Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, kate23 είπε

Ω τέλεια! Περιμένουμε εντυπώσεις από "Τα Πηγάδια της Κολάσεως" όταν το διαβάσεις. Όποιος διαβάσει πρώτος το Σάλεμς Λοτ, γράφει εδώ :) Καλά, το τερμάτισες με τη Νυχτερινή Πτήση 29, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ποτέ κάτι τέτοιο 😮 

Done deal! Το παρήγγειλα κι αυτό μαζί με τα υπόλοιπα. 🙂

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 30/10/2018 στις 1:55 ΜΜ, vaggos400 είπε

Παιδιά μπορείτε  να μου προτείνετε  ενα λογοτεχνικό βιβλίο για εξάσκηση αγγλικών??

 

Στις 30/10/2018 στις 4:08 ΜΜ, bilisios είπε

 

17 ώρες πριν, fiwi είπε

Για την εξάσκηση αγγλικών, μου είχε προτείνει μια φίλη μου που ασχολείται με μεταφράσεις ότι τα βιβλία του Χάρρυ Πότερ είναι ιδανικά για αρχή και τα συνιστά σε μαθητές της.

 

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και audiobook στο utube θα βρεις αφθονο πραμα.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLq9CGKh-C_9QluavChNu7PciMSsuqnEi6

https://www.youtube.com/results?search_query=sci+fi+short+stories

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2018 στις 7:46 ΠΜ, kate23 είπε

Ω τέλεια! Περιμένουμε εντυπώσεις από "Τα Πηγάδια της Κολάσεως" όταν το διαβάσεις. Όποιος διαβάσεις πρώτος το Σάλεμς Λοτ, γράφει εδώ :) Καλά, το τερμάτισες με τη Νυχτερινή Πτήση 29, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ποτέ κάτι τέτοιο 😮 

Το Salems Lot το διαβασα καπου στο 2000, αν θυμαμαι καλα, και απο τοτε εγινα και fan του stephen king.Πανε πολλααα χρονια αλλα αυτο που μου εχει μεινει ειναι οτι συχνα πυκνα σηκωνα το κεφαλι και κοιτουσα πισω απο τον ωμο μου ή γυρω στο δωματιο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το Ender's Game και την συνέχει του, το The speaker for the Dead. Το Ender's Game είναι πολύ πιο σκωτινό και βίαιο από την ταινία.

Πολύ ωραία και τα δύο!

https://en.wikipedia.org/wiki/Ender's_Game

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, firewalker είπε

Διάβασα το Ender's Game και την συνέχει του, το The speaker for the Dead. Το Ender's Game είναι πολύ πιο σκωτινό και βίαιο από την ταινία.

Πολύ ωραία και τα δύο!

https://en.wikipedia.org/wiki/Ender's_Game

Ξέρεις εάν έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, firewalker είπε

Δεν γνωρίζω. Δεν το έψαξα.

https://www.politeianet.gr/books/9789607014306-card-orson-scott-medousa-to-paichnidi-tou-enter-196529 Αυτό πρέπει να είναι.               Τώρα είδα ότι είναι τριλογία, πιστεύεις ότι το πρώτο τελειώνει ικανοποιητικά, σου δίνει την αίσθηση της ολοκλήρωσης ή πρέπει να διαβαστούν και τα τρία;

Επεξ/σία από gmath26
Συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gmath26 είπε

https://www.politeianet.gr/books/9789607014306-card-orson-scott-medousa-to-paichnidi-tou-enter-196529 Αυτό πρέπει να είναι.               Τώρα είδα ότι είναι τριλογία, πιστεύεις ότι το πρώτο τελειώνει ικανοποιητικά, σου δίνει την αίσθηση της ολοκλήρωσης ή πρέπει να διαβαστούν και τα τρία;

 

Ναι. Νομίζω πως τελειώνει ικανοποιητικά.

 

Βασικά το Ender's Game προορίζονταν για εισαγωγή στο The Speaker for the Dead. Αλλά έγινε ξεχωριστό βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολλααααα χρονια αποφασισα να κανω ενα ωραιο δωρο στον εαυτο μου και πηρα αυτο

:ÎÏÏοÏία (κÏμικοÏÏαγική) ÏÎ¿Ï Î½ÎµÎ¿ÎµÎ»Î»Î·Î½Î¹ÎºÎ¿Ï ÎºÏάÏοÏÏ 1830-1974

εκτος απο τα υπολοιπα του ραφαηλιδη απο τα οποια εχω τσεκαρει κανενα δυο ακομα να διαβασω , υπαρχει καμια προταση σε τετοιου ειδους βιβλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Μετα απο πολλααααα χρονια αποφασισα να κανω ενα ωραιο δωρο στον εαυτο μου και πηρα αυτο

:ÎÏÏοÏία (κÏμικοÏÏαγική) ÏÎ¿Ï Î½ÎµÎ¿ÎµÎ»Î»Î·Î½Î¹ÎºÎ¿Ï ÎºÏάÏοÏÏ 1830-1974

εκτος απο τα υπολοιπα του ραφαηλιδη απο τα οποια εχω τσεκαρει κανενα δυο ακομα να διαβασω , υπαρχει καμια προταση σε τετοιου ειδους βιβλιο?

ωραιο το βιβλιο τουα ραφαηλιδη..εχω διαβασει και του κλεανθη γριβα το η ελλαδα στον 20ο αιωνα. παρομοιο αλλα πολυ πιο συνοπτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2018 στις 11:32 ΠΜ, Kapetanakos είπε

Μετα απο πολλααααα χρονια αποφασισα να κανω ενα ωραιο δωρο στον εαυτο μου και πηρα αυτο

:ÎÏÏοÏία (κÏμικοÏÏαγική) ÏÎ¿Ï Î½ÎµÎ¿ÎµÎ»Î»Î·Î½Î¹ÎºÎ¿Ï ÎºÏάÏοÏÏ 1830-1974

εκτος απο τα υπολοιπα του ραφαηλιδη απο τα οποια εχω τσεκαρει κανενα δυο ακομα να διαβασω , υπαρχει καμια προταση σε τετοιου ειδους βιβλιο?

 

Ο τρόπος που παρουσιάζει την ιστορία ο Ραφαηλίδης είναι ένα είδος από μονο του, δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι αντίστοιχο. 😜

Έξυπνο χιούμορ, αυτοσαρκασμός, αλλά επειδή είναι έντονο και το τραγικό στοιχείο στο βιβλίο, υπάρχουν σελίδες που το κλείνεις και θες να σπάσεις κάτι από τα νεύρα σου.

 

 

 

Θα έπρεπε να διδάσκεται σε σχολεία.

 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Μετα απο πολλααααα χρονια αποφασισα να κανω ενα ωραιο δωρο στον εαυτο μου και πηρα αυτο

:ÎÏÏοÏία (κÏμικοÏÏαγική) ÏÎ¿Ï Î½ÎµÎ¿ÎµÎ»Î»Î·Î½Î¹ÎºÎ¿Ï ÎºÏάÏοÏÏ 1830-1974

εκτος απο τα υπολοιπα του ραφαηλιδη απο τα οποια εχω τσεκαρει κανενα δυο ακομα να διαβασω , υπαρχει καμια προταση σε τετοιου ειδους βιβλιο?

Εννοείς σε ύφος ή σε περιεχόμενο; Για τόσο μεγάλο ιστορικό εύρος υπάρχουν τα βιβλία του Τάσου Βουρνά αλλά πολλά είναι εξαντλημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανείς που έχει διαβάσει κάποιο απ τα παρακάτω και έχει όρεξη να πει μια γνώμη;

Watership Down (Στο λόφο του Γουότερσιπ) - Richard Adams

Μόμο - Michael Ende

Πατέρες και Γίοι/Παιδιά - Τουργκένιεφ

Αφήγηση ενός Ναυαγού - Μάρκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...