Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει καταστραφεί το 640 που έχω με το νέο update. ο edge τρώει συνέχεια κολλήματα, οι εφαρμογές αργούν να φορτώσουν και η μπαταρία φεύγει σε μία μέρα από κει που έβγαζε 2,5 μέρες εύκολα. δεν ξέρω αν θέλει hard reset ή θα φτιάξει με το επόμενο update, πολύ κακό όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οποτε στις ρυθμισεις της lumia camera,βαζουμε την επιλογη jpeg 5mp και οχι την jpeg 5mp + 34mp,με λιγα λογια απο οτι καταλαβα εμεις που δεν ασχολουμαστε επαγγελματικα,θελουμε την φωτο με τα λιγα mb που ειναι ηδη επεξεργασμενη.

σωστα?

 

Δεν έχει καμία επιλογή για jpg με περισσότερα mp;

έχει καταστραφεί το 640 που έχω με το νέο update. ο edge τρώει συνέχεια κολλήματα, οι εφαρμογές αργούν να φορτώσουν και η μπαταρία φεύγει σε μία μέρα από κει που έβγαζε 2,5 μέρες εύκολα. δεν ξέρω αν θέλει hard reset ή θα φτιάξει με το επόμενο update, πολύ κακό όμως.

 

Εγώ σε major updates που είναι πολλές οι αλλαγές και έρχονται και νέα apis, κάνω πάντα hard reset...

στους επίσημους χάρτες, μπορώ να έχω αναζήτηση με όνομα οδού στα ελληνικά?

(950 xl creators)

 

Ναι, γιατί δεν σου παίζει; Εγώ έχω φύγει από την creators και έχω πάει στην feature2 και μου παίζει. Αλλά δεν ξέρω για την δικιά σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε στις ρυθμισεις της lumia camera,βαζουμε την επιλογη jpeg 5mp και οχι την jpeg 5mp + 34mp,με λιγα λογια απο οτι καταλαβα εμεις που δεν ασχολουμαστε επαγγελματικα,θελουμε την φωτο με τα λιγα mb που ειναι ηδη επεξεργασμενη.

σωστα?

 

Φυσικά και έχεις επιλογή, εξαρτάτε το τι θες να κάνεις. Αν θες απλά για να ανεβάζεις τις φωτογραφίες σου στο Facebook ή να τις στέλνεις με whatsapp, τότε τα 5mb είναι υπέρ αρκετά καθότι οι υπηρεσίες αυτές αλλάζουν το μέγεθος και συνεπώς την ποιότητα των φωτογραφιών για να μην πιάνουν χώρο στον server.

 

Αν θες να τις τυπώσεις, καλύτερα raw και δώσ' τες ως raw σε φωτογραφείο ώστε να τις επεξεργαστούν και να σου δώσουν το καλύτερο αποτέλεσμα. 

 

Αν θες να τις έχεις στον υπολογιστή ή το κινητό για να τις βλέπεις, υπάρχουν αρκετά προγράμματα με υποστήριξη auto adjust για να κάνουν όλες αυτές τις διεργασίες αυτόματα και να έχεις (όχι πάντα) ικανοποιητικά αποτελέσματα. 

 

Επίσης, με raw μπορείς να παραμετροποιήσεις την εικόνα όπως σου αρέσει εσένα καλύτερα και να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα από τον αλγόριθμο της Microsoft. 

 

Το raw δεν είναι μόνο για επαγγελματίες, είναι για να σου δώσει περισσότερες επιλογές. Εγώ επαγγελματίας δεν είμαι, αλλά πλέον μόνο raw χρησιμοποιώ, και όταν θέλω να τυπώσω/ στείλω μια φωτογραφία, την επεξεργάζομαι στον υπολογιστή κανένα 5λεπτο...

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ, επίσης με 950.

 

Κάτι ξεχασμένο είναι μάλλον.

 

Μάλιστα, μια φορά στο τόσο από την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα το hard-reset και το ξαναστήσιμο, μου πετάει το σχετικό μήνυμα.

 

Άρα απλά μας τρολλάρουν.... Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν θες να τις έχεις στον υπολογιστή ή το κινητό για να τις βλέπεις, υπάρχουν αρκετά προγράμματα με υποστήριξη auto adjust για να κάνουν όλες αυτές τις διεργασίες αυτόματα και να έχεις (όχι πάντα) ικανοποιητικά αποτελέσματα. 

 

 

 

 

μπορεις να προτεινεις καποιο προγραμμα με υποστηριξη για auto adjust? για να το βαλω στο νοκια 1020,να υπαρχει βεβαια στο store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να δοκιμάσεις το Link.png Site: Polarr και το Link.png Site: Lumia Creative Studio και δες πιο σου αρέσει πιο πολύ. Φυσικά υπάρχουν πολλές εφαρμογές, μπορείς να ψάξεις. Κατά βάση σε υπολογιστή κάνω ρυθμίσεις.

 

Οι αυτόματες ρυθμίσεις γίνονται με το κουμπί που μοιάζει σαν μαγικό Link.png Site: ραβδί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, συγνώμη αλλά το raw είναι για την 1 φώτο που θες να φτιάξεις, δεν είναι για να τραβάς 20-20 τις φωτογραφίες και μετα να κάθεσαι να τις φτιάχνεις μία μία. Εκτός και αν τις περάσετε από batch process. Όπως και να έχει, το 5 mp limitation είναι πολύ άσχημο. Απορώ γιατί το έχουν τόσο λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, συγνώμη αλλά το raw είναι για την 1 φώτο που θες να φτιάξεις, δεν είναι για να τραβάς 20-20 τις φωτογραφίες και μετα να κάθεσαι να τις φτιάχνεις μία μία. Εκτός και αν τις περάσετε από batch process. Όπως και να έχει, το 5 mp limitation είναι πολύ άσχημο. Απορώ γιατί το έχουν τόσο λίγο...

 

Όταν παντρεύτηκα τράβηξα περίπου 1000 raw (με διαφορετικές μηχανές), από αυτές κράτησα 400-500 (αφού τις είδα όλες μία - μία) και τις επεξεργάζομαι κάθε φορά που θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια από αυτές (δηλαδή ποτέ, γιατί δεν τις έχω ξανακοιτάξει από τότε :P ). Για εμένα raw και ξερό ψωμί (παρόλο που δεν έχω ιδέα τι κάνω), ακόμα και για φωτογραφικό αρχείο παρά το μέγεθος (είμαι αρχειονόμος), και jpg, png κτλ. μόνο όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή (πχ αποστολή με email) ή η φωτογραφία πάει στο facebook/ whatsapp κτλ.

 

Το batch process  για να δουλέψει σωστά πρέπει οι φωτογραφίες να είναι σχεδόν ίδιες.

 

Μάλλον μπερδεύτηκε με τα 5mp, γιατί τόσα δίνει σε συνδυασμό, αλλά αν επιλέξει μόνο jpg μάλλον θα είναι περισσότερα mp. Τουλάχιστον έτσι είναι στο 950

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παντρεύτηκα τράβηξα περίπου 1000 raw (με διαφορετικές μηχανές), από αυτές κράτησα 400-500 (αφού τις είδα όλες μία - μία) και τις επεξεργάζομαι κάθε φορά που θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια από αυτές (δηλαδή ποτέ, γιατί δεν τις έχω ξανακοιτάξει από τότε :P ). Για εμένα raw και ξερό ψωμί (παρόλο που δεν έχω ιδέα τι κάνω), ακόμα και για φωτογραφικό αρχείο παρά το μέγεθος (είμαι αρχειονόμος), και jpg, png κτλ. μόνο όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή (πχ αποστολή με email) ή η φωτογραφία πάει στο facebook/ whatsapp κτλ.

 

Το batch process  για να δουλέψει σωστά πρέπει οι φωτογραφίες να είναι σχεδόν ίδιες.

 

Μάλλον μπερδεύτηκε με τα 5mp, γιατί τόσα δίνει σε συνδυασμό, αλλά αν επιλέξει μόνο jpg μάλλον θα είναι περισσότερα mp. Τουλάχιστον έτσι είναι στο 950

 

Καλά αντί να πετάξεις τα αποδεικτικά με το μεγαλύτερο λάθος της ζωής σου, καθόσουν και τα έφτιαχνες; :D Πάντα να ρωτάς τους μεγαλύτερους! :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αντί να πετάξεις τα αποδεικτικά με το μεγαλύτερο λάθος της ζωής σου, καθόσουν και τα έφτιαχνες; :D Πάντα να ρωτάς τους μεγαλύτερους! :P

 

Μα γι' αυτό τις κοιτούσα, για να δω τι έκανα εκείνο το βράδυ και να μην το επαναλάβω  ;)

 

Αυτό και για να βρω καμιά φωτογραφία που κόβουμε την τούρτα με το γιαταγάνι...  :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ρε παιδια ,αλλα αυτο το πραγμα εμενα δεν με βολευει,ειχα βρει την camera 360 που εβγαζε μια φωτο με υψηλη αναλυση και τελος,αλλα παει και αυτη η εφαρμογη την καταργησαν απο τα windows 8

το καλο ειναι οτι στο one drive της στελνει μια φορα επεξεργασμενες με την υψηλη αναλυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα μας,

 

εγω χθες το βραδυ, διαδοχικη αναβαθμιση των 1020, 1520, 950xl σε version 1703.OS build:10.0.15210.0.

με το τηλεφωνο στην Αγγλικη γλωσσα, την βρηκαν κατευθειαν ολες οι συσκευες την αναβαθμιση.

ενα τζαμακι να μπορουσε να κολλησει καλα απ'ακρη σ'ακρη στα 1020 και 1520, δεν θα ειχα κανενα παραπονο από αυτα. τι τις θελουν τις ελαφρες καμπυλες στις ακρες της οθονης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ρε παιδια ,αλλα αυτο το πραγμα εμενα δεν με βολευει,ειχα βρει την camera 360 που εβγαζε μια φωτο με υψηλη αναλυση και τελος,αλλα παει και αυτη η εφαρμογη την καταργησαν απο τα windows 8

το καλο ειναι οτι στο one drive της στελνει μια φορα επεξεργασμενες με την υψηλη αναλυση

 

Δεν ξέρω τι άλλο να σου προτείνω. Όπως σου είπα, εξαρτάται πως χρησιμοποιείς τις φωτογραφίες σου και τι θες να κάνεις με αυτές. Τις τυπώνεις? Τις βλέπεις σε άλλη οθόνη πέρα του κινητού? τις ανεβάζεις σε social media?

 

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές κάμερας στο store, ψάξε μήπως βρεις εκεί κάποια άλλη. π.χ. Link.png Site: Camera360Sight

  Link.png Site: ProShotClassic

Δεν έχω ιδέα αν αξίζει.

 

Δεν ξέρω και τι άλλες επιλογές σου δίνει το μενού του 1020, ειδικά στα windows 8... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια για την βοηθεια,η camera 360 sight,δεν εχει καμια σχεση με την παλιοτερη camera 360,ειναι χαλια,σαν λυση εχω βρει να βγαζω φωτο με την lumia camera και να τις ανεβαζω στο onedrive,εστω εκει ανεβαινουν με υψηλη ευκρινεια και σε μορφη jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την εγκατάσταση της ενημέρωσης της τελευταίας που βγηκε χτες παρατηρισα μια μικρη bagia οταν με περνουν τηλ η οθονη μαυριζει και ειναι νεκρη για καν 2 λεπτο από τη στιγμή που κλεισω το τηλεφωνο.Αμα παρω εγω τηλ και γινει τερματισμος κλησης ολα ειναι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...