Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ψάχνω να βρω ένα βιβλίο στα αγγλικά για εξάσκηση περισσότερο..διαβάζω σχετικά αρκετά βιβλία...να είναι μικρό 100-150 σελίδες και εύκολο για αρχή..έχετε τίποτα να προτείνετε; συγγνωμη αν είμαι εκτός θέματος

Πρέπει να μας πεις τι είδος θες πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα προτιμούσα κάτι σε περιπετεια, αστυνομικό η καποιο εκλαικευμενης επιστημης. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Επισης το επίπεδο μου είναι κοντά στο advanced για κάποιους που ρώτησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτιμούσα κάτι σε περιπετεια, αστυνομικό η καποιο εκλαικευμενης επιστημης. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Επισης το επίπεδο μου είναι κοντά στο advanced για κάποιους που ρώτησαν

 

Ρίξε μια ματιά:

 

https://www.quora.com/What-are-some-advanced-level-books-that-can-be-read-to-improve-ones-English

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όποιος έχει ασχοληθεί με ibooks:

 

Κέρδισα ένα βιβλίο σε έναν διαγωνισμό και μου έδωσαν έναν κωδικό για redeem. Έκανα account στο itunes και εξαργύρωσα τον κωδικό αλλά δεν μπορώ να διαβάσω το βιβλίο στον υπολογιστή μέσω itunes (όπως περίμενα να γίνεται μιας και το έχω δοκιμάσει με amazon/kindle app). Έχω το βιβλίο στο library και είναι με drm. Μπορώ να κάνω κάτι για να μπορέσω να το διαβάσω? (Δεν έχω καμία συσκευή apple).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Μενω Αθηνα, περιοχη Ζωγραφου και θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε κανενα μερος κοντα στην περιοχη αυτη που να πουλαει μεταχειρισμενα βιβλια, book bazaar δηλαδη

 

Επίσης, αν γνωριζετε κανενα καλο ιστορικό μυθιστόρημα, δεν με πειραζει σε ποια εποχη αναφερεται

(Ειχα διαβασει παλαιοτερα το "Μεγας Αλεξανδρος" του Καζαντζακη και μου ειχε αρεσει πολυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!!
Εχω γραψει ενα βιβλιο που εχει εκδοθει εδω και καποιο καιρο(κανονικη εκδοση, οχι συνεκδοση/αυτοεκδοση κτλπ), και θα ηθελα να ξερω αν μπορω να το ποσταρω σ' αυτο το thread -δεν θελω να κανω διαφημιση αν δεν επιτρεπεται :)!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!!

Εχω γραψει ενα βιβλιο που εχει εκδοθει εδω και καποιο καιρο(κανονικη εκδοση, οχι συνεκδοση/αυτοεκδοση κτλπ), και θα ηθελα να ξερω αν μπορω να το 

πες το τιτλο αφοβα και συγχαρητηρια.περι τινους προκειτε; θριλερ κατασταση η κατι αλο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης, αν γνωριζετε κανενα καλο ιστορικό μυθιστόρημα, δεν με πειραζει σε ποια εποχη αναφερεται

(Ειχα διαβασει παλαιοτερα το "Μεγας Αλεξανδρος" του Καζαντζακη και μου ειχε αρεσει πολυ)

 

Ωραίο το βιβλίο που λες, βέβαια είναι γραμμένο περισσότερο για παιδιά, εφήβους. Αν θέλεις ελληνικό θέμα μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο του Πολυράκη (Μακρινοί Ορίζοντες ίσως), μου είχε αρέσει αρκετά το "Μουσαφίρης στην Κρήτη" αν μπορείς να το βρεις, είχα διαβάσει και ένα ωραίο από τις εκδόσεις Bell "Στον ήχο του Τυμπάνου" που διαβάζεται εύκολα και έχει αρκετά ιστορικά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες το τιτλο αφοβα και συγχαρητηρια.περι τινους προκειτε; θριλερ κατασταση η κατι αλο; 

:) Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου :)

 

"Από μέσα Πεθαμένοι" είναι ο τίτλος!

Είναι νεανικό-εφηβικό (θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και "κοινωνικό") μυθιστόρημα, με αρκετά νεονουάρ στοιχεία και ατμόσφαιρα.

 

BKS.0169396.jpg

 

Υπάρχει η περίληψη και το αποσπάσματα στο ιντερνετ και στην σελίδα του βιβλίου στο fb, αλλα δεν το βάζω εδώ για να μην κουράσω τον κοσμο με ενα post "σεντονι"! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου προτεινεται μερικα βιβλια στα αγγλικα(κατα προτιμησει σε digital μορφη) για b2 lvl, ωστε να βελτιωσω καπως το λεξιλογιο,γιατι εχω ξεχασει αρκετες λεξεις. Θα προτιμουσα να ειναι βιβλια με αυτοτελης ιστοριες και να ανηκουν στο ειδος του fantasy η horror.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου προτεινεται μερικα βιβλια στα αγγλικα(κατα προτιμησει σε digital μορφη) για b2 lvl, ωστε να βελτιωσω καπως το λεξιλογιο,γιατι εχω ξεχασει αρκετες λεξεις. Θα προτιμουσα να ειναι βιβλια με αυτοτελης ιστοριες και να ανηκουν στο ειδος του fantasy η horror.

Στις δύο-τρεις προηγούμενες σελίδες σε αυτό το νήμα έχουμε προτείνει καμία εικοσαριά βιβλία ως απάντηση σε παρόμοια ερώτηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να μου πείτε εάν αξίζει να αρχίσω αυτήν την σειρά βιβλίων(Νεκροσκόπος).Είδα πως έχει σχέση με βαμπίρ και μυστικές υπηρεσίες.Με τα βαμπίρ δεν έχω θέμα ίσα ίσα,αλλά με τις μυστικές υπηρεσίες τι ακριβώς εννοεί;Εμπλέκεται και πολιτική μέσα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από sakis maiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου πείτε εάν αξίζει να αρχίσω αυτήν την σειρά βιβλίων.Είδα πως έχει σχέση με βαμπίρ και μυστικές υπηρεσίες.Με τα βαμπίρ δεν έχω θέμα ίσα ίσα,αλλά με τις μυστικές υπηρεσίες τι ακριβώς εννοεί;Εμπλέκεται και πολιτική μέσα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ναι, είναι η καλύτερη, να την αρχίσεις. Η πολιτική διέπει τις ζωές θνητών και υπερφυσικών πλασμάτων σε κάθε τους έκφανση. Δεν μπορείς να την αποφύγεις.

(Το ξέρεις ότι δεν γράφεις σε ποιά σειρά αναφέρεσαι,ε; )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...