Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, όσο πιο γρήγορα γίνεται θα ήθελα προτάσεις για 2 βιβλία, όχι ποίηση, όχι ξενόγλωσσα, όχι επιστημονικής φαντασίας για την κοπέλα μου. Είναι δασκάλα σε νησί και θέλω να της τα πάω την Παρασκευή που θα πάω σαν δώρο (γιατί πλέον έχει πολύ ελεύθερο χρόνο και μας έχει σπάσει τα κακαλα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τζειμς Τζοις Οδυσσεας.. Δεν παιζει να το διαβάσει μεχρι να τελειώσει η σχολικη χρονια, παιζει να μην το διαβάσει ποτε (ποιος τα καταφερε αλλωστε), παιζει να σε σε χωρίσει.

 

Εγω θα πηγαινα προς Καζαντζάκη και ενα που διαβάζω τώρα και μου αρεσει πολυ το "Οταν έκλαψε ο Νιτσε". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, όσο πιο γρήγορα γίνεται θα ήθελα προτάσεις για 2 βιβλία, όχι ποίηση, όχι ξενόγλωσσα, όχι επιστημονικής φαντασίας για την κοπέλα μου. Είναι δασκάλα σε νησί και θέλω να της τα πάω την Παρασκευή που θα πάω σαν δώρο (γιατί πλέον έχει πολύ ελεύθερο χρόνο και μας έχει σπάσει τα κακαλα) .

 

Έρνεστ Χέμινγουεη - Για ποιον χτυπάει η καμπάνα

 

Clive Barker - Υφαντόκοσμος

 

κι η "Οδύσσεια" του James Joyce είναι καλή επιλογή σαν βιβλίο. Τώρα, τα πιθανά αποτελέσματα τα παρέθεσε ο Chrisxxx. Προσωπικά, δεν έχω καταφέρει να το ξεκινήσω ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζειμς Τζοις Οδυσσεας.. Δεν παιζει να το διαβάσει μεχρι να τελειώσει η σχολικη χρονια, παιζει να μην το διαβάσει ποτε (ποιος τα καταφερε αλλωστε), παιζει να σε σε χωρίσει.

 

Εγω θα πηγαινα προς Καζαντζάκη και ενα που διαβάζω τώρα και μου αρεσει πολυ το "Οταν έκλαψε ο Νιτσε". 

 

 

Είναι "άσε με γαμώτη μου να παίξω fallout Με την ησυχία μου" material ρε παιδί μου; 

κι η "Οδύσσεια" του James Joyce είναι καλή επιλογή σαν βιβλίο. Τώρα, τα πιθανά αποτελέσματα τα παρέθεσε ο Chrisxxx. Προσωπικά, δεν έχω καταφέρει να το ξεκινήσω ακόμα.

 

Ψήνομαι για το γέλιο και μόνο... τέτοιος είμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ. Φύγανε και τα τρία παραγγελία. Από την άλλη Δευτέρα θα σας πω γιατί παρασκευή πάω και όλο το σουκου θα ασχολείται με την αφεντιά μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν τελειώσει την Οδύσσεια η κοπέλα σου ποτέ ενημέρωσε εδώ το φόρουμ, αν υπάρχει και υπάρχουμε ακόμα,  :-D  

για να το γιορτάσουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ. Φύγανε και τα τρία παραγγελία. Από την άλλη Δευτέρα θα σας πω γιατί παρασκευή πάω και όλο το σουκου θα ασχολείται με την αφεντιά μου

Καμιά βδομάδα μετά στείλε της το "Αναιμακτος χωρισμός, δείξε χαρακτήρα!"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello! Θυμάμαι παλαιότερα κάποιος είχε αναφέρει τα εξής site:

 

Link.png Site: abebooks.co.uk

και

Link.png Site: alibris.co.uk

 

Αποφάσισα να τα ψάξω λίγο γιατί έχουν μεταχειρισμένα σε πολύ καλές τιμές και βλέπω ότι μπορώ να αγοράσω 3-4 βιβλία στην τιμή που θα αγόραζα τα πολύ δύο καινούρια (αν βάλεις και τα μεταφορικά τους που είναι 5-6 ευρώ στο καθένα.) Ήθελα να ρωτήσω αν έχει παραγγείλει κανείς πρόσφατα και γενικώς αν είχε καλές εμπειρίες από τα παραπάνω site ώστε να ξέρω αν αξίζει να δοκιμάσω ή να παραμείνω στο bookdepository. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρουν μεταχειρισμένα, μπορείς να κοιτάξεις και το marketplace του amazon.

Έχω αγοράσει από εκεί αρκετά βιβλία σε εξαιρετική κατάσταση και σε πολύ καλές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το abebooks αγόραζα παλαιότερα (είτε μεταχειρισμένα είτε καινούρια), χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

Τα τελευταία χρόνια το "γύρισα" στο bookdepository, το οποίο πουλάει μόνο καινούρια σε τιμές με έκπτωση και δωρεάν μεταφορικά.

 

Το marketplace του amazon δεν το έχω "δουλέψει".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταχειρισμένα στα ελληνικά υπάρχει κανένα site (ή μέρος στην Θεσσαλονίκη) ?

Ναι, αμέ! Το βιβλιοπωλείο Link.png Site: Πρωτοπορία  έχει μεταχειρισμένα βιβλία στα Ελληνικά. Είναι στην Λ. Νίκης, μπορείς να δεις στο site του πού ακριβώς (κοντά στο λιμάνι). Όπως μπαίνεις δεξιά έχει πάααρα πολλά μεταχειρισμένα ελληνικά/μεταφρασμένα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...