Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το μπουκς κλάμπ κάποιος με πρότεινε αυτή την σειρά:

https://www.nasa.gov/connect/ebooks/rockets_people_vol1_detail.html

Δεν ξέρω εάν είναι καλή,δεν το άρχισα ακόμη(είναι στα must read μου για το 2017/8) αλλά είναι τζάμπα(νομίμως) και προτείνεται από την NASA. 

Είπα να το βάλω εδώ για όποιον γουστάρει Ιστορία της Επιστήμης του Σοβιετικού Διαστημικού προγράμματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα/μερα(?), έχει κάποιος να προτείνει ένα-δυο καλά εισαγωγικά βιβλία στη θεωρία αριθμών;

 

Ρώτησα φοιτητή του μαθηματικού Ιωαννίνων και μου είπε ότι κάνουν το βιβλίο του Πουλάκη. Επίσης μου το πρότεινε ένας ακόμα απο μαθηματικό ΕΚΠΑ. Δε ξέρω όμως κατά πόσο έχουν ασχοληθεί με το βιβλίο ή αν μου το πρότειναν απλά επειδή αυτό ξέρουν.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα/μερα(?), έχει κάποιος να προτείνει ένα-δυο καλά εισαγωγικά βιβλία στη θεωρία αριθμών;

 

Ρώτησα φοιτητή του μαθηματικού Ιωαννίνων και μου είπε ότι κάνουν το βιβλίο του Πουλάκη. Επίσης μου το πρότεινε ένας ακόμα απο μαθηματικό ΕΚΠΑ. Δε ξέρω όμως κατά πόσο έχουν ασχοληθεί με το βιβλίο ή αν μου το πρότειναν απλά επειδή αυτό ξέρουν.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη!

 

Αναλόγως τι εννοείς με τον όρο "εισαγωγικά βιβλία στη θεωρία αριθμών".

 

Στο ΑΠΘ ας πούμε η θεωρία αριθμών δεν είναι 1 μάθημα αλλά ένας ολόκληρος τομέας ( μαζί με την άλγεβρα και μαθηματική λογική) που αποτελείτε από 7-8 μαθήματα!

 

Ορίστε μερικά που δουλεύουμε και που νομίζω είναι πιο κοντά σε αυτό που θες: 

 

Εισαγωγή στην Άλγεβρα του J. Fraleigh

------------------//------------- του Ε. Ψωμόπουλου

Αλγεβρικές Δομές Ι του Ε. Ψωμόπουλου

 

Τώρα αν θέλεις κάτι φθηνό και άμεσο μπορώ να σου στείλω και pdf από τις σημειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα/μερα(?), έχει κάποιος να προτείνει ένα-δυο καλά εισαγωγικά βιβλία στη θεωρία αριθμών;

 

Ρώτησα φοιτητή του μαθηματικού Ιωαννίνων και μου είπε ότι κάνουν το βιβλίο του Πουλάκη. Επίσης μου το πρότεινε ένας ακόμα απο μαθηματικό ΕΚΠΑ. Δε ξέρω όμως κατά πόσο έχουν ασχοληθεί με το βιβλίο ή αν μου το πρότειναν απλά επειδή αυτό ξέρουν.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη!

 

 

Η άλγεβρα του Fraleigh είναι τρομερό βιβλίο και αν ήθελες να μάθεις άλγεβρα (ομάδες/δακτυλίους/Galois) θα το πρότεινα χωρίς ενδοιασμούς, αλλά περιέχει μέσα ελάχιστη θεωρία αριθμών (περιέχει την απόδειξη των θεωρημάτων των Fermat και Euler και κάποια ακόμα σκόρπια αποτελέσματα). 

 

Τα βιβλία του Πουλάκη τα είχα χρησιμοποιήσει σε ένα μάθημα και δεν είναι άσχημη επιλογή. Εκτός από τη Θεωρία Αριθμών έχει ένα ακόμα για Κρυπτογραφία και η τιμή των 15 ευρώ για το καθένα είναι χώμα (για βιβλία μαθηματικών). 

Επίσης είχα χρησιμοποιήσει τις σημειώσεις του Γιαννόπουλου οι οποίες μου άρεσαν περισσότερο. Έχουν αρκετές λυμένες ασκήσεις και είναι δωρεάν. 

 

Ο Πουλάκης καλύπτει σαφώς μεγαλύτερη ύλη από τον Γιαννόπουλο, όμως τα επιπλέον θέματα που μελετά δε σε πολυενδιαφέρουν αν απλά θες μια εισαγωγή. Στο πρώτο κεφάλαιο ο Πουλάκης κάνει ένα μικρό crash course σε ομάδες, δακτυλίους, αξιώματα Peano και θεμελίωση ακεραίων, ρητών κλπ. Μπορείς να το παραλείψεις σε πρώτη ανάγνωση και, ειδικά αν δεν έχεις ένα αξιοπρεπές υπόβαθρο, περισσότερο θα σε μπερδέψει. Στην ουσία από το πρώτο κεφάλαιο χρειάζεσαι μόνο την αρχή επαγωγής και το ότι είναι ισοδύναμη με την αρχή της καλής διάταξης. Έχοντας αυτό το εργαλείο, και τις στοιχειώδεις ιδιότητες των φυσικών που ξέρεις από το λύκειο, μπορείς να καταλάβεις και να απολαύσεις σχεδόν όλα τα αποτελέσματα του υπόλοιπου βιβλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καμιά καλή πρόταση για βιβλίο πάνω στην ελληνική μυθολογία;

​Θέλω να εμβαθύνει αρκετά.

 

Ελληνικοι Μυθοι του Ρομπερτ Γκρειβς https://www.politeianet.gr/books/9789603525004-graves-robert-kaktos-oi-ellinikoi-muthoi-ditomo-191213

 

Ισως λίγο "δυσκολο" γιατι κλινει πιο πολυ προς το ακαδημαικο αναγνωσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τι εννοείς με τον όρο "εισαγωγικά βιβλία στη θεωρία αριθμών".

 

Στο ΑΠΘ ας πούμε η θεωρία αριθμών δεν είναι 1 μάθημα αλλά ένας ολόκληρος τομέας ( μαζί με την άλγεβρα και μαθηματική λογική) που αποτελείτε από 7-8 μαθήματα!

 

Ορίστε μερικά που δουλεύουμε και που νομίζω είναι πιο κοντά σε αυτό που θες: 

 

Εισαγωγή στην Άλγεβρα του J. Fraleigh

------------------//------------- του Ε. Ψωμόπουλου

Αλγεβρικές Δομές Ι του Ε. Ψωμόπουλου

 

Τώρα αν θέλεις κάτι φθηνό και άμεσο μπορώ να σου στείλω και pdf από τις σημειώσεις.

 

 

Η άλγεβρα του Fraleigh είναι τρομερό βιβλίο και αν ήθελες να μάθεις άλγεβρα (ομάδες/δακτυλίους/Galois) θα το πρότεινα χωρίς ενδοιασμούς, αλλά περιέχει μέσα ελάχιστη θεωρία αριθμών (περιέχει την απόδειξη των θεωρημάτων των Fermat και Euler και κάποια ακόμα σκόρπια αποτελέσματα). 

 

Τα βιβλία του Πουλάκη τα είχα χρησιμοποιήσει σε ένα μάθημα και δεν είναι άσχημη επιλογή. Εκτός από τη Θεωρία Αριθμών έχει ένα ακόμα για Κρυπτογραφία και η τιμή των 15 ευρώ για το καθένα είναι χώμα (για βιβλία μαθηματικών). 

Επίσης είχα χρησιμοποιήσει τις σημειώσεις του Γιαννόπουλου οι οποίες μου άρεσαν περισσότερο. Έχουν αρκετές λυμένες ασκήσεις και είναι δωρεάν. 

 

Ο Πουλάκης καλύπτει σαφώς μεγαλύτερη ύλη από τον Γιαννόπουλο, όμως τα επιπλέον θέματα που μελετά δε σε πολυενδιαφέρουν αν απλά θες μια εισαγωγή. Στο πρώτο κεφάλαιο ο Πουλάκης κάνει ένα μικρό crash course σε ομάδες, δακτυλίους, αξιώματα Peano και θεμελίωση ακεραίων, ρητών κλπ. Μπορείς να το παραλείψεις σε πρώτη ανάγνωση και, ειδικά αν δεν έχεις ένα αξιοπρεπές υπόβαθρο, περισσότερο θα σε μπερδέψει. Στην ουσία από το πρώτο κεφάλαιο χρειάζεσαι μόνο την αρχή επαγωγής και το ότι είναι ισοδύναμη με την αρχή της καλής διάταξης. Έχοντας αυτό το εργαλείο, και τις στοιχειώδεις ιδιότητες των φυσικών που ξέρεις από το λύκειο, μπορείς να καταλάβεις και να απολαύσεις σχεδόν όλα τα αποτελέσματα του υπόλοιπου βιβλιου.

Ευχαριστώ παιδιά, θα τα κοιτάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να κάνω δώρο ένα βιβλίο για κάποιον σε επίπεδο lower που έχει σταματήσει τα Αγγλικά εδώ και χρόνια για βελτίωση λεξιλογίου και γενικά για τριβή με τη γλώσσα; Ιδανικά τα βιβλία θα είχαν να κάνουν με εσωτερική αναζήτηση and whatnot, αλλά σε κάθε περίπτωση θέλω βιβλία που είναι ενδιαφέρονται (αλλιώς θα έπαιρνα λεξικό). Έχετε καμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε βιβλία στο πως δημιουργήθηκαν οι γνωστές εταιρίες πληροφορικής/gaming ή βιογραφίες για τα άτομα που τις δημιούργησαν? Με μια μικρή αναζήτηση στο amazon έχω βρει κάποια πχ για την microsoft, αλλά είναι αρκετά παλιά. Θέλω δηλαδή να είναι όσο το δυνατόν πιο πρόσφατα.  Έχω διαβάσει μέχρι στιγμής το iCon που μιλάει για τον Στιβ Τζόμπς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα/μερα(?), έχει κάποιος να προτείνει ένα-δυο καλά εισαγωγικά βιβλία στη θεωρία αριθμών;

 

Ρώτησα φοιτητή του μαθηματικού Ιωαννίνων και μου είπε ότι κάνουν το βιβλίο του Πουλάκη. Επίσης μου το πρότεινε ένας ακόμα απο μαθηματικό ΕΚΠΑ. Δε ξέρω όμως κατά πόσο έχουν ασχοληθεί με το βιβλίο ή αν μου το πρότειναν απλά επειδή αυτό ξέρουν.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη!

 

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να κάνω δώρο ένα βιβλίο για κάποιον σε επίπεδο lower που έχει σταματήσει τα Αγγλικά εδώ και χρόνια για βελτίωση λεξιλογίου και γενικά για τριβή με τη γλώσσα; Ιδανικά τα βιβλία θα είχαν να κάνουν με εσωτερική αναζήτηση and whatnot, αλλά σε κάθε περίπτωση θέλω βιβλία που είναι ενδιαφέρονται (αλλιώς θα έπαιρνα λεξικό). Έχετε καμιά πρόταση;

to kill a mockingbird της χαρπερ λι.

κλασσικο. πολυ ωραιος ρυθμος, ενδιαφερον, με σαφη πολιτικη αποψη και αρκετα απλο στα αγγλικα του.

τυχαινει να ειναι απο τα λιγα βιβλια που εχω διαβασει στα αγγλικα μιας και το επιπεδο μου δεν ειναι σπουδαιο και το εβγαλα περα μια χαρα.

Έχετε καμιά καλή πρόταση για βιβλίο πάνω στην ελληνική μυθολογία;

​Θέλω να εμβαθύνει αρκετά.

αναλογα πως εννοεις το εμβαθυνει.

αν εννοεις κατι ακαδημαϊκο, δεν ξερω..

εμενα μου αρεσει πολυ η μυθολογια του τσιφορου 

πχ http://www.protoporia.gr/elliniki-mythologia-p-62693.html

αλλα καλο θα ηταν να το ξεφυλλισεις πριν το παρεις γιατι εχει πολυ ιδιαιτερο στυλ -θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι..διασκευη της μυθολογιας- και δεν ξερω αν θα σου κανει.

Έχετε υπόψη σας καλή μετάφραση στα Ελληνικά του Master and Margarita; Φοβάμαι να πάρω τυχαια μην πέσω σε καμια που έχει μεταφραστεί απο τα αγγλικα.

ναι!

διαβασε αυτην εδω αφοβα. πολυ καλη. εκδοσεις θεμελιο:

https://www.politeianet.gr/books/bulgakov-mikhail-themelio-o-maitr-kai-i-margarita-200884?gclid=CjwKCAjw4KvPBRBeEiwAIqCB-c72tiab6xjWKKgzSprdlJdYNWr8QW5xVTKjKQvgbyH1sWNAUDk3nRoCcOoQAvD_BwE

παρεμπιπτοντως το βιβλιο ειναι αριστούργημα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα πως εννοεις το εμβαθυνει.

αν εννοεις κατι ακαδημαϊκο, δεν ξερω..

εμενα μου αρεσει πολυ η μυθολογια του τσιφορου

πχ http://www.protoporia.gr/elliniki-mythologia-p-62693.html

αλλα καλο θα ηταν να το ξεφυλλισεις πριν το παρεις γιατι εχει πολυ ιδιαιτερο στυλ -θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι..διασκευη της μυθολογιας- και δεν ξερω αν θα σου κάνει.

Εννοώ να είναι όσο το δυνατόν πληρέστερη και σε γεγονότα, αλλά να μη γίνεται και απλή αναφορά.

Όχι, δε μου κάνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to kill a mockingbird της χαρπερ λι.

κλασσικο. πολυ ωραιος ρυθμος, ενδιαφερον, με σαφη πολιτικη αποψη και αρκετα απλο στα αγγλικα του.

τυχαινει να ειναι απο τα λιγα βιβλια που εχω διαβασει στα αγγλικα μιας και το επιπεδο μου δεν ειναι σπουδαιο και το εβγαλα περα μια χαρα.

Πιστεύεις ότι θα με βοηθήσει στη Θεωρία Αριθμών; Μη το αγοράσω τσάμπα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι θα με βοηθήσει στη Θεωρία Αριθμών; Μη το αγοράσω τσάμπα.

εχεις δικιο που εισαι επιφυλακτικος, με τη θεωρια αριθμων μαλλον δεν θα σε βοηθησει :)

δυστυχως και το βιβλιο που μας εδιναν εμας για τη θεωρια αριθμων, ενα μικρο πρασινο, ουτε αυτο θα σε βοηθησει πολυ-δεν το συνιστω.

σορρυ λοιπον, false alarm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...