Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν,1066 και Lumia 950.

- Ποτέ ξανά το κινητό δεν μου έκανε τόσα πολλά κολλήματα και freezes/restarts.

- Απόδοση μπαταρίας για κλάματα. Το drain στην 1066 είναι απλά γελοίο.

- Αυτό που αναφέρθηκε κάποιες σελίδες πίσω ξανά, πατάω να ξεκλειδώσει η συσκευή και δεν ανταποκρίνεται παρα μόνο μετά από 4-5 φορές που πατάω και ξαναπατάω.

- Ανοίγω 3g/4g και απλά...δεν ανοίγει αν δεν κάνω restart την συσκευή.

- Random κολλήματα και σπασμένα animations σε άκυρη φάση.

 

Γενικά δεν θυμάμαι ποτέ ξανά σε Lumia συσκευή να είχα γενικά τόσο κακή εμπειρία. Μετάνιωσα την ώρα κ τη στιγμή που το πέρασα στην τελευταία έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεο προφανώς δεν έκατσε καλά η έκδοση. Κάνε ένα ρισέτ να δεις αν στρώσει, αλλιώς επαναφορά από υπολογιστή.

Εγώ την 1066 την έχω σε 8 κινητά χωρίς προβλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αυτό που κρατάς πατημένο το power button μέχρι να δονήσει η συσκευή. Πλήρες reset δεν κάνω, είχα μπουχτήσει παλιότερα με το 930 μου και γι αυτό και δεν ασχολούμαι πλέον με Insider κλπ. (βαριέμαι πάρα πολύ τα backup κλπ). Απλά μου κάνει εντύπωση ότι όλοι είναι ικανοποιημένοι με την 1066 ενώ εγώ βιώνω το ακριβώς αντίθετο, σε μια συσκευή που ως τώρα ήταν διαμάντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι soft reset.

Αν θες με ακούς. Αυτό κάνω εγώ σε όλα μου τα κινητά.

Κάνεις backup στο σύννεφο. Μετά κάνε επαναφορά από την συσκευή και περνάς το backup και είναι οκ.

Και επαναφορά από υπολογιστή να κάνεις, θα σε πάει 10 και μετά στην τελευταία επίσημη.

Εγώ αυτό κάνω και έχω όλα τα κινητά το ίδιο.

Χωρίς σιμ και γλώσσα ή αγγλικά ή ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κάνει τέτοιο θέμα στο 535. Ίσα ίσα που στις τελευταίες εκδόσεις δείχνει να ανοίγει και αρκετά πιο γρήγορα από ότι πριν κάποιους μήνες από cold start. Δοκίμασε να το εγκαταστήσεις στην εσωτερική μνήμη αν το έχεις στην SD κάρτα.

 

ναι ειχες δικιο..την ειχα στην sd..την εβαλα στο κινητο και ολα κομπλε..ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.

 

Να κανω μια ερωτηση¨:

 

ΜΕτα την εκδοση 10586 των wm10, στις επομενες, πηρε αναβαθμισεις η "οθονη γρηγορης ματιας΅"  (glance screen) ?

 

-εχω το 950xl για βασικο κινητο, στην latest fast wm10 εκδοση.

-εχω το 1520 στην latest διαθεσιμη για αυτο wm10 fast εκδοση (δυστυχως δε γινεται να το κανω να φαινεται 950xl).

-εχω το 1020 καμουφλαρισμενο ως 950xl, στην 10586, οπου δουλευει μια χαρα η οθονη γρηγορης ματιας.

 ομως προχωρωντας το στην latest wm10 fast , χαθηκε η οθονη γρηγορης ματιας. δοκιμασα το γνωστο κολπακι με τα αρχειακια στον φακελο Data/sharedData/OEm/Public και το πειραγμα του System και Software και δεν επανηλθε η οθονη γρηγορης ματιας.

 

Αρα λεω να τ αφησω ως εχει το 1020, κι ας μην παρει νεοτερη εκδοση των wm10.

Τι λετε? (να του πειραξω την registry ωστε πλεον να φαινεται και παλι ως 1020 ή απλα να βγω από insider στην συσκευη αυτη (1020) ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όπως έχω πει πολλές φορές...

Για μένα η καλλίτερη έκδοση μέχρι ώρας και από μπαταρία είναι η 1066.

Στην φαστ που έχω το 550 και το 650 η μπαταρία εξαφανίζετε γρήγορα και έχω προβληματάκια στο σερφάρισμα.

Στα κινητά που δουλεύω σαν βασικά ΔΕΝ βάζω φαστ.

Αν σου αρέσουν τα πειράματα, τι να πω ... ρώτα και τον θρύλο που ξινότατε να πάει φαστ  :-D

Όπως λένε και στο χωριό μου στην Πατάγια... up to you  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όπως έχω πει πολλές φορές...

Για μένα η καλλίτερη έκδοση μέχρι ώρας και από μπαταρία είναι η 1066.

Στην φαστ που έχω το 550 και το 650 η μπαταρία εξαφανίζετε γρήγορα και έχω προβληματάκια στο σερφάρισμα.

Στα κινητά που δουλεύω σαν βασικά ΔΕΝ βάζω φαστ.

Αν σου αρέσουν τα πειράματα, τι να πω ... ρώτα και τον θρύλο που ξινότατε να πάει φαστ  :-D

Όπως λένε και στο χωριό μου στην Πατάγια... up to you  :-D

 

το θεμα ειναι, οτι δεν ξερω/θυμαμαι αν η 1066 ειναι πριν ή μετα την 10586 που εχει τωρα το 1020 μου.

και δε ξερω αν με την αμεσως επομενη αναβαθμιση αν του κανω, θα ξαναχαθει η οθονη γρηγορης ματιας και παλι απ την αρχη στησιμο.

 

για να το αφησω ως εχει, απλά βγαινω από insider releases ?

οι αλλες συσκευες οπου χρησιμοποιω τον ιδιο λογαριασμό microsoft, δεν θα επηρεαστουν, σωστά ?

ή καλυτερα να του απαναφερω τις τιμες της registry ?

 

 

τα 950xl και 1520 θα συνεχισω να τα αναβαθμιζω σε fast οσο πανε, αν και για το 1520 νομιζω εφτασε το τελος του, δεν βρισκει πλεον  τις νεες fast που βρισκει το 950xl, ενω μεχρι την περασμενη εβδομάδα, συμβαδίζανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το αφησω ως εχει, απλά βγαινω από insider releases ? ναι
οι αλλες συσκευες οπου χρησιμοποιω τον ιδιο λογαριασμό microsoft, δεν θα επηρεαστουν, σωστά ? ναι

 

Η τελευταια επισημη stable ειναι

14393.1066

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το αφησω ως εχει, απλά βγαινω από insider releases ? ναι

οι αλλες συσκευες οπου χρησιμοποιω τον ιδιο λογαριασμό microsoft, δεν θα επηρεαστουν, σωστά ? ναι

 

Η τελευταια επισημη stable ειναι

14393.1066

οκ.

 

αρα στο 1020, θα το παω από fast σε stables, θα κανω εναν ελεγχο και αν βρει την εκδοση που αναφερεις, θα του την περασω, ελπιζωντας να μην χαθει η glance screen που εξυπηρετει πολυ.

 

τα 950xl και 1520, θα τα αφησω σε fast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πρόταση για αγορά καινούριας μπαταρίας; Λέω να χτυπήσω καμιά από το χωριό του Τσανγκ, έχετε καμιά καλύτερη ιδέα από Ελλάδα;

Ενα δάκρυ κύλισε με το σχόλιο σου.... Για πιο μοντέλο θέλεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...