Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@haris_216

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα τους Άθλιους, αλλά για δες αν σε βοηθάει αυτή η πληροφορία.

 

Κάτι τέτοιο είχε γίνει στην πρώτη έκδοσή του στα ελληνικά (το 1862, αμέσως μετά την κυκλοφορία του στη Γαλλία) σε μετάφραση του Ιωάννη Ισιδωρίδη-Σκυλίτση, αλλά και στις μεταγενέστερες μεταφράσεις του Μάρκου Αυγέρη (1922), του Μανώλη Σκουλούδη (1953) και του Γιώργη Κοτζιούλα (1955).

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=404530

 

Δεν έψαξα ποια είναι η αντιστοιχία τους σε τόμους, παρά κοίταξα μόνο βάσει ημερομηνίας. Πάντως, αυτές είναι πλήρεις εκδόσεις και θεωρούνται υπέρ το δέον καλές μεταφράσεις. Του Κοτζιούλα θεωρείται η κλασική. Τώρα για να βρεις το συγκεκριμένο που θες... Θα σου πρότεινα να πας σε παλαιοβιβλιοπωλεία και δανειστικές βιβλιοθήκες, μπας και βρεις τίποτα - για να μπορέσεις να τα ξεφυλλίσεις κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά, βιβλίο που αγόρασα προχτές και το τελειώνω σήμερα είναι "Η μητέρα του Σκύλου' του Παύλου Μάτεσι.

 

Δεν έιχα ξαναδιαβάσει κάτι από το συγκεκριμένο συγγραφέα, με αποτέλεσμα να με δυσκολέψει λίγο στην αρχή ο τρόπος γραφής του. Μεγάλες προτάσεις με μια ανάσα, δεν υπάρχουν κεφάλαια, σε πάει από μια αναφορά σε άλλη και μετά πίσω στη προηγούμενη κλπ κλπ, άναρχα. Αλλά μετά τις 25-30 σελίδες το συνηθίζεις και το βιβλίο είναι διαμάντι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαβάζω το "Θεωρία Δικτύων".. μετά θα πιάσω το "Σήματα και Συστήματα" και μετά το "Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα" (Προάκης)..

με καλό διάβασμα το κάθε βιβλίο θέλει 6+ μήνες αλλά εγώ θα τα περάσω πιό χαλαρά επικεντρώνοντας στα κυριοτερα..   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haris_216

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα τους Άθλιους, αλλά για δες αν σε βοηθάει αυτή η πληροφορία.

 

 

Δεν έψαξα ποια είναι η αντιστοιχία τους σε τόμους, παρά κοίταξα μόνο βάσει ημερομηνίας. Πάντως, αυτές είναι πλήρεις εκδόσεις και θεωρούνται υπέρ το δέον καλές μεταφράσεις. Του Κοτζιούλα θεωρείται η κλασική. Τώρα για να βρεις το συγκεκριμένο που θες... Θα σου πρότεινα να πας σε παλαιοβιβλιοπωλεία και δανειστικές βιβλιοθήκες, μπας και βρεις τίποτα - για να μπορέσεις να τα ξεφυλλίσεις κιόλας.

 

Η μετάφραση που ψάχνω λογικά δεν θα είναι τόσο παλιά (όσο του Αυγέρη) αφού απ' όσο θυμάμαι τη γλώσσα δεν παρέπεμπε σε κάτι τέτοιο.

Σίγουρα παλαιοβιβλιοπωλεία και βιβλιοθήκες είναι η λύση, αρκεί να βρεθεί χρόνος.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασα στα χέρια μου μυθιστόρημα του Κάφκα (Ο Πύργος). Δεν είχα διαβάσει ποτέ πριν κάτι από εκείνον. Το σίγουρο είναι ότι με έκανε να γελάσω με του χαρακτήρες-καρικατούρες που εμφανίζονταν ανά περιπτώσεις και ήταν εκτός τόπου και χρόνου. 

 

Έχετε υπ' όψιν ένα βιβλίο του Garth Stein με τίτλο "The art of racing in the rain" ή μεταφρασμένο "Η τέχνη του να οδηγείς στη βροχή" ; Ήταν μια αυθόρμητη αγορά, δεν ξέρω τι να περιμένω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχαν κάνει δώρο στη γιορτή μου τον Πύργο, τη Δίκη και τον Αγνοούμενο. Αν καταφέρω πρόθυμα να τα διαβάσω, θα πάρω και τη Μεταμόρφωση. Μπορούν να γίνουν πολύ ανούσια τα λόγια των χαρακτήρων του Κάφκα και εκεί μάλλον βρίσκεται η ουσία! Με βοήθησε το γεγονός ότι στη μέση του βιβλίου πήρα απόφαση πως δεν πρόκειται να καταλήξει πουθενά.

 

Για τώρα διαβάζω το Νέμεσις του Nesbo, να ξεπεράσω το στάσιμο σύμπαν του Κάφκα και αργότερα θα ασχοληθώ πάλι μαζί του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικό στυλ ο Κάφκα, διαφορετικό ο Νέσμπο, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Προσωπικά σε όσα βιβλία του Κάφκα έχω διαβάσει έχω βυθιστεί στον παράξενο κόσμο του και σε καμία περίπτωση οι χαρακτήρες του δεν με έχουν κάνει να γελάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικό στυλ ο Κάφκα, διαφορετικό ο Νέσμπο, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Προσωπικά σε όσα βιβλία του Κάφκα έχω διαβάσει έχω βυθιστεί στον παράξενο κόσμο του και σε καμία περίπτωση οι χαρακτήρες του δεν με έχουν κάνει να γελάσω.

 

Μόνο που δεν σύγκρινα κάτι.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο με θέμα προώθηση επιχειρήσεων,marketing ,Ψυχολογία καταναλωτή κ τέτοια πράγματα Γενικά κ Όχι πολύ εξειδικευμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο με θέμα προώθηση επιχειρήσεων,marketing ,Ψυχολογία καταναλωτή κ τέτοια πράγματα Γενικά κ Όχι πολύ εξειδικευμένα;

Εάν ενδιαφέρεσαι για εισαγωγή (το 101 που λεν στα χωριά) τότε είναι πολύ καλή ιδέα να δεις για online courses σε edX/Coursera κ.τ.λ. 

Εκεί προτείνουν και βιβλιογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι προπτυχιακός φοιτητής στο τει μηχ.πληροφορικής.Ήδη έχουν ανοίξει οι δηλώσεις του συστήματος ΕΥΔΟΞΟΣ.

Ενω παρακολουθώ θεωρίες του μαθήματος Αλγορίθμοι &πολυπλοκότητα ο συγκεκριμένος καθηγητής δεν πρότεινε κάποιο συγκεκριμένο βιβλιο.Που τον ρώτησα μου είπε  πάρε όποιο σου αρέσει.

Εχετε να προτείνετε καποιό δοκιμασμένο απο την παρακάτω λίστα.1η φορά το παίρνω το μάθημα.

Ευχαριστω

post-313857-0-64430200-1458618252_thumb.png

 

Μεταφέρθηκε στην ενόνητα του προγραμματισμού.

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...