Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό έχω κάνει τρέχω το fox γενικά, και για το battlelog και τα λοιπά (steam add on) chrome 32bit. απλά έλεγα μήπως υπάρχει λύση, γιατί έχω μάθει εδώ και μερικά χρονια μονο firefox.

 

τέλος πάντων, περιμένω και καμια άλλη απάντηση, βεβαια αυτό που με νοιάζει περισσότερο τώρα είναι η έκδοση η τελευταία αν έχει θέματα με το flash, δεν ξέρω εμενα μου φάνηκε κάπως το html5. μπορεί να μαι και λάθος.

επειδή και γω με FF είμαι απο τότε που γεννήθηκε σχεδόν(έκδοση 3 νομίζω)πήγα σε chrome και γύρισα παλι πισω.

ο flash έχει σταματήσει να παίζει στα περισσότερα site πάντως είναι γεγονός.

Σε καμία έκδοση και στα 2 μηχανήματα της υπογραφής δεν είχα το παραμικρό θέμα,ουτε με flash ούτε με κάτι αλλο στην 32bit.

Το μόνο οταν ενεργοποίησα το electrolysis όπως εγραψε ενα παιδί πιο πίσω είχα θέματα με τα βίντεο οπότε και το έκλεισα πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εδω εχω ενα μικρο προβλημα με το electrolysis. Οταν παταω view source (ειτε απο δεξι κλικ > view source, ειτε με tools > web developer > page source, ειτε με ctrl + u), ανοιγει η about:blank!

Το εχει κανεις αλλος?

 

64αρης ff σε λινουξ και ctr, downloadhelper, abp και click to play per element απο προσθετα, ολα συμβατα με το electrolysis συμφωνα με το arewee10syet.com (εκτος απο το click to play per element που δεν το αναφερει καν).

 

ειναι bug, εχει διορθωθει στην Nightly:

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1296785

Για ποιο λογο να μην ανοιγει το battlelog σε 64αρη ff? Απαιτει πχ java?

 

χρησιμοποιει npapi plugin στον FF, για το οποιο δεν υπαρχει 64bit εκδοση.

 

χμ, το ψαξα λιγο, το προβλημα ειναι απο την EA. o FF64bit τρεχει το Battlelog, αλλα η EA δεν αναγνωριζει τον browser ως συμβατο. Υπαρχει λυση ομως με αλλαγη τoυ User Agent σε καποιον συμβατο browser (FF32bit/Chrome).

θα βρειτε addons που κανουν αυτη την δουλεια εδω:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/search/?q=user+agent&appver=&platform=

 

o User Agent του FF48 32bit:

Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; WOW64; rv:48.0) Gecko/20100101 Firefox/48.0

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι bug, εχει διορθωθει στην Nightly:

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1296785

 

χρησιμοποιει npapi plugin στον FF, για το οποιο δεν υπαρχει 64bit εκδοση.

 

χμ, το ψαξα λιγο, το προβλημα ειναι απο την EA. o FF64bit τρεχει το Battlelog, αλλα η EA δεν αναγνωριζει τον browser ως συμβατο. Υπαρχει λυση ομως με αλλαγη τoυ User Agent σε καποιον συμβατο browser (FF32bit/Chrome).

θα βρειτε addons που κανουν αυτη την δουλεια εδω:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/search/?q=user+agent&appver=&platform=

 

o User Agent του FF48 32bit:

Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; WOW64; rv:48.0) Gecko/20100101 Firefox/48.0

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Killik.

κάτι διάβασα γι'αυτο με το agent εντελώς στον αέρα όμως,

αλλα η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα.

όταν έχω χρόνο θα το τσεκάρω.

να σαι καλά :)

 

 

μια πιο απλοϊκή λύση που δεν ξέρω αν είναι και σίγουρη, κάνοντας log in στο battlelog και μετά πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις profile στην καρτέλα general υπάρχει αυτό

 

Game Launch Use plugin-free game launching

κάνοντας το on που σημαίνει η μπάρα να πάει δεξιά μετά το κλικ, για εμενα τουλάχιστον που άνοιξα δοκιμαστικά έναν multiplayer server μου άνοιξε κακονικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρο ο firefox δεν μου ανοίγει σελίδες όπως το insomnia και πολλες άλλες ενώ με τον edge μπαινω παντού κανονικά! Υπάρχει κατι που μπορώ να κάνω;
Αν έχει αναφερθει πιο πίσω και δεν το ειδα σας ζητω συγγνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να μπλοκαρω εντελως μια σελιδα χωρις να πρεπει να εγκαταστησω καποιο addon εκτος απο το ad block plus που ηδη εχω εγκατεστημενο.

 

Εχω την τελευταια εκδοση 48.0.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε αν εχει μπει κατα λαθος κανενας proxy για αρχη (edit > preferences > advanced > network > connection > settings > no proxy).

 

Το πρωτο που κοίταξα, αλλά και πάλι  έχω το ίδιο πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν δεν ξέρω τι γίνεται και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι λογικό ή όχι.

 

ο firefox δεν ελευθερώνει ραμ.

αυτη τη στιγμή(και κάθε στιγμή βασικά)έχω ανοιχτά,2 private trackers,insomnia,adslgr,outlook,yahoo mail,gmail,facebook,youtube.

 

η χρήση της ραμ ξεκινάει σε λογικά επίπεδα 600-800ΜΒ αλλα δεν πέφτει ποτέ,ύστερα απο αρκετό σερφάρισμα στις ιδιες σελίδες(refresh κλπ)η ραμ απλά ανεβαίνει.

αυτή τι στιγμή ειναι στ 1.4γίγα και δεν πέφτει. έχω βάλει ταο tab memory usage πρόσθετο αλλα καμια σελίδα δεν είναι πανω απο 150ΜΒ στη ραμ απ  ότι λεει,σπανια μερικές φορές βλέπω 200+αλλα δεν μπορώ να καταλάβω που πάνε τα υπόλοιπα.

 

Απο πρόσθετα τρέχουν lastpass,ublock,ant video downloader. έχω δοκιμάσει και κλείνω διάφορα αλλα άκρη δεν βλέπω.

Εχω δοκιμάσει καθαρό προφιλ επίσης και πάλι δεν αλλάζει κάτι.

Συνεπώς ανα 1-2 ώρες πρέπει να κλείσω τον ff γιατί έχει γεμίσει η ραμ του λάπτοπ και το βλέπω να καθυστερεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσιολογικη μου φαινεται η καταναλωση, αυτες οι σελιδες ειναι βαριες. το μονο που θα προτεινα ειναι να απενεργοποιησεις τελειως το flash plugin και να βαλεις το click-to-play addon για να το ενεργοποιεις οποτε το χρειαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JUST-GAMER

Με τον παλιο καλο τροπο του hosts.

http://www.howtogeek.com/122404/how-to-block-websites-in-windows-8s-hosts-file/

 

@alex999

Εχουν κατι κοινο αυτες που δεν σου ανοιγει?

Δεν υπαρχε αλλος τροπος μεσα απο το firefox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσιολογικη μου φαινεται η καταναλωση, αυτες οι σελιδες ειναι βαριες. το μονο που θα προτεινα ειναι να απενεργοποιησεις τελειως το flash plugin και να βαλεις το click-to-play addon για να το ενεργοποιεις οποτε το χρειαζεσαι.

αν θες να δώσεις κάποια βοήθεια;

πχ εδώ στο ινσόμνια ξεκίνησε απο 20ΜΒ και έχω φτάσει 170 αυτη τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χουμε συνηθισει, πρεπει να κανεις επανεκκινηση καθε τοσο,

καπως γινεται και εμφανιζεται ενα restart button, δεν ξερω αν το εχεις,

εγω που κανω hibernation στο laptop (=δεν κλεινει ποτε ουσιαστικα &

restart μονο οταν το ζητανε τα updates),

οταν δω και φτασει κοντα στο 1gb, του τραβαω ενα restart και στρωνει,

δεν υπαρχει αλλη λυση, μην το ψαχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα παίζει να ειναι κάτι σαν leak;

ναι και γω αυτό κάνω γιατι βλέπω η ραμ να έχει πάει στο 90% (εχω 6 γιγα στο λαπτοπ)και το νιώθω να κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...