Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως βιβλιοφάγος έχω διαβάσει διάφορα, αυτό που προτείνω, σε δυνατούς αναγνώστες, είναι βεβαίως βεβαίως "Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά" dan dan~~

22 ώρες πριν, SOADNICK είπε

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανείς που έχει διαβάσει κάποιο απ τα παρακάτω και έχει όρεξη να πει μια γνώμη;

Watership Down (Στο λόφο του Γουότερσιπ) - Richard Adams

Μόμο - Michael Ende

Πατέρες και Γίοι/Παιδιά - Τουργκένιεφ

Αφήγηση ενός Ναυαγού - Μάρκες

Λοιπόν για να μη ψεύδομαι δεν έχω διαβάσει κάποιο από τα παραπάνω αλλά είχα δει τη θεατρική παράσταση βασισμένη στο βιβλίο Μόμο - Michael Ende, ενδιαφέρουσα και είμαι σίγουρη πως το βιβλίο θα είναι χίλιες φορές καλύτερο. Έτσι μετά από λίγο ψάξιμο -έχοντας το ερέθισμα από τη παράσταση- βρήκα πως χαρακτηρίστηκε από κριτικούς αλλά και φιλοσόφους ως «ένα από τα σημαντικότερα βιβλία του 20ού αιώνα». Δυστυχώς όμως λόγω των ανησυχιών της καθημερινής ζωής δε κατάφερα να το πάρω ακόμη στα χέρια μου. Αυτά από εμένα, τώρα εσύ θα πάρεις την τελική απόφαση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδια

θελω να ξεκινησω να διαβαζω νεοτερη ιστορια (1600+) απλά είναι λίγο εκτός γνωσεων μου. Εχετε καποιο βιβλιο που να απευθυνεται σ αυτη την εποχη υποψιν ?

Σαν παρακινηση το θελω για να εχω μια αρχη να ψαχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2018 στις 11:32 ΠΜ, Kapetanakos είπε

Μετα απο πολλααααα χρονια αποφασισα να κανω ενα ωραιο δωρο στον εαυτο μου και πηρα αυτο

:ÎÏÏοÏία (κÏμικοÏÏαγική) ÏÎ¿Ï Î½ÎµÎ¿ÎµÎ»Î»Î·Î½Î¹ÎºÎ¿Ï ÎºÏάÏοÏÏ 1830-1974

εκτος απο τα υπολοιπα του ραφαηλιδη απο τα οποια εχω τσεκαρει κανενα δυο ακομα να διαβασω , υπαρχει καμια προταση σε τετοιου ειδους βιβλιο?

 

Το συγκεκριμένο το έχω στο ράφι 3 χρόνια κ ακόμα να το αρχίσω .

έχω διαβάσει την μεγαλη περιπετεια του μαρξισμου κ αλλο ένα και είναι απολαυστική η γραφή του!

τι ακριβως εννοεις 'τετοιου ειδους βιβλιο?'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2018 στις 9:52 ΜΜ, SOADNICK είπε

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανείς που έχει διαβάσει κάποιο απ τα παρακάτω και έχει όρεξη να πει μια γνώμη

[...]

Μόμο - Michael Ende

[...]

Δεν πιστεύω πως δεν θα ευχαριστηθείς την ανάγνωσή του. Διαβάζεται εύκολα - σαν ένα παραμύθι που ξεχειλίζει νοήματα μες στην απλότητά του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, aledjo είπε

Καλησπέρα !

Θέλω να ξεκινήσω να διαβάσω jo nesbo.

Από ποιο προτείνετε να ξεκινήσω ? 

 

45 λεπτά πριν, djcat είπε

Νυχτερίδα.

Είναι και το 1ο της σειράς. Αρκετά κινηματογραφικό γράψιμο και με πλοκή που δεν κάνει κοιλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα αναμενω προταση για μονον ξενο μεταφρασμενο βιβλιο αυστηρα με βαθμολογια goodread ανω του 4,2-κατηγορια αδιαφορη αν γινεται standalone,απο ηρωικη φαντασια και νενανικη λογοτεχνια εχω διαβασει σχεδον τα παντα αρα αυτο το βγαζουμε-τελευταιο βιβλιο που διαβασα το αηδονι ακυρο εντελως για τα γουστα μου αλλα τιμιο-η κανα θριλερ η οτιδηποτε αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Άθλιοι του Βίκτωρ Ουγκώ αξίζει η θα το βαρεθώ εύκολα και θα πάνε χαμένα τα λεφτά; Γενικά είμαι συνηθισμένος να διαβάζω max 200-300 σελίδες... Ξέρω θέλω προπόνηση ακόμα αλλά οι ταινίες και το σινεμά μου έχουν φάει το μυαλό και δύσκολα θα κάτσω να διαβάσω ένα βιβλίο αν δεν έχει κάποια σχέση με μάχη μεταξύ καλού και κακού ας πούμε και πιο συγκεκριμένα με Χριστό και σατανά. Περιμένω προτάσεις για την κατηγορία που ζήτησα και για το αν οι άθλιοι αξίζουν ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NinjaMan είπε

Οι Άθλιοι του Βίκτωρ Ουγκώ αξίζει η θα το βαρεθώ εύκολα και θα πάνε χαμένα τα λεφτά; Γενικά είμαι συνηθισμένος να διαβάζω max 200-300 σελίδες... Ξέρω θέλω προπόνηση ακόμα αλλά οι ταινίες και το σινεμά μου έχουν φάει το μυαλό και δύσκολα θα κάτσω να διαβάσω ένα βιβλίο αν δεν έχει κάποια σχέση με μάχη μεταξύ καλού και κακού ας πούμε και πιο συγκεκριμένα με Χριστό και σατανά. Περιμένω προτάσεις για την κατηγορία που ζήτησα και για το αν οι άθλιοι αξίζουν ή όχι.

Εάν περιμένεις μάχες στυλ σινεμά, τότε ο Ουγκό δεν είναι για σένα. Έχει περιγραφή μιας μάχης και "δράση" στο τελευταίο μέρος του βιβλίου , αλλά η πλοκή κυρίως αφορά την ανθρώπινη φύση, όχι τα μπαμ μπουμ.Τουλάχιστον στην abridged έκδοση, στην πλήρη έκδοση έχεις κάτι εκατοντάδες σελίδες με ψιλοάσχετα για τους Ναπολεόντιους πολέμους.

Το βιβλίο επίσης, ακόμη και στην "σύντομη" έκδοση είναι πολύ μεγάλο για 200-300 σελίδες που έβαλες για όριο.

 

Για βιβλία που έχουν διαβόλους και σατανάδες αλά σινεμά, μάλλον πρέπει να δεις σε horror και όχι στα κλασσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2018 στις 9:32 ΠΜ, Kapetanakos είπε

Μετα απο πολλααααα χρονια αποφασισα να κανω ενα ωραιο δωρο στον εαυτο μου και πηρα αυτο

:ÎÏÏοÏία (κÏμικοÏÏαγική) ÏÎ¿Ï Î½ÎµÎ¿ÎµÎ»Î»Î·Î½Î¹ÎºÎ¿Ï ÎºÏάÏοÏÏ 1830-1974

εκτος απο τα υπολοιπα του ραφαηλιδη απο τα οποια εχω τσεκαρει κανενα δυο ακομα να διαβασω , υπαρχει καμια προταση σε τετοιου ειδους βιβλιο?

https://www.protoporia.gr/laiki-istoria-toy-kosmoy-p-354497.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε παιδιά και τα δύο εξαιρετικά! Ειδικά του Κρις Χάρμαν η Λαική Ιστορία του Κόσμου είναι βιβλίο που πρέπει να διδάσκεται στα παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LongTom είπε

Για βιβλία που έχουν διαβόλους και σατανάδες αλά σινεμά, μάλλον πρέπει να δεις σε horror και όχι στα κλασσικά. 

Αν μπορείς πρότεινε μερικά καλά του είδους για να κάτσω να επιλέξω γιατί φαίνεται ότι το κατέχεις το άθλημα και κατάλαβες τι στυλ μου αρέσει. Αν βάλουμε horror και ένα μιξ φαντασίας και να είναι και σχετικά μικρό, σύντομο το βιβλίο είμαστε κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...