Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκα στο Anubis και είδα πως από το 3ο και μετά όλα βγαίνουν σε 2 τόμους. Μάλλον συμφέρει να αγοράσω έναν e-book reader και να τα διαβάσω στα αγγλικά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εγώ στα αγγλικά τα έχω εννοείται. Τώρα έβγαλαν τα πρώτα βιβλία σε κανονική έκδοση.

Μέχρι πριν απο λίγο καιρό και τα πρώτα τα είχαν σε 2 τόμους!

Ελληνικές εξυπνάδες :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που σκεφτόμουν για να μην τα διαβάσω στα αγγλικά ήταν πως δεν έχω reader και πως απο την οθόνη θα μου έβγαιναν τα μάτια. Αλλά τελικά δεν συμφέρει να τα αγοράσω..:( Καλύτερα να τα σκάσω για έναν καλό reader και να μου μείνει κιόλας. Δηλαδή είναι σύστημα αυτό;; Πρώτα δύτομο και μετά σε ένα;; Για να αγοράζουν 3 βιβλία οι hardocore;; Θεοί ρε... :P

 

Κανένα άλλο καλό βιβλιαράκι να προτείνει κάποιος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@felosofos αλλα και γενικα..

 

Μου ηρθε ενα βιβλιο στο μυαλο που το διαβασα το 2007 και μαλιστα σχεδον σε μια μερα (350 σελιδες μονομιας και τις υπολοιπες την αλλη μερα, που εγω να φανταστειτε εχω διαβασει 20 βιβλια το πολυ μεχρι στιγμης συνολικα και αργω να τα τελειωσω κιολας, τωρα ισως καπως βελτιωνομαι..). Το βιβλιο ειναι αυτο και ειναι και φθηνο αφου ειναι bell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ για την πρόταση @stratigos24. Θα το κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία. Έχω διαβάσει 4-5 bell αστυνομικά και όντως σε κρατάνε σε εγρήγορση, οπότε τα συστήνω και εγω ανεπιφύλακτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνωμη εχετε για τον ''Ιστορικο'' της Ελιζαμπεθ Κοστοβα? Το εχει διαβασει κανεις? Το εχω αλλα δεν το εχω ξεκινησει. Κατι ειχα ακουσει πως ειναι πολυ καλο αλλα το τελος δεν ξετρελανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε ευκολάκι μας έβαλες. Εγγύηση, σε όσους έχω προτίνει αυτήν την σειρά με ευχαριστούν κάθε φορά που με βλέπουν και ας έχουν περάσει χρόνια (η υπερβολή στο αποκορύφωμα της, πλάκα κάνω αλλα πραγματικά έχουν τρελαθεί)

 

Ο τροχός του Χρόνου του Robert Jordan. Στα ελληνικά τα μεταφράζουν και τα εκδίδουν οι εκδόσεις "Φανταστικός κόσμος"

Για να μην μπερδευτείς πως πάνε, να ξέρεις οτι όλα τα βιβλία αποτελούνται απο δύο τόμους, κάθε βιβλίο έχει τέλος αλλα το ένα είναι συνέχεια του άλλου (Δηλάδή κάθε βιβλίο έχει μία ιστορία η οποία ολοκληρώνεται με το τέλος των δύο τόμων αλλα η κεντρική ιστορία της σειράς συνεχίζεται στα επόμενα βιβλία. Με λίγα λόγια είναι μία μεγάλη ιστορία 13-14 δεν θυμάμαι βιβλίων).

Το πρώτο βιβλίο είναι ο "Οφθαλμός του Κόσμου" Διάβασε τον ένα τόμο και άμα δεν σου αρέσει παράτα το. Δεν υπάρχει όμως περίπτωση.

 

Υ.Γ. Παίζει να με καράξουν αλλα εγω θα το πώ. Εγω τον Τόλκιν τον λατρέυω γιατι είναι ο συγγραφέας που με μύησε στην λογοτεχνία γενικότερα όταν ήμουν ένα μικρό παιδαρέλι 8 χρονών (Ακόμα τον διαβάζω και ακόμα με ταξιδεύει) και δύσκολα θα βρεθέι κάποιος με τέτοια παιδία που θα ασχοληθεί με την μυθοπλασία. ΑΛΛΛΑ τον Robert Jordan τον θεωρώ εξίσου χαρισματικό. Μπορεί να μην φθάνει τον Τόλκιν αλλα είναι κοντά, σαν ένας πολυ καλός μαθητής του καθηγητή Τόλκιν. Please μην με πυροβολήσετε...

 

Φίλος σε ακολούθησα και αγόρασα το πρώτο βιβλίο γιατί ψαχνόμουν κι εγώ για κάτι στο ύφος που περιέγραψες. Απλα μια απορια αν ξέρει κάποιος

 

Όλα όλα τα βιβλία αποτελούνται από δύο τόμους το καθένα? Δηλαδή μαζί με το τελευταίο το 14ο που βγαίνει τώρα πάμε στους 28 τόμους;

 

Βρήκα μεταφρασμένο στα ελληνικά μέχρι το " Σταυροδρόμια του λυκόφωτος". Τα υπόλοιπα δεν έχουν μεταφραστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος σε ακολούθησα και αγόρασα το πρώτο βιβλίο γιατί ψαχνόμουν κι εγώ για κάτι στο ύφος που περιέγραψες. Απλα μια απορια αν ξέρει κάποιος

 

Όλα όλα τα βιβλία αποτελούνται από δύο τόμους το καθένα? Δηλαδή μαζί με το τελευταίο το 14ο που βγαίνει τώρα πάμε στους 28 τόμους;

 

Βρήκα μεταφρασμένο στα ελληνικά μέχρι το " Σταυροδρόμια του λυκόφωτος". Τα υπόλοιπα δεν έχουν μεταφραστεί;

 

Μεχρι τωρα εχουν μεταφραστει απο τις εκδοσεις Φανταστικος Κοσμος τα 10 πρωτα βιβλια της σειρας.

Μιλαμε δηλαδη για 20 τομους. Οποτε θα συνεχισουν να τα εκδιδουν σε 2 τομους το καθε βιβλιο.

Σχεδον σιγουρα θα συνεχισουν μεχρι να τελειωσει η σειρα. Δεν νομιζω να παρατησουν τις μεταφρασεις στην μεση.

Αν θες να εισαι σιγουρος κοιτα στο τελευταιο βιβλιο ποτε εκδοθηκε. Αν ειναι προσφατα, τοτε ολα οκ.

 

Με 20 ευρω τον τομο και με 15 βιβλια, μιλαμε για 600 ευρω περιπου.

Περιττο να πουμε οτι αν ξερεις εστω και λιγα αγγλικα, καλυτερα να προσπαθησεις να διαβασεις καποια αγγλικη εκδοση.

Ειχα βρει πριν απο 4-5 χρονια τα πρωτα βιβλια (οχι τομους φυσικα) στην πρωτοπορια με 10-15 ευρω τον ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κατεβεις και σε παλαιοβιβλιοπωλεια στο Μοναστηρακι στην οδο Αστιγγος που εχει 3-4 και εκει βρηκα πολλα βιβλια και ειχε και μερικα απο αυτη τη σειρα ωστε να μην τα αγοραζεις 20 ευρω τον τομο και τις κοροιδιες τους. Εγω πηρα το 2ο βιβλιο απο την πρωτη τριλογια της σειρας dragonlance στα 5 ευρω αριστη κατασταση (το πρωτο το πηρα σε προσφορα καινουριο απο βιβλιοπωλειο στα 12 για να καταλαβεις τη διαφορα) και πηρα και το Θυελλα στο Ρεντγουολ στα 7 ευρω απο το παλαιοβιβλιοπωλειο και αριστη κατασταση παλι. Κανουν και καλυτερες τιμες γιατι το dragonlance αρχικα το εδιναν 7 και το Ρεντγουολ 9 και τα πηρα και τα 2 μαζι 12. Εκοψε απο το καθε ενα 2 ευρω.

 

Και κατι γενικο. Εκει στα παλαιοβιβλιοπωλεια εχουν ολα τα bell μιση τιμη απο την αναγραφομενη (που πουλιοντουσαν αρχικα δηλαδη). Και εχουν απειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω το "Hunger Games" για να προλαβω πριν βγει η ταινια.

Γενικοτερα μου αρεσει πολυ.

Εχω θεμα ομως επειδη ειναι γραμμενο στο 1ο πρωτο προσωπο. Καταλαβαινω γιατι το εγραψε ετσι η συγγραφεας και πετυχαινει τον σκοπο της,

να ταυτιστει ο αναγνωστης με την κεντρικη ηρωιδα του βιβλιου.

Συνεχεια ομως πιανω τον εαυτο μου να αναρωτιεται τι κανουν οι υπολοιποι χαρακτηρες που μας παρουσιασε στα πρωτα κεφαλαια.

Ειναι κριμα γιατι με αυτην την μεθοδο δεν μπορει να μας το δειξει αυτο.

 

Τι προτιματε εσεις? Να ταυτιζεστε πιο ευκολα με τον κεντρικο χαρακτηρα ή μια αφηγηση 3ου προσωπου για να σας δινει παραπανω πληροφοριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...