826_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εμενα μου αρεσει η καινουρια address bar με την μια γραμμη ανα σελιδα, ξερεις αν γινεται να φυγει το "visit blablabla" απο εκει? Το κανει απο το ctr?

Ναι το κάνει, στο location bar (3) --> τσεκ στις επόμενες 2 επιλογές: "Disable height limit" και "Remove 'Search with'.. and 'Visit' items"  (H πρώτη επιλογή χρειάζεται για να ανοίξει η δεύτερη). :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,ξέρει κανείς γιατί δεν μου λειτουργεί εδώ το στριμ http://webtv.ert.gr/ert2/?]

Είχα δοκιμάσει και με Chrome ούτε εκεί δούλευε.

Σε αντ1 σκαϊ πχ δουλεύει τέλεια..

Και στο youtube που είχα βρει ert 1 greece, ert 2 greece σταμάτησαν τα στριμ γι'αυτό προσπαθώ να βρω λύση στο σάιτ της ερτ.Αν έχει κάποιος καμία λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι γίνεται στην τελευταια έκδοση,υπάρχει μάλλον Memory leak κάπου.

ξεκινάω με 700ΜΒ και σε 10 λεπτά έχω πάει στο 1.3γιγα

πριν λιγη ώρα παρατήρησα κολλήματα στον υπολογιστή και βλέπω χρήση ραμ απ τον firefox 2.8 γιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι γίνεται στην τελευταια έκδοση,υπάρχει μάλλον Memory leak κάπου.

ξεκινάω με 700ΜΒ και σε 10 λεπτά έχω πάει στο 1.3γιγα

πριν λιγη ώρα παρατήρησα κολλήματα στον υπολογιστή και βλέπω χρήση ραμ απ τον firefox 2.8 γιγα.

 

Περίεργο εμένα μου φαίνεται ότι είναι από τις πιο ελαφριές εκδόσεις,3 ώρες ανοιχτός ο firefox με 12 καρτέλες χρησιμοποιεί 500mb ram.

 

2016_08_07_011220.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο εμένα μου φαίνεται ότι είναι από τις πιο ελαφριές εκδόσεις,3 ώρες ανοιχτός ο firefox με 12 καρτέλες χρησιμοποιεί 500mb ram.

 

2016_08_07_011220.png

10 καρτέλες(για την ακρίβεια τις έχω καρτέλες εφαρμογών)3 add ons(lastpass,xmarks,ublock origin)και με το καλημέρα έχω 800ΜΒ στη ραμ και συνεχώς ανεβαίνει.

Συνήθως σταματάει στο 1-1.3 γίγα αναλόγως την χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...