Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις διάβασα ένα tweet ότι πέθανε ο Umberto Eco σε ηλικία 84 ετών. Rip

τεράστιος απλά...έχω ένα πάθος με τα βιβλία και τα δοκίμια του, ο δε τρόπος γραφής του συγκλονιστικός.

ας αναπαυτεί εν ειρήνη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις καλύτερες ρήσεις του Ιταλού φιλοσόφου ειναι ότι ένας άνθρωπος 70 ετών που πεθαίνει μη έχοντας διαβάσει βιβλία έχει ζήσει μόνο μια ζωή -τη δικη του. Το διάβασμα ειναι αθανασία προς τα πίσω.

 

Διαβάζω αυτή τη στιγμή το When breath becomes air το οποίο εξιστορεί την αντίδραση ενός 36χρονου χειρουργου που γίνεται ο ίδιος ασθενής καθώς μαθαίνει ότι πάσχει απο καρκίνο. Το έγραψε ο ίδιος και δεν πρόλαβε καν να τελειώσει. Είχε σπουδάσει λογοτεχνία πριν γίνει γιατρός και σχεδίαζε να ασχοληθεί με τη συγγραφή όταν θα έφτανε στα ηντα του.

 

Ειναι ενα απο τα συγκλονιστικότερη βιβλία που έχουν γραφτεί ποτε. Υπέροχη γραφή, στιβαρή και καθόλου μελοδραματική προσέγγιση ενός πολύ δύσκολου θέματος.

 

Καθαρό δεκάρι, απο τα βιβλία που αλλάζουν ζωές.

 

και η Harper Lee

Είχα δουλέψει το βιβλίο της όταν ετοιμαζόμουν για το proficiency πριν είκοσι κάτι χρόνια. Με έκανε να αγαπήσω την αγγλική γλώσσα. Rip.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δουλέψει το βιβλίο της όταν ετοιμαζόμουν για το proficiency πριν είκοσι κάτι χρόνια. Με έκανε να αγαπήσω την αγγλική γλώσσα. Rip.

 

 

 

Ποιο βιβλίο της διάβασες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς αστυνομικά  η απάντηση είναι  πολύ εύκολη: Μάρκαρης Πέτρος

Αλλά αστυνομικά με νουάρ ύφος ελληνικά πραγματικά δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι αξιόλογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεράστιος απλά...έχω ένα πάθος με τα βιβλία και τα δοκίμια του, ο δε τρόπος γραφής του συγκλονιστικός.

ας αναπαυτεί εν ειρήνη.

θα προσθέσω μια προσωπική παρατήρηση ότι την γραφή του ο Εκο ήταν την προσαρμοζε στην εποχή έκδοσης του κειμένου (κρατώντας πάντα το υψηλό επίπεδο)

 

δηλαδή το εκκρεμές έχει ένα ύφος γραφής πιο 80 από ότι το φύλλο μηδεν που είναι περσινό

 

Πραγματικά εξαιρετικός συγγραφέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρει ενα που λεγεται "μαυρη μπιρα" και μου κινησε το ενδιαφερον και ψαχνω και αλλα

τον μαρκαρη τον θυμαμαι απο το αμυνα ζωνης της ερτ αλλα δεν εχω διαβασει

μου φανηκε λιγο ωραιοποιημενη η οψη της αστυνομιας αλλα τελοςπαντων

συνηθως τα νοιρ διαφερουν απο τα αστυνομικα στο οτι οι κεντρικοι χαρακτηρες δεν ειναι παντα ντετεκτιβ η αστυνομοι και εχουν μια ταση να ειναι πιο ψυχοπλακωτικα

ενα αλλο που βρηκα ειναι τα "φαντασματα του δεκεμβρη" μου διαφευγουν τωρα οι συγγραφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρει ενα που λεγεται "μαυρη μπιρα" και μου κινησε το ενδιαφερον και ψαχνω και αλλα

τον μαρκαρη τον θυμαμαι απο το αμυνα ζωνης της ερτ αλλα δεν εχω διαβασει

μου φανηκε λιγο ωραιοποιημενη η οψη της αστυνομιας αλλα τελοςπαντων

συνηθως τα νοιρ διαφερουν απο τα αστυνομικα στο οτι οι κεντρικοι χαρακτηρες δεν ειναι παντα ντετεκτιβ η αστυνομοι και εχουν μια ταση να ειναι πιο ψυχοπλακωτικα

ενα αλλο που βρηκα ειναι τα "φαντασματα του δεκεμβρη" μου διαφευγουν τωρα οι συγγραφεις

 

Δεν τα ξέρω τα βιβλία που λες, ναι τα νουάρ έχουν την δική τους ατμόσφαιρα αλλά και ο Μάρκαρης αν σ' αρέσουν τα αστυνομικά αξίζει μια ευκαιρία, δεν νομίζω να του λείπει τίποτα σε σχέση με γνωστούς διεθνείς συγγραφείς, κινείται στα γνωστά μέρη της Αθήνας, έχει τις εμμονές του και τις αδυναμίες του. 

 Προσωπικά τον γνώρισα από το Νυχτερινό Δελτίο και από τότε έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του που έχουν ήρωα τον αστυνόμο Χαρίτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω τελειώσει αλλά όσο διαβάζω καταθλιπτικό δεν το λες. Ούτε αισιόδοξο φυσικά, ο άνθρωπος περιγράφει τα αισθήματά του όταν ενημερώνεται ότι έχει καρκίνο σε προχωρημένο στάδιο. Γράφει ψύχραιμα και συγκροτημένα.

 

Άμα δεν είσαι σε κατάλληλη συναισθηματική κατάσταση (στο φιτνες έγραψες ότι έχεις κάποιες δυσκολίες) μην το πιάσεις, μπορεί να σε επηρεάσει αρνητικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...