Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.Θελω να μ προτεινετε σειρες Φανταστικου / Επιστημονικης Φαντασιας για να ξαναρχισω επιτελους διαβασμα.Τα πιο προσφατα βιβλια π διαβασα ειναι τα Inferno και Πυλες της Φωτιας.Το μονο που θελω ειναι να εχουν καλη υποθεση που να σε κραταει και να εχει οσο το λιγοτερο ερωτικη ιστορια γινεται.Μου αρεσει πιο πολυ να ειναι περιπετεια με δραση , μυστηριο , αγωνια.Μην μου προτεινετε Game of thrones και Hunger Games.Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο εκατοντάχρονος που πήδηξε από το παράθυρο και εξαφανίστηκε το έχει διαβάσει κανείς? Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Θελω να μ προτεινετε σειρες Φανταστικου / Επιστημονικης Φαντασιας για να ξαναρχισω επιτελους διαβασμα.Τα πιο προσφατα βιβλια π διαβασα ειναι τα Inferno και Πυλες της Φωτιας.Το μονο που θελω ειναι να εχουν καλη υποθεση που να σε κραταει και να εχει οσο το λιγοτερο ερωτικη ιστορια γινεται.Μου αρεσει πιο πολυ να ειναι περιπετεια με δραση , μυστηριο , αγωνια.Μην μου προτεινετε Game of thrones και Hunger Games.Ευχαριστω !

 

Πρόταση για επιστημονική φαντασία: Ξεκίνα με το πρώτο βιβλίο της σειράς Dune και άμα σου αρέσει, προχώρα και στα επόμενα. Κάνε και μια αναζήτηση στο παρόν θέμα, τα έχω διαβάσει και έχω postάρει αρκετά σχόλια.

 

Πρόταση για λογοτεχνία φανταστικού: Ξεκίνα με το πρώτο βιβλίο της σειράς Riftwar Saga και άμα σου αρέσει, προχώρα και στα επόμενα. Για αυτά δεν θυμάμαι εάν έχω postάρει εδώ, αλλά έχω διαβάσει όλα όσα έχουν εκδοθεί στα ελληνικά, πλην του "Νυχτογέρακα" (για το οποίο περιμένω να συμπληρωθεί η τριλογία και μετά να το ξεκινήσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση για επιστημονική φαντασία: Ξεκίνα με το πρώτο βιβλίο της σειράς Dune και άμα σου αρέσει, προχώρα και στα επόμενα. Κάνε και μια αναζήτηση στο παρόν θέμα, τα έχω διαβάσει και έχω postάρει αρκετά σχόλια.

 

Πρόταση για λογοτεχνία φανταστικού: Ξεκίνα με το πρώτο βιβλίο της σειράς Riftwar Saga και άμα σου αρέσει, προχώρα και στα επόμενα. Για αυτά δεν θυμάμαι εάν έχω postάρει εδώ, αλλά έχω διαβάσει όλα όσα έχουν εκδοθεί στα ελληνικά, πλην του "Νυχτογέρακα" (για το οποίο περιμένω να συμπληρωθεί η τριλογία και μετά να το ξεκινήσω).

 

Ενδιαφερον μ φενονται και τα 2 . Με ποιο λες εσυ να ξεκινησω ? Το Dune μου κανει καπως πιο "σοβαρο" ( ειμαι 23 χρονων ) λες να αγορασω αυτο πρωτα ?

Βασικα με ποιο βιβλιο πρεπει να ξεκινησω το Dune ? Eκανα λιγο αναζητηση στο google και μπερδευτηκα με τοσα π εχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες οπωσδήποτε τα Dune,όπως σου πρότειναν.Όπως επίσης τα Foundation του Asimov.

Εξαιρετικά κλασσικά sci-fi βιβλία(σειρές κανονικά)αμφότερα.

 

Για φανταζι με ιστορία και μπόλικο "ξύλο" δίχως ρομάντζο(ελάχιστο δηλαδή)δες τα βιβλία του Cook,the black company.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα με ποιο βιβλιο πρεπει να ξεκινησω το Dune ? Eκανα λιγο αναζητηση στο google και μπερδευτηκα με τοσα π εχει ...

 

Στο link που έβαλα στο προηγούμενο post θα βρεις το πρώτο βιβλίο της σειράς. Το επαναλαμβάνω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tsaousis.jpg

Το νέο comic του Παναγιώτη Τσαούση "ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΛΑΝΔΡΑ", αφορά μιά εναλλακτική εξέλιξη της ιστορίας μετά τον Β΄Παγκόσμιο πόλεμο.

Ενα comic επιστημονικής φαντασίας, γεμάτο με κλασσικά αυτοκίνητα, που όμως τώρα πετούν, σχεδιασμένο αποκλειστικά με μολύβια. Ενα comic με ιδιαίτερα καλλιτεχνική άποψη.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700-classroom-activities.jpg

Για τους καθηγητές: θα σας δώσει πολλές ιδέες για μαθητές όλων των επιπέδων (επιτέλους ας ξεφύγουμε λίγο από τις βαρετές ασκήσεις που συναντάμε πολύ συχνά στα coursebooks...) Το βιβλίο είναι λεπτό και μπορείτε να το κουβαλάτε μαζί σας άνετα.

 

 

Και μην ξεχνάμε και το:

a-course-book-in-english-grammar-freebor που είναι κάτι σαν βίβλος της γραμματικής. Πληρέστατο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια! Ενδιαφερομαι να βρω καπου βιβλια του Τολκιν, αγαπημενου μου συγγραφεα. Το κοστος ομως ειναι απαγορευτικο.. Με ενδιαφερουν τα : Χομπιτ, Αρχοντας 1,2,3.. Υπαρχει μηπως καποιος που τα εχει διαβασει και θα ηθελε να τα μοιραστει;

 

πώς κατάφερες να έχεις ως αγαπημένο συγγραφέα τον Τολκιν χωρίς να έχεις διαβάσει το κύριο από τα λιγοστά έργα του?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το πάθος για την τεχνολογία και τα gadgets έχω και ένα πάθος για τα βιβλία.

Λοιπόν,ψάχνω αυτό το βιβλίο,μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τον τίτλο του;Το ξέρω είναι μπροστά στα μάτια μου μα ακόμα και με zoom δεν μπορώ να δω τι λέει,αν κάποιος έχει καλύτερα μάτια από εμένα,ας βοηθήσει αν μπορεί.

Ευχαριστώ...

post-287772-0-85385400-1392586225_thumb.png

post-287772-0-96437600-1392586389_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλαράκι ταινία είναι, μασκάρεψαν ένα βιβλίο για τις ανάγκες, προφανώς δεν υπάρχει.

the search of God λέει και εξώφυλλο κάτι που παραπέμπει σε σωματίδιο, με μια αναζήτηση δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#parasaser #angmar

 

Αν είναι fake τότε κρίμα,διότι είχε κάποιο ενδιαφέρον θέμα μέσα όταν έδειξε μια σκηνή η κάμερα στο περιεχόμενο του βιβλίου.Θα το πάω και σε ένα βιβλιοπωλείο μπας και μα τώρα που το σκέφτομαι και γω λίγο δεν νομίζω πως υπάρχει,κρίμα.

 

Thanks πάντως για την προσπάθεια και τον χρόνο σας παιδιά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...