Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απτά λίγα bugs που διέκρινα στην 251 είναι ότι κάποιες φορές η οθόνη μου 'φλασαρει' να το πω έτσι και, στις ρυθμίσεις συστημα>Μπαταρία όταν πας να αλλάξεις την πολιτική παρασκηνίου σε μια εφαρμογή κολλάει και επανέρχεται! Η μπαταρία δεν ξέρω νομίζω ότι είναι στα ίδια επίπεδα!

Είναι ολίγον πέρα δώθε κατάσταση...

Υπάρχουν στιγμές,ειδικά με 4G που είναι hot hot , ο edge κάνει κίνηση σπαστά προς τα πάνω σε αρκετά σημεία , η μπαταρία δεν με χαλάει.

Η φωτογραφική είχε zoom ή τώρα μπήκαν " κουμπιά" ; ...

Εν καιρώ τα υπόλοιπα άμα έρθουν σε μάτι κλπ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια εφαρμογη για καμερα χρησιμοποιείτε στο lumia 1020?η lumia camera με νευριαζει που αποθηκευει την ιδια φωτο εις διπλουν,μια με πολλα mb και μια με λιγα,επιση μου φαινεται παραξενο η φωτο με τα πολλα mb δειχνει λιγοτερη καθαρη σε σχεση με την αλλη,ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

εγω χρησιμοποιω την εφαρμογη "καμερα" της microsoft, εχωντας το 1020 στην 15208 εκδοση των 10αριων. για να μην αποθηκευει 2 αντιγραφα, πρεπει να του αλλαξεις την αναλυση φωτογραφιων από την εφαρμογή "καμερα".

 

edit:

μολις τωρα όπου το ελεγξα, ειδα οτι δεν εχει επιλογη να μου αλλαξει την αναλυση κυριας καμερας, ειναι default στα 39mpixel.

αν από 16:9 το κανω 4:3 γινεται απλά 38mpixel.

 

μικρο το κακο για τα δικα μου δεδομενα, απ τη στιγμη που το χρησιμοποιω για βασικη συσκευη και το θελω με επισημα 10αρια (ως 950 το εχω κανει να φαινεται) και λειτουργικες οσο το δυνατον εφαρμογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω την εφαρμογη "καμερα" της microsoft, εχωντας το 1020 στην 15208 εκδοση των 10αριων. για να μην αποθηκευει 2 αντιγραφα, πρεπει να του αλλαξεις την αναλυση φωτογραφιων από την εφαρμογή "καμερα".

 

 

να πω οτι εχω τα 8.1 εκδοση,στην αναλυση φωτογραφιων εχει επιλογη ομως μονο για μικρη αναλυση 5MP,αν θελεις να αποθηκευει ενα αντιγραφο.παλιοτερα που ειχα την εφαρμογη camera 360  αποθηκευε μια φωτο ,με την καλη αναλυση ,κατι παρομοιο ψαχνω και τωρα αλλα πλεον η camera 360 δεν υπαρχει στο playstore.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....ναι...το viber έκοψε τις αναβαθμίσεις και κάποιες συσκευές από τις οποίες πωλούνται στην εν λόγω σελίδα δεν παίρνουν επισήμως το creators update.

Εφαρμογές που χρειάζομαι σε καθημερινή βάση δεν τις βρίσκω(για τον πάροχο κινητής μου καθώς και άλλες μικροεφαρμογούλες) και το κινητό μου κάνει επανεκκινήσεις μόνο του και αν το στείλω πάλι αντιπροσωπεία η μαγευτική λύση που θα μου δώσουν είναι πάλι υπό-βάθμιση λογισμικού σε windows mobile 8.1.

Εγώ πιστεύω ότι η πλατφόρμα γνωρίζει ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΝΘΙΣΗ!

Και να συμπληρώσω πως η μέχρι τώρα αντιμετώπιση από την MS είναι και ΠΟΛΛΑ ΥΠΟΣΧΟΜΕΝΗ για το μέλλον!!!

 

το θέμα με τις επανεκκινήσεις είναι θέμα μπαταρίας,το έπαθε φίλος .Έβαλε άλλη και εγινε καινούργιο το κινητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γελάω με την μπαταρία. Το drain είναι απίστευτο. Επίσης πρώτη φορά νιώθω το 950 μου ώρες ώρες να ζεσταίνετε πολύ, θυμήθηκα εποχές Lumia 930 που ζεματούσε το αλουμίνιο περιμετρικά. Να όπως καλή ώρα τώρα που γράφω το post.

Αυτο με την μπαταρια ισχυει τελικα, απλα ηθελα και εγω καποιες μερες να το τσεκαρω...Παραδειγμα βαρβατο? Ειμαι με την κοπελα μου εκδρομη την πρωτομαγια απο το πρωι μεχρι το βραδυ..εχουμε και οι δυο 640..Το δικο μου με την preview - Επισημη 15063.251 και το αλλο με επισημη 1066.. Με σχεδον ιδια χρηση εμενα ηταν 7% κατα τις 7 το απογευμα και το αλλο 40 περιπου...η διαφορα τα λεει ολα..

Μου ηρθε να βαλω τα κλαμματα..ΧΑΧΑΧΑΧΑ..Λες και ειχα ενα ζουζουνι που ρουφαγε την μπαταρια μου..χαχαχα..

 

Γενικα για την 251 εχω να πω τα εξης..ενω εχει καποια ωραια πραγματα και νοιωθω πιο smooth το κινητο υπαρχουν και τα εξης αρνητικα..περα απο την μπαταρια..

Πολλες φορες στα βιντεακια η οθονη αναβοσβηνει, το κλειδωμα επισης κανει καποια νουμερακια...

Η καμερα δυστυχως στα 640 ακομα και σημερα μας κρεμασε και τους δυο καποιες φορες..Με αποτομα κλεισιματα..και οταν τραβηξα και κανα 3 φωτογραφίες με hdr κόλλησε το συμπαν και αναγκάστηκα να του κανω επανεκκίνηση..Ενα χρονο πριν ακριβως αυτα τα θεματα της καμερας ανεφερα παλι..Deja vu ??

Το μονο που εσωσε την κατασταση ειναι οτι τουλαχιστον την ημερα, τα 640 ρια τραβανε πολυ καλες φωτογραφιες...

Επισης με την 251 εχω και καποια περιεργα force close στον edge...ενω και παλι τον νοιωθω πιο γρηγορο απο πριν..

Αρα ανάμικτα συναισθηματα μεχρι στιγμης..δεν εχει γινει σωστη δουλεια σε αυτο το Update...Θα το χαρακτηριζα προχειρο και βιαστικο..Ελπιζω για αμεσες διορθωσεις..Καλο απογευμα σε ολους!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μπορει καποιος να εξηγησει γιατι η φωτο με τα περισσοτερα mb στο lumia 1020 ,με την lumia camera εφαρμογη, φαινεται λιγοτερη καλη σε σχεση με αυτην με τα λιγοτερα mb?

δεν θα επρεπε να ισχυει το αντιθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μπορει καποιος να εξηγησει γιατι η φωτο με τα περισσοτερα mb στο lumia 1020 ,με την lumia camera εφαρμογη, φαινεται λιγοτερη καλη σε σχεση με αυτην με τα λιγοτερα mb?

δεν θα επρεπε να ισχυει το αντιθετο?

Υποθέτω γιατί είναι raw και δεν έχει περάσει από noise reduction και οποιαδήποτε επεξεργασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω γιατί είναι raw και δεν έχει περάσει από noise reduction και οποιαδήποτε επεξεργασία.

υπαρχει καποια εφαρμογη ωστε αυτο να γινεται αυτοματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποια εφαρμογη ωστε αυτο να γινεται αυτοματα?

Ναι, αυτή που έχεις ήδη :)

Η 2η φωτό που είναι jpg, έχει πολύ καλή ποιότητα και είναι επεξεργασμένη. Την raw δεν την θες εκτός και αν ασχολείσαι επαγγελματικά αλλά τότε δεν θα ήθελες έτσι και αλλιώς να γίνεται αυτόματα η επεξεργασία της.

Εξάλλου αυτό σημαίνει και ο όρος raw, χωρίς καμία επεξεργασία/παρέμβαση, ακατέργαστη... Αν έμπαινε noise reduction θα έπαυε να είναι raw και θα ήταν απλά uncompressed.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα insider το 730 για να πάρει την release preview 251, αλλα δεν την βρίσκει, παραμένει στην official προηγούμενη. Δεν υπάρχει σε release η 251?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, χθες αναβάθμισα το 950 σε Creator's Update και όταν έκανε επανεκκίνηση είδα φευγαλέα μια ειδοποίηση για το "gestures beta". Εκείνη την ώρα έκανα κάτι άλλο και δεν έδωσα σημασία. Όταν αργότερα κοίταξα τις ειδοποιήσεις, δεν υπήρχε τίποτα σχετικό. Οπότε κατέβασα το "gestures beta" από το Store και όταν το τρέχω μου λέει ότι δεν κάνει γι' αυτή την έκδοση λογισμικού. 

 

Είχε κανένας άλλος σχετική εμπειρία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ, επίσης με 950.

 

Κάτι ξεχασμένο είναι μάλλον.

 

Μάλιστα, μια φορά στο τόσο από την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα το hard-reset και το ξαναστήσιμο, μου πετάει το σχετικό μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτή που έχεις ήδη :)

Η 2η φωτό που είναι jpg, έχει πολύ καλή ποιότητα και είναι επεξεργασμένη. Την raw δεν την θες εκτός και αν ασχολείσαι επαγγελματικά αλλά τότε δεν θα ήθελες έτσι και αλλιώς να γίνεται αυτόματα η επεξεργασία της.

Εξάλλου αυτό σημαίνει και ο όρος raw, χωρίς καμία επεξεργασία/παρέμβαση, ακατέργαστη... Αν έμπαινε noise reduction θα έπαυε να είναι raw και θα ήταν απλά uncompressed.

οποτε στις ρυθμισεις της lumia camera,βαζουμε την επιλογη jpeg 5mp και οχι την jpeg 5mp + 34mp,με λιγα λογια απο οτι καταλαβα εμεις που δεν ασχολουμαστε επαγγελματικα,θελουμε την φωτο με τα λιγα mb που ειναι ηδη επεξεργασμενη.

σωστα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...