Προς το περιεχόμενο

Ύπνος με ωτοασπίδες


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/6/2019 στις 4:18 ΜΜ, thant είπε

Βαρέθηκα να ψάχνω στα φαρμακεία που πότε έβρισκα και πότε όχι.

Τον τελευταίο χρόνο  αγοράζω μέσω ιντερνετ μόνο αυτές, ολόκληρο το κουτί στα 11.90 και χωρίς έξοδα αποστολής.

spacer.png

Κι εγώ αυτές παίρνω, οι καλύτερες που έχω βρει. Με καλή εφαρμογή είναι και άνετες και μπλοκάρουν πολύ καλά τους εξωτερικούς ήχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Krusty είπε

Ναι, βουητό εννοώ μόνο όταν βάζω ωτοασπίδες που απ' όσο ξέρω σχεδόν αντανακλαστικά μόλις βάζουμε ωτοασπίδες σχεδόν όλοι αρχίζουμε να ακούμε ένα βουητό.

Μπορεί να μπει και στο ξύλινο κούφωμα διπλό τζάμι για καλύτερη θερμομόνωση και ηχομόνωση.

Δεν είναι έτσι πάντα αν πας σε τέρμα ησιχο δοματιο πχ πάλι κάτι ακούγεται.. Όλοι το έχουν είναι και λόγο του stress και λόγο ότι ζούμε σε μια πόλη απλά μερικοί το έχουν έντονα λόγο κάποιον παθολογικων καταστάσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο ξεφεύγω απ' το θέμα καθώς αναφέρεται για ύπνο. Βρήκα απάντηση στο ερώτημα μου όμως. Για τις μεγάλες ωτοασπίδες στα Αγγλικά όποιος θέλει να ψάξει λέγονται  earmuffs. Στον παρακάτω σύνδεσμο λέει ακριβώς δοκιμή και βαθμολογία για το κόψιμο της ανθρώπινης φωνής. Επίσης παραθέτει και πίνακα αποκοπής συχνοτήτων προφανώς από τον κατασκευαστή. Για την ανθρώπινη ομιλία οι συχνότητες 500 εώς 4000Ηz είναι σημαντικές.

https://noisyworld.org/noise-reduction-earmuffs/#the-best-noise-cancelling-earmuffs-for-blocking-out-speech-and-studyin

Έψαξα για το πρώτο στην λίστα το  και βρήκα παρακάτω και οι δύο κριτικές που αναφέρονται στην ανθρώπινη φωνή να είναι πολύ καλές. Ένας που θα χαρακτήριζε τον εαυτό του ότι έχει μισοφωνία, τα έβαλε 5/5 αστεράκια και ένας άλλος ανέφερε ότι κόβουν το 40% την ανθρώπινης φωνής και κάνουν τον διπλανό μας να ακούγετε σαν να ήταν σε άλλο δωμάτιο, έβαλε 5 αστεράκια κι αυτός! (Έψαξα για voice στον παρακάτω σύνδεσμο)

https://www.amazon.com/3M-Peltor-Over-Earmuffs-X5A/product-reviews/B00CPCHBCQ/ref=cm_cr_dp_d_show_all_btm?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews

Τα παραπάνω ακουστικά είναι πολύ χρήσιμα γι΄αυτούς που θέλουν να μελετήσουν ή να συγκεντρωθούν ή ζουν με άτομα με ψυχικά προβλήματα που φωνάζουν και τους ενοχλούν οι ωτοασπίδες που μπαίνουν μέσα στον ακουστικό πόρο.

Στα ακουστικά τύπου earmuffs το από πάνω ελαστικό πλαστικό που τα κρατάει στην θέση τους πάνω στο κεφάλι μπορεί να πιέζει αρκετά ή και να σπάσει με τον καιρό. Όμως δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς με ένα λαστιχάκι περασμένο πάνω απ' το κεφάλι και με ένα άλλο περασμένο πίσω απ' το κεφάλι (και που δένονται φυσικά με τα ακουστικά) μπορούμε να τα ξαναχρησιμοποιούμε άνετα, λειτουργικά και όσο σφιχτά θέλουμε. Ίσως ακόμα και στον ύπνο αν κοιμόμαστε ανάσκελα.

Και στην Ελλάδα που πωλούνται πιο ακριβά και πάλι έχουν πολύ καλή κριτική

https://www.stereotiki.gr/store4/3m-peltor-x5a-otoaspides-37db.html

 

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι καλύτερες τις φοράω χρόνια σχεδόν κάθε βράδυ (δείτε τη τοποθεσία μου στα αριστερά) ....

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± hansaplast earplugs

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Παρέλαβα σήμερα τα ακουστικά Peltor X5A (γύρω στα 47 ευρώ περίπου απ' το ebay) και το προϊόν είναι θεϊκό. Έκανα βλακεία που δεν το είχα τόσα χρόνια. Με έχουν ενοχλήσει στην μελέτη ηλεκτρικές σκούπες από μαντρά αυτοκινήτων, ηλικιωμένη γειτόνισσα με προβλήματα ακοής και η τηλεόραση της να παίζει στο τέρμα, γονέας να αδιαφορεί για την μελέτη και να κάνει φασαρία και άλλα πολλά. Το προϊόν είναι ακριβώς όπως το περιγράφει ο παραπάνω σύνδεσμος. Κόβει πάρα πολύ την ανθρώπινη φωνή. Τα σύγκρινα με αυτά που είχα (βλ. φώτο) και έχουν τεράστια διαφορά τουλάχιστον στην απόσβεση φωνής. Έχοντας στο ένα μέτρο την τηλεόραση με τα Peltor X5A, για να καταλάβω τί λέει έπρεπε να την βάλω τόσο δυνατά ώστε να γίνεται ενοχλητική για τον γείτονα. Για να κόβουν τα καινούργια μου ακουστικά διπλάσια ένταση ήχου δεν χρειάζεται να έχουν διπλάσια ντεσιμπέλ κοψίματος καθώς τα ντεσιμπέλ είναι λογαριθμική κλίμακα και 1db διαφορά πχ σε σεισμό είναι μεγάλη διαφορά σε ένταση μεγέθους. Εννοείτε ότι κόβουν πολύ καλύτερα και από τα ακουστικά που μπαίνουν μέσα στον ακουστικό πόρο και τα συγκεκριμένα σφίγγουν το κεφάλι τόσο όσο πρέπει να διατηρούνται στην θέση τους.

 Νόμιζα εδώ και χρόνια ότι αφού έχω ακουστικά για σκοποβολή (τα μπλε είναι Beretta) που καλύπτουν όλο το αυτί δεν θα υπάρχει τίποτα καλύτερο και ότι ο ήχος που μεταδίδεται μέσα από τα κόκαλα θα ήταν σημαντικός. Έτσι δεν έψαχνα τίποτα καλύτερο. Μεγάλο λάθος μου. Όσο αφορά την άνεση θα μπορούσα να τα φοράω ώρες με διαλυματάκια. Δεν είναι πολύ βαριά και ας είναι πολύ παχιά. Έχουν μέτριο βάρος.

 

3M peltor X5A.JPG

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηθελα και εγω να ρωτησω..η μητερα μου εχει μια αρχικη ανοια και φοβαται τις βροντες και τους κεραυνους τωρα το καλοκαιρι.επειδη ειναι ηλικιωμενη κσι δεν ειναι εξοικειωμενη με αυτες τι ειδους μου προτεινετε να της παρψ..καταλαβαινετε να μην κανει καμμια ζημια στα αυτια της.φυσικα καποιες που να μειωνουν αν οχι να εξαλειφουν τον ηχο απο αυτα τα φαινομενα.

Επεξ/σία από mike15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, σίγουρα. Κόβει αρκετά και τις χαμηλές συχνότητες που είναι η βροντή. Έδωσα και διάγραμμα στον σύνδεσμο με το τι κόβει. Λίγο προσοχή θα έλεγα να τις φοράτε εσείς στην μητέρα σας και να τις βγάζετε για να μην ανοίξει απότομα το τόξο στήριξης κεφαλής και το σπάσει με τον καιρό. Επίσης δεν πιστεύω να αισθάνεται άβολα με αυτές στο κεφάλι. Σίγουρα μπορεί να τις βάζει και μόνη της βέβαια με λίγη προσοχή να είναι το πτερύγιο το αυτιού καλά μέσα στο κενό. Ζημιά στην ίδια δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο να μπορεί να κάνει, ενώ αυτές που μπαίνουν μέσα στον ακουστικό πόρο πρέπει να είναι καθαρές και θέλουν παραπάνω προσοχή.

Όντως η βροντή δεν θα εξαλειφθεί πλήρως και αν της μιλάτε δυνατά και από κοντά παράλληλα θα μπορείτε να επικοινωνείτε.

Να πω την αλήθεια, όταν έκοβα σίδερα με γωνιακό λιαντήρα χωρίς ωτοασπίδες τον φοβόμουν κάπως λόγω του πολύ θορύβου που βγάζει. Την στιγμή που έβαλα κάποιες φθηνές ωτοασπίδες ο φόβος μου μειώθηκε πολύ.

Μπορείτε να τις βρείτε και στην Ελλάδα βέβαια και να τις δοκιμάσετε και ο ίδιος. Υπάρχει άλλο ένα πολύ καλό μοντέλο που παίρνει βαθμό 9  και αναφέρεται στον παραπάνω σύνδεσμο και ίσως το βρείτε πιο εύκολα στην Ελλάδα.

https://www.ebay.com/itm/3M-PELTOR-Optime-X-Series-Premium-Quality-Ear-Defender-X5A/153474515829?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 21/6/2019 στις 6:40 ΜΜ, Krusty είπε

 Παρέλαβα σήμερα τα ακουστικά Peltor X5A (γύρω στα 47 ευρώ περίπου απ' το ebay) και το προϊόν είναι θεϊκό. Έκανα βλακεία που δεν το είχα τόσα χρόνια. Με έχουν ενοχλήσει στην μελέτη ηλεκτρικές σκούπες από μαντρά αυτοκινήτων, ηλικιωμένη γειτόνισσα με προβλήματα ακοής και η τηλεόραση της να παίζει στο τέρμα, γονέας να αδιαφορεί για την μελέτη και να κάνει φασαρία και άλλα πολλά. Το προϊόν είναι ακριβώς όπως το περιγράφει ο παραπάνω σύνδεσμος. Κόβει πάρα πολύ την ανθρώπινη φωνή. Τα σύγκρινα με αυτά που είχα (βλ. φώτο) και έχουν τεράστια διαφορά τουλάχιστον στην απόσβεση φωνής. Έχοντας στο ένα μέτρο την τηλεόραση με τα Peltor X5A, για να καταλάβω τί λέει έπρεπε να την βάλω τόσο δυνατά ώστε να γίνεται ενοχλητική για τον γείτονα. Για να κόβουν τα καινούργια μου ακουστικά διπλάσια ένταση ήχου δεν χρειάζεται να έχουν διπλάσια ντεσιμπέλ κοψίματος καθώς τα ντεσιμπέλ είναι λογαριθμική κλίμακα και 1db διαφορά πχ σε σεισμό είναι μεγάλη διαφορά σε ένταση μεγέθους. Εννοείτε ότι κόβουν πολύ καλύτερα και από τα ακουστικά που μπαίνουν μέσα στον ακουστικό πόρο και τα συγκεκριμένα σφίγγουν το κεφάλι τόσο όσο πρέπει να διατηρούνται στην θέση τους.

 Νόμιζα εδώ και χρόνια ότι αφού έχω ακουστικά για σκοποβολή (τα μπλε είναι Beretta) που καλύπτουν όλο το αυτί δεν θα υπάρχει τίποτα καλύτερο και ότι ο ήχος που μεταδίδεται μέσα από τα κόκαλα θα ήταν σημαντικός. Έτσι δεν έψαχνα τίποτα καλύτερο. Μεγάλο λάθος μου. Όσο αφορά την άνεση θα μπορούσα να τα φοράω ώρες με διαλυματάκια. Δεν είναι πολύ βαριά και ας είναι πολύ παχιά. Έχουν μέτριο βάρος.

3M peltor X5A.JPG

Εν τελεί μετά από τόσο καιρό χρήσης τι εντύπωση έχεις; Δεν έχω και τους καλύτερους γείτονες σε διαμέρισμα (από δίπλα φοιτητές, από κάτω "τρελοί" και πραγματικά αυτήν την περίοδο χρειάζομαι πολύ καλή ησυχία για μελέτη.. Με ενδιαφέρει πολύ η αποκοπή της ανθρώπινης φωνής.. Θα εκτιμούσα πολύ την άποψη σου.. Και φυσικά όποιος έχει άποψη για τα συγκεκριμένα ή κάτι καλύτερο ας την εκφέρει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι τέλεια. Μέτριο βάρος και μαλακά. Μακάρι να τα είχα όταν ήμουν φοιτητής για μελέτη. Εγώ είχα γειτόνισσα με προβλήματα ακοής και την τηλεόραση να παίζει στο τέρμα μεσοτοιχία όταν έδινα πανελλήνιες, είχα μάντρα αυτοκινήτων να βάζει μέχρι και μεσημέρι ηλεκτρική ηλεκτρική σκούπα στο πεζοδρόμιο και άλλα πολλά. Τώρα διαβάζω άνετα βιβλία με την τηλεόραση να παίζει στο δίπλα σαλόνι και φωνές ανθρώπων και να μην ακούω κυριολεκτικά τίποτα με κλειστή την πόρτα και τα ακουστικά. Δεν πιέζει τα αυτιά πολύ αλλά μετά από μία ή δύο ώρες συνεχόμενης χρήσης ίσως χρειάζεσαι διάλειμμα και να τα βγάλεις. Τέλος πολλοί άνθρωποι το παθαίνουν το παρακάτω και εγώ είμαι και λίγο ευαίσθητος, στην σχεδόν απόλυτη ησυχία το ίδιο το ακουστικό νεύρο παράγει ένα βουητό που είναι πιο αισθητό τότε, αλλά το συνηθίζω στα 10 λεπτά και μελετάω μια χαρά.

Είχα απλά ακουστικά κυνηγιού αλλά με αυτό το μοντέλο τεράστια είναι η διαφορά στην αποκοπή της ανθρώπινης φωνής.

Τόσους μήνες καμία φθορά και με καθημερινή χρήση.

Αν επιμένεις μπορώ να σου σαρώσω και τις οδηγίες χρήσης που δείχνουν πόσα dB αποκόπτουν σε όλο το φάσμα και είναι ότι πιο υψηλό κυκλοφορεί σαν ακουστικό (γι' αυτό και είναι τόσο παχιά όμως) και ειδικά στις συχνότητες της ανθρώπινη φωνής.

 

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θέμα με 5x5 που παίζουν μέχρι ΠΟΛΥ αργά και θέλω κάτι που να μπορεί να φορεθεί στον ύπνο.

Το ζήτημα ότι ακούω τη σφυρίχτρα ακόμα και αν έχω κλειστά όλα τα κουφώματα και βάλω μια χαμηλή μουσικούλα.

Συχνά ακούω και τις γκαρίδες των παικτών αλλά κυρίως τη σφυρίχτρα του διαιτητή.

Συν τοις άλλοις ο ύπνος μου είναι ΕΞΑΙΡΕΙΤΙΚΑ άτσαλος οπότε κλασικές οτοασπίδες έβγαιναν για πλάκα.

Μπορείτε να κοιμηθείτε με αυτά τα κτήνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, majnun είπε

Μπορείτε να κοιμηθείτε με αυτά τα κτήνη;

Αναφέρεσαι στον διαιτητή και τους παίκτες;;

Ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, ειδικά το καλοκαίρι μετά τις 3 το πρωί μαζεύονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Krusty είπε

Αν επιμένεις μπορώ να σου σαρώσω και τις οδηγίες χρήσης που δείχνουν πόσα dB αποκόπτουν σε όλο το φάσμα και είναι ότι πιο υψηλό κυκλοφορεί σαν ακουστικό (γι' αυτό και είναι τόσο παχιά όμως) και ειδικά στις συχνότητες της ανθρώπινη φωνής.

Δεν επιμένω βρε, την άποψη σου ρώτησα! Και έχω πειστεί. Θα κοιτάξω να τα παραγγείλω εντός της εβδομάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Philippe είπε

Αναφέρεσαι στον διαιτητή και τους παίκτες;;

Ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, ειδικά το καλοκαίρι μετά τις 3 το πρωί μαζεύονται..

Όχι, εννοώ με τις ωτοασπίδες που έβαλε ο φίλος.

Για τους άλλους, καλή υπομονή.
Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι που δεν ενοχλείται και άλλος κόσμος, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι κατάλαβα, ο φίλος όπως και εγώ, εννοούμε να τις φοράς για μελέτη ή κάποια δραστηριοτητα που απαιτεί ησυχία. Για ύπνο δεν νομίζω να είναι άνετες άσε που μπορεί να τις κάνεις και ζημία. Όταν πάω σε δικό μου σπίτι, θα ζητήσω αναλυτικά ποιος μένει δίπλα/πάνω/κάτω και επίσης θα ζητήσω να μείνω μια βδομάδα δοκιμαστικά να δω τους θορύβους 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φαρμακείο καμιά πρόταση φθηνή που να κάνει δουλειά για ύπνο και μουσική; 

Συγκεκριμένα δουλεύω νύχτα κάποιες φορές κ είμαι δίπλα σε ορχήστρα.... Νταούλι το κεφάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...