Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γίνεται με την εγγύηση αν βάλω τα 10;

Τα μαστ μου είναι τηλέφωνο μπαταρία ίντερνετ και πάνω από ολα να πάνε σφερα... Κάποιος που τα έχει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι γίνεται με την εγγύηση αν βάλω τα 10;

Τα μαστ μου είναι τηλέφωνο μπαταρία ίντερνετ και πάνω από ολα να πάνε σφερα... Κάποιος που τα έχει?

Η επισημη αναβαθμιση σε Windows 10 δεν χαλαει το υπολοιπο εγγυησης του κινητου που εχεις. Τωρα για το πως τρεχουν τα 10ρια σε διαφορα μοντελα καλυτερα θα ηταν να κοιταζες και στο διαδικτυο απο υπολοιπους χρηστες γνωμες/αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαριέσαι... Τα έχω βάλει και μπορώ να πω πως είμαι διστακτικά εντυπωσιασμένος...

Πρώτη εντύπωση ο ετζ δεν τρώει την μπαταρία σαν τον εξπλορερ. Πάει σφερα, και για να λεμε την αλήθεια ψιλο λαγκαρει το λειτουργικό 1 στα 10 κλικ, που για μένα φτάνει για να μου σπασει τα νευρα...

Αλλα στην τελική ατέλειωτα ειναι, οπότε κουλ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαριέσαι... Τα έχω βάλει και μπορώ να πω πως είμαι διστακτικά εντυπωσιασμένος...

Πρώτη εντύπωση ο ετζ δεν τρώει την μπαταρία σαν τον εξπλορερ. Πάει σφερα, και για να λεμε την αλήθεια ψιλο λαγκαρει το λειτουργικό 1 στα 10 κλικ, που για μένα φτάνει για να μου σπασει τα νευρα...

Αλλα στην τελική ατέλειωτα ειναι, οπότε κουλ...

 

 

Η επισημη αναβαθμιση σε Windows 10 δεν χαλαει το υπολοιπο εγγυησης του κινητου που εχεις. Τωρα για το πως τρεχουν τα 10ρια σε διαφορα μοντελα καλυτερα θα ηταν να κοιταζες και στο διαδικτυο απο υπολοιπους χρηστες γνωμες/αποψεις.

To να περάσεις Windows 10 από Ιnsider να ξες πως "χαλάει" την εγγύηση. Από προσωπική εμπειρία που έπρεπε να επισκεφτώ την nokia care αναγκάστικα να ξαναπεράσω 8.1 στον μαμά πάροχο και να κάνω τις τέρμα generic αναβαθμίσεις για να είμαι εντός εγγύησης. Όσο δεν σε απασχολεί αυτό το θέμα το κινητό το κάνεις ότι θες.

 

Τα 10αρια ειδικά στην τελευταία μέχρις στιγμής έκδοση είναι όντως πολύ smooth αλλά ΠΑΝΤΑ συγκριτικά με τα προηγούμενα builds που είχαν χοντρά θέματα του στυλ δεν έκλεινε τα δεδομένα σύνδεσης, είχε battery drains 30-40% σε ένα μισάωρο κλπ.

 

Εγώ τα χρησιμοποιώ σε κύριο κινητό χωρίς θέμα και εάν πάθουν και κανένα κολληματάκι, οκ, κομπλέ είμαστε ούτως ή άλλως όπως είπες και εσύ είναι όντως "μισοτελειωμένα" ακόμα. Τον Σεπτέμβριο θα φανούν οι πραγματικές επιδόσεις.

 

Υ/γ: Δίνω συγχαρητήρια για το "διστακτικά εντυπωσιασμένος". Πραγματικά η έκφραση που εκφράζει 100%, την αίσθηση από το όλο "look and feel" που σου αφήνουν τα builds. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να περάσεις Windows 10 από Ιnsider να ξες πως "χαλάει" την εγγύηση. Από προσωπική εμπειρία που έπρεπε να επισκεφτώ την nokia care αναγκάστικα να ξαναπεράσω 8.1 στον μαμά πάροχο και να κάνω τις τέρμα generic αναβαθμίσεις για να είμαι εντός εγγύησης. Όσο δεν σε απασχολεί αυτό το θέμα το κινητό το κάνεις ότι θες.

 

Αφου η Μικρομαλακή στο σάιτ της σε παροτρίνει να το κατεβάσεις από το δικό της store πως μπορεί να χάνεις την εγγύηση; Δεν είναι λογικό. Δεν περνάς καμιά άλλη ROM, δε rootάρεις κλπ μανούβρες του android που είναι επέμβαση από εσένα καθαρά, δίχως έγκριση της εταιρίας και προϊόν από τρίτους. Και στην τελική, απλά το επαναφέρεις. Άμα κάνω πουθενά λάθος διόρθωσε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αν τα πρήζω να βάλω τα windows 10 σε Lumia 532;παλεύονται για καθημερινή χρηση;(ιντερνετ,κλήσεις,παιχνίδια).αν ναι ποια insider?slow ή fast?!

Πάντα το fast για να παίρνεις τα τελευταία builds. Εγώ σε Lumia 920 την παλεύω χαλαρά. Τρώει χαζοκολλήματα-κάνω ένα γρήγορο reset και είμαι καλα. Χοντρά κολλήματα κλπ δεν έχω φάει με το τελευταίο build.

 

Πρώτο ποστ και ελπίζω να μην τα ακούσω... Μου φτιάχνεις τις μέρες τρατζικ και γενικα όλοι σας...

Τώρα στο πρόβλημα μου. Έχω ενα λουμια 830 που μετά από ενα update μου βγαζει προβλήματα το 3G του. Συγκεκριμένα εντελώς ξαφνικά χάνεται το σήμα και για να μπορέσω να ξαναπάρω σημα πρέπει να μεταβώ σε ρυθμίσεις και να επιλέξω μέγιστη ταχύτητα 2G... Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις..

Το είχα πάθει και εγώ στο Lumia 920 όταν το είχα πρωτοπάρει. Πρώτα από όλα δεν είναι "κομμένη" η sim σου ε; Γιατί εμένα αυτό ήταν κατά 85% το πρόβλημα.

Δεύτερον, δοκίμασε να έχεις επιλεγμένο τον πάροχο σου για να μην κάθεται να ψάχνει η συσκευή (όχι στο αυτόματο αλλά πχ στην επιλογή Cosmote). Εμένα ο συνδιασμός των 2 αυτών το έλυσαν το πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω τα 10αρια στο 925 μου? Θα λαγκαρει?

Στο 920 μου πάει καλα. Δεν σου λέω οτι δεν υπάρχουν και στιγμές υπομονής. Αλλά αντέχεται για κύρια συσκευή.

 

Αφου η Μικρομαλακή στο σάιτ της σε παροτρίνει να το κατεβάσεις από το δικό της store πως μπορεί να χάνεις την εγγύηση; Δεν είναι λογικό. Δεν περνάς καμιά άλλη ROM, δε rootάρεις κλπ μανούβρες του android που είναι επέμβαση από εσένα καθαρά, δίχως έγκριση της εταιρίας και προϊόν από τρίτους. Και στην τελική, απλά το επαναφέρεις. Άμα κάνω πουθενά λάθος διόρθωσε με.

source Όροι και Προυποθέσεις Εγγύησης Συσκευής

Tσέκαρε παράγραφο 3 στο 2 κομμάτι, 4η βουλίτσα:

 

"Η παρούσα Εγγύηση δεν ισχύει:

...

4. Εάν δεν έχετε εγκαταστήσει τις πιο πρόσφατες ενημερώσεις λογισμικού που διατίθενται δημόσια για το Προϊόν σας εντός εύλογου χρονικού διαστήματος από την κυκλοφορία τους..."

 

Δεν νομίζω η πειραματική έκδοση ενός λογισμικού να ισχύει στον παραπάνω όρο. Το λέει για generic τελευταίο update που δικαιούσαι αν χρησιμοποιούσες το κινητό casually.

 

Επίσης, στους όρους και Προϋποθέσεις του Windows Insider Mobile

 

"Κάντε λήψη και εγκατάσταση της έκδοσης προεπισκόπησης, μόνο αν:

  • Δεν θα την εγκαταστήσετε στο κύριο τηλέφωνό σας. Αν έχετε εφεδρικό τηλέφωνο, αποτελεί ιδανική λύση για την έκδοση Insider Preview.

  • Θέλετε να δοκιμάσετε λογισμικό που βρίσκεται ακόμα σε στάδιο ανάπτυξης και σας αρέσει να μοιράζεστε τη γνώμη σας για αυτό.

  • Δεν σας ενοχλεί η συχνή εγκατάσταση ενημερώσεων ή η χρήση ενός περιβάλλοντος εργασίας χρήστη που ενδέχεται να αλλάξει σημαντικά με την πάροδο του χρόνου.

  • Γνωρίζετε πραγματικά καλά το Windows Phone και μπορείτε άνετα να αντιμετωπίζετε προβλήματα, να δημιουργείτε αντίγραφα ασφαλείας δεδομένων ή να επαναφέρετε το αρχικό λειτουργικό σας σύστημα, αν κάτι δεν πάει καλά.

Όταν μιλάμε για ειδικούς, το εννοούμε. Επομένως, αν νομίζετε ότι το APN είναι ένα καλωδιακό κανάλι ειδήσεων, η έκδοση Insider Preview μάλλον δεν είναι για εσάς.

 

Τι πρέπει να έχετε υπόψη

 

Μη αναμενόμενα σφάλματα στο τηλέφωνο θα μπορούσαν να καταστρέψουν ή ακόμα και να διαγράψουν τα αρχεία σας, για αυτό θα πρέπει να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας όλων των δεδομένων. "

 

Το Windows Insider δεν είναι για το everyday casual user.

Η εγγύηση μιας συσκευής είναι όμως "έχει τις απαιτήσεις να είσαι".

 

Εdit: Άμα το επαναφέρεις είσαι κομπλέ και εγώ αυτό έκανα. Απλά τσάμπα μπελάς είναι για εμάς που θέλουμε το κάτι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλοι μου μετα απο ένα 24ωρο με τα 10αρια έριξα ρησταρτ που δεν εκανα ποτέ με τα 8.1...

Πραγματικά οτι ηθελα απο ενα λειτουργικό τα δεκαρια το εχουν και ακόμη περισσότερα. Αλλα δεν εχουν με τιποτα την "αξιοπιστία, σταθερότητα, ομαλότητα" ακομα του 8.1.... Δύσκολα θα παραμείνω στα 10, αν και οι εντυπώσεις είναι εξαιρετικες....

 

Ακριβώς το ποιο πάνω ποστ..... Σωστότατος....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά εντυπωσιακό λειτουργικό φιλε.... Απλα τα 8.1 έβαλαν πολύ ψηλά τον πήχη σε θέμα "σμουυυυυθ" που κακομάθαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια το εβαλα με windows insider και δεν μπορω να ενεργοποιησω 3g ή wifi.

 

Edit εφτιαξε με hard reset, ΠΑΡΑ πολυ ωραια δουλεια εχουν κανει, αλλα απογοητευση που δεν ειναι smooth σαν 8.1, αλλα ειναι beta ακομα

 

Edit2, γυρναω πισω σε 8.1, ειναι λες και εχω android με τα 10ρια!! Πολυ lag και τεραστια καταναλωση μπαταριας. Ανυπομονώ να βγουν επισημα, εχουν κανει απιστευτη δουλεια

Επεξ/σία από hliastsek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το εβαλα με windows insider και δεν μπορω να ενεργοποιησω 3g ή wifi.

 

Edit εφτιαξε με hard reset, ΠΑΡΑ πολυ ωραια δουλεια εχουν κανει, αλλα απογοητευση που δεν ειναι smooth σαν 8.1, αλλα ειναι beta ακομα

 

Edit2, γυρναω πισω σε 8.1, ειναι λες και εχω android με τα 10ρια!! Πολυ lag και τεραστια καταναλωση μπαταριας. Ανυπομονώ να βγουν επισημα, εχουν κανει απιστευτη δουλεια

Τόσο πολύ σε ξενέρωσε; :wacko:

Περίεργο, εμένα δουλεύει αρκετά smoothly πάντως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 920 μου πάει καλα. Δεν σου λέω οτι δεν υπάρχουν και στιγμές υπομονής. Αλλά αντέχεται για κύρια συσκευή.

 

source Όροι και Προυποθέσεις Εγγύησης Συσκευής

Tσέκαρε παράγραφο 3 στο 2 κομμάτι, 4η βουλίτσα:

 

"Η παρούσα Εγγύηση δεν ισχύει:

...

4. Εάν δεν έχετε εγκαταστήσει τις πιο πρόσφατες ενημερώσεις λογισμικού που διατίθενται δημόσια για το Προϊόν σας εντός εύλογου χρονικού διαστήματος από την κυκλοφορία τους..."

 

Δεν νομίζω η πειραματική έκδοση ενός λογισμικού να ισχύει στον παραπάνω όρο. Το λέει για generic τελευταίο update που δικαιούσαι αν χρησιμοποιούσες το κινητό casually.

 

Επίσης, στους όρους και Προϋποθέσεις του Windows Insider Mobile

 

"Κάντε λήψη και εγκατάσταση της έκδοσης προεπισκόπησης, μόνο αν:

  • Δεν θα την εγκαταστήσετε στο κύριο τηλέφωνό σας. Αν έχετε εφεδρικό τηλέφωνο, αποτελεί ιδανική λύση για την έκδοση Insider Preview.

  • Θέλετε να δοκιμάσετε λογισμικό που βρίσκεται ακόμα σε στάδιο ανάπτυξης και σας αρέσει να μοιράζεστε τη γνώμη σας για αυτό.

  • Δεν σας ενοχλεί η συχνή εγκατάσταση ενημερώσεων ή η χρήση ενός περιβάλλοντος εργασίας χρήστη που ενδέχεται να αλλάξει σημαντικά με την πάροδο του χρόνου.

  • Γνωρίζετε πραγματικά καλά το Windows Phone και μπορείτε άνετα να αντιμετωπίζετε προβλήματα, να δημιουργείτε αντίγραφα ασφαλείας δεδομένων ή να επαναφέρετε το αρχικό λειτουργικό σας σύστημα, αν κάτι δεν πάει καλά.

Όταν μιλάμε για ειδικούς, το εννοούμε. Επομένως, αν νομίζετε ότι το APN είναι ένα καλωδιακό κανάλι ειδήσεων, η έκδοση Insider Preview μάλλον δεν είναι για εσάς.

 

Τι πρέπει να έχετε υπόψη

 

Μη αναμενόμενα σφάλματα στο τηλέφωνο θα μπορούσαν να καταστρέψουν ή ακόμα και να διαγράψουν τα αρχεία σας, για αυτό θα πρέπει να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας όλων των δεδομένων. "

 

Το Windows Insider δεν είναι για το everyday casual user.

Η εγγύηση μιας συσκευής είναι όμως "έχει τις απαιτήσεις να είσαι".

 

Εdit: Άμα το επαναφέρεις είσαι κομπλέ και εγώ αυτό έκανα. Απλά τσάμπα μπελάς είναι για εμάς που θέλουμε το κάτι παραπάνω

 

Ε ναι, μια συμβουλή είναι το να μην το εγκαταστήσεις στο κύριο, στην ουσία απεπωμίζεται τις ευθύνες σε περίπτωση που γαμήσεις την κύρια σου συσκευη ή χάσεις τα αρχεία σου. Δε νομίζω να είναι κάτι άλλο. Και η preview, αν και δοκιμαστική θεωρώ μπορεί να θεωρηθεί "τελευταία αναβάθμιση" οπότε np.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...