Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Προσοχή στα spoilers 😋

Λες πως ο ο πρωταγωνιστής αντιλαμβάνεται τι γίνεται κάπου στη μέση του δεύτερου βιβλίου. Εγώ διαβάζω το 2ο βιβλίο αυτή τη στιγμή (είμαι περίπου στο 30%) αλλά θεωρούσα πως το μεγάλο reveal/plot twist γινεται εντός του 1ου βιβλίου. Οπότε ή μας spoilάρεις ή μπερδεύτηκες!

Καλά.☺ Έκανα edit, αν θες κάνε κι εσύ για να μην εμφανής η απάντηση μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω φάει τον κόσμο να βρω ένα βιβλίο του οποίου ο τίτλος στα ελληνικά είναι "Άμαγος" (τουλάχιστον έτσι μου είπαν). Δεν ξέρω συγγραφέα αλλά είναι παλιά σειρά βιβλίων.

Είναι για ένα παιδί που μεγαλώνει σε μια πολή με μάγους που μαγεύουν μηχανικές κατασκευές αλλά αυτός δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει μαγεία. Σας θυμίζει τίποτα;

Edit: Το βρήκα. Μοιάζει αρκετά και ο τίτλος και το στόρυ αλλά χωρίς το steampunk στοιχείο που μου είπαν πως έχει. Αν το διαβάσω θα σας πω. Λέγεται Το αγόρι που δεν ήταν μάγος και εκείνος που μου το πρότεινε θυμόταν "Άμαγος" οπότε κοντά έπεσε. 

Επεξ/σία από kate23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικά σοβαρά βιβλία από τον 20ο αιώνα κυρίως που τα έχουν γράψει Έλληνες; Τι θεωρείται must read;

Σαμαράκη,Καραγάτση,Λουντέμη,Καζατζάκη,Μυριβήλη έχω διαβάσει. Το είδος και το ύφος δεν με ενδιαφέρει τόσο αρκεί να είναι μακριά από ρομάντζα και βιογραφίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας μαγκες.Κανενα καλο βιβλιο μυστηριου η ψυχολογικου θριλερ αλλα οχι τεραστιο σε εκταση εχει να προτεινει κανενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vasivouzoukos είπε

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικά σοβαρά βιβλία από τον 20ο αιώνα κυρίως που τα έχουν γράψει Έλληνες; Τι θεωρείται must read;

Σαμαράκη,Καραγάτση,Λουντέμη,Καζατζάκη,Μυριβήλη έχω διαβάσει. Το είδος και το ύφος δεν με ενδιαφέρει τόσο αρκεί να είναι μακριά από ρομάντζα και βιογραφίες

 Νίκος Θέμελης ίσως, Ισίδωρος Ζουργός πολύ καλός με πολύ λίγη προβολή κατά την άποψη μου, Μάρκαρης αν μιλάμε για ελληνικά αστυνομικά μυθιστορήματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2018 στις 9:47 ΜΜ, Vasivouzoukos είπε

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικά σοβαρά βιβλία από τον 20ο αιώνα κυρίως που τα έχουν γράψει Έλληνες; Τι θεωρείται must read;

Σαμαράκη,Καραγάτση,Λουντέμη,Καζατζάκη,Μυριβήλη έχω διαβάσει. Το είδος και το ύφος δεν με ενδιαφέρει τόσο αρκεί να είναι μακριά από ρομάντζα και βιογραφίες

Ηλια Βενεζη (αν και θεωρω οτι εχεις διαβασει και απλα το ξεχασες :) , αν οχι σπευσε!)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Ηλια Βενεζη (αν και θεωρω οτι εχεις διαβασει και απλα το ξεχασες :) , αν οχι σπευσε!)

Man from earth είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες.

Θα σημειώσω να πάρω την Αιολική γη μιας και δεν το έχω διαβάσει 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα με ενδιαφερει να διαβασω καποια βιβλια τα οποια θα αφορουν Φυσικη και Αστρονομια. Εκανα μια εισαγωγη με την Κομη της Βερενικης το οποιο το βρηκα εξαιρετικο και η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια γενικα για τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης. 

Με ενδιαφερουν απο απλη εκλαικευμενη γραφη μεχρι και αναφορες σε ανακαλυψεις στις φυσικες επιστημες. 

Και τελος, εχει καποιος διαβασει το βιβλιο "Το σύμπαν στα χέρια σας" του Christophe Galfard ?

Επεξ/σία από παυκο13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, παυκο13 είπε

Καλησπερα με ενδιαφερει να διαβασω καποια βιβλια τα οποια θα αφορουν Φυσικη και Αστρονομια. Εκανα μια εισαγωγη με την Κομη της Βερενικης το οποιο το βρηκα εξαιρετικο και η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια γενικα για τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης. 

Με ενδιαφερουν απο απλη εκλαικευμενη γραφη μεχρι και αναφορες σε ανακαλυψεις στις φυσικες επιστημες. 

Και τελος, εχει καποιος διαβασει το βιβλιο "Το σύμπαν στα χέρια σας" του Christophe Galfard ?

Λοιπόν, ξεκινάμε!

Κυνηγοί νετρίνων

Αντοχή

Η γέννηση µιας νέας φυσικής

Μιλώντας για το σύμπαν στα εγγόνια μου

Ten Physicists Who Transformed Our Understanding of Reality

In Search of Schrödinger's Cat

Το χρονικό του χρόνου

Μαύρες τρύπες, σύμπαντα-βρέφη και άλλα δοκίμια

Physics of the Future

Όλα τα βιβλία του Sagan!

Bringing Columbia Home

Spaceman

Ask an Astronaut

Failure is Not an Option

Astrophysics for People in a Hurry

What If?

A Universe from Nothing

If the Universe Is Teeming with Aliens ... Where Is Everybody?

The Science of Interstellar

 

Σίγουρα υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα. Αυτά είναι τα πρώτα που είδα στην βιβλιοθήκη μου. Αν δεν σου φτάνουν ή τα έχεις διαβάσει μπορώ να στείλω και άλλα. Πάντως σε γενικές γραμμές τα βιβλία των πανεπιστημιακών εκδόσεων Κρήτης είναι όλα πολύ καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, παυκο13 είπε

Καλησπερα με ενδιαφερει να διαβασω καποια βιβλια τα οποια θα αφορουν Φυσικη και Αστρονομια. Εκανα μια εισαγωγη με την Κομη της Βερενικης το οποιο το βρηκα εξαιρετικο και η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια γενικα για τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης. 

Με ενδιαφερουν απο απλη εκλαικευμενη γραφη μεχρι και αναφορες σε ανακαλυψεις στις φυσικες επιστημες.

Γραμματικάκης,

https://www.cup.gr/book/i-aftoviografia-tou-fotos/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilisios είπε

Λοιπόν, ξεκινάμε!

Κυνηγοί νετρίνων

Αντοχή

Η γέννηση µιας νέας φυσικής

Μιλώντας για το σύμπαν στα εγγόνια μου

Ten Physicists Who Transformed Our Understanding of Reality

In Search of Schrödinger's Cat

Το χρονικό του χρόνου

Μαύρες τρύπες, σύμπαντα-βρέφη και άλλα δοκίμια

Physics of the Future

Όλα τα βιβλία του Sagan!

Bringing Columbia Home

Spaceman

Ask an Astronaut

Failure is Not an Option

Astrophysics for People in a Hurry

What If?

A Universe from Nothing

If the Universe Is Teeming with Aliens ... Where Is Everybody?

The Science of Interstellar

Σίγουρα υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα. Αυτά είναι τα πρώτα που είδα στην βιβλιοθήκη μου. Αν δεν σου φτάνουν ή τα έχεις διαβάσει μπορώ να στείλω και άλλα. Πάντως σε γενικές γραμμές τα βιβλία των πανεπιστημιακών εκδόσεων Κρήτης είναι όλα πολύ καλά!

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Εχω διαβασει μονο την Κομη της Βερενικης οποτε ειμαι νεος σε αυτο το ειδος των βιβλιων! Εχεις αποψη για το βιβλιο που ανεφερα (Το σύμπαν στα χέρια σας) ?

21 λεπτά πριν, djcat είπε

Πιστευω οτι θα το προμηθευτω μιας και η Κομη ητανε εξαιρετικη στο διαβασμα και στο τι σου αφηνει μετα να σκεφτεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό είχα προτείνει αν κάποιος πετύχει την (εξαντλημένη) "Δημιουργία" του Gore Vidal να την διαβάσει. 

Ολοκλήρωσα και τον "Μεσσία" του ίδιου, κυκλοφορεί ακόμα και είναι εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎4‎/‎9‎/‎2018 στις 6:12 ΜΜ, kate23 είπε

Χαχαχαχα ίσως επειδή δεν έχω να το συγκρίνω με κάτι άλλο που να είναι πιο "βαρύ". Αν θες πρότεινε μου ένα horror που πιστεύειες ότι είναι "άξιο" του είδους. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να πεις μόνο ένα οπότε αν δεν μπορείς να διαλέξεις, πες μου top3 ή top5 και θα διαλέξω ένα "στην τύχη" γιατί σκέφτομαι να αφιερώσω την τελευταία εβδομάδα του Οκτώβρη (εβδομάδα Halloween και καλά) σε horror βιβλία και ταινίες.

P.S. Βγαίνει εκτός το "Αυτό" του Stephen King γιατί έχω φοβία με τους κλόουν οπότε είναι αυτόματο no-no οτιδήποτε έχει κλόουν ή τσίρκο. Show mercy! :P 

Πρόλαβα να απαντήσω πριν την τελευταία εβδομάδα του Οκτωβρίου! (sorry για την καθυστέρηση...)

OK, Top 3 και Top 5 είναι πολύ δύσκολο να προτείνω. Ενδεικτικά, θα σου πρότεινα το "Ο παρίας", "Ο σκοτεινός καθρέπτης" του Graham Masterton, το "Οι γυναίκες με τα μαύρα", "Μιστερ Τόρσο" του Edward Lee και το "Δίψα για αίμα" του Simon Clark. Δες ποια μπορείς να βρεις (γιατί κάποια μπορεί να είναι out of print) και τα λέμε εκ νέου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...