Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να στε καλά για τις απαντήσεις σας. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη δυστυχώς.. Και όσον αφορά το διάβασμα έχω θέμα με τον υπολογιστή πάνω από μερικά λεπτά δε μπορώ σε οθόνη για αυτό προτιμώ το χαρτί. Αν κάποιος από Θεσσαλονίκη θα ήθελε να προσφέρει θα ήμουν ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ψαξε στα second hand βιβλιοπωλεία στην Γούναρη , την Σβώλου και πίσω απο εκεινο το κινηματογράφο στο δρομο που ανεβαίνει απο Εγνατία προς Αγ.Δημητρίου.

Μπορεί να βρεις καλες ευκαιρίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στε καλά για τις απαντήσεις σας. Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη δυστυχώς.. Και όσον αφορά το διάβασμα έχω θέμα με τον υπολογιστή πάνω από μερικά λεπτά δε μπορώ σε οθόνη για αυτό προτιμώ το χαρτί. Αν κάποιος από Θεσσαλονίκη θα ήθελε να προσφέρει θα ήμουν ευγνώμων.

 

 

Γιατί δε γράφεσαι σε μια δανειστική βιβλιοθήκη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο φιλε το εχω κανει καιρο τωρα... Απλα ριξε μια ματια στο lib.thessaloniki και θα καταλαβεις γιατι ζηταω αυτα τα βιβλια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα την τριλογία του Carlos Ruiz Zafon "Το Κοιμητήριο των Λησμονημένων Βιβλίων", η οποία αποτελείται από τα εξής βιβλία:




 

Λίγα σχόλια για τα βιβλία: Η γενική εντύπωση είναι καλή. Είναι καλογραμμένα, η μετάφραση δεν πάσχει, οι ιστορίες των βιβλίων έχουν συνέχεια, χωρίς "τρύπες", η πλοκή είναι καλή και οι ανατροπές είναι απρόβλεπτες (καλό αυτό!). Η ροή των βιβλίων είναι πολύ καλή. Με άλλα λόγια, η ανάγνωση "κυλάει" άνετα, ευχάριστα και γρήγορα. Ως τριλογία, θα την συνέστηνα άνετα σε κάποιον ο οποίος επιθυμεί ένα "ελαφρύ" ανάγνωσμα χωρίς να χρειάζεται να "αναλύει" κάθε πρόταση και να ψάχνει το "κρυμμένο νόημα". Ένα μειονέκτημα το οποίο διέκρινα είναι η χρονική ασυμφωνία των βιβλίων της ιστορίας που πραγματεύονται - το οποίο λειτούργησε αρνητικά στην έννοια του "συνόλου" που - υποθέτω - ότι θέλει να δημιουργήσει και να διατηρήσει ο εκάστοτε συγγραφέας ο οποίος περιγράφει μια ιστορία σε συνέχειες - κάτι το οποίο θα εξηγήσω παρακάτω.

 

Ειδικότερα:

1) Το πρώτο βιβλίο, για μένα, είναι το καλύτερο των τριών. Σε αυτό "χτίζεται" η κύρια ιστορία της τριλογίας η οποία αποτελεί βάση για τα επόμενα δύο βιβλία. Έφτασα στο συμπέρασμα ότι είναι το καλύτερο των τριών, μετά το τέλος της ανάγνωσης της τριλογίας και ομολογώ ότι μου δημιούργησε υψηλές προσδοκίες (εξ ου και ο χαρακτηρισμός "καλύτερο") για τα επόμενα δύο βιβλία, τα οποία δυστυχώς, δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες.

 

2) Στο δεύτερο βιβλίο διαφάνηκε η χρονική ασυμφωνία για την οποία έκανα λόγο πιο πάνω. Θα περίμενε κάποιος ότι το δεύτερο βιβλίο θα εξέλισσε, χρονικά, την ιστορία που πραγματεύτηκε το πρώτο, το τρίτο βιβλίο θα εξέλισσε χρονικά την ιστορία που πραγματεύτηκε το δεύτερο και ούτω καθεξής. Στην παρούσα περίπτωση, το δεύτερο βιβλίο έχει ελάχιστα κοινά σημεία με το πρώτο, με το κύριο χαρακτηριστικό του να είναι το γεγονός ότι τα δρώμενα που περιγράφονται συνέβηκαν πολλά χρόνια πριν από αυτά τα οποία περιγράφηκαν στο πρώτο. Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το δεύτερο λειτουργεί ως ενός είδους "prequel" του πρώτου, αλλά σίγουρα δεν είναι sequel του πρώτου. Αυτό το γεγονός με ξένισε αρκετά, διότι διαβάζοντας το δεύτερο αμέσως μετά το πρώτο, περίμενα τη συνέχεια της ιστορίας και όχι τις απαρχές της. Παρόλα αυτά, το βιβλίο είναι αρκετά καλό, διατηρεί το χαρακτηριστικό της τριλογίας ως προς την ευκολία ανάγνωσης, αλλά, προσωπικά, μου φάνηκε κατώτερο του πρώτου.

 

3) Το τρίτο βιβλίο είναι..."παράξενο". Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω διαφορετικά, υπό το εξής σκεπτικό: Το τρίτο βιβλίο λειτουργεί ως "οι απαντήσεις" στα "ερωτήματα" των προηγούμενων βιβλίων. Με άλλα λόγια, θα μπορούσε να ήταν "μέρος" του πρώτου βιβλίου, διότι τα δρώμενα που περιγράφονται στο τρίτο, χρονικά, εξελίσσονται πριν το τέλος του πρώτου βιβλίου. Ένας καλοπροαίρετος αναγνώστης, θα έλεγε ότι ο συγγραφέας έγραψε το βιβλίο για να "βάλει κάποια πράγματα στη θέση τους", να εξηγήσει, δηλαδή, την ιστορία πίσω από κάποια καταστάσεις οι οποίες στο πρώτο βιβλίο παρουσιάζονται ως δεδομένες. Ένας κακοπροαίρετος αναγνώστης, θα έλεγε απλά ότι ο συγγραφέας απλά έγραψε ένα "συμπλήρωμα" για να μπορέσει η σειρά να χαρακτηριστεί "τριλογία" και να αναγκάσει τους αναγνώστες των δύο πρώτων βιβλίων να αγοράσουν και το τρίτο περιμένοντας κάτι, το οποίο δεν τους το δίνει, τελικά. 

 

Το χειρότερο; Το τέλος του τρίτου βιβλίου είναι "cliff hanger"! Δηλαδή, ΈΛΕΟΣ, κύριε Zafon, ήθελε πολύ σκέψη για να τελειώσεις το βιβλίο σου και να προσφέρεις στο αναγνώστη την "κάθαρση" (ή αλλιώς, "closure") της ιστορίας; Για ποιο λόγο τελείωσες το βιβλίο σου αφήνοντας αιχμή για το τι θα μπορούσε να συμβεί στο μέλλον (της ιστορίας), χωρίς να έχεις τέταρτο βιβλίο έτοιμο για να διηγηθείς αυτό το μέλλον;

 

Εν κατακλείδι, εμμένω σε αυτά που είπα στην αρχή: Συστήνω τη σειρά σε όσους θέλουν "ελαφρύ" ανάγνωσμα, αλλά μην περιμένετε πολλά, γιατί μπορεί να απογοητευθείτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πριν καιρό το 1ο έχοντας στο μυαλό μου διθυριαμβικές κριτικές και απογοητεύτηκα τα μάλλα.

 

Ξεκίνησε δυνατά με φοβερή γραφή και ατμόσφαιρα αλλά σύντομα τον πήρε η κατηφόρα. Δεν κατάφερα καν να το ολοκληρώσω, άφησα κάπου 60-70 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο φιλε το εχω κανει καιρο τωρα... Απλα ριξε μια ματια στο lib.thessaloniki και θα καταλαβεις γιατι ζηταω αυτα τα βιβλια ;)

 

Δεν κατάλαβα και πολλά  ... Η αναζήτηση στο lib είναι άθλια .

Δεν υπάρχουν τα βιβλία ;  

Επισκέφθηκες τις βιβλιοθήκες και δεν τα βρήκες;

Συγνώμη που σε πρήζω , αλλά το πρώτο (Συντροφιά του Δαχτυλιδιού)

το δανειστήκαμε από το Βαφοπούλειο  πολύ πριν γυριστεί η ταινία.

Τι έγινε δεν αυξήθηκαν καθόλου τα βιβλία από τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Ευοσμο είχα ρωτήσει πριν καιρό και μου είχαν πει δεν τα είχαν. Στο Lib τα μισά είναι κατεστραμμενα και τα άλλα χαμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έφερε ο θείος κάτι βιβλία του James Patterson και ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει διαβάσει κανείς σας και αν σας άρεσε. Αν ναι, έχω τα:

Φίλα τα κορίτσια

Η 8η ομολογία

Τζακ και Τζιλ

Το 1ο έγκλημα

Το 3ο χτύπημα

Στη φωλιά του Λύκου

 

Να βάλω κανένα από τα παραπάνω στην to-be-read λίστα ή να διαβάσω τίποτα άλλο και να τον αφήσω τον Patterson? (Το τελευταίο βιβλίο μυστηρίου που διάβασα είναι το "Gone Girl" της Gillian Flynn, το οποίο μου άρεσε πολύ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

Απο το bookdepository.co.uk ποσες εβδομαδες/μερες κανει να ερθει ενα βιβλιο;

Έχω πάρει αρκετές φορές από εκεί και κάθε φορά έκανε ακριβώς 8 εργάσιμες μέρες να έρθει. (Δευτέρα έως Παρασκευή μετράω ως εργάσιμες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

Απο το bookdepository.co.uk ποσες εβδομαδες/μερες κανει να ερθει ενα βιβλιο;

 

Έχω πάρει αρκετές φορές από εκεί και κάθε φορά έκανε ακριβώς 8 εργάσιμες μέρες να έρθει. (Δευτέρα έως Παρασκευή μετράω ως εργάσιμες)

 

Μου έχει τύχει να κάνει και παραπάνω (κοντά στις 10-15 εργάσιμες), αλλά ΟΚ, με δωρεάν μεταφορικά, δεν παραπονιέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...