Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε σχέση με τον Άρθουρ Κόναν Ντόιλ πως τα βρίσκεις;

 

Don't kill me αλλά δεν έχω διαβάσει Άρθουρ Κόναν Ντόιλ (yet)!

Ξεκινάω τώρα το A Study in Scarlet και γενικά θα πιάσω να διαβάσω κι από αυτόν 5-6 για να μπορώ να κρίνω. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't kill me αλλά δεν έχω διαβάσει Άρθουρ Κόναν Ντόιλ (yet)!

Ξεκινάω τώρα το A Study in Scarlet και γενικά θα πιάσω να διαβάσω κι από αυτόν 5-6 για να μπορώ να κρίνω. :)

Να διαβάσεις οπωσδήποτε! Δεν ξέρω αν υπάρχουν καλύτερα αστυνομικά βιβλία! Εμένα εκτός από τις ιστορίες μου αρέσουν πολύ και οι χαρακτήρες, η εποχή και η ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεώρησα καλή ευκαιρία* (Σίγκμουντ Φρόυντ: Ο πολιτισμός πηγή
δυστυχίας
), έκανα την παραγγελία, πήγα με τον πάπιο βόλτα στο
κατάστημα στη παραλία, το παρέλαβα ...  Πιο γρήγορος και από

το σύστημα ενημέρωσης παραγγελιών,  με είπαν ...   :P

 

 

*Στο newsletter έγραφε ότι η προσφορά ισχύει μέχρι την Κυριακή
24/1/2016 και μόνο για παραγγελίες μέσω internet ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς κάποιο βιβλίο σχετικά με τις σχηματικές (και όχι μόνο) κατηγοροιοποιήσεις των νεφών;

είχαμε κάνει στη σχολη ενα βιβλίο για την μετεωρολογία που τα έλεγε. Ήταν το " ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ " (Αικ. Χρονοπούλου-Σερέλη και Απ. Φλόκας). Δεν ξέρω αμα βοήθησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχαμε κάνει στη σχολη ενα βιβλίο για την μετεωρολογία που τα έλεγε. Ήταν το " ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ " (Αικ. Χρονοπούλου-Σερέλη και Απ. Φλόκας). Δεν ξέρω αμα βοήθησα....

 

 

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ θα το τσεκάρω (αν και αν είναι πανεπιστημιακό σύγγραμμα ίσως να μην είναι αρκετά εκλαϊκευμένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THE DEPARTURE 

     ομολογουμενως το βιβλιο του A.G.RIDDLE  θα θυμισει λιγο ΕΩΣ πολυ το Λοστ..ναι και δω βλεπουμε κατι παρομοιο.
Μια πτηση απο αμερικα στο χιθροου πεφτει σε μια παραξενη καταιγιδα, και συντριβεται σε ενα αφιλοξενο νησακι,Οι επιβατες που επεζησαν προσπαθουν να ανακαλυψουν που σκ ειναι με επικεφαλης ενα αμερικανο που θα θυμισει τον σογιερ...
Φυσικα δεν ειναι προετοιμασμενοι για τι προκειται να συμβει... :-D
 
 
Αρχιζει σαν μια ιστορια επηβιωσης, και στο β μισο μετατρεπεται σε ενα αγωνιωδες θριλερ φαντασιας...Εχει ανατροπες και καπια φουρτουριστικη δραση ,ενω δε λειπει και το ολιγον δραμα.
Το μειον ειναι το φιναλε.Μου φανηκε καπως αποτομο και συντομο.και οι χαρακτηρες καπως μονοτονοι χωρις να σκεφτονται καθαρα σε οτι τους συμβαινει.Η χωρις να ταυτιζεσαι ιδιεταιρα μαζι τους οπως με το λοστ  :blink:
Παρολα αυτα  Για οσους θελουν να διαβασουν κατι παρομοιο με τη ζωνη του λυκοφωτος,, τοτε αυτη η ιστορια μια χαρα κρατει.
Τωρα οσοι το διαβασατε ηδη ετοιμαζεται και η μεταφορα αν μη τι αλλον στη μεγαλη οθονη..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Road to Serfdom(Ο Δρόμος Προς τη Δουλεία) - Friedrich Hayek

 

Πολύ επίκαιρο βιβλίο που εξηγεί πως ο Κρατισμός(Σοσιαλισμός/Κουμμουνισμός) οδηγούν αναπόφευκτα προς τον Φασισμό. Χρησιμοποιεί την εξέλιξη της Ναζιστικής Γερμανίας ως παράδειγμα και αναφέρει τις βάσεις του κλασικού φιλελευθερισμού ως απάντηση στις Σοσιαλιστικές πρακτικές.  

 

"...many who think themselves infinitely superior to the aberration of Nazism and sincerely hate all it's manifestations, work at the same time for ideals whose realization would lead straight to an abhorred tyranny."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διαβάσεις οπωσδήποτε! Δεν ξέρω αν υπάρχουν καλύτερα αστυνομικά βιβλία! Εμένα εκτός από τις ιστορίες μου αρέσουν πολύ και οι χαρακτήρες, η εποχή και η ατμόσφαιρα.

 

To A Study in Scarlet ήταν πολύ ωραίο.

Και το sign of the four που τελειώνω τώρα είναι υπέροχο.

Πολλές περιγραφές και πιο πολύ συγκεντρώνεται στην ψυχοσύνθεση τόσο του Σέρλοκ όσο και του Γουότσον, γενικά δηλαδή δεν δίνει τόση βάση στο περιστατικό αυτούσιο. Κάτι το οποίο κάνει η Agatha Christie.

Είναι αρκετά διαφορετικοί σαν συγγραφείς και δεν το περίμενα, σκεφτόμουν ε murders ο ένας murders και ο άλλος, main detective ο ένας main detective και ο άλλος... αλλά είναι διαφορετικοί και υπέροχοι ο καθένας με τον δικό του τρόπο.

 

Για το Study in scarlet:

 

 

Εκεί που έσκασε η ιστορία με τους Μορμόνους για λίγο αναρωτήθηκα μήπως είχα κατεβάσει λάθος αρχείο από το internet. Ήταν ΜΑΚΡΑΝ το αγαπημένο μου κομμάτι όλου του βιβλίου! Διάβασα διάφορες κριτικές μετά που όλοι έλεγαν "μπλαμπλα τι μαλακία πωπω μια ώρα έλεγε για τους μορμόνους πω αν ήταν έτσι θα έβλεπα κάνα ντοκιμαντέρ" κλπ, αλλά εγώ απλά το λάτρεψα!

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ψαχνω ενα βιβλιο αλλα δεν μπορω να το βρω  πουθενα ()το αυτο. του stephen king,μαλλον ειναι εξαντλημενο απο τον εκδοτη , εχετε καμια ιδεα αν υπαρχει καπου σε stock για παραγγελια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To A Study in Scarlet ήταν πολύ ωραίο.

Και το sign of the four που τελειώνω τώρα είναι υπέροχο.

Πολλές περιγραφές και πιο πολύ συγκεντρώνεται στην ψυχοσύνθεση τόσο του Σέρλοκ όσο και του Γουότσον, γενικά δηλαδή δεν δίνει τόση βάση στο περιστατικό αυτούσιο. Κάτι το οποίο κάνει η Agatha Christie.

Είναι αρκετά διαφορετικοί σαν συγγραφείς και δεν το περίμενα, σκεφτόμουν ε murders ο ένας murders και ο άλλος, main detective ο ένας main detective και ο άλλος... αλλά είναι διαφορετικοί και υπέροχοι ο καθένας με τον δικό του τρόπο.

 

Για το Study in scarlet:

 

 

Εκεί που έσκασε η ιστορία με τους Μορμόνους για λίγο αναρωτήθηκα μήπως είχα κατεβάσει λάθος αρχείο από το internet. Ήταν ΜΑΚΡΑΝ το αγαπημένο μου κομμάτι όλου του βιβλίου! Διάβασα διάφορες κριτικές μετά που όλοι έλεγαν "μπλαμπλα τι μαλακία πωπω μια ώρα έλεγε για τους μορμόνους πω αν ήταν έτσι θα έβλεπα κάνα ντοκιμαντέρ" κλπ, αλλά εγώ απλά το λάτρεψα!

 

 

Στις μικρές ιστορίες επικεντρώνεται και στο περιστατικό περισσότερο. Αλλά πάντα υπάρχει η προβολή της μεθοδολογίας και των χαρακτήρων (είναι το διασημότερο χαρακτηριστικό, δεν γίνεται να μην το κάνει ).

 

To πήρα απόφαση ότι δεν πρόκειται να βρω τον τέταρτο τόμο των απάντων και πήρα δύο τόμους από τις εκδόσεις ερατώ προχθές κι έτσι ολοκλήρωσα όλη τη συλλογή. :)

 

Έχω στο πρόγραμμα να διαβάσω και Αγκάθα Κρίστι, όπως και ελληνικό αστυνομικό μυθιστόρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις ενα πολυ διαδημο βιβλιο (μου διαφευγει ο τιτλος) σχετικα με την πειθώ, την επιχειρηματολογία και τη ρητορικη;;

Ή τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ψαχνω ενα βιβλιο αλλα δεν μπορω να το βρω  πουθενα ()το αυτο. του stephen king,μαλλον ειναι εξαντλημενο απο τον εκδοτη , εχετε καμια ιδεα αν υπαρχει καπου σε stock για παραγγελια;

 

 

Kατόπιν παραγγελίας στο public...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...