Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετική - άσχετη ερώτηση. Υπάρχει κάποια καλή σελίδα/εφαρμογή για να καταγράψουμε ποια βιβλία έχουμε διαβάσει, την πρόοδό μας , wishlist και ενδεχομένως προτάσεις ανάλογα τι έχουμε διαβάσει στο παρελθόν? Κάτι αντίστοιχο του imdb και trakt.tv δηλαδή

 

Στα ελληνικά τo www.bookia.gr μου αρέσει αρκετά. γράφεις τι σου αρέσει, τι έχεις, τι θα ήθελες να έχεις κλπ.

Νομίζω ότι είχε ξεκινήσει δυναμικά αλλά πρέπει να έχουν μειωθεί τα άτομα που γράφουν κριτικές (κι εγώ ανάμεσα σ' αυτά), κρίμα γιατί έλειπε ένα ελληνικό σάιτ.

 

 

Όταν λέω βιβλιάρα εννοώ τη Σκιά του Ανέμου και παρόμοιες αφηγήσεις, για να καταλάβετε λίγο τα γούστα μου.

 

Αυτό που έδωσε ο OTTIPE μου κέντρισε το ενδιαφέρον, αλλά βλέπω έρωτες και μύξες στην περίληψη  :P

 

Εν τω μεταξύ βλέπω ο Ψυγοχιός τιμάει το e-book 1 ευρώ και 4 λεπτά ακριβότερο από την έντυπη έκδοση...

http://www.psichogios.gr/site/Books/show/1001836/h-skia-toy-anemoy

Πάντως μου κίνησε το ενδιαφέρον να το διαβάσω, εσύ έψαχνες βιβλίο εγώ βρήκα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Thanks! Το φοβάμαι λίγο αυτό...

 

Μην το φοβασαι καθολου! Ξεκινα τα απο την αρχη και μην κρινεις απο τα 2 πρωτα βιβλια (Νυχτεριδα και Κατσαριδες) τα οποια ειναι λιγο ουδετερα. Μετα το 3ο καθε βιβλιο ανεβαινει και ειναι ολο και καλυτερη και πιο σκοτεινη η σειρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το φοβασαι καθολου! Ξεκινα τα απο την αρχη και μην κρινεις απο τα 2 πρωτα βιβλια (Νυχτεριδα και Κατσαριδες) τα οποια ειναι λιγο ουδετερα. Μετα το 3ο καθε βιβλιο ανεβαινει και ειναι ολο και καλυτερη και πιο σκοτεινη η σειρα!

Σ'ευχαριστώ! Γενικά τα βιβλία είναι περισσότερο αστυνομικά στο στυλ των κλασσικών με τον Σέρλοκ Χολμς πχ ή περισσότερο θρίλερ με αιματηρές περιγραφές κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετά βίαιες σκηνές, ωστόσο μην το θεωρήσεις ανασταλτικό παράγοντα καθώς όπως προαναφέρθηκε, τα βιβλία είναι αρκετά καλά και ο ορισμός του page turner

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ! Γενικά τα βιβλία είναι περισσότερο αστυνομικά στο στυλ των κλασσικών με τον Σέρλοκ Χολμς πχ ή περισσότερο θρίλερ με αιματηρές περιγραφές κλπ; 

Μάλλον προς το δεύτερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην Ευρώπη είναι δύο οι "σχολές" του αστυνομικού μυθιστορήματος εδώ και αρκετά χρόνια:

 

Η Σκανδιναβική (Δανοί, Σουηδοί, Νορβηγοί συγγραφείς) που παίζει έντονα η ψυχασθένεια στους χαρακτήρες και ορισμένοι επιδίδονται σε ρεσιτάλ βίας, και η Βρετανική, που είναι περισσότερο "εγκεφαλικό" το αστυνομικό μυθιστόρημα (και εδώ υπάρχει βία, αλλά όχι τόσο εξεζητημένη όπως στα Σκανδιναβικά).

 

Τα τελευταία χρόνια, το Ίδρυμα Άγκαθα Κρίστι έδωσε τη συγκατάθεσή του για τη συγγραφή νέων περιπετειών του Πουαρό, από τη Σόφι Χάνα (το πρώτο σε μετάφραση Αύγουστου Κορτώ). Έχουν κυκλοφορήσει δύο και πρόκειται να κυκλοφορήσει τουλάχιστον ένα ακόμη, αλλά από του χρόνου (αρχές του '17 κυκλοφόρησε το δεύτερο, λογικά έχει μεταφραστεί αλλά δεν το έχω τσεκάρει).

 

Μετά, πάμε στους Αμερικανούς, που είναι (γενικά) κάτι ανάμεσα στους Βρετανούς και τους Σκανδιναβούς.

 

Αν δεν σας αρέσουν τα πολλά αίματα, οι νέες περιπέτειες του Πουαρό είναι ό,τι πρέπει. Αστυνομικά γράφει και η Ρόουλινγκ, με το ψευδώνυμο Ρόμπερτ Γκάλμπρεϊθ, τα οποία μάλιστα από φθινόπωρο θα γυριστούν και σε σειρά από το BBC.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο βιβλίο περί χιούμορ; Ανάλυση, πως λειτουργεί εγκεφαλικά, τα είδη του, τέτοια πράγματα...

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ξερει κανεις γιατι τις τελευταιες μερες δεν λειτουργει  το cosmotebooks.gr ; Έκλεισε επ' αορίστον ή προσωρινά ;

 

 

Ενημέρωση
 
Από 27/7/17 το COSMOTE Books έχει σταματήσει τη λειτουργία του.
 
Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη και την προτίμησή σας.
 
Ευχόμαστε η αγάπη σας για το βιβλίο να είναι πάντα δυνατή.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει ειπωθεί ξανα αλλα εχει αρκετές προσφορές το public σε βιβλία αλλα το εχω εδω κ λιγο καιρό και δεν ξερω τι εχει μείνει.....πάντως γενικα για τιμές θέλει ψαξιμο απο το Σκρουτζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Να 'σαι καλά, πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Άρα Nesbo και λοιπούς τους απορρίπτω και βλέπουμε. 

 

Χάνεις πιστεύω. σε καμία περίπτωση στα βιβλία του Νέσμπο δεν είναι οι σκηνές βίας που σε κυριαρχούν, ούτε αυτές που σε καθηλώνουν. Είναι ο χαρακτήρας του Χόλε και η πάλη με τους δαίμονες του, είναι οι ιστορίες που ενώ προχωρούν τα βιβλία γίνονται πιο σκοτεινές και η αγωνία από κάποιο σημείο και μετά που σε κάνουν να μην αφήνεις το βιβλίο. Δώσε του μια ευκαιρία τουλάχιστον κατά την γνώμη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...