Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απορία: Πρόσφατα παρουσίασε ο Μ. Γλέζος το νέο του βιβλίο "Ακρωνύμια". Γιατί δεν το βρίσκω πουθενά να το παραγγείλω; ξέρει κανείς πότε θα κυκλοφορήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως δεν έχει βγει ακόμα;

 

Σε αναζήτηση στο google ''Γλέζος Ακρωνύμια'' και στα settings αποτελέσματα 24ωρών αλλά και μέρας, εβδομάδας, μόνο για την παρουσίαση κάνουν λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ενα βιβλιο αλλα ειναι παντου εξαντλημενο, θα ηθελα να το εχω στα Ελληνικα. Αν καποιος το εχει παρακαλω πολυ να το μοιραστει μαζι μου η να μου το πουλησει. Το βιβιλο λεγεται " Η χρηση της πλαγιας σκεψης" του Ντε Μπονο.

 

Ευχομαι να στειλει καποιος pm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ενα βιβλιο αλλα ειναι παντου εξαντλημενο, θα ηθελα να το εχω στα Ελληνικα. Αν καποιος το εχει παρακαλω πολυ να το μοιραστει μαζι μου η να μου το πουλησει. Το βιβιλο λεγεται " Η χρηση της πλαγιας σκεψης" του Ντε Μπονο.

 

Ευχομαι να στειλει καποιος pm. 

Εδώ φαίνεται διαθέσιμο. Βάλε πάνω δεξιά στο πεδίο αναζήτησης "ΤΙΤΛΟΣ" τον τίτλο του βιβλίου και θα στο εμφανίσει ως "διαθέσιμο". Στη θέση σου, θα επικοινωνούσα τηλεφωνικώς για να επιβεβαιώσω τη διαθεσιμότητα και μετά θα προχωρούσα στην παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ φαίνεται διαθέσιμο. Βάλε πάνω δεξιά στο πεδίο αναζήτησης "ΤΙΤΛΟΣ" τον τίτλο του βιβλίου και θα στο εμφανίσει ως "διαθέσιμο". Στη θέση σου, θα επικοινωνούσα τηλεφωνικώς για να επιβεβαιώσω τη διαθεσιμότητα και μετά θα προχωρούσα στην παραγγελία.

 

Ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία πρόταση για ηρωική φαντασία?? Μεταφρασμένο και μετά 2000??

 

Έχω διαβάσει ότι πρόσφατο υπάρχει από rothfuss/abercompi /Martin ktl (από κλασσικά παλαιότερα δεν το συζητώ)

 

Πρόσφατα διάβασα από Ryan το Blood song συμπαθητικό αλλά είναι τριλογία και τα 2 επόμενα αργούν....

 

 

Pm αν δεν υπάρχει τπτ σε ηρωική κάτι άλλο γενικότερο σε επιστημονική φαντασία /περιπέτεια η κάτι ανάλογο με Όρσον καρντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Raymond E. Feist, ψάξε στο thread να βρεις λίστα με τα βιβλία του που κυκλοφορούν στα ελληνικά.

Magician done

Τα δημοφιλή τα έχω τελειώσει

Το Blood song δεν το γνώριζα κάτι ανάλογο πιο κρυμμένο ψάχνω

Ενώ υπάρχουν πολύ δυνατά βιβλία δυστυχώς δεν μεταφραζονται ίσως να χτυπησα τοίχος σε ηρωική /επική φαντασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία πρόταση για ηρωική φαντασία?? Μεταφρασμένο και μετά 2000??

 

Έχω διαβάσει ότι πρόσφατο υπάρχει από rothfuss/abercompi /Martin ktl (από κλασσικά παλαιότερα δεν το συζητώ)

 

Πρόσφατα διάβασα από Ryan το Blood song συμπαθητικό αλλά είναι τριλογία και τα 2 επόμενα αργούν....

 

 

Pm αν δεν υπάρχει τπτ σε ηρωική κάτι άλλο γενικότερο σε επιστημονική φαντασία /περιπέτεια η κάτι ανάλογο με Όρσον καρντ

https://www.goodreads.com/book/show/30841984-kings-of-the-wyld

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερε μεταφρασμένο.

Αυτό είναι;

Πάντως το έχω στα υπ΄όψιν διότι αλλού το παίνεψαν πολύ.

 

Magician done

Τα δημοφιλή τα έχω τελειώσει

Το Blood song δεν το γνώριζα κάτι ανάλογο πιο κρυμμένο ψάχνω

Ενώ υπάρχουν πολύ δυνατά βιβλία δυστυχώς δεν μεταφραζονται ίσως να χτυπησα τοίχος σε ηρωική /επική φαντασία

Για πασατέμπο βιβλία, έχει ο Σαλβατόρες πολλά στα Ελληνικά.Έχει ακόμη και το war of the spider queen.Αρκετά ικανοποιητική σειρά(για Forgotten Realms πάντα).

Τώρα που βλέπω τι πουλάν στο Πάμπλικ, έχει κι το prince of thorns στα ελληνικά, είναι μια τριλογία τελειωμένη (στα αγγλικά,στα ελληνικά δεν ξέρω) και είναι αρκετά αξιόλογο βιβλίο.Όχι σούπερ-ουάου πρώτο πράμα, αλλά καλό.

Έχει και το Blood song,το έχω στην συλλογή ως καλό για διάβασμα, αλλά δεν μπορώ να πω εάν είναι καλό.

Κάπου πήρε το μάτι μου και ένα από την σειρά του Witcher,αξίζει και αυτή η σειρά βιβλίων(εάν βρεις όλα τα βιβλία και δεν είναι απλά ένα και τελειώσε).

Πάρα πολλές πίπες από Forgotten Realms έχουν μεταφραστεί(και δεν ξέρω γιατί),αλλά ειλικρινά δεν αξίζουν τα λεφτά τους τα περισσότερα.Εάν τα βρεις <5€ τότε ίσως, ειδάλλως βάλτα στην πάντα για μαθήματα αγγλικών...

 

Για ΕΦ έχει το Foundation, το Do androids dream of Electric Sheep, Eternal War, Hyperion και πολλά καλά κλασσικά.

Σύγχρονο πράμα δεν βλέπω δυστυχώς.

 

Γενικά εάν το πας τόσο περιορισμένα, Ελληνικά και μετά το 2000 θα πρέπει να συμβιβαστείς ότι θα έχεις πολύ μικρή επιλογή στο τι διαβάζεις και κόβω το χέρι μου θα μείνεις πολλές φορές δίχως τέλος σε τριλογίες & γενικότερα -γίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαλβατορε /σαπκοβσκι και πιο κλασσικούς τολκιν και γενικα 90ς τα έχω διαβάσει προ πολλού.

 

Το Blood song το διάβασα πρόσφατα σε ένα σκ (πολύ ευκολοδιαβαστο) /κατάρα της τριλογίας θα περιμένουμε μέχρι το 2050 τα επόμενα.

 

Είναι ακριβώς όπως λες longtom σε μεταφρασμένα οι επιλογές είναι ελάχιστες πλέον. Εδώ δεν έχει γίνει μετάφραση ακόμη στο way of kings του σαντερσον γελάει ο κόσμος.

 

Τα ελέγξα αυτά που αναφέρεις σε σύγχρονη εφ δεν ξέρω δεν μου έκαναν κλικ, μεσαίωνας /ήρωες κτλ ψάχνω. Αλλά δεν βλέπω τπτ απολύτως.

 

Μετά από ψάξιμο θα αναγκαστώ να πάω στο μέλλον και θα δώσω ευκαιρία στο φρέσκο old mans war το οποίο βέβαια τι καλά ειναι επίσης τριλογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετική - άσχετη ερώτηση. Υπάρχει κάποια καλή σελίδα/εφαρμογή για να καταγράψουμε ποια βιβλία έχουμε διαβάσει, την πρόοδό μας , wishlist και ενδεχομένως προτάσεις ανάλογα τι έχουμε διαβάσει στο παρελθόν? Κάτι αντίστοιχο του imdb και trakt.tv δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...