Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, wizzy είπε

Πρόλαβα να απαντήσω πριν την τελευταία εβδομάδα του Οκτωβρίου! (sorry για την καθυστέρηση...)

OK, Top 3 και Top 5 είναι πολύ δύσκολο να προτείνω. Ενδεικτικά, θα σου πρότεινα το "Ο παρίας", "Ο σκοτεινός καθρέπτης" του Graham Masterton, το "Οι γυναίκες με τα μαύρα", "Μιστερ Τόρσο" του Edward Lee και το "Δίψα για αίμα" του Simon Clark. Δες ποια μπορείς να βρεις (γιατί κάποια μπορεί να είναι out of print) και τα λέμε εκ νέου.

Ευχαριστώ πολύ! Θα τσεκάρω ποια μπορώ να βρω και ελπίζω να ξεκινήσω κάποιο σύντομα :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κλασσικά θριλεράκι και πάλι: Claire Mackintosh - Σε είδα, από εκδόσεις Μεταίχμιο. 

https://www.metaixmio.gr/el/products/σε-είδα

Μου άρεσε τόσο που δεδομένα το επόμενο βιβλίο που θα διαβάσω θα είναι το προηγούμενο της Βρετανίδας. 

Τίμια προσπάθεια στη μετάφραση αν κ έλειπαν μερικοί επεξηγηματικοι αστερισκοι για τα λονδρέζικα / αγγλικά τεκταινόμενα. 

Στα μείον η ποιότητα της βιβλιοδεσίας (δεν ξέρω πως να το θέσω για να μαι ειλικρινής). Το γύρισμα των σελίδων "τρίζει" με αποτέλεσμα η γυναίκα μου να με πετάξει χτες εκτός κρεβατιού γιατί την ξυπνούσα. Τελικά διάβασα το Μίκυ Μάους της Παρασκευής το βράδυ κ σηκώθηκα ξημερώματα να το τελειώσω με το τσάι μου (χωρίς καφέ από τις 28.08!!! αλλά σύντομα θα πιω και πάλι τον αγαπημένο μου Αμερικάνο). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μας βάζουν χέρι όταν προσθέτουμε πολλές ΣτΜ.

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, άρα δεν ξέρω αν/πόσες σημειώσεις έχει, ούτε συνεργάζομαι με το Μεταίχμιο για να έχω άποψη για τη γενικότερη πολιτική τους, απλά το βλέπω να συμβαίνει και το αναφέρω για να υπάρχει μια εικόνα.

Προχθές παρέδωσα ένα με 35 ΣτΜ σε 280 σελίδες. Θα μπορούσα άνετα να είχα βάλει άλλες τόσες, αλλά εκεί θα είχα σίγουρα θέμα. Περιμένω σχόλια από την επιμέλεια.

Το δύσκολο είναι όταν πέφτεις σε βιβλίο με ΣτΣ και ΣτΜ, εκεί μπορεί να έχεις θέμα και με τους εκπροσώπους του συγγραφέα, αν ζητήσουν να δουν το κείμενο πριν κυκλοφορήσει (όπως συμβαίνει με κάποια "μεγάλα" ονόματα). Συν τα πρακτικά: λ.χ. έχω μεταφράσει βιβλία όπου η μισή σελίδα και βάλε ήταν σημείωση. Ε, αν βάλεις και δική σου εκεί, θα έχεις πέντε γραμμές κείμενο και το υπόλοιπο σημειώσεις, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να σκαλώσει στην επιμέλεια.

Υπάρχουν μετά και άλλες περιπτώσεις, που σου λένε να μη βάζεις γιατί χαλάει η ροή, αποσπάται ο αναγνώστης κτλ. Ειδικά όταν η ξένη γλώσσα στο πρωτότυπο μπαίνει για "χρώμα" (συνήθως Γαλλικά και Ιταλικά σε Αγγλικά). Και μετά, σου πετάει, ας πούμε, Πολωνικά σε Γερμανικά, και τι κάνεις εκεί; Θέλω να πω, το "mon ami" ή το "au revoir" ποντάρεις πως θα το βγάλει ο άλλος. Ένα to jest jablko, όμως, το αφήνεις;

Είναι μεγάλη ιστορία οι σημειώσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω σχετικά από μεταφράσεις. Σαν αναγνώστης απλά παρέθεσα τη γνώμη μου για τη συγκεκριμένη. Ακριβώς επειδή με βοήθησε στην ανάγνωση - δεν έχω ζήσει Αγγλία για να ξέρω πχ την πιο επιτυχημένη σαπουνόπερα - και καλομαθα, απογοητευτηκα όταν σε μερικά σημεία άγνωστα για μένα δεν υπήρχε σημείωση. Και αναρωτιόμουν ξέρω γω τι είναι αυτό το oyster - παράδειγμα φέρνω, επεξηγειται στο βιβλίο. 

Στο συγκεκριμένο βιβλίο δεν υπάρχουν σημειώσεις συγγραφέα. Διευκρινιζεται μάλιστα σε μια από τις αρχικές σελίδες πως όλες οι σημειώσεις αποτελούν προϊόν της μεταφράστιας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέστρεψα έχοντας διαβάσει επιτέλους τον Παρία του Masterton.

Σαν βιβλίο τρόμου μου άρεσε πολύ και κυρίως μέχρι τη μέση μπορώ να πω ότι είχα "τρομάξει" αρκετές φορές. Από τη μέση και μετά ένιωσα ότι το τραβούσε λίγο παραπάνω από ότι θα ήθελα και χάθηκε το momentum που είχε στην αρχή και με είχε κάνει να κολλήσω. Βέβαια έπειτα μπήκαν κάποια πολύ ωραία στοιχεία μυθολογίας που με έκαναν να θέλω να τα ψάξω περισσότερο και αυτό για μένα πάντα κάνει ένα βιβλίο πολύ καλό. Ευχαριστώ για την βιβλιοπρόταση, @wizzy :D 

Δεν θα πω άλλα για να μην κάνω spoilers, αν και ήμουν πάρα πολυ γενική πάνω. Θα διαβάσω ξανά Masterton στο μέλλον γιατί ένας φίλος μου κόλλησε να αγοράσει ένα καινούριο του (ή απλώς τώρα μεταφράστηκε) οπότε θα μπορώ να το δανειστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kate23 είπε

Επέστρεψα έχοντας διαβάσει επιτέλους τον Παρία του Masterton.

Σαν βιβλίο τρόμου μου άρεσε πολύ και κυρίως μέχρι τη μέση μπορώ να πω ότι είχα "τρομάξει" αρκετές φορές. Από τη μέση και μετά ένιωσα ότι το τραβούσε λίγο παραπάνω από ότι θα ήθελα και χάθηκε το momentum που είχε στην αρχή και με είχε κάνει να κολλήσω. Βέβαια έπειτα μπήκαν κάποια πολύ ωραία στοιχεία μυθολογίας που με έκαναν να θέλω να τα ψάξω περισσότερο και αυτό για μένα πάντα κάνει ένα βιβλίο πολύ καλό. Ευχαριστώ για την βιβλιοπρόταση, @wizzy :D 

Δεν θα πω άλλα για να μην κάνω spoilers, αν και ήμουν πάρα πολυ γενική πάνω. Θα διαβάσω ξανά Masterton στο μέλλον γιατί ένας φίλος μου κόλλησε να αγοράσει ένα καινούριο του (ή απλώς τώρα μεταφράστηκε) οπότε θα μπορώ να το δανειστώ. 

Χαίρομαι που σου άρεσε! Έχω κι άλλες προτάσεις από Masterton, εάν ενδιαφέρεσαι.

Πες στον φίλο σου ότι ο Masterton, στα πρόσφατα βιβλία του (τουλάχιστον σε όσα μεταφράστηκαν στα Ελληνικά τα τελευταία 1-2 χρόνια), έχει κάνει στροφή στην αστυνομική λογοτεχνία. ΟΚ, δεν λείπουν οι "όμορφες" περιγραφές, αλλά δεν είναι λογοτεχνία τρόμου. Εάν μου πεις ποιο βιβλίο "ψήθηκε" να πάρει ο φίλος σου, ίσως να μπορώ να σου πω μια γνώμη - κατά πάσα πιθανότητα θα το έχω διαβάσει.😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, wizzy είπε

Χαίρομαι που σου άρεσε! Έχω κι άλλες προτάσεις από Masterton, εάν ενδιαφέρεσαι.

Πες στον φίλο σου ότι ο Masterton, στα πρόσφατα βιβλία του (τουλάχιστον σε όσα μεταφράστηκαν στα Ελληνικά τα τελευταία 1-2 χρόνια), έχει κάνει στροφή στην αστυνομική λογοτεχνία. ΟΚ, δεν λείπουν οι "όμορφες" περιγραφές, αλλά δεν είναι λογοτεχνία τρόμου. Εάν μου πεις ποιο βιβλίο "ψήθηκε" να πάρει ο φίλος σου, ίσως να μπορώ να σου πω μια γνώμη - κατά πάσα πιθανότητα θα το έχω διαβάσει.😉

Ω ναι, θα σου ζητήσω ξανά στο μέλλον για Masterton αλλά και γενικώς για τρόμου! :D Βρίσκω μπροστά μου (online) συνεχώς το Σαλεμς Λοτ του Stephen King και με ενδιαφέρει αρκετά να το διαβάσω. Από King έχω διαβάσει μόνο Το Κοράκι (The Stand), Carrie και τα 4 πρώτα του Μαύρου Πύργου και έχω δει τις περισσότερες ταινίες. Μου άρεσε η γραφή του πολύ (το λέω λες και είναι κανά νέο :P ) οπότε το σκέφτομαι πολύ να δοκιμάσω και το Σαλεμς Λοτ. Το έχεις διαβάσει μήπως, να πάρω και τη γνώμη του ειδικού!

Μόλις είδα το βιβλίο του Masterton και δεν ειναι καινούριο, απλώς μάλλον τώρα μεταφράστηκε. Είναι Τα Πηγάδια της Κολάσεως και είδα ότι έχει γραφτεί από το 1990.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2018 στις 5:27 ΜΜ, 4saken είπε

Αφιερωστε ενα βραδακι να διαβασετε το

https://www.goodreads.com/book/show/6801810-miranda

Αξιζει τον κοπο...

Αδίκως δεν προειδοποίησες για την κορυφαία ιδέα, ούτε για το πόσο υπέροχα γραμμένη ήταν αυτή η ιστορία. Κατέληξα να το διαβάζω σήμερα γιατί δεν μπορούσα να αποφασίσω ποιο βιβλίο να ξεκινήσω από αυτά που περιμένουν μήνες και μήνες. Πραγματικά ευχαριστώ για αυτήν τη βιβλιοπρόταση. Το τελείωσα πριν λίγο και έχω μείνει.😮 Παιδιά, πραγματικά αίζει τον χρόνο που θα σας πάρει και θεωρώ ότι θα συμφωνήσετε με τον @4saken 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Γνωρίζει κανείς αν τα βιβλία με τον Bernie Guntger (γνωρίζω για το θάνατο του Philip Kerr που είναι ο συγγραφέας) είναι συνέχειες ή δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να διαβάσω διάσπαρτα τα βιβλία; Εννοώ αν ας πού πέσει στα χέρια μου η πρώτη τριλογία και μετά το 8ο βιβλίο, αργότερα το 5ο κτλ θα ήταν πρόβλημα; Με λίγα λόγια είναι κάτι σαν τα βιβλία του Dan Brown με τον Langton που είναι αυτοτελείς ή όχι; 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, kate23 είπε

Ω ναι, θα σου ζητήσω ξανά στο μέλλον για Masterton αλλά και γενικώς για τρόμου! :D Βρίσκω μπροστά μου (online) συνεχώς το Σαλεμς Λοτ του Stephen King και με ενδιαφέρει αρκετά να το διαβάσω. Από King έχω διαβάσει μόνο Το Κοράκι (The Stand), Carrie και τα 4 πρώτα του Μαύρου Πύργου και έχω δει τις περισσότερες ταινίες. Μου άρεσε η γραφή του πολύ (το λέω λες και είναι κανά νέο :P ) οπότε το σκέφτομαι πολύ να δοκιμάσω και το Σαλεμς Λοτ. Το έχεις διαβάσει μήπως, να πάρω και τη γνώμη του ειδικού!

Μόλις είδα το βιβλίο του Masterton και δεν ειναι καινούριο, απλώς μάλλον τώρα μεταφράστηκε. Είναι Τα Πηγάδια της Κολάσεως και είδα ότι έχει γραφτεί από το 1990.

OK, σειρά μου να σε ευχαριστήσω! Εξηγούμαι: Το βιβλίο "Τα πηγάδια της κολάσεως" δεν είχα πάρει είδηση ότι είχε εκδοθεί! Μπήκε σε παραγγελία κι αναμένεται!

Επίσης, στο link από το goodreads, σε μία από τις κριτικές, διάβασα για ένα δεύτερο βιβλίο του GM που μου είχε "διαφύγει", το "Πορφυρή Χήρα" - οπότε μπήκε κι αυτό στην πιο πάνω παραγγελία!

Από Stephen King, το "Salem's Lot" είναι ίσως το ένα βιβλίο που θέλω να διαβάσω και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα! Δεν το έχω και πάντα ξεχνάω να το πάρω αν κι όταν το "πετύχω" μπροστά μου. Έχω διαβάσει τα "Το Αυτό", "Το Κοράκι", "Νυχτερινή Πτήση 29" (ενώ ταξίδευα με αεροπλάνο!!!), "Σάκος με κόκκαλα", "Η Λάμψη", "Το παιχνίδι του Τζέραλντ" και το "Χρήσιμα Αντικείμενα". Τη σειρά του "Μαύρου Πύργου" τη διάβασα σε omnibus comic book - κι είμαι σε αναμονή της έκδοσης του τρίτου και τελευταίου (ελπίζω!) μέρους.

 

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, elio_1 είπε

Γαλλικά δεν ξέρω δυστυχώς για το λινκ της wikipedia που μου έστειλες, αλλά το googlαρα πριν το ποστάρω και η αλήθεια είναι πως δεν είναι πουθενά ξεκάθαρο το τι ακριβώς ισχύει. Λένε κάπου στο fansite που έχουν φτιάξει ότι το καλύτερο είναι να τα διαβάσεις με την σειρά που κυκλοφόρησαν, αλλά αυτό δεν μου λέει κάτι. Μπορεί να μην υπάρχει πουθενά σύνδεση μεταξύ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, wizzy είπε

OK, σειρά μου να σε ευχαριστήσω! Εξηγούμαι: Το βιβλίο "Τα πηγάδια της κολάσεως" δεν είχα πάρει είδηση ότι είχε εκδοθεί! Μπήκε σε παραγγελία κι αναμένεται!

Επίσης, στο link από το goodreads, σε μία από τις κριτικές, διάβασα για ένα δεύτερο βιβλίο του GM που μου είχε "διαφύγει", το "Πορφυρή Χήρα" - οπότε μπήκε κι αυτό στην πιο πάνω παραγγελία!

Από Stephen King, το "Salem's Lot" είναι ίσως το ένα βιβλίο που θέλω να διαβάσω και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα! Δεν το έχω και πάντα ξεχνάω να το πάρω αν κι όταν το "πετύχω" μπροστά μου. Έχω διαβάσει τα "Το Αυτό", "Το Κοράκι", "Νυχτερινή Πτήση 29" (ενώ ταξίδευα με αεροπλάνο!!!), "Σάκος με κόκκαλα", "Η Λάμψη", "Το παιχνίδι του Τζέραλντ" και το "Χρήσιμα Αντικείμενα". Τη σειρά του "Μαύρου Πύργου" τη διάβασα σε omnibus comic book - κι είμαι σε αναμονή της έκδοσης του τρίτου και τελευταίου (ελπίζω!) μέρους.

Ω τέλεια! Περιμένουμε εντυπώσεις από "Τα Πηγάδια της Κολάσεως" όταν το διαβάσεις. Όποιος διαβάσεις πρώτος το Σάλεμς Λοτ, γράφει εδώ :) Καλά, το τερμάτισες με τη Νυχτερινή Πτήση 29, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ποτέ κάτι τέτοιο 😮 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...