Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 15 καρτέλες (σε 3 παράθυρα εφαρμογών ) με 2 πρόσθετα (adblock,ghostery) φτάνω και εγώ τα 800mb και κάτι . Μήπως εχει πειράξει τίποτα στο about:config ; ,δοκίμασε μια καθαρή εγκατάσταση μπας και στρώσει .

Εγώ ενα θεμα έχω απο τοτε που αναβάθμισα σε windows 10 όπως ειχα πει πριν μερικές σελίδες μόλις ανοίγω κάποιο video η χρήση cpu πάει στον θεο. Με την V48 είδα κάποια διαφορά αλλά είναι μικρή , εχετε και εσεις θέματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με 15 καρτέλες (σε 3 παράθυρα εφαρμογών ) με 2 πρόσθετα (adblock,ghostery) φτάνω και εγώ τα 800mb και κάτι . Μήπως εχει πειράξει τίποτα στο about:config ; ,δοκίμασε μια καθαρή εγκατάσταση μπας και στρώσει .

Εγώ ενα θεμα έχω απο τοτε που αναβάθμισα σε windows 10 όπως ειχα πει πριν μερικές σελίδες μόλις ανοίγω κάποιο video η χρήση cpu πάει στον θεο. Με την V48 είδα κάποια διαφορά αλλά είναι μικρή , εχετε και εσεις θέματα ;

Θα δοκιμάσω καθαρή εγκατάσταση μιας και το συγκεκριμένο προφιλ το κουβαλάω πολύ καιρό(μπορεί και 2 χρόνια)

ρυθμίσεις απ το about config είχα κάνει γενικότερα για τον ssd και την cache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω καθαρή εγκατάσταση μιας και το συγκεκριμένο προφιλ το κουβαλάω πολύ καιρό(μπορεί και 2 χρόνια)

ρυθμίσεις απ το about config είχα κάνει γενικότερα για τον ssd και την cache.

 

Πολύ πιθανόν να είναι και από αυτο .Εγώ εχω καθαρή εγκατάσταση τώρα που πέρασα τα windows 10 , πριν με τα windows 7 που είχα καμία 2 χρονια + την εγκατάσταση χρησιμοποιούσε και πανω απο 2gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν να είναι και από αυτο .Εγώ εχω καθαρή εγκατάσταση τώρα που πέρασα τα windows 10 , πριν με τα windows 7 που είχα καμία 2 χρονια + την εγκατάσταση χρησιμοποιούσε και πανω απο 2gb.

λοιπον,ξηλωμα FF με revo.

εγκατάσταση 48 ελληνική.

περνάω απο το αντιγραφο τους σελιδοδείκτες μου και έχω ανοιχτα,(gt,ipt,adslgr,outlook,yahoo mail,gmail,fb,youtube)το καθένα ως καρτέλα εφαρμογών να μην πιάνει και χώρο. Απο πρόσθετα τρέχει lastpass,ublock origin,xmarks.

Με χρήση περίπου 1 ώρας έχω φτάσει 1 γιγα στη ραμ και δεν πέφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα πάνω κάτω τα ίδια δηλαδή . Για δοκίμασε να βάλεις την cache 1024mb μπας και έχει καμία διαφορά

3 ώρες βαρύ σερφάρισμα, 1.6 γιγα στη ραμ. καλά πάμε.

θα αρχίσω να βγάζω πρόσθετα μου φαίνεται.

Παίζει το ublock origin να κάνει το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα. οι σελιδες που ανοιγεις ειναι αρκετα βαριες. 1.6gb ram σε 3 ωρες χρησης, μου φαινεται φυσιολογικη καταναλωση.

 

οποιος θελε να ενεργοποιησει το Electrolysis για τον FF48, κανει το εξης:

πατηστε about:config

δεξι κλικ και add new boolean

καντε paste αυτο: browser.tabs.remote.force-enable και θεστε το σε true.

restart.

 

για να βεβαωθειτε οτι τρεχετε σε multi-process mode, πατηστε about:support και τσεκαρετε

οτι η σχετικη ρυθμιση εμφανιζεται οπως παρακατω:

AboutSupport.png

 

αν θελετε να ρυθμισετε τον αριθμο των processes, μπειτε στο about:config,

βρειτε το setting dom.ipc.processCount ,βαλτε μια τιμη απο 8 εως 20 και καντε restart.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κερδισουμε τιποτα αν το κανουμε?

 

ΤΙ ακριβως ειναι αυτο το "Electrolysis"Egv env

 

Εγω ενω εβαλα 20 processes αφου εκανα restart των firefox και πατησα την εντολη "about:support" μου βγαζει παλι 1/1 processes.

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Εκτος αν εννοεις οτι θα δειξει την αλλαγη εδω:

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα. οι σελιδες που ανοιγεις ειναι αρκετα βαριες. 1.6gb ram σε 3 ωρες χρησης, μου φαινεται φυσιολογικη καταναλωση.

Νόμιζα δεν ήταν φυσιολογικό,αλλα παρατηρώ αν κλείσω το fb και το gmail αμέσως χάνω περίπου 400-500ΜΒ απ τη ραμ.

Αυτές τις μερες είχε τύχει να δω και 2.5 γίγα στη ραμ και κολλούσε το λάπτοπ(6gb ram)απο εκει το πήρα χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το electrolysis ειναι το feature που επρεπε να εχει ο ff εδω και χρονια, να ειναι δηλαδη multi-process, δηλαδη μια proccess για το ui του και αλλες (οσες χρειαζονται) για τις σελιδες, τα plugins που θα τρεξουν σε αυτες κλπ. Με αυτο τον τροπο, οταν κρεμασει μια σελιδα ή ενα plugin, δεν κρεμαει ολος ο ff.

Ετσι ειναι ο ie απο την 8 και μετα και ο chrome απο παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το electrolysis ειναι το feature που επρεπε να εχει ο ff εδω και χρονια, να ειναι δηλαδη multi-process, δηλαδη μια proccess για το ui του και αλλες (οσες χρειαζονται) για τις σελιδες, τα plugins που θα τρεξουν σε αυτες κλπ. Με αυτο τον τροπο, οταν κρεμασει μια σελιδα ή ενα plugin, δεν κρεμαει ολος ο ff.

Ετσι ειναι ο ie απο την 8 και μετα και ο chrome απο παντα.

γνωρίζουμε αν θα είναι ενεργό απο τις επόμενες εκδόσεις;

διάβαζα ειναι ενεργό για αυτούς που ακόμα δεν χρησιμοποιούν πρόσθετα(ποιος; ) κυρίως μην έχουμε αστάθειες σε "βαρύ"φόρτο.

Θα το δοκιμάσω να δω πάντως.

βάζω να ανοιξουν και οι 9 καρτέλες με τη μια,πρώτη φορά βλέπω τον FF να κάνει 100% χρήση του i5-2430M στο λαπτοπ με τo multiprocess ενεργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 για αρχη. 


Θα κερδισουμε τιποτα αν το κανουμε?

 

ΤΙ ακριβως ειναι αυτο το "Electrolysis"Egv env

 

Εγω ενω εβαλα 20 processes αφου εκανα restart των firefox και πατησα την εντολη "about:support" μου βγαζει παλι 1/1 processes.

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Εκτος αν εννοεις οτι θα δειξει την αλλαγη εδω:

image.jpg

 

ναι, οκ εισαι, το 1/1 αφορα το window. αν ανοιξεις 2ο window θα γινει 2/2, κοκ.


Το electrolysis ειναι το feature που επρεπε να εχει ο ff εδω και χρονια, να ειναι δηλαδη multi-process, δηλαδη μια proccess για το ui του και αλλες (οσες χρειαζονται) για τις σελιδες, τα plugins που θα τρεξουν σε αυτες κλπ. Με αυτο τον τροπο, οταν κρεμασει μια σελιδα ή ενα plugin, δεν κρεμαει ολος ο ff.
Ετσι ειναι ο ie απο την 8 και μετα και ο chrome απο παντα.

 

δεν δουλευει ετσι το multi-process του FF. βασικα δυο ξεχωριστα processes εχει, μια για το chrome (oτι ειναι εκτος σελιδας), και μια για το content (οτι ειναι εντος σελιδας). δηλαδη αν ανοιξεις 10 tabs, το content απο ολες τις σελιδες θα ειναι στο ιδιο process. 

δεν υπαρχει ξεχωριστο process για καθε στοιχειο του content, δηλαδη javascript,addon,κτλ. oλα δουλευουν στο ιδιο process. τα plugins τρεχουν στο δικο τους process εδω και χρονια.

 

αυτο εχει το θετικο οτι η καταναλωση μνημης δεν ξεφευγει τοσο πολυ οπως γινεται με τον Chrome. το αρνητικο ειναι οτι η αποκριση του browser δεν ειναι τοσο αμεση, οπως του Chrome.

αν καποιος ανοιγει πολλα tabs και νιωθει οτι ο FF παραμενει laggy παρα το multi-process, ας ανεβασει τον αριθμο των processes μεσω της παραπανω ρυθμισης που ανεφερα. αυτο που κανει ειναι να κατανεμει τα ανοιχτα tabs στον αριθμο processes που υπαρχει. 

πχ αν εχεις θεσει 10 processes και εχεις ανοιχτα 100 tabs, το content απο καθε 10 tabs θα τρεχει σε ενα απο τα 10 processes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το μεσημέρι αυτό με το electrolysis.

όλα άψογα ΟΜΩΣ δεν παίζει κανένα βίντεο στο youtube,τα gifs και γενικότερα οτιδήποτε περιλαμβάνει κινούμενη εικόνα.

Ο ήχος ακούγεται κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...