Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετά απο καταπληκτικές κριτικές που διάβασα απο πάρα πολύ κόσμο, Έλληνες και ξένους αποφάσισα να αγοράσω το "Πύλες της Φωτιάς" (Gates of Fire) του Αμερικάνου Στίβεν Πρεσφιλντ.

 

Πριν σχεδόν εξή χρόνια είχα διαβάσει την "Ματωμένη Εκστρατεία" (Τhe Afghan Campaign ο αγγλικός τίτλος) του ιδίου συγγραφέα το οποίο φυσικά και μου άρεσε με το βιβλίο να έχει τέλος τραγικο αν θυμάμαι καλά

 

Ψάχνοντας για τις Πύλες της Φωτιάς διάβασα ότι ήταν να γυριστεί και ταινία, ήταν τότε που βγήκαν και οι 300, απο τον Τζορτζ Κλούνει κάτι το οποίο δεν συνέβη μέχρις στιγμής τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα εξωσχολικό βιβλίο και έχω πολυ λιγο μειωμένο λεξιλόγιο και έκφραση. Είμαι 23 χρονών τι βιβλίο μου προτεινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα εξωσχολικό βιβλίο και έχω πολυ λιγο μειωμένο λεξιλόγιο και έκφραση. Είμαι 23 χρονών τι βιβλίο μου προτεινετε??

Ανάλογα τι σε ενδιαφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα εξωσχολικό βιβλίο και έχω πολυ λιγο μειωμένο λεξιλόγιο και έκφραση. Είμαι 23 χρονών τι βιβλίο μου προτεινετε??

 

Και εγώ τα στα ίδια ακριβώς ήμουν και ρωτουσα τέτοιου είδους ερωτήσεις αλλά δεν μπορεί  κανένας να σου πει.Βρες κάτι που να ενδιαφέρεσαι και μετά ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα τι σε ενδιαφέρει...

 

Και εγώ τα στα ίδια ακριβώς ήμουν και ρωτουσα τέτοιου είδους ερωτήσεις αλλά δεν μπορεί  κανένας να σου πει.Βρες κάτι που να ενδιαφέρεσαι και μετά ρώτα.

Θα προτιμούσα να διαβάσω κατι που η γλώσσα να χρησιμοποιειται σαν τεχνη, ρητορικο ή σοφιστικο (οχι και πολυ και δε καταλαβαίνω τιποτα, λιγο κατανοητό ) λογο του οτι δεν εχω κανει σχολείο στην Ελλάδα και μου λειπει αυτο το κομμάτι. Με λιγα λόγια κλασική λογοτεχνία 

Επεξ/σία από Georgepir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να διαβάσω κατι που η γλώσσα να χρησιμοποιειται σαν τεχνη, ρητορικο ή σοφιστικο (οχι και πολυ και δε καταλαβαίνω τιποτα, λιγο κατανοητό ) λογο του οτι δεν εχω κανει σχολείο στην Ελλάδα και μου λειπει αυτο το κομμάτι. Με λιγα λόγια κλασική λογοτεχνία 

 

  Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να διαβάσεις κάποιο βιβλίο του Καζαντζάκη, χρησιμοποιεί πλούσιο λεξιλόγιο αλλά νομίζω ότι είναι πολύ σαφής σε αυτά που λέει και δεν θα σε δυσκολέψει  

  Επίσης αν δεν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η λογοτεχνία θα μπορούσες να δοκιμάσεις και δοκίμια. Ο Παπανούτσος αν και λίγο παλιά τα δοκίμια του είναι εξαιρετικός, δεν ξέρω μήπως σου φανεί λίγο δυσνόητος. Θα πρότεινα από αυτόν "Το δίκαιο της Πυγμής"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να διαβάσω κατι που η γλώσσα να χρησιμοποιειται σαν τεχνη, ρητορικο ή σοφιστικο (οχι και πολυ και δε καταλαβαίνω τιποτα, λιγο κατανοητό ) λογο του οτι δεν εχω κανει σχολείο στην Ελλάδα και μου λειπει αυτο το κομμάτι. Με λιγα λόγια κλασική λογοτεχνία

Αν σε ενδιαφέρει πάντως να κατανοήσεις τεχνικές λόγου, μπορείς να διαβάσεις καθαρά διδακτικά βιβλία πάνω στο κομμάτι αυτό η ακόμα και γλωσσολογικες αναλύσεις κειμένων λογοτεχνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα εξωσχολικό βιβλίο και έχω πολυ λιγο μειωμένο λεξιλόγιο και έκφραση. Είμαι 23 χρονών τι βιβλίο μου προτεινετε??

Αν θες να καλλιεργησεις το λεξιλογιο σου αρχισε να διαβαζεις εφημεριδες,αγορασε ενα λεξικο και κανε εγγραφη σε μια βιβλιοθηκη! Μπορει να ακουγεται ξεπερασμενο αλλα θα σε βοηθησει. Θα συμφωνησω με την παραπανω αναφορα στον Καζαντζακη (αν και μπορει να δυσκολευτεις αρχικα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...