Προς το περιεχόμενο

Ύπνος με ωτοασπίδες


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως για ύπνο αυτές που έχω αντενδείκνυται. Ίσως κανένας να καταφέρει να κοιμηθεί μόνο ανάσκελα, αλλά αν κουνήσει λίγο πλάγια το κεφάλι ασυναίσθητα θα έχει πρόβλημα.

Για τον ύπνο νομίζω εδώ έχει γραφτεί ότι πολλοί κοιμούνται με ωτοασπίδες αφρώδεις (πολυουρεθάνης) από το φαρμακείο. Λερώνονται όμως και θέλουν καθάρισμα ή πέταμα κάθε τόσο. Υπάρχουν στο ebay και ωτοασπίδες σιλικόνης που καθαρίζονται ευκολότερα.

Σωστά ανέφερε ο majnun για μουσικούλα που μπορεί να καλύψει κάπως τον ενοχλητικό θόρυβο από φωνές και σφυρίχτρες. Μάλιστα υπάρχουν και εφαρμογές στα κινητά όπου παίζουν διάφορα white noises που καλύπτουν άλλες φασαρίες.

@vairass Αν δουλεύεις δίπλα σε ορχήστρα υπάρχουν ωτοασπίδες για μουσικούς που μειώνουν τα dB του υπερβολικού ήχου αλλά μπορείς να επικοινωνείς νομίζω. Και είναι και διακριτικές.

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=earplugs+for+musicians&_sacat=0

Επεξ/σία από Krusty
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/4/2011 στις 2:16 ΠΜ, Haldol είπε

Το πιο πολύ που μπορείς να πάθεις είναι να γίνει κάτι και να μη το ακούσεις. Αλλά και αυτό δύσκολα, οι ωτοασπίδες που είναι για χρήση στον ύπνο δεν κόβουν τους "κοντινούς" θορύβους.

οταν λες δεν κόβουν τους κοντινούς ήχους τι εννοείς; Αν μένεις με αλλους και το δωμάτιο σου ειναι διπλα στο μπανιο θα τους ακουσεις που θα πανε μες στην νυχτα με καζανάκια νερα να τρεχουν κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ αυτές και πιστεύω είναι οι καλύτερες έχοντας δοκιμάσει και σιλικόνης. Το μπάνιο είναι δίπλα από το δωμάτιό μου οπότε πάντα οι ωτοασπίδες ήταν μονόδρομος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 1comment είπε

Χρησιμοποιώ αυτές και πιστεύω είναι οι καλύτερες έχοντας δοκιμάσει και σιλικόνης. Το μπάνιο είναι δίπλα από το δωμάτιό μου οπότε πάντα οι ωτοασπίδες ήταν μονόδρομος. 

Και δεν ακους τιποτα δηλαδη με αυτες; Και αν γυρνας το κεφαλι σου την νυχτα περα δωθε ενοχλουν τα αυτια; Νιωθεις ενα βαρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, artist1 είπε

Και δεν ακους τιποτα δηλαδη με αυτες; Και αν γυρνας το κεφαλι σου την νυχτα περα δωθε ενοχλουν τα αυτια; Νιωθεις ενα βαρος;

Όχι δεν με ενοχλούν πουθενά αυτές. Θα έλεγα πως ναι, δεν ακούω τίποτα. Εκτός από έντονους θορύβους π.χ. αν η μάνα μου βάλει πλυντήριο (που το χουμε στο μπάνιο). Φυσικά το ξυπνητήρι το ακούω. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Χρησιμοποιώ αυτές και πιστεύω είναι οι καλύτερες έχοντας δοκιμάσει και σιλικόνης. Το μπάνιο είναι δίπλα από το δωμάτιό μου οπότε πάντα οι ωτοασπίδες ήταν μονόδρομος. 

Αυτές είναι όντως πολύ καλές. Μας τις είχαν δώσει στο στρατό όταν πήγαμε για βολές θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Όχι δεν με ενοχλούν πουθενά αυτές. Θα έλεγα πως ναι, δεν ακούω τίποτα. Εκτός από έντονους θορύβους π.χ. αν η μάνα μου βάλει πλυντήριο (που το χουμε στο μπάνιο). Φυσικά το ξυπνητήρι το ακούω. 

σε ευχαριστω, ελπιζω να μην μου δημιουργήσουν κανα μακροχρόνιο πρόβλημα έτσι! Ειναι ασφαλείς 100% οι ωτοασπίδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2011 στις 1:11 ΠΜ, labman είπε

ρε παιδια μιας που πιασατε το θεμα μηπως ξερει κανεις καποιο υλικο? να βαλω κατω απο τα χαλια για να μην ακουω κατι κτηνη που ειναι απο κατω μου και σκοτωνονται ολη μερα

Σαν κάτι τέτοιο, ας πούμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο θεματάκι...από το 1999 κοιμάμαι μόνο με ωτοασπίδες, είτε υπάρχει θόρυβος, είτε όχι δεν γίνεται να κοιμηθώ πλέον χωρίς.

Για ύπνο, προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο κέρινες και συγκεκριμένα εδω και παρα πολλά χρόνια έχω καταλλήξει στις Otoflat τις οποίες τις αγοράζω κατά ντουζίνες. Εχω δοκιμάσει και σιλικόνης και σφουγγαράκια, δεν είναι για μένα, όχι για ύπνο τουλάχιστον.

Αναλόγως με τον καιρό (ζέστη, κρύο) κοκ συνήθως κάθε ζευγάρι μου κρατάει το πολύ για έναν μήνα. Γινεται αντικατάσταση πιο γρήγορα όταν βρωμίσουν, αν απλά χαθεί υλικό και μικρύνουν πολύ ενώ ειναι ακόμα σε καλή κατάσταση, τις καβατζώνω για να τις συνδυασω με άλλες "μικρές" κοκ.

Επεξ/σία από fommof
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mindreader είπε

Παντα ειχα την απορια, πως ξυπνα το πρωι, καποιος που κοιμαται με ωτασπιδες.

Το ξυπνητήρι δίπλα σου διαπερνάει όλες τις ωτοασπίδες. 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Μη φανταστείς ότι κόβουν τα πάντα.

Επίσης κάποιοι (όπως εγώ) δε χρειάζονται ξυπνητήρι για να ξυπνήσουν.

Έχεις δίκιο σε αυτό. Σε γενικές γραμμές, ένα 80% ήχων το κόβουν. 

7 ώρες πριν, artist1 είπε

σε ευχαριστω, ελπιζω να μην μου δημιουργήσουν κανα μακροχρόνιο πρόβλημα έτσι! Ειναι ασφαλείς 100% οι ωτοασπίδες; 

Όχι κανένα οι συγκεκριμένες. Παίρνουν και το σχήμα του αυτιού μετά από λίγες φορές. Προσωπικά δεν τις αλλάζω συχνά γιατί οι καινούργιες με ενοχλούν. Τις καθαρίζω με υγρό μαντηλάκι και φροντίζω να είναι καθαρά και τα αυτιά. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...