Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα xiaomi με snap επεξεργαστη απο τα γνωστα καλοπουλημενα μοντελα κ εχεις υποστηριξη σε roms μεχρι να παγωσει ο ηλιος

 

επισης δε απο marshmallow k μετα μπορεις να ρυθμισεις κ ποιες εφαρμογες ξεκινανε κ ποιες παραμενουν στην μνημη κ ποιες εχουν προσβαση σε ποια κομματια του κινητου κ πολλα αλλα

 

γενικοτερα android κ μαυρη πετρα στην ms 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα xiaomi με snap επεξεργαστη απο τα γνωστα καλοπουλημενα μοντελα κ εχεις υποστηριξη σε roms μεχρι να παγωσει ο ηλιος

 

επισης δε απο marshmallow k μετα μπορεις να ρυθμισεις κ ποιες εφαρμογες ξεκινανε κ ποιες παραμενουν στην μνημη κ ποιες εχουν προσβαση σε ποια κομματια του κινητου κ πολλα αλλα

 

γενικοτερα android κ μαυρη πετρα στην ms

Όπως έχω πει και προηγουμένως, είχα πολύ κακή εμπειρία με το android και αν τελικά τελειώσει το windows 10 , μάλλον με βλέπω σε iphone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα αμα κλεισει το μαγαζακι τι να πω, ωραια, καλα περασαμε, στιγμες,κατι βρισιες οποτε το λειτουργικο ηταν οτι να ναι...Παμε σε Android..Δυστυχως θα συμφωνησω και γω οτι εχει βελτιωθει! Με 1gb παλευεται οριακα με την εννοια οτι κολληματακια θα χεις αλλα σε σχεση με τα Windows 10 Mobile δυστυχως εδω νικαει σε ταχυτητα ανοιγμα εφαρμογων,ρυθμισεων και τετοια!(παρελαβα tablet με 1gb ram και cpu Cortex Α53 4πυρηνο στα 1,3) και το 640 μου παει καλυτερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα προσωπικά το μαγαζάκι έκλεισε με τα 10.... Όταν είχαμε τα 8.1 (denim update 2) είχαμε να καμαρώνουμε για πολλά, για τις εφαρμογές της nokia, για τις εφαρμογές της here, gia ta μηδενικά κωλύματα, για την ταχύτητα, για τις όμορφες και ποιοτικές φθηνές συσκευές και πολλά άλλα... Με την έλευση των 10 (εννοώ την τοτε κατάσταση τους γιατι πλέων ειναι ενταξει) τα πράγματα ολοένα και περισσότερο άρχισαν να παίρνουν την κάτω βόλτα... Μια τα bugs, μια τα features που πετσοκόπηκαν, μια το οτι η microsoft πούλησε τους περισσότερους κατόχους και δεν τα πήραν ποτε, μια το οτι έπρεπε να ψάξεις εφαρμογή να κατεβάσεις για να τα περάσεις και δεν τα περνούσε μεσω update..... Ειναι πολλά, εγω την προσπάθεια των 10 mobile την υποστήριξα οσο μπορούσα, και προσωπικά στο 930 δεν ειχα σχεδόν κανένα θεμα, αλλα την κατω βολτα την έβλεπα απο καιρο...

 

Και επειδή ακόμη την υποστηρίζω, στο 930 με την .251 και το χθεσινό τελευταιο update της κάμερας που κυκλοφόρησε, δεν έφυγε το bug στην κάμερα που ανοίγει, κλείνει, και ξανάνοίγει... Το αντιμετωπίζει κάποιος άλλος αυτο η μόνο εγω ειμαι?

 

Επίσης όποιος μπορεί ρε παιδιά να με βοηθήσει γιατι εχω θέμα, να μου προτείνει κάποιος ενα κάλο tempered glass για το 820 το οποίο να μην καλύπτει τον αισθητήρα φωτεινότητας.... Ευχαριστώ πολύ...!


απλα δες ενα οποιοδηποτε κινητο με snap 6xx+ ,3gb ram+ k android 6+ 

Συμφωνώ απόλυτα. Παιδιά το android 6+ απλά δεν υπάρχει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κάποιος συνφορουμίτης ανέφερε σε προηγούμενο post για feedback στο creators update, θα αναφερθώ σε αυτό πως το βλέπω εγώ μήπως και σπάσει λίγο η καταχνιά στο forum από τα χθεσινά νέα. (Δεν έχει επιβεβαιώσει ούτε διαψεύσει τίποτα ακόμη η Microsoft ότι αποσύρεται από το λειτουργικό).

 

Καταρχάς από ότι φαίνεται, είμαι ο μοναδικός ενεργός χρήστης στο forum που έχει πάρει την επίσημη 10.0.15063.251 (Creators Update) προς το παρόν. Θα αριθμήσω κάποια θετικά και αρνητικά όπως τα βλέπω εγώ και με τον τρόπο που προτιμώ , ελπίζω να σας είναι εύκολα στην κατανόηση. Αρχίζω με τα θετικά.

 

(Microsoft Lumia 640XL)

 

ΘΕΤΙΚΑ

  • Βελτίωση της ταχύτητας: Ειδικότερα αν έρχεστε από το anniversary update, Θα δείτε κάποια διαφορά στην απόκριση του κινητού και ειδικότερα κατά την επιστροφή στην αρχική οθόνη έχουν μειωθεί αισθητά τα κολλήματα. Επιπρόσθετα οι εφαρμογές που θέλουν λιγότερο από 1GB RAM ανοίγουν άμεσα όταν είναι στο παρασκήνιο.Πολύ ενθαρρυντικά αποτελέσματα έχω δει: στο Viber , Money Lover, XBOX ONE ( Πλέον δεν υπάρχει παραμικρό θέμα να κλείσει όταν χρησιμοποιείς το app για χειρισμό της κονσόλας- άψογα για Νetflix) , Windows Central , MspowerUser, Maps, Aeries, Sofa Score(ίσως η καλύτερη εφαρμογή συνολικά στο windows store), Onedrive, Email , skroutz , Instagram και πάρα πολλές άλλες. Δυστυχώς στο Facebook και Messenger το πρόβλημα υφίσταται αλλά σε μικρότερο βαθμό από πριν , έχω προσέξει όταν έχω κάποια άλλη ελαφριά εφαρμογή ανοικτή σε αρκετές περιπτώσεις δεν κλείνει, δυστυχώς για βέλτιστη χρήση αυτών των εφαρμογών οι συσκευές με 2GB RAM + αποτελούν μονόδρομο.
  • Βελτίωση στα settings με προσθήκη του Apps που σου δίνει την δυνατότητα να επαναφέρεις μια προβληματική εφαρμογή στην αρχική της μορφή(Apps -> Επιλογή Εφαρμογής -> Advanced Settings -> Reset)
  • Κατά το hard reset , εφόσον έχει γίνει το απαιτούμενο back up προηγουμένως, πλέον οι περισσότερες εφαρμογές διατηρούν αποθηκευμένους τους κωδικούς και δεν χρειάζεται να ξανακάνετε log-in. Παραδόξως στην περίπτωση των email πρέπει να ξανακάνετε σύνδεση αλλά παραμένει το όνομα που είχατε δώσει πριν.
  • Το Onedrive , βρίσκεται παντού πλέον και θα πρότεινα για να μην υπάρχει παραμικρό πρόβλημα να χάσετε δεδομένα , οπωσδήποτε να το έχετε ενεργοποιημένο. Εφαρμογές όπως OneNote, messages , maps και Pictures συγχρονίζονται πραγματικά σε δευτερόλεπτα.
  • Στις Photo σας όταν πατήσετε στο info, πλέον εκτός από τις βασικές πληροφορίες μπορείτε να δείτε που βρίσκεται αποθηκευμένη, πχ αν είναι ταυτόχρονα στο OneDrive και στην εξωτερική SD card , με την δυνατότητα να την διαγράψετε σε ένα από τους δύο αποθηκευτικούς χώρους.
  • Οι εφαρμογές ανοίγουν εμφανέστατα γρηγορότερα , για μένα τρανταχτά παραδείγματα αποτελούν το MoneyLover, το Instagram, το Viber, και appraisin. Δυστυχώς για Facebook και messenger δεν έχω δει κάποια διαφορά.
  • Επιλύθηκε το πρόβλημα του αδρανούς live tile του calendar.
  • Έχει αλλάξει ο τρόπος για τα downloads στο store , αφού πλέον εμφανίζει και την ταχύτητα που κατεβαίνει μια εφαρμογή.
ΑΡΝΗΤΙΚΑ

  • Το μενού του Notification and Actions είναι πάρα πολύ αργό , βασικό πρόβλημα γιατί από αυτό μπορείς να αλλάξεις του ήχους των εφαρμογών και τις δονήσεις.
  • Όταν κάνεις install μια εφαρμογή έξω από το store, πχ το παλιό facebook, σου αφήνει στο μενού των εφαρμογών μια θεωρητική εφαρμογή @C:\date\Programs\WindowsApps\.... που δυστυχώς δεν έχω βρει τρόπο να την διαγράψω . Το πρόβλημα είναι μόνο αισθητικό τίποτα παραπάνω.
  • Έχουν γίνει πολύ περισσότερα τα κρασαρίσματα στον monument browser, που τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ ως βασικό(ελέω ταχύτητας και άλλων δυνατοτήτων)
  • Κάποιο battery drain, πολύ λιγότερο όμως από τις πρώτες 1-2 μέρες που πείρα το update. ( Στο slow ring , παραδόξως δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
  • Όταν προσπαθήσεις να ενεργοποιήσεις το quiet hours από το action bar, σε στέλνει στο menu τις cortana.
*Μια συμβουλή για όσους έχουν συσκευές με 1GB ram . Αν θέλετε να δείτε το κάτι παραπάνω στην απόκριση του κινητού σας, κάνετε delete το επίσημο Facebook και δοκιμάστε άλλες επιλογές όπως: Slim Social, AIR, το παλιό facebook μέσω sideload και φυσικά από browser. *

 

Προς το παρόν αυτά μου έρχονται στο μυαλό , αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.

 

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

 

1)Έχω δει στο pc , όταν κατεβάζεις μια εφαρμογή, πλέον φαίνεται και στο action center, αυτό θα ήταν μια καλή προσθήκη για το feature 2.

Επεξ/σία από anamenos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα προσωπικά το μαγαζάκι έκλεισε με τα 10.... Όταν είχαμε τα 8.1 (denim update 2) είχαμε να καμαρώνουμε για πολλά, για τις εφαρμογές της nokia, για τις εφαρμογές της here, gia ta μηδενικά κωλύματα, για την ταχύτητα, για τις όμορφες και ποιοτικές φθηνές συσκευές και πολλά άλλα... Με την έλευση των 10 (εννοώ την τοτε κατάσταση τους γιατι πλέων ειναι ενταξει) τα πράγματα ολοένα και περισσότερο άρχισαν να παίρνουν την κάτω βόλτα... Μια τα bugs, μια τα features που πετσοκόπηκαν, μια το οτι η microsoft πούλησε τους περισσότερους κατόχους και δεν τα πήραν ποτε, μια το οτι έπρεπε να ψάξεις εφαρμογή να κατεβάσεις για να τα περάσεις και δεν τα περνούσε μεσω update..... Ειναι πολλά, εγω την προσπάθεια των 10 mobile την υποστήριξα οσο μπορούσα, και προσωπικά στο 930 δεν ειχα σχεδόν κανένα θεμα, αλλα την κατω βολτα την έβλεπα απο καιρο...

 

Και επειδή ακόμη την υποστηρίζω, στο 930 με την .251 και το χθεσινό τελευταιο update της κάμερας που κυκλοφόρησε, δεν έφυγε το bug στην κάμερα που ανοίγει, κλείνει, και ξανάνοίγει... Το αντιμετωπίζει κάποιος άλλος αυτο η μόνο εγω ειμαι?

 

Επίσης όποιος μπορεί ρε παιδιά να με βοηθήσει γιατι εχω θέμα, να μου προτείνει κάποιος ενα κάλο tempered glass για το 820 το οποίο να μην καλύπτει τον αισθητήρα φωτεινότητας.... Ευχαριστώ πολύ...!

Συμφωνώ απόλυτα. Παιδιά το android 6+ απλά δεν υπάρχει...

 

εννοουσα εκδοση android μεγαλυτερη της 6

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου λύσει μερικές απορείες. Πρίν από λίγο έχω μπει στο online store της Microsoft και συνεχίζουν να είναι προς πώληση ένας αριθμός συσκευών. (Lumia 950XL, Lumia 950, Lumia 650, Alcatel Idol 4S, HP ELITE X3, Lumia 550, Lumia 735, Acer Liquid M330, Blu Win HD και Blu Win JR LTE).

 

https://www.microsoftstore.com/store/msusa/en_US/list/All-phones/categoryID.69406600?icid=Mobile_StickNav__Evergreen_AllPhones_01_17_2017&sortby=ranking%20ascending&filters=

 

Γιατί οι αμερικάνοι στα δίαφορα forum κλέγονται ότι η Microsoft έχει σταματήσει τις πωλήσεις σε αυτές τις συσκευές και ότι πουλά μόνο κάποια android Microsoft Versions;

 

Γιατί ακόμη η σελίδα κάνει link στο site της Nokia , ενώ την ίδια ώρα έχει παραγραφεί η επένδυση και επίσης έχουν πωλήσει ακόμη και το τμήμα των feature phones;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό γιατί κάποιοι βάζουν μαύρα πρίν θάψουν τον μακαρίτη που στην τελική μπορεί να μην γίνει μακαρίτης.

Έτσι και εμείς χωρίς να βγει κάτι επίσημα έχουμε αρχίσει και λέμε τελείωσε.

Υπομονή παιδιά χρειάζεται και αν δεν γίνει κάτι ευτυχώς η δυστυχώς υπάρχουν επιλογές,αλλά το να γράφουμε σεντόνια ότι τελείωσε το wp μόνο τον εαυτό σας επηρεάζεται πλέον.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ο surur του mspoweruser το παίζει λογιστής, έτσι αποφάσισα να το ρίξω στους πειραματισμούς σήμερα και να το παίζω προγραμματιστής :-).

 

Μετά από συνολικά 10 - 15 ώρες ασχολία καλό βγήκε το UWP app. Βασικά το έφτιαξα για να μετράω τα χωράφια στο χωριό :-). Mπορεί να μετράει αποστάσεις και εμβαδά σε road - aerial κτλ χάρτη, να βρίσκει με το search περιοχή ή συντεταγμένες και να εξάγει ή να εισάγει σημεία σε json φόρματ.

 

2017-04-28_1.png

 

wp_ss_20170428_0002.png

 

Το επόμενο που παλεύω κάνα δυο ώρες είναι αυτό

 

2017-04-30.png

 

βασικά μια απλή βάση δεδομένων σε SQLite για να καταχωρώ τρέχοντες λογαριασμούς και πιθανόν θα βάλω και tasks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περάσει κανείς σε l930 creators update να μας πει εντυπώσεις ??

Ναι το εχω περάσει εγω... Σε προηγούμενες σελίδες θα διαβάσεις - σχόλια και παρατηρήσεις μου...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εχω περάσει εγω... Σε προηγούμενες σελίδες θα διαβάσεις - σχόλια και παρατηρήσεις μου...!

Το βρήκα και το διάβασα. Ουσιαστικός λόγος να πάει κάποιος σε creators update δε βλέπω να υπάρχει. Προς το παρόν τουλάχιστον. Εκτός αν χάνω κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...