Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλάξατε κάποιες ρυθμίσεις, πχ πόσα processes τρέχει;

εγω ειδα ικανοποιητικη διαφορα προς το καλυτερο διχως να αλλαξω τιποτα (ff v54 x64 με περιπου 15 προσθετα και περιπου 15 καρτελες)...βεβαια ειμαι ακομα σε φαση δοκιμων κτλ (βλεπω και μειωση καταναλωσης μνημης 5-10 % στα 8gb ram που εχω)

μετα εκανα αυτη την αλλαγη σε 4 (εχω 4 πυρηνο επεξεργαστη)

  • Type about:config in the Firefox address bar.
  • Find dom.ipc.processCount.
  • Double-click the preference, and change its value to a positive integer. This is the number of content processes that Firefox will use.
  • Restart Firefox

που λεει εδω

https://www.ghacks.net/2017/06/13/firefox-54-0-find-out-what-is-new/

κι εδω

https://www.ghacks.net/2017/05/27/firefox-54-multi-content-processes/

αλλα να πω την αληθεια δεν ειδα καποια διαφορα μετα την αλλαγη σε 4 (εως τωρα) και δεν ειδα κατι διαφορετικο στην "διαχείριση εργασιών" των windows ...

καποιος να μου εξηγησει ?

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε αυτό και ψάξε στη σελίδα των addons για αυτά που δεν είναι συμβατά με το multiprocess.

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/add-on-compatibility-reporter/

ευχαριστω, το εβαλα και λεει πως δεν ειναι ολα τα προσθετα μου οκ, θα δοκιμασω με αυτα που ειναι οκ...

 

εδιτ

οκ, απενεργοποιησα τα προσθετα που δεν ειναι συμβατα και δουλευει κανονικα...

απλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα ετσι με ενεργοποιημενο το multiprocess...

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειδα ικανοποιητικη διαφορα προς το καλυτερο διχως να αλλαξω τιποτα (ff v54 x64 με περιπου 15 προσθετα και περιπου 15 καρτελες)...βεβαια ειμαι ακομα σε φαση δοκιμων κτλ (βλεπω και μειωση καταναλωσης μνημης 5-10 % στα 8gb ram που εχω)

μετα εκανα αυτη την αλλαγη σε 4 (εχω 4 πυρηνο επεξεργαστη)

  • Type about:config in the Firefox address bar.
  • Find dom.ipc.processCount.
  • Double-click the preference, and change its value to a positive integer. This is the number of content processes that Firefox will use.
  • Restart Firefox

που λεει εδω

https://www.ghacks.net/2017/06/13/firefox-54-0-find-out-what-is-new/

κι εδω

https://www.ghacks.net/2017/05/27/firefox-54-multi-content-processes/

αλλα να πω την αληθεια δεν ειδα καποια διαφορα μετα την αλλαγη σε 4 (εως τωρα) και δεν ειδα κατι διαφορετικο στην "διαχείριση εργασιών" των windows ...

καποιος να μου εξηγησει ?

 

αυτη η ρυθμιση αφορα των αριθμο των process στο οποιο διαιρειται το συνολο των tabs.

δηλαδη αν εχεις βαλει 4 processes και εχεις ανοιχτα 20 tabs, καθε process θα εχει απο 5 tabs. 

Σ'εχω ακούσει από τότε που το έγραψες και έχω φτιάξει προφίλ όπως το θέλω, για την "μετακόμιση". :-D

 

 

καλα εκανες. εγω κρατησα ενα προφιλ του FF με την τελευταια ESR εκδοση και καποια addons που δεν υπαρχουν στον Chrome, και οποτε μου χρειαστει τον χρησιμοποιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτη η ρυθμιση αφορα των αριθμο των process στο οποιο διαιρειται το συνολο των tabs.

δηλαδη αν εχεις βαλει 4 processes και εχεις ανοιχτα 20 tabs, καθε process θα εχει απο 5 tabs. 

 

καλα εκανες. εγω κρατησα ενα προφιλ του FF με την τελευταια ESR εκδοση και καποια addons που δεν υπαρχουν στον Chrome, και οποτε μου χρειαστει τον χρησιμοποιω.

 

Άλλαξες browser για τις αλλαγές που θα γίνουν στα addons ή για άλλον λόγο;

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κανείς το uMatrix;

 

Εχω το εξής πρόβλημα που συμβαίνει σε ορισμένα -λίγα- sites: Ενω κόβει τα πάντα, διαφημίσεις, 3rd party scripts κτλ, εντούτοις διατηρείται ο χώρος (placeholder) που ήταν η διαφήμιση. Πχ στο sport24.gr κρατάει όλο αυτό το τεράστιο banner στην αρχή της σελίδας. Πως μπορώ να κόψω dom elements χωρίς να τρέχω μαζί το ublock μόνο και μόνο γι'αυτή τη δουλειά; Προς το παρόν το κάνω με userscript (css injection).

 

Υπάρχει καλύτερος τρόπος; :unsure:

(*ισχύει και για chrome η ερώτηση, το ίδιο addon είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτα στο github του addon, εκει που λεει issues. 

Δυστυχώς το έχει κλειδώσει το issues ο άνθρωπος, τον έπρηξαν στα άσχετα requests και στα παράπονα. Το πιο σχετικό που βρήκα από το ιστορικό της google είναι αυτό. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα addons, τα περισσοταρα θα σταματησουν να λειτουργουν μετα τον FF57

 

Το μόνο addon που χρησιμοποιώ είναι το uBlock Origin, οπότε ευτυχώς θα μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ Firefox!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παω πουθενα ειναι πολυ νωρις ακομα:

14% of addons are WebExtensions. DevTools will ship as a WebExtension. Mozilla launches new podcast (www.irlpodcast.org) with a new episode every two weeks.

 

μ αρεσει που λενε οι οδηγοι, οτι δεν παιζει/ειναι webextension, ξηλωστε το,

τι λετε ρε μλκες; εσας θα ξηλωσω βλακες και δεν θα ξαναμπω στα κ@λοsite σας,

με 14%; σοβαρα μιλαμε; σαν να σου λεει θες multi;

ξηλωσε ολα τα add-on σου και παιξε, ρε ουστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δουλειά δεν είχε ο διάβολος μ'αυτά τα webextensions. Βρήκα κανά δυο καινούργια να αντικαταστήσω τα παλιά, είναι συμβατά με e10s και ff 57+, αν σας ενδιαφέρουν:
 
Gesturefy
Ωραίο και γρήγορο webextension για mouse gestures, αρκετές επιλογές και ενεργά υποστηριζόμενο.
Mozilla Addons και Github

Fire Drag
Επιλέγεις και σέρνεις μια φράση και κάνει αυτόματα αναζήτηση σε νέο tab. Το ίδιο για εικόνες και urls.
Mozilla Addons και GitHub

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την έκδοση 54 ο Firefox (χρησιμοποιώ τον Firefox 32 bit σε Windows 10 64 bit Creators Update) ξαφνικά και σε τυχαίες στιγμές μαυρίζει εντελώς όλες τις ανοιχτές καρτέλες. Μόνο με κλείσιμο και άνοιγμα ξανά του Firefox επανέρχονται.

Μου το παρουσίασε μετά την αναβάθμιση στην έκδοση 54 και το κάνει και στην 54.0.1 που είμαι τώρα.

Έχω αναβαθμίσει τους drivers της κάρτας γραφικών (Nvidia GTX 750 Ti) στην τελευταία έκδοση χωρίς να διορθωθεί.

Αν απενεργοποιήσω την επιτάχυνση υλικού από τις ρυθμίσεις δεν το κάνει.

Έψαξα για λύσεις αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

Άλλος κανείς με τέτοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ναι το κάνει και σε μένα, παρόμοιο config (FF 32bit / Win10 64bit v1703 / Nvidia). Το κάνει όταν έχω καί τον chrome ανοιχτό.

 

Λύση δεν έχω, απλώς του κάνω restart:
"Firefox/Tools > Web Developer > Developer Toolbar" (ή Shift+F2) ---> γράφω "Restart" και [enter].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...