Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Krusty είπε

Έκανα την διαδικασία και κόλλησα στο ότι δεν έχω δεύτερη συσκευή για να την συγχρονίσω παρά μόνο έναν υπολογιστή που θέλω να μην χάνω τα bookmarks και κωδικούς σε κάθε διαμόρφωση και να είμαι πιο ασφαλής σε περίπτωση κλοπής του υπολογιστή.... Η διαδικασία είναι έτσι υποχρεωτικά λέει. Για τους σελιδοδείκτες ξέρω ότι μπορώ να τους εξάγω σε ξεχωριστό αρχείο και να τους σώσω.

Για τον chrome που έγραψε ο Killik, να γράψω κάτι σχετικό ότι αν θέλω να βάλω κωδικό σε ένα αρχείο .rar και να κρυπτογραφίσω και να μην φαίνεται καν το όνομα του αρχείου τότε στο gmail το θεωρεί ως πιθανό ιό αφού δεν μπορεί να το σαρώσει και απαγορεύει την αποστολή του ως συνημμένο σε email!

Why sync multiple devices?

The Sync service isn’t a permanent backup, it’s simply a secure way to transfer saved bookmarks, history and passwords between your own devices.

You should install Firefox and sync at least two devices to protect against losing your data if you need to restore it but forget your password.

Ο,τι να 'ναι... Πλήρης σύγχυση. Με λογαριασμό FF, αποθηκεύονται οι σελιδοδείκτες και οι κωδικοί στο cloud και μετά από νέα διαμορφωση, με το που βάλεις το account σου τους επαναφέρει. Ποια 2η συσκευή και ιστορίες;

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλήρης σύγχυση ποιανού; Το παραπάνω μήνυμα ήταν από την διαδικασία του firefox μετά το πρώτο log in και επειδή είναι υποχρεωτική το παράτησα.

************

Το αρχείο με τους κωδικούς και τα ονόματα χρήστη στον firefox μπορώ να το εξάγω-εισάγω; Εννοώ το μη κρυπτογραφημένο  καθώς το κρυπτογραφημένο προφανώς δεν θα μπαίνει σε άλλη συσκευή με firefox.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την ενημερωση σε ff 63, εκτος απο το ublock που παλι κοβει μονο οτι βλεπει η πεθερα, παρατηρησα οτι δεν εβγαζε τον player (αυτη την μπαρα κατω με το play/pause, τη διαρκεια, την επιλογη ποιοτητας κλπ) σε μια συγκεκριμενη σελιδα και για να παιξει το βιντεο, που ευτυχως ηταν σε mp4/h264, ηθελε δεξι κλικ > play και δουλευε με τον native player που εχει ο ff για περιεχομενο html5. Με το ublock κλειστο δουλευε οπως πριν, αλλα γινονταν ο χαμος απο διαφημησεις.

Ανοιξα λοιπον τις ρυθμισεις του ublock, πηγα στο filter lists και ειχε ενεργα ΟΛΑ τα κουτακια κατω απο το regiions/languages! Μολις αποεπελεξα τα παντα εκτος απο αυτο για τα ελληνικα, επανηλθε και ο player.
Επιπλεον, ειχα και 2 λιστες δικες μου για να κοβει διαφορα σε youtube και facebook, που πλεον δεν υπαρχουν. 

Το ιδιο προβλημα με τις regional λιστες να ειναι ολες επιλεγμενες το ειχα επισημανει και οταν βγηκε ο 60, που εκανα φρεσκο προφιλ. Στον ff ηταν ολες οι λιστες επιλεγμενες και καποιες σελιδες υπολειτουργουσαν, στον chromium ηταν μονο αυτη με τα ελληνικα και ολα πηγαινανε ρολοϊ. Το οτι μολις ΤΡΕΙΣ εκδοσεις μετα θα χρειαζοταν να ξανακανω τα ιδια ομως δεν το περιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κρυπρογραφημένη αποθήκευση κωδικών στον Η/Υ υπάρχει και το

https://keepass.info/index.html

Επίσης υπάρχει η επιλογή στον firefox να βάλουμε κύριο κωδικό (master password) ώστε να εμφανίζονται και χρησιμοποιούνται όλοι οι αποθηκευμένοι κωδικοί μόνο αν κάποιος βάλει σε κάθε ξεκίνημα του firefox τον κύριο κωδικό. Έτσι είμαστε καλυμμένοι σε περίπτωση κλοπής του υπολογιστή.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p μηπως τις λιστες τις ενεργοποιει το addon οταν κανει update?

παντως αν θες καλυτερο ελεγχο για το τι να κοβεις, θα σου προτεινα το uMatrix απο τον ιδιο δημιουργο.

θελει λιγο χρονο μεχρι να το στησεις για τα sites που συνηθως επισκεπτεσαι, αλλα μολις το κανεις κοβει τα παντα και αφηνει μονο αυτα που θες να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εκανα μια νεα εγκατασταση firefox σε νεο μηχανημα.
Απο το about:config, ή με αλλο τροπο, μπορω να μικρυνω το default μεγεθος των tabs?
Το θελω πολυ μικροτερο απο αυτο που ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο πρόσθετο που να ενσωματώνει πχ 4tabs μεσα σε ένα σε τετραγωνάκια

Δηλαδή να έχω ένα ανοιχτό ενα tab και μέσα εκεί να υπάρχουν 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο  addon που να μου δείχνει την ip του κάθε site χωρίς περιορισμούς γιατί το "ip finder" που δοκίμασα όταν πατάω να με πάει στο site μου έχει περιορισμένο αριθμό επισκέψεων του site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση.

στη μπαρα διευθύνσεων (την χρησιμοποιώ και σαν αναζήτηση) μου βγάζει επιλογές άκυρες ιστοσελίδες(αυτόματη συμπλήρωση κλπ) κάτι που δεν επιθυμώ.

στις ρυθμίσεις αναζήτησης έχω επιλέξει την 2η επιλογή (να εχει και μπαρα αναζητησης και διευθύνσεων) και απο κάτω να μην μου εμφανίζει προτάσεις αναζήτησης αλλα καμία αλλαγή.

Έχει αλλάξει κάτι στον ff;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εδω και 4-5 μερες ο ff κοβει, για ακομα μια φορα, μονο οτι βλεπει η πεθερα, ειπα να ριξω μια ματια στις λιστες του ublock να δω αν παιζει καμια κουλαμαρα παλι. Και ειχε ενεργοποιηθει απο μονη της η φιλανδικη adblock list κατω απο τις regional λιστες. Πριν λιγο καιρο παραπονεθηκα οτι ειχε ενεργοποιησει ολες τις υπολοιπες regional lists απο μονο του.
Την εβγαλα βεβαια, αλλα παλι το ιδιο χαλι...

Σε opera, chrome και chromium κανενα προβλημα απολυτως

2018-12-03-072020_1280x1024_scrot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να απενεργοποιήσω τις προτάσεις αναζήτηση στις μηχανές αναζητήσεις που έχω ήδη βάλει στο δεξί μέρος από το status bar.

image.jpg

Δεν θέλω να εμφανίζει προτάσεις των site που έχω στο τετράγωνο γιατί όλα αυτά τα site τα έχω ήδη στο πλαίσιο δεξιά από την μπάρα που πατάς τις σελίδες.

Και η λύση να ξετσεκαρω αυτά τα site από το μενού ρυθμίσεις - αναζήτηση δεν ισχύει γιατί αυτό θα τις βγάλει και από την μικρή μπάρα δεξιά της κανονικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jim_p είπε

about:config > browser.urlbar.oneOffSearches > false

Μήπως ξέρεις πως μπορούμε στο firefox 63.0.3 να κρύψουμε ή να σβήσουμε μόνιμα το μόνο Ελληνικό λεξικό και να έχουμε ενεργό από default το English-Greek που έχω εγκαταστήσει μετά?

image.jpg

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...